Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Ποια είναι κατά τη γνώμη σας η καύυτερη στρατιωτική σχολή;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Ιαν 16, 2016 2:28 pm

Σ.Μ.Υ
130
9%
Σ.Τ.Υ.Α
364
25%
Σ.Ν.Δ
345
23%
Σ.Σ.Ε
291
20%
Ικαρων
344
23%
 
Σύνολο ψήφων: 1474

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Και αυτο που λες για τα 4 χρονια δεν ισχυε παλια, ηταν μερικοι τοσο ασχετοι που δε μπορουσαν να λυσουν μια απλη σχεση φυσικης και τελειωνανε με σπρωξιμο στα 5 χρονια
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Black_Knight »

roverr24 έγραψε:αν και το επαγγελμα του στρατιωτικου για πολλους λογους δεν εχει κυρος


Γιατί ;
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από dimitris mak »

Το επαγκελμα του στρατιωτικου παει μαζι με του γιατρου και πολλα αλλα επαγκελματα μαζι που ειναι πολυ σημαντικα... !
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Black_Knight »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β έγραψε:Το επαγκελμα του στρατιωτικου παει μαζι με του γιατρου και πολλα αλλα επαγκελματα μαζι που ειναι πολυ σημαντικα... !


Ολα τα επαγγελματα ειναι σημαντικά! Αυτα εννοεις εχουν κυρος
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από asimike »

Ικαρων...ftw
ΕΛΛΑΣ
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από fideas emk »

Εχω φιλαρακι ΣΜΥ. Μου λεει σαν την αεροπορια τιποτα. Δε ξερω πως ειναι η ικαρων αλλα προφανως κατι κανει καλα η ΠΑ. Δε ξερω αν μετα γινονται αυτο που γινονται παντως ειναι οι καλυτεροι καραβαναδες! Σαφεστατα νομιζω. Σοβαρα και μετρημενα ατομα. Τουλαχιστον οι χειριστες. Σοβαρα ατομα με παρουσια και ειδικο βαρος. Απο οτι φαινεται κανουν καλα τη δουλεια τους σε μεγαλο ποσοστο. Γενικα η ΠΑ λειτουργει καλα που δεν μπορει να ειπωθει παρα για ελαχιστες υπηρεσιες αυτο! Μετα ναυτικο μετα ΣΞ. Η πιο παλια και περηφανη σχολη ειναι η ΣΣΕ βεβαια.
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Κατα την αποψη μου δεν υπαρχει "καλυτερη" στρατιωτικη σχολη. Ολες οι σχολες εχουν ενα κοινο το οποιο ειναι και το βασικο γι αυτες τις σχολες: Την βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση. Οσον αφορα την ακαδημαικη εκπαιδευση καθε σχολης οπως ειπε και ο roverr24 εαν ζητας υψηλη και εμπλουτισμενη ακαδημαικη μορφωση να πας σε ενα απο τ μεγαλα ανωτατα εκπαιδευτικα ιδρυματα της χωρας. Για παραδειγμα πολυ μιλανε για ανωτατα μαθηματικα στις σχολες... Εαν θες να μαθεις μαθηματικα τοσα πανεπιστημια εχει η χωρα... Στη στρατιωτικη σχολη θα μπεις για το λογο που ανεφερα πιο πριν την στρατιωτικη εκπαιδευση. Απο την αλλη θα μου πεις πως ενας αξιωματικος πρεπει και να εχει και καποιες στοιχιδεις γνωσεις, να μην ειναι αμορφωτος. Σαφως. Εξαλου αυτο φανερωνεται και απο τις σχετικα υψηλες βασεις ακομα και σχολες υπαξιωματικων. Αρα παει να πει οτι πρεπει να τις εχεις παρει ηδη απο το λυκειο. Φυσικα μεσα στη σχολη θα πρεπει να παρεχονται και καποιες επιμορφωτικες γνωσεις για καποια βασικα πραγματα. Αλλα σκοπος της καθε στρατιωτικης σχολης ειναι να προαγει την στρατιωτικη επιστημη και οχι την επιστημη των μαθηματικων η της φυσικης η οτιδηποτε αλλο. Και μην ξεχναμε και την δια βιου μαθηση. Ο ανθρωπος οσο ζει μαθαινει και οπως καθε επαγγελματιας ετσι και ο στρατιωτικος οφειλει να ενημερωνεται πανω στις εξελιξεις γυρω απο το επαγγελμα του και να λαμβανει συνεχως οσες γνωσεις του ειναι απαραιτητες. Και τελωσπαντων εχει δει κανεις κανενα μαθηματικο να διδασκεται στη σχολη του αρχαια ελληνικα η γεωπονια η να επιδεχεται στρατιωτικης εκπαιδευσης (στο πλαισιο των σπουδων του παντα) ... Καθεις εφ' ω εταχθη! Η αλλιως εκαστος στο ειδος του!
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

AΥτα τα τμηματα εχει η αμερικανικη ευελπιδων ολες ξεχωριστες σχολες 4-5 χρονια και κοινη στρατιωτικη εκπαιδευση και επιστημονες και στρατιωτες, με πτυχιο που εχει αντικρυσμα και συγκαταλεγεται στα καλυτερα της χωρας, χωρις να χρειαζεται να τρεχουν σε πολυτεχνεια και αλλα μετα την αποφοιτηση και μετα την αποστρατεια να εχουν μια δουλιτσα της προκοπης... Και εδω συνεχιζουν να στελνουν αξιωματικους στο μετσοβειο και να μη δουλευουν για 2-3 χρονια, μεσουσης της κρισης... Καμια φορα ειναι απλα τα πραγματα... Ετοιμοι επιστημονες και στρατιωτες σε ηλικια 22-23 και οσες ειδικοτητες δεν εχει η σχολη πχ Ιατρικη τους παιρνουν με διαγωνισμο...

Οταν φτασουν στο βαθμο λοχαγου-ταγματαρχη περνανε 1-2 μαστερ στο χαρβαρντ kennedy school η στο ΜΙΤ η σε αλλα

Και μονο καποιοι μηχανικοι δικηγοροι γιατροι οικονομικοι κανουν διδακτορικο

...
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Αυτες οι σχολες ειναι δλδ κατι σαν τη δικη μας σσασ την οποια θελουν να καταργησουν... Εγω να διευκρινισω οτι αναφερομουν σε ολες τις στρατιωτικες σχολες εκτος απο τη σσασ... Γιατι σε ολες τις αλλες η ακαδημαικη μορφωση ειναι ενας "αχταρμας"!
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Στη ΣΝΔ και στη ΣΜΑ δεν ειναι καθολου αχταρμας, προτου σπευσεις να πεις τη γνωμη σου καλυτερα να δεις το ακαδημαικο προγραμμα των σχολων.

Οπως επισης και σε ολα τα ΑΣΣΥ, ΣΤΥΑ, ΣΙΡ, ΣΥΔ, ΣΜΥ, ΣΜΥΝ το προγραμμα σπουδων ειναι απολυτα εξειδικευμενο και εναρμονισμενο στις αναγκες του συγχρονου υπαξιωματικου

Το προβλημα ειναι μαλλον η ΣΣΕ γιατι παιρνει πολυ κοσμο 220 ατομα και δε το αξιοποιει σωστα, πολλα ασχετα μεταξυ τους μαθηματα πχ ενας δοκιμος σωματων κανει μαθηματα και ΕΜ και ΤΧ και ΥΠ ενω απο την αρχη θα μπορουσε να εξειδικευτει σε πολυτεχνικη σχολη σε ενα απο τα 3 θεματα και ταυτοχρονα να λαβει και στρατιωτικη εκπαιδευση

Και δεν ειναι σαν τη δικη μας τη ΣΣΑΣ, η εκπαιδευση ειναι παρα πολυ σκληρη και δε γινονται τα μαθηματα σε πανεπιστημιο αλλα μεσα στη σχολη εσωκλειστοι... Αν συγκρινεις τη ΣΣΑΣ με το westpoint τωρα τι να πω...

...
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Εχω δει το ακαδημαικο και το στρατιωτικο προγραμμα ολων σχεδον των στρατιωτικων σχολων (για στρατο ξηρας και αεροπορια). Για την ευελπιδων μιλησες και εσυ. Οσον αφορα το westpoint δυστυχως δεν το εχουμε στην ελλαδα και ειτε θα αργησουμε να αποκτησουμε παρομοια σχολη ειτε δεν προκειτε να εχουμε ποτε αρα θα πρεπει να αρκεστουμε σε αυτες που ηδη εχουμε και να προτεινουμε λυσεις για τα ελαττωματα που εχουν αν μπορουμε να κανουμε κατι. Και επισης δεν παρομοιωσα, απλα εθεσα ενα μετρο συγκρισης γιατι αυτο εχω γνωρισει εγω στη χωρα μου και γνωριζω οτι σαφως και δεν ειναι το ιδιο. Δεν νομιζω να θιγω καποιον η κατι με αυτη την ας τη πουμε συγκριση. Απλα εκφερω γνωμη οπως ολοι εδω μεσα και περιμενω απαντησεις σε ηπιους τονους γιατι εννοειται πως δεν μπορουμε να τα ξερουμε ολα ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανεις μας. Οπως και να εχει ευχαριστω για τις διευκρινησεις αν και τωρα που το σκεφτομαι, ακομα και αν εχω ακουσει πολλα απο 2 γνωστα μου ατομα που ηταν σε 2 στρατιωτικες σχολες (ΣΣΕ και ΣΜΥ) προτιμω να μπω στη σχολη προτιμησης μου πρωτα να δω ιδιοις ομασι και υστερα να κρινω γυρω απο την δικη μου σχολη παντα γιατι αυτα θα εχω δει και δεν μπορω να γνωριζω για τις αλλες απλα μεσω ιντερνετ.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν ειπα οτι θιγεις κανεναν ο τονος μου ειναι απολυτα φιλικος και ευγενικος, αλιμονο... Αλλωστε γραφεις παντα ευστοχα σχολια και σωστα διατυπωμενα με καλο λεξιλογιο που αλλοι με τα διπλασια χρονια απο σενα εδω μεσα δε ξερουν ουτε ορθογραφια
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Ευχαριστω πολυ κι εσυ το ιδιο... Παντως ευχαριστω και παλι για τις διευκρινησεις σου και ελπιζω να με βοηθησεις και αργοτερα αν χρειαστει...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προσωπικά θα επέλεγα την ΣΥΔ.(Η οποία παρεπιπτόντως δεν υπάρχει κάν στην ψηφοφορία, άς προστεθεί άν θέλετε) !

http://www.haf.gr/el/career/academies/syd/

Μακράν, κυρίως γι'αυτούς που επιθυμούν να έχουν επιπλέον ακαδημαική κατάρτιση.(Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί κανείς και στις άλλες στρατιωτικές σχολές).
Απλώς πιστεύω ότι στην συγκεκριμένη σχολή δίνεται μεγάλυ βαρύτητα στην επιστήμη όπως στις αντίστοιχες σχολές για μηχανικούς (Βλέπε ΣΝΔ Μηχανικοί και ΣΜΑ.) Εικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες