Εγκλήματα Χριστιανών

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από Signaller »

Χριστιανισμός δεν είναι μόνο οι παλαβοί θρησκόληπτοι Καμια σχέση. Εσύ επιλέγεις να βλέπεις αυτά για να στηρίξεις τα συμπεράσματα που έχεις ήδη βγάλει

Πρώτα βγάζεις την ετυμηγορία και μετά ψάχνεις για τις αποδείξεις

Ο χριστιανισμός είναι μια μεταφυσική, εσχατολογική θεωρία.

Πλήθος φιλοσόφων και επιστημόνων είναι χριστιανοί

Αλλά δεν έχει νόημα. Κάτσε με την... ΚοσμοθέασηΕικόνα Η οποία κοσμοθέαση κάτι παθαινε όταν δεκάδες αρχαίων φιλοσόφων σκοτώνονταν από τους ίδιους τους αρχαίους. ¨Εχω ανοίξει σχετικό θέμα με τα απίστευτα εγκλήματα που έγιναν τότε

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
ArtillerySoldier
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 12:15 am
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από ArtillerySoldier »

Signaller έγραψε:Χριστιανισμός δεν είναι μόνο οι παλαβοί θρησκόληπτοι


Σε κανένα σημείο των αμέτρητων (έως κουραστικών για τον αναγνώστη) μηνυμάτων μου δεν αναφέρθηκα σε πιστούς. Όπως προανέφερα, στο στόχαστρό μου δεν είναι οι Χριστιανοί, αλλά ο Χριστιανισμός...

Δεν σχολίασες τίποτε για:

  • τις καταστροφές άπειρων Ελληνικών Ναών και χτίσιμο πάνω τους Χριστιανικών,
  • τις φρικτές και αδίστακτες δολοφονίες "Ειδωλολατρών",
  • τις απόψεις των τριών "Ιεραρχών" αλλά και άλλων για την Ελληνική Φιλοσοφία,
  • τους υβριστικούς Αναθεματισμούς εναντίον των Ελλήνων που ψάλλονται ακόμη στις Εκκλησίες κάθε Κυριακή της Ορθοδοξίας,
  • τις συμφωνίες των Εκκλησιών και Μονών με τους Γερμανούς το '40,
  • την καταδίκη από την Εκκλησία της Επαναστάσεως του '21 ώς απόρροια του Διαφωτισμού τον οποίο δεν ενέκρινε,
  • την αντίληψη του Χριστιανισμού για την Επιστήμη,
  • το χρονοδιάγραμμα του Χριστιανισμού για τη Δημιουργία του Κόσμου,
  • το Μεσαίωνα που έφερε ο Χριστιανισμός στην Ευρώπη καταδικάζοντας την Επιστήμη,
  • την άποψη του Χριστιανισμού για τη γυναίκα,
  • τον φανατισμό που γεννάει στους πιστούς με τα ζηλωτικά δόγματά του,
  • την εγκατάλειψη των Ψυχών των πιστών όταν έχουν έστω και μία μικρή άποψη διαφορετική (μένοντας πιστοί στην προσωπική Πνευματικότητά τους) από την άκαμπτη δογματική αντίληψη,

και πόσα άλλα... Αγνόησες πλήρως όλες τις πηγές μου (φυσικά, ώς μή συμφέρουσες για τις φανατικές θέσεις σου) ...

Τα μηνύματά σου είναι η μεγαλύτερη απόδειξη ότι εσύ είσαι ο "παλαβός θρησκόληπτος" που αναφέρεις και, μάλιστα, εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου σε αυτούς... !

Signaller έγραψε:Πλήθος φιλοσόφων και επιστημόνων είναι χριστιανοί



Εικόνα

Signaller έγραψε:Αλλά δεν έχει νόημα.



Πράγματι, δεν έχει νόημα...

Ειδικά σε θέματα συζητήσεως περί Θρησκειών, σύντομα φθάνει το σημείο που τα επιχειρήματα έχουν εξαντληθεί και επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια...

Όσον αφορά δε στις Δογματικές Θρησκείες Εβραϊσμό-Χριστιανισμό-Μουσουλμανισμό, αναλαμβάνει ο άκρατος φανατισμός και η μονομέρεια...

Ειδικά στη συζήτησή μας, δεν ακούστηκε κανένα επιχείρημα από τη δική σου πλευρά, όσα στοιχεία κι άν παρέθεσα...

Κρίμα.

Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από Akis_7 »

Άσε μας ρε μεγάλε που μας έπρηξες με την παπαρολογία σου. Ο Κρόνος με την Ρέα ήταν αδέλφια και έκαναν τον Πλούτωνα, τον Ποσειδώνα, την Εστία, το Δία τη Δήμητρα και την Ήρα. Ο Δίας με την Ήρα ήταν αδέλφια και έκαναν τον Άρη. Ο Δίας με την Δήμητρα ήταν επίσης αδέλφια και έκαναν την Περσεφόνη. Η Αφροδίτη επίσης είχε αιμομικτικές σχέσεις με τους αδελφούς της Άρη με τον οποίο απέκτησε τον Έρωτα, Διόνυσο με τον οποίο απέκτησε τον Πρίαπο και Ερμή με τον οποίο απέκτησε τον Ερμαφρόδιτο. Θες κι' άλλα;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Άβαταρ μέλους
ArtillerySoldier
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 12:15 am
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από ArtillerySoldier »

Αυτά που δεν μάς λές (γιατί δεν τά γνωρίζεις) είναι τί συμβολίζουν τα ζευγάρια αυτά...

Το ότι τά αντέγραψες από κάπου δεν σημαίνει τίποτε...

Καθώς αντέγραφες, αναρωτήθηκες γιατί ο Ερμαφρόδιτος ήταν παιδί του Ερμού (Θεού των Πληροφοριών και Ψυχοπομπού) και της Αφροδίτης (Θεάς του Θηλυκού μέρους της Ανθρωπότητας, του Έρωτα και της Αγάπης) ; Τί σημαίνει αυτό για τις ερωτικές σχέσεις των ανθρώπων; Σκέφτηκες επίσης γιατί είχε σχέση με τον Άρη (Θεού του Άρρενος τμήματος της Ανθρωπότητος, του Θάρρους, του Πολέμου, της Γενναιότητας, του Ηρωϊσμού) και τί γεννά αυτή η σχέση; Τί σημαίνει η σχέση με το Διόνυσο (Θεού της Μεθέξεως, της μεταφυσικής επαφής με το Θείο) και τί γεννά αυτή η σχέση; Αναλόγως, αναρωτήθηκες γιατί η Περσεφόνη ήταν παιδί του Δία (Θεού-Πατέρα) και της Δήμητρας (Θεάς της Γεννήσεως, του Θανάτου και της Ανάστασης των Ψυχών και της Φύσεως) ; Τέλος, αναρωτήθηκες τί σημαίνει το ζεύγος του Δία με την Ήρα (Θεάς-Μητέρας και προστάτιδας της Οικογένειας και του Θεσμού του Γάμου) ;

Δεν είναι υπαρκτά άτομα, αντικατοπτρίζουν Ιδέες...

Ο Κρόνος, για παράδειγμα, συμβολίζει το Χρόνο και η Ρέα, τη ροή του Χρόνου (Χωροχρόνο). Το ότι ήταν αδέλφια συμβολίζει κάτι. Το ότι ήταν ζεύγος συμβολίζει κάτι άλλο.

Ήδη είπα πάρα πολλά.

Σε αντίθεση με τις παιδοφιλικές, αιμομεικτικές, βιαστικές, κ. Ά. Σχέσεις της Εβραϊκής Μυθολογίας, η Ελληνική Λατρεία και Θεολογία έχει συμβολισμούς, που με τη μελέτη τους οδηγούν την Ψυχη στο Δρόμο της Αρετής και τη Θέωση...

Αυτό είναι αυταπόδεικτον.

Για πές μας εσύ τί συμβολισμό έχει το σεξ του Λοτ με τις δύο κόρες του οι οποίες τόν μέθυσαν νωρίτερα και τόν αποπλάνησαν;

Για εξήγησέ μας γιατί ο Αβραάμ εκπόρνευε την Σάρα;

Τί συμβολίζει ο βιασμός ανηλίκων;

Και πόσα άλλα...

Για απάντησε εσύ στα ερωτήματα που έθεσα σχετικά με το Χριστιανισμό στα προηγούμενα μηνύματά μου -και μάλιστα με αποδείξεις- αλλά και ς' αυτό...

Σε αυτά δεν αναφέρθηκες καθόλου...

Αλλά δεν σέ αδικώ.

"Είμαι Χριστιανός, ώς έκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην", είχε πεί ο Γεννάδιος. Κι έτσι είναι.

Όταν αρχίσατε να επιτίθεστε ενάντια στην ίδια την Πατρογονική φύση και Λατρεία, που γέννησε τις Επιστήμες, τη Φιλοσοφία και τόσα άλλα, και υπερασπίζεστε την Εβραϊκή Μυθολογία και τον Γιαχβέ, μήν απορείτε για την σημερινή κατάρρευση των πάντων...

Ο Έλλην έχει χάσει την ποιότητά του και το χειρότερο: Δεν τό ξέρει... Επομένως, είναι σχεδόν αδύνατον να τήν ξαναβρεί...

Περαστικά, Έλληνα...

Akis_7 έγραψε:Άσε μας ρε μεγάλε που μας έπρηξες με την παπαρολογία σου.


Αυτό ακριβώς εννοώ... Σ' ευχαριστώ.

Επιτίθεσαι σε 'μένα ονομάζοντας "παπαρολογίες" την Ελληνική Λατρεία και Θεολογία και υπερασπίζεσαι την Εβραϊκή Μυθολογία...

Αυτά είναι...

Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από Akis_7 »

Και εγώ είμαι Έλληνας αλλά δεν ζω στο 500 π. Χ. Η πλούσια ελληνική μυθολογία είναι μοναδική και ένα στολίδι για τον ελληνικό πολιτισμό. Δεν είναι όμως θρησκεία. Όσο και αν ισχυρίζεσαι το αντίθετο οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες και όχι ιδεολάτρες. Ιδεολάτρες υπήρξαν κάποιοι φιλόσοφοι που πιστεύουν στην ύπαρξη ενός μόνο θεού ή σε κάτι ποιο αόριστο. Οι ίδιοι όμως που λες ιδεολάτρες, λάτρευαν κάθε Μεγάλα ή Μικρά Διονύσια το Διόνυσο ντυμένοι ως σάτυροι, οργιάζοντας και πίνοντας ασταμάτητα αποσκοπώντας στη θεϊκή έκσταση. Λάτρευαν αγάλματα, είχαν ναούς για αυτούς τους θεούς που ονομάζεις "συμβολικούς" και θυσιάζαν ζώα ή έκαναν σπονδές για την εξευμένισή τους. Αυτός που είπε ότι ως Έλληνας δεν δύναται να είσαι χριστιανός κάνει πολύ μεγάλο λάθος. Το αν αγαπάω εγώ την Πατρίδα μου και αν είμαι έτοιμος αύριο μεθαύριο χύσω το αίμα μου για αυτήν μόνο εγώ το ξέρω. Αν θεωρείς τον εαυτό σου περισσότερο Έλληνα από εμένα ή τον οποιονδήποτε επειδή είσαι αρχαιολάγνος, προγονολάγνος ή ο, τι άλλο θες, δεν σημαίνει ότι ισχύει και στην πραγματικότητα. Εξάλλου η ορθότερη και υγιέστερη άποψη περί ελληνισμού είναι εκείνη του Ισοκράτη: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΗΜΕΤΕΡΑΣ ΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Άβαταρ μέλους
ArtillerySoldier
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 12:15 am
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από ArtillerySoldier »

Akis_7 έγραψε:Και εγώ είμαι Έλληνας αλλά δεν ζω στο 500 π. Χ.


Στο 500 π. Χ. Ζούν οι Χριστιανοί που διαβάζουν ακόμη την Κυριακή της Ορθοδοξίας τους Αναθεματισμούς εναντίον των Ελλήνων, πιστεύουν ότι ο Κόσμος άρχισε το 5000 π. Χ.(όπως απέδειξα με το site του Πατριαρχείου), κλπ!

Πλάκα κάνεις;

Ο Έλληνας εξελίσσει την Ανθρωπότητα με την Επιστήμη του, όταν ο Χριστιανισμός τόν κυνηγάει μαζί με την Επιστήμη!

Akis_7 έγραψε:Δεν είναι όμως θρησκεία.


Ποιός τό λέει αυτό;

Δεν είναι αφελές να πιστεύεις ότι οι Έλληνες ήταν τόσο προκομένοι στις Επιστήμες, τη Φιλοσοφία, τη Τέχνη κλπ, και να ήταν τόσο πρωτόγονοι και άξεστοι στα Πνευματικά, Θεολογικά και Θρησκειολογικά θέματα; ...

Akis_7 έγραψε: Όσο και αν ισχυρίζεσαι το αντίθετο οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες και όχι ιδεολάτρες.


Δεν τό ισχυρίζομαι. Τό απέδειξα. Εσύ δεν τό καταλαβαίνεις και ισχυρίζεσαι το αντίθετο.

Akis_7 έγραψε:Λάτρευαν αγάλματα, είχαν ναούς για αυτούς τους θεούς που ονομάζεις "συμβολικούς" και θυσιάζαν ζώα ή έκαναν σπονδές για την εξευμένισή τους..


Δεν λάτρευαν αγάλματα, πού τά είδες αυτά; ...

Οι Χριστιανοί λατρεύουν εικόνες και συρρέουν κάθε χρόνο στην Παναγιά της Τήνου λές κι οι άλλες Παναγιές δεν είναι το ίδιο "θαυματουργές" (!), που περιφέρουν μέλη Νεκρών και τά λατρεύουν, που αφήνουν τάματα στις Εικόνες που λατρεύουν, κλπ! Αυτοί είναι αυθεντικοί Ειδωλολάτρες!

Οι Ναοί ήταν κάτι σαν "Μουσεία Τεχνολογίας", αν θέλεις...

Δεν τούς ονομάζω εγώ, αλλά όλοι οι μαθητές των Φιλοσόφων όπως οι Πυθαγόρειοι, στους οποίους ανήκω...

ΠΟΤΕ δεν έγιναν αιματοχυσίες σε Τελετές, είναι μύθος! Όπως πολλά απ' αυτά που μάς μαθαίνουν...

Akis_7 έγραψε:λάτρευαν κάθε Μεγάλα ή Μικρά Διονύσια το Διόνυσο ντυμένοι ως σάτυροι, οργιάζοντας και πίνοντας ασταμάτητα αποσκοπώντας στη θεϊκή έκσταση.


Σε Λίγο θα μάς πείς ότι μεθοκοπούσαν κιόλας!

Δεν ισχύει ούτε αυτό. Σού είπα τί συμβολίζει ο Θεός Διόνυσος, μήν επαναλαμβάνομαι...

Akis_7 έγραψε: Το αν αγαπάω εγώ την Πατρίδα μου και αν είμαι έτοιμος αύριο μεθαύριο χύσω το αίμα μου


Εσύ θα θέλεις να χύσεις το αίμα σου, η Εκκλησία όμως μπορεί να σέ αφορίσει, όπως έκανε το 1821 που αποκήρυξε την Επανάσταση ώς απόρροια του Ευρωπαϊκού Διαφωτισμου... Ή αργότερα, το 1940, που συμφώνησε με τους Γερμανούς!

Akis_7 έγραψε:Αν θεωρείς τον εαυτό σου περισσότερο Έλληνα από εμένα


Εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Εσύ επιτέθηκες στον Ελληνισμό!("παπαρολογίες", θυμάσαι;)

Εσύ έβγαλες τον εαυτό σου από τον Οίκο των Ελλήνων...

Akis_7 έγραψε:επειδή είσαι αρχαιολάγνος, προγονολάγνος


Εσύ μέ ονόμασες έτσι... Έτσι θα ονόμαζες και τους Έλληνες Φιλοσόφους κι Επιστήμονες είμαι σίγουρος... Εγώ αυτούς ακολουθώ κι αυτούς τιμώ. Εσύ, οπως παραδέχεσαι, όχι. Εσύ τιμάς άλλους, αλλότριους Θεούς...

Akis_7 έγραψε: Αυτός που είπε ότι ως Έλληνας δεν δύναται να είσαι χριστιανός κάνει πολύ μεγάλο λάθος.


"Αυτός", (ο Γεννάδιος Σχολάριος (κατά κόσμον Γεώργιος Σχολάριος)), ήταν ο πρώτος Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως μετά την άλωσή της...

Για να μαθαίνουμε και λίγη Ιστορία...

Akis_7 έγραψε:Ισοκράτη: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΗΜΕΤΕΡΑΣ ΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.


Για να μάθουμε (μακρυά και πέρα από την προπαγάνδα) τί πραγματικά είπε ο Ισοκράτης στο http://www.pare-dose.net/3120

Δεν μπορούμε όμως να συνεχίσουμε έτσι την συζήτηση. Έχουμε φθάσει στο σημείο που ουσιαστικά μού λές: "Δεν μέ πείθεις κάν μέ πείσεις"...

Όταν κυριαρχείται κάποιος από μονομέρεια, φανατισμό και Δογματισμό, έτσι γίνεται συνήθως...

Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από Akis_7 »

Καλά ρε φίλε, ποιος φανατισμός; Ποια μονομέρεια; Αν υποθέσουμε ότι εγώ διακατέχομαι από αυτά τότε εσύ τι κάνεις; Έχεις μπει σε ένα σάιτ για το στρατό μόνο και μόνο για να διαλαλήσεις την πίστη σου ή ακόμα χειρότερα το μίσος σου! Μην μου λες εμένα ότι δεν υπήρχαν αυτά που σου είπα στις διονυσιακές τελετές. Δεν μπορείς να βγάζεις σκάρτη την ιστορία. Ο Διόνυσος λατρευόταν έτσι ακριβώς και χειρότερα. Και άσε στην άκρη το Διόνυσο. Τα Ελευσίνια μυστήρια; Ούτε αυτά υπήρξαν; Και μην διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά μου. Δεν είπα ποτέ ότι οι Αρχαίοι Έλληνες υστερούσαν πνευματικά. Πνευματικά ήταν οι κορυφαίοι ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥΣ και έδωσαν πολλά πράγματα και στον σύγχρονο πολιτισμό. Ανέφερες για να αμυνθείς ότι και οι Χριστιανοί είναι ειδωλολάτρες. Αυτά τα έλεγαν οι εικονομάχοι και οι προκατειλημμένοι σαν εσένα. Οι εικόνες τιμώνται δεν λατρεύονται. Το ίδιο ισχύει και για τα λείψανα. Τώρα το αν μερικοί πιστεύουν πως άλλη Παναγία είναι της Τήνου, άλλη της Μυκόνου κ. Ο. Κ. Είναι δικό τους θέμα. Και συγνώμη ρε φίλε. Τι είπες; Οι αρχαίοι δεν λάτρευαν τα αγάλματα; Και τότε τι τα είχαν; Για διακόσμηση; Η υποκρισία πάει σύννεφο αγαπητέ, και δεν ξέρω αν στο έχουν πει αλλά ο Παρθενώνας στην Ακρόπολη ήταν και το ταμείο της Αθηναϊκής Ηγεμονίας... Εν κατακλείδι φίλε μου πίστευε σε όποια θρησκεία θες. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε. Ανέβα στον Όλυμπο μπας και ρίξει ο Ζευς κανένα αστροπελέκι να κάψει εμάς του "κακούς χριστιανούς". Η ιδιοτέλεια όμως που σε διακρίνει μόνο καλό δεν σου κάνει, και δεν το λέω μόνο ως προς τη θρησκεία αλλά γενικά στη ζωή σου.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από Signaller »

To θέμα που άνοιξα εγώ είναι καθαρά ιστορικό Τί να κάνουμε. Οι αρχαίοι έλληνες δεν ήταν όπως μας τους παρουσιάζουν

Αν κάποιο από αυτά που αναφέρει το θεωρείς λανθασμένο, γραφ'το και απόδειξέ το

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
ArtillerySoldier
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 12:15 am
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από ArtillerySoldier »

Signaller έγραψε:To θέμα που άνοιξα εγώ είναι καθαρά ιστορικό


Και το δικό μου. Οι αποδείξεις όλες μπροστά σου επί δύο ολόκληρες σελίδες...

Signaller έγραψε:Οι αρχαίοι έλληνες δεν ήταν όπως μας τους παρουσιάζουν


Ναί ρε, αλήτες ήταν που μεθοκοπούσαν όλη μέρα... Καμμία Πνευματικότητα δεν είχαν, καμμία ευθύνη για δημιουργία Πολιτισμού, καμμία διάθεση ούτε για Φιλοσοφία, ούτε για Τεχνολογία, ούτε για Επιστήμες, ούτε για Τέχνη, για τίποτε...

Τους Χριστιανούς περιμέναν να τούς διδάξουν...

Τους Χριστιανούς που
  • ούτε φανατικοί ήταν,
  • ούτε Δογματικοί,
  • ούτε εγκληματίες,
  • ούτε δολοφόνοι,
  • ούτε καταστροφείς του Πολιτισμού, της Τέχνης και των συγγραμάτων των Ελλήνων (όπως το Παλίμψηστο του Αρχιμήδους που τώρα βρήκαν οι επιστήμονες τρόπο να ξύσουν από πάνω του τους ύμνους στο Δαυίδ και τον Αβραάμ και να αποκαλύψουν το κείμενο που λέγεται ότι περιέχει την απόδειξη του τετραγωνισμού του κύκλου, της τριχοτόμησης ορθής γωνίας, κ. Ά.),
  • ούτε έφεραν το Μεσαίωνα στην Ευρώπη,
  • ούτε κυνήγησαν και κυνηγούν τους Έλληνες και τη Φιλοσοφία (όπως με τους Αναθεματισμούς),
  • ούτε είχαν και έχουν τη γυναίκα σαν σκουπίδι,
  • ούτε πιστεύουν ακόμη ότι ο Κόσμος ξεκίνησε το 5000 π. Χ.
κοκ...

Signaller έγραψε:γραφ'το και απόδειξέ το


Ακόμη περιμένω τις δικές σου αποδείξεις ς' αυτό το θέμα...

Σταμάτα επιτέλους να αποπροσανατολίζεις τους αναγνώστες του θέματος και για μιά φορά μείνε στο θέμα...

Προκειμένου να γλιτώσεις τη βάσανο των επιχειρημάτων και αδιάσειστων ιστορικών στοιχείων μου, πετάς λάσπη εναντίον των Ελλήνων, προσπαθώντας να αλλάξεις θέμα στη συζήτηση...

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από Signaller »

Το ότι δεν απαντάω, δεν σημαίνει ότι με... Τάπωσες

Υπάρχει και η Πιθανότητα να βαριέμαι να απαντάω σε χιλιοειπωμένα θέματα

Πόσο μάλλον όταν δεν θα βγει άκρη

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
ArtillerySoldier
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 12:15 am
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από ArtillerySoldier »


Signaller έγραψε:Το ότι δεν απαντάω, δεν σημαίνει ότι με... Τάπωσες


Δεν είπα κάτι τέτοιο!

Κόμπλεξ, οσμίζομαι... !

Signaller έγραψε:σε χιλιοειπωμένα θέματα


Τί να πώ εγώ που σε όλη τη σελίδα 2 αλλά και σε αυτήν επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια μπάς και απαντήσει κάποιος από 'σας;

Αφού δεν δέχεστε τα επιχειρήματά μου γιατί δεν τά καταρρίπτετε;

Αυτό ένα μόνο πράγμα μπορεί να σημαίνει: Ότι, ελλείψει στοιχείων και επιχειρημάτων, ο Δογματισμός, η μισαλλοδοξία, η μονομέρεια κι ο φανατισμός απλά... Περισσεύουν!

Χιλιοειπωμένα; Σίγουρα! Αλλά όχι από 'σένα. Οπότε, δεν καταλαβαίνω τί σέ κούρασε και ς' έκανε να βαριέσαι! ...

Χιλιοειπωμένα μόνον από 'μένα...

Signaller έγραψε:Πόσο μάλλον όταν δεν θα βγει άκρη



Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από Signaller »

ArtillerySoldier έγραψε: Αφού δεν δέχεστε τα επιχειρήματά μου γιατί δεν τά καταρρίπτετε;
Ναι, αυτό λέω. Ότι βαριόμαστε

Άσε που κανένας δεν αρνείται ότι η πίστη στο Θεό, από ελευθερία, μπορεί να μετατραπεί σε δουλία αν οι άνθρωποι δεν θρησκεύονται νορμάλ

Κανένας δεν αρνείται ότι ο χριστιανισμός, όπως και όλες οι θρησκείες (για να μην πω γενικά όλες οι ιδεολογίες, πολιτική, ποδόσφαιρο, κλπ) , είχε και έχει φανατικούς που πολλές φορές στάθηκαν εμπόδιο στην πρόοδο της κοινωνίας, όταν επικράτηασν

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Εγκλήματα Χριστιανών

Δημοσίευση από Akis_7 »

Οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν δογματικοί; Σοβαρά φίλε μου νομίζεις ότι μιλάς σε κατσίκες; Μέχρι και πέτρες ξέρουν πόσοι και πόσοι είχαν εξοριστεί για ασέβεια στους "θεούς". Ξεχνάς τα "καινά δαιμόνια" που εισήγαγε ο Σωκράτης; Επιπλέον φίλε δεν μπορώ να ξέρω τι παίζει με τα Ελευσίνια. Δεν υπάρχουν αποδείξεις για το τι γίνονταν εκεί. Πάντως το σίγουρο είναι οτι έπεφτε γαμησι και αυτό μην το αρνηθείς. Επίσης θέλω να μου πεις, ποια η γνώμη σου για τις κορασίδες αλλά και τους νεαρούς που εκπορνεύονταν στους ναούς;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης