Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Κλειδωμένο

Να προσφύγει η χώρα στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Σεπ 03, 2010 4:49 am

'Οχι
20
80%
Ναι
5
20%
 
Σύνολο ψήφων: 25

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
αιας

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από αιας »

Πιστευω οτι οι γερμανοι δεν μπορεσαν ποτε να αποβαλουν τα κομπλεξ τους, επισης εχω την αισθηση οτι μεγαλη μεριδα απο αυτους δεν μας ειδαν ποτε σαν ισοτιμους ευρωπαιους. Απλα δεν το ειχαμε αντιληφθει και πως θα μπορουσαμε αφου κουβαλαμε σαν ιστορια οτι θα ηθελαν να εχουν (χιουμορ ρατσιστικο κανω οι 2 παγκοσμιοι πολεμοι μου το επιτρεπουν). Το κομπλεξ της καταγωγης τους το δοκιμαζουμε καθημερινα με το που τους ονομαζουμε "γερμανους".

και εγω το σκεφτομουν αυτο με το 2004 και την ολυμπιαδα Εικόνα.

γραφω ανωνυμος γιατι οπως ανεφερα η εισοδος μου δινει "πορτα".

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από Signaller »

cristi έγραψε:Οι ολυμπιακοι μας φαγανε φυσικα και η σπαταλη του δημοσιου χρηματος. Για να μην πω και για τους προεκλογικους αγωνες για την ψηφο των πολιτικων
Πολλοί λένε αυτό για τους Ολυμπιακούς. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι ναι μεν αποδεικνύεται ότι ήταν αχρείαστοι και υπερβολική πολυτέλεια για την Ελλάδα, αλλά σύμφωνα με τους πιο αυστηρούς υπολογισμούς κόστισαν 20 δις. Άντε 30 δις. Το χρέος είναι 300 δις. Οπότε δεν βγαίνουν τα νούμερα. Άλλη πρέπει να είναι η αιτία για το τόσο μεγάλο χρέος

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από Nassos »

Το χρέος έφτασε εκεί ψηλά γιατί πολύ απλά η Ελληνική Οικονομία αναπτυσσόταν γύρω μόνο από τις Δημόσιες Επενδύσεις. Που τι σημαίνει "Δημόσιες Επενδύσεις"; Όχι μόνο υποδομές αλλά και Δημόσια κατανάλωση.

Και μη ξεχνάμε φυσικά τις αυξήσεις στο Δημόσιο Τομέα, τις δαπάνες για Άμυνα κλπ. Κλπ.

Οι "Ολυμπιακοί Αγώνες" ήταν το πάρτι της ζωής των εργολάβων. Και όσοι πήγαν για εθελοντές, ε΄ήταν και πολύ $%^&
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Μαρ 23, 2010 12:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από Rafale »

Ο ελληνας πολιτικος ποτε δεν ηταν αυταρκης και γενικα ο ελληνας. Απλα ξοδευανε χωρις να υπηρχαν λεφτα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από Nassos »

yandr έγραψε:

Πάντως είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει με το ΔΝΤ. Εγώ δεν ανησυχώ. Έχω αυτό το φόρουμ και είμαι πλούσιος Εικόνα



Θα τρέχει η μισή Ελλάδα (που έχει δανειστεί) στον Σαμοϊλή για να βρεί τρόπους να ξεχρεώσει.Εικόνα
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από TOPOL-M »

yandr έγραψε:
TOPOL-M έγραψε: Επιπλέον θα απαιτηθούν απολύσεις παντού, ξεπουλήματα (ΟΠΑΠ, ΔΕΗ κτλ)


Προσωπικά η ιδιωτικοποίηση του ΟΠΑΠ δεν με βρίσκει καθόλου αντίθετο.

Για ποιο λόγο να διατηρεί έναν τζογαδόρικο οργανισμό το κράτος; Να πάνε στους ιδιώτες όλες αυτές οι επιχειρήσεις (καζίνο, ΟΠΑΠ κλπ) και γενικά οτιδήποτε δεν σχετίζεται με αυτό που στα οικονομικά ονομάζουμε δημόσια αγαθά.

Το κράτος - επιχειρηματίας (ειδικά στην Ελλάδα) έχει χρεωκοπήσει και κουραστήκαμε να το πληρώνουμε. Δες η Ολυμπιακή και ο ΟΣΕ τι επιβάρυνση έχουν δημιουργήσει για τον κρατικό προϋπολογισμό, με λεφτά που τρώνε καμιά κατοσταριά άνθρωποι εκεί μέσα.

Αν πουλήσουμε και την μοναδική κερδοφόρα εταιρεία Δημοσίου συμφέροντος τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Ο ΟΠΑΠ είναι η Νο1 εταιρεία σε κερδοφορία ξεπερνώντας και την Εθνική Τράπεζα. Συνεισφέρει στα ταμεία του δημοσίου εκατοντάδες εκατομύρια ?. Μόνο ως έκτακτη εισφορά κατέβαλε 97.000.000?

Το έγκλημα που έγινε με τον ΟΤΕ δεν πρέπει να ξαναγίνει.

Αντί να ιδιωτικοποιήσουμε τις ζημιωγόνες ξεπουλάμε τις κερδοφόρες ΔΕΚΟ.

Πολιτική για κλωτσιές.

Σαν τον Χρυσοχοίδη που κυνηγάει τους λαθρομετανάστες που προσπαθούν να φύγουν απ την Ελλάδα και όχι αυτούς που προσπαθούν να μπούν.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Nassos έγραψε:Το χρέος έφτασε εκεί ψηλά γιατί πολύ απλά η Ελληνική Οικονομία αναπτυσσόταν γύρω μόνο από τις Δημόσιες Επενδύσεις. Που τι σημαίνει "Δημόσιες Επενδύσεις"; Όχι μόνο υποδομές αλλά και Δημόσια κατανάλωση.

Και μη ξεχνάμε φυσικά τις αυξήσεις στο Δημόσιο Τομέα, τις δαπάνες για Άμυνα κλπ. Κλπ.

Οι "Ολυμπιακοί Αγώνες" ήταν το πάρτι της ζωής των εργολάβων. Και όσοι πήγαν για εθελοντές, ε΄ήταν και πολύ $%^&
Κατανάλωση ήταν η ισχυρή Ελλάδα του Σημίτη με τα δανεικά.

Οι πανάκριβοι Ολυμπιακοί αγώνες ήταν η ταφόπλακα της Ελληνικής Οικονομίας.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να φάω έτσι απλά ότι πέρυσι ήταν όλα μια χαρά, δεν έτρεχε τίποτα και ξαφνικά μέσα σε 2 μήνες χρεοκοπήσαμε, καταστραφήκαμε κτλ.

Κάποιο λάκκο έχει η φάβα...

cristi

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από cristi »

Μηπως καταλαβε κανεις τι εγινε χθες στις βρυξελλες;Εικόνα

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από Signaller »

cristi έγραψε: Μηπως καταλαβε κανεις τι εγινε χθες στις βρυξελλες;Εικόνα

Ωπ, τί έπαθες; Γιατί μπαίνεις ως "πολίτης";

cristi

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από cristi »

Signaller έγραψε:
cristi έγραψε: Μηπως καταλαβε κανεις τι εγινε χθες στις βρυξελλες;Εικόνα

Ωπ, τί έπαθες; Γιατί μπαίνεις ως "πολίτης";

αδυναμια προσεγγισης του στοχου. Κοβω αζιμουθιο και επανερχομαι εντος ημερωνΕικόνα

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από Signaller »

cristi έγραψε: αδυναμια προσεγγισης του στοχου. Κοβω αζιμουθιο και επανερχομαι εντος ημερωνΕικόνα

Μάιστα. Πάντως, για να απαντήσω στο ερώτημά σου, απλά χθες αποφάσισαν να μην μας αφήσουν να χρεωκοπήσουμε. Θα συνεχίσουν να μας δανείζουν
cristi

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από cristi »

ΧΜΜΜΜ ξερω εγω μωρε; Μηπως να ειμαστε λιγο συγκρατημενοι;

cristi

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από cristi »

ΑΥΤΟς ο τρισε που εβαλε πλατη στη χωρα μας ισπανος ειναι; Πορτογαλος;

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από Signaller »

cristi έγραψε: ΧΜΜΜΜ ξερω εγω μωρε; Μηπως να ειμαστε λιγο συγκρατημενοι;

Τί λες τώρα καλέ; Εδώ μιλάμε για θρίαμβο του μεγάλου κινήματος και του λαοπρόβλητου ηγέτη...

Πάλι έσωσε την Ελλάδα το κίνημα.Εικόνα

Αυτά τα ΜΜΕ στην Ελλάδα είναι απάλευτα. Είπαμε να υποστηρίζουν, αλλά όχι κι έτσι...

cristi

Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ)

Δημοσίευση από cristi »

ΚΑΛΕ ; ΕΣΥ ΟΤΑΝ ΠΑς ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Δανειο κανεις τοςσο μεγαλη χαρα; Και τον αποκαλεις και θριαμβο για το δανειο;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες