Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από udt71 »

Nassos έγραψε:Ευχαριστώ. Δυο πράγματα ακόμη

1) Το συγκεκριμένο Μ14 με τη διόπτρα το έχετε ακόμη σε υπηρεσία;

2) Σε διάφορα βίντεο και σε άλλες φωτογραφίες έχω δει στελέχη να φοράνε εξαρτύσεις μάχης διαφόρων κατασκευαστών. Αυτές τις αγοράζετε εσείς ή σας τις παρέχει η υπηρεσία; Έχω δεί από Blackhawk και Tasmanian Tiger μέχρι την απλή εξάρτυση PLCE.
1. Υπάρχουν ακόμα με κάποιες τροποποιήσεις.(είναι πολύ καλό όπλο).

2. Η υπηρεσία δίνει καλές εξαρτήσεις (Tasmanian Tiger, Βlackhawk) κάποιοι που δεν βολεύονται αγοράζουν της αρεσκείας τους.

Anonymous

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Anonymous »

Το Μ4 κ το Μ16 κ γενικα ολη η οικογενεια των Μ16 δν ειναι τυφεκια εφοδου αλλα αραβιδες.
G36 δν εχουμε. Ουτε κ καλασνικοφ. Δν ξερω ποιος στα ειπε αυτα αλλα σαν νατοικη χωρα εχουμε κ τον αντιστοιχ εξοπλισμο. Κ σαν τσιρακια της αμερικης εχουμε επι το πλειστον αμερικανικο εξοπλισμο.
Οσο για της Barrett το τυφεκιο ειναι για αντιαρματικο ρολο (κατα ελαφρα θωρακισμενων οχηματων) κ οχι για να σκοτωσεις ανθρωπο στα 500 μετρα. Αν το κανεις με αυτο το οπλο λεγεται σαδισμος...
Υπαρχουν πολυ καλυτερα οπλα για ελευθερο σκοπευτη (Msg 90 A1 απτα αγαπημενα μου).

Γενικα μη την ψαχνετε. Οτι κ να σας πουν στο στρατο ο εξοπλισμος μας ειναι για κλαματα.
udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από udt71 »

έγραψε: Το Μ4 κ το Μ16 κ γενικα ολη η οικογενεια των Μ16 δν ειναι τυφεκια εφοδου αλλα αραβιδες.

Κάπου τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Nassos »

Αραβίδα Μ4 (Μ4 Carbine το λένε οι Αμερικανοί)

Εικόνα

Τυφέκιο Μ16 (Μ16 Assault Rifle)

Εικόνα
udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από udt71 »

Εικόνα

Το Msg 90 A1 7,62 mm ειναι καλό όπλο (Το Μ 14 Mod 0 EBR Θεωρείτε εφάμιλλο) αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερα όπως.

To M 200 CHEY TAC ,408 Το οποίο σχεδιάστηκε το 2001 απο τον John Taylor σε συνεργασία με τον μηχανικό William Wordman και κατασκευάζεται απο την εταιρεία Lost River Ballistic Technologies και σχεδιάστηκε με χρήση λογισμικου Prodas.

Ο σχεδιαστής βασίστηκε στο φυσίγγιο.400 Taylor Magnum το οποίο βασίζεται στο.505 Gibbs.

Στόχος των σχεδιαστών ήταν να γεφυρωθεί το χάσμα μεταξύ του 50 cal και του 338 Lapua, με ένα φυσίγγιο που θα ήταν μικρότερο σε μέγεθος, ελαφρύτερο, ταχύτερο από το.50 και ταυτόχρονα ικανό για επίτευξη συγκεντρώσεων μικρότερων του 1 ΜΟΑ σε αποστάσεις πάνω από τις 2500 γιάρδες (2286 μέτρα).

Θεωρείτε το καλύτερο όπλο ελευθερου σκοπευτή στον κόσμο.(Ειναι πολύ ακριβό).

Επίσης το Accuracy International L115A3,338 ειναι πολύ καλό όπλο.



udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από udt71 »

Και κάτι τελευταίο.

Δεν νομίζω ότι η Δ. Υ. Κ. Έχει να ζηλέψει κάτι απο άλλες μονάδες ειδικών δυνάμεων σε εξοπλισμό. Π. Χ.Navy Seals,SBS,Shayetet 13.

Για Ελληνικές μονάδες ειδικών δυνάμεων δεν το συζητάω όταν η Μ. Υ. Κ. Το 1970 ειχε Μ16 ...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Nassos »

udt71 έγραψε:Και κάτι τελευταίο.

Δεν νομίζω ότι η Δ. Υ. Κ. Έχει να ζηλέψει κάτι απο άλλες μονάδες ειδικών δυνάμεων σε εξοπλισμό. Π. Χ.Navy Seals,SBS,Shayetet 13.

Για Ελληνικές μονάδες ειδικών δυνάμεων δεν το συζητάω όταν η Μ. Υ. Κ. Το 1970 ειχε Μ16 ...



Εμείς από άλλα Όπλα, πλην Ειδικών Δυνάμεων, έχουμε να ζηλέψουμε όμωςΕικόνα.

Ας έβαζαν έστω ένα Aimpoint ή EOTech με βάση Picatinny/Weaver (see through πάντα) στα G3, και έναν αορτήρα 3 σημείων.
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Σωστός ο Nassos. Στην Αμερική, είτε πεζικό είτε ειδικές δυνάμεις, όλοι έχουν καινούρια όπλα. Είδα σε φωτο Αμερικάνικό Πεζικό και είχε Μ16 τυφέκια. Εδώ Μ16 έχουν μόνο οι ειδικές δυνάμεις, κατ 'εμε λάθος, γιατί στον πόλεμο όλοι πολεμάνε, όχι μόνο οι ειδικές δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Nasso να ρωτήσω εσένα που τα μελετάς: Στην Ελλάδα έχει κάποια μονάδα ειδικών δυνάμεων το XM177E1;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Nassos »

ΛΟΚ soldier έγραψε:Σωστός ο Nassos. Στην Αμερική, είτε πεζικό είτε ειδικές δυνάμεις, όλοι έχουν καινούρια όπλα. Είδα σε φωτο Αμερικάνικό Πεζικό και είχε Μ16 τυφέκια. Εδώ Μ16 έχουν μόνο οι ειδικές δυνάμεις, κατ 'εμε λάθος, γιατί στον πόλεμο όλοι πολεμάνε, όχι μόνο οι ειδικές δυνάμεις.


Καινούργια δεν είναι, και μην ξεχνάς ότι οι Αμερικανοί τα έχουν εδώ και 40 χρόνια.

Το G3 μπήκε σε υπηρεσία μετά το 1980. Μέχρι τότε είχαμε, πλην Καταδρομών, τα M1 Garand.

Μια χαρά είναι το G3, απλώς θέλει μερικές αλλαγές, όπως τοποθέτηση ενός σκοπευτικού (προτιμώ το EOTech από το Aimpoint), έναν αορτήρα 3 σημείων και ράγα RAS.

Κάτι σαν παρακάτων που έχουν οι Κύπριοι Καταδρομείς (πλην του IR Illuminator) (φωτογραφία από flanker7/ΛΕΦΕΔ) .

Εικόνα

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο που ρωτάς.

Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Λάθος το διατύπωσα. Καινούρια εννοώ τα αναβαθμισμένα μοντέλα Μ16Α3, Μ16Α4
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Ωραίο φαίνεται το G3 με ράγες και φακό. Σαν σύγχρονο τυφέκιο.
Κυναιγειρος

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Κυναιγειρος »

Τι λετε ρε παιδια; Την παλευετε; Τι να βαλετε στο G3; Πεταμα θελει το οπλο. Ειναι πρωτα απ'ολα τελειως αχρηστο για το σωμα των ειδικων δυναμεων. Συν οτι στην ελλαδα εχουμε πολλα βουνα οποτε μονο 7.62 δεν θελεις να κουβαλας για αποστασεις των 300-500 μετρων που θα βρεις τον εχθρο στα βουνα. Κανενα σωμα ειδικων δυναμεων στο εξωτερικο δεν προτεινει οπλα 7.62 γιατι πολυ απλα δν συμφερουν για close quarter μαχες.
Οσο για το M16 ναι συγνωμη δικο μου λαθος.
Κυναιγειρος

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Κυναιγειρος »

Απο οτι βλεπω στην φοτο εχεις καταρχην 2 γεμιστηρες bondolier κ αντε να παρεις αλλες 2; Εδω τουλαχιστον δεν μπορω να διακρινω καποια. Με αμερικανο μισθοφορο που ειχα μιλησει, ο τυπος εχει Μ4 φυσικα κ κουβαλουσε πανω του 10 γεμιστηρες κ 3-5 για το πιστολι. Κ μου ειχε κανει ιδιαιτερη εντυπωση που ειχε τοσους γεμιστηρες. Τον ρωτησα δν ειναι λιγο υπερβολη οι 10 γεμιστηρες; Κ μου ειπε επειδη εχω παει σε αρκετες μαχες ξερω ακριβως τι μου χρειαζεται... Οποτε... Συν του οτι το G3 δινεται με γεμιστηρες των 20 αν δν κανω λαθος. Κατ εμε ειναι αυξανει επικυνδινα το βαρος αυτο το οπλο καθως κ τα πυρομαχικα του σε ενα ατομο που υποτιθεται οτι στηριζεται στην ευελιξια κ στην ταχυτητα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες