Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Fsasa

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Fsasa »

Κυβερνοασφαλεια να υπηρετήσεις ως φαντάρος; Έχεις ωραίο χιούμορ οκ, πάμε στα σοβαρά μπορείς να κάνεις στην στρατολογία αίτηση για μετάταξη στο στρατό ξηράς με αιτιολογία το πτυχίο σου, στο ναυτικό οι ειδικότητες φαντάρων δεν παίζει κάποιον ιδιαίτερο λόγο.
Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Βλέπω συνεχώς αναρτήσεις από πτυχιούχους επιστήμονες κλπ με ένα σωρό σπουδές, οι οποίοι συνεχώς ρωτάνε πως μπορούν κάνοντας την θητεία τους να "ασχοληθούν" με το αντικείμενο τους, προφανώς για να γλυτώνουν αγγαρείες, υπηρεσίες κλπ. Το έχω ξανα-αναφέρει, ο στρατός δεν υπολογίζει τίποτα από αυτά. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να βγαίνουν οι σκοπιές και να είσαι ξυρισμένος και γυαλισμένος. Δεν λέω, υπάρχουν περιπτώσεις όπως οι γιατροί, οι μάγειρες οι οποίοι θα ασχοληθούν με το αντικείμενο τους μέσα. Από όσο θυμάμαι, όσοι είχαμε πτυχία ή κάποια σοβαρή προϋπηρεσία μπαίναμε συνήθως γραφιάδες σε κάποιο γραφείο. Ίσως στο ΕΠ, αν σε βάλουν σε κάποιον μεγάλο σχηματισμό επιπέδου ΓΕς, Ταξιαρχίες κλπ κάνεις πράγματα, αν πας σε παραμεθόριο δεν θα έχεις διαφορά από έναν πεζικάριο ή έναν τέθωρα.
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Αναστάση, όσο και να ισχύουν αυτά που γράφεις, είναι άκρως λογικό να συμβαίνει, όταν οι ίδιοι οι ταξίαρχοι διαφημίζουν τις επιλογικές και χτυπιούνται μη και τυχόν κάποιοι "έχουν κάποιο ταλέντο" (όπως τους αρέσει να λένε) που δε το αναφέρουν στην κατάταξη. Ο ΕΣ σε θέλει απίκο, όπως λες, ξυρισμένο, γυαλισμένο και να βγάζεις τις κακές υπηρεσίες, αλλά όταν υπάρχει ανάγκη, σε θέλει και γραφιά, να βγάζεις τη δουλειά των ΟΒΑ και των δοκίμων όταν υπάρχουν τέτοια περιθώρια. Δεν είναι λίγες αυτές οι περιπτώσεις, ευτυχώς τα ποσοστά των σπουδαγμένων παιδιών είναι μεγάλο και έτσι ακούς συχνά τι γίνεται. Σε πετάνε σε ένα γραφείο, έχεις όλες τις ευθύνες σαν φαντάρος και άμα λάχει σε ξεσηκώνουν και για σκοπιές και για αγήματα. Τώρα το αν αυτό είναι καλύτερο από την "απλή" θητεία, είναι υποκειμενικό.
Vasilis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2023 8:04 pm
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Vasilis11 »

Τι είναι πιο πιθανό;

-Να επιλεχθείς για Ειδικές Δυνάμεις;
-Να επιλεχθείς για ΣΕΠ (Πτυχίο πολυτεχνίου ΗΜΜΥ με 14μηνη software πρακτική στο CERN) ;

Θελω να μου τύχει ένα από τα δύο... Αλλά δεν μπορώ να δηλώσω και για τα δύο.
GiannakisYEA

Re: Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από GiannakisYEA »

Vasilis11 έγραψε: Σάβ Μάιος 20, 2023 2:40 pm Τι είναι πιο πιθανό;

-Να επιλεχθείς για Ειδικές Δυνάμεις;
-Να επιλεχθείς για ΣΕΠ (Πτυχίο πολυτεχνίου ΗΜΜΥ με 14μηνη software πρακτική στο CERN) ;

Θελω να μου τύχει ένα από τα δύο... Αλλά δεν μπορώ να δηλώσω και για τα δύο.
Ειδικές δυνάμεις μακράν.
Επισκέπτης

Re: Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Μπας και εχουμε στατιστικά πόσοι δηλώνουν και πόσοι μπαίνουν Ειδικές δυνάμεις και αντιστοιχα πόσοι σε ΣΕΠ?
eren
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2023 5:10 pm
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από eren »

Καλησπέρα ομαδα

Μου ηρθε χαρτι ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ ως ΕΠ (ΥΕΑ).
Αρχικά αν ξέρει κανεις τιποτα σχετικά με το σώμα και το συγκεκριμένο στρατόπεδο; Θα κάνω εκπαιδευση κανονικά με τους τέθωρες;
Επίσης φαντάζομαι μπορώ να επιλέξω να μην προχωρήσω ως δόκιμος, σωστα;
Μετά πότε θα κριθεί αν θα μείνω ΕΠ η αν θα με αλλάξουν; Εχω πτυχιο ΗΜΜΥ και προυπηρεσία αλλά απ οτι βλέπω χρειαζεται και βύσμα, πότε θα πρέπει να μιλησω με καποιο βυσμα (πριν τη βασική εκπαιδευση; Μετα την ορκομωσία; Και τι θα έπρεπε να ζητήσω για να έρθω Αθήνα;

Τελευταίο αν όλα πάνε καλα ποια θα ήταν καποια καλη υπηρεσια για να πάει κανεις Αθήνα ως ΕΠ και τι μπορεί να κάνει στην καθημερινότητα;

Αυτα τα λίγα,
Ευχαριστω :)
Edwwww

Re: Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Edwwww »

eren έγραψε: Τρί Οκτ 17, 2023 5:18 pm Καλησπέρα ομαδα

Μου ηρθε χαρτι ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ ως ΕΠ (ΥΕΑ).
Αρχικά αν ξέρει κανεις τιποτα σχετικά με το σώμα και το συγκεκριμένο στρατόπεδο; Θα κάνω εκπαιδευση κανονικά με τους τέθωρες;
Επίσης φαντάζομαι μπορώ να επιλέξω να μην προχωρήσω ως δόκιμος, σωστα;
Μετά πότε θα κριθεί αν θα μείνω ΕΠ η αν θα με αλλάξουν; Εχω πτυχιο ΗΜΜΥ και προυπηρεσία αλλά απ οτι βλέπω χρειαζεται και βύσμα, πότε θα πρέπει να μιλησω με καποιο βυσμα (πριν τη βασική εκπαιδευση; Μετα την ορκομωσία; Και τι θα έπρεπε να ζητήσω για να έρθω Αθήνα;

Τελευταίο αν όλα πάνε καλα ποια θα ήταν καποια καλη υπηρεσια για να πάει κανεις Αθήνα ως ΕΠ και τι μπορεί να κάνει στην καθημερινότητα;

Αυτα τα λίγα,
Ευχαριστω :)
Για το ΚΕΤΘ υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ.

Για το που μπορείς να τοποθετηθεί ένας φαντάρος ΕΠ στην Αθήνα το έχει γράψει ένας κύριος στην προηγούμενη σελίδα.

Γενικά αν κάνετε μια σοβαρή ψακτικη στο φόρουμ θα βρείτε ότι θα χρειαστεί για την στρατιωτική θητεία.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης