Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tp
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 19, 2015 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από tp »

Μπορεί να μου πεί κανείς ποίες είναι επιγραμματικά ειδικότητες υπάρχουν στην ΕΛΔΥΚ;
tp
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 19, 2015 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από tp »

Είμαι απόφοιτος αει πληροφορικής ξέρετε αν μπορει το πτυχίο μου να αξιοπηθεί κάπως;
Ευχαριστώ
cuervo

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από cuervo »

tp έγραψε:Είμαι απόφοιτος αει πληροφορικής ξέρετε αν μπορει το πτυχίο μου να αξιοπηθεί κάπως;
Ευχαριστώ
Ναι. Θα δουλεύεις εσύ αφιλοκερδώς και οι μόνιμοι θα κάθονται και θα σε κοιτάνε, αν αυτό για εσένα σημαίνει αξιοποίηση εγώ πηγαίνω πάσο.
tp
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 19, 2015 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από tp »

Ουτως ή αλλως στην ΕΛΔΥΚ πληρωνεσαι.
Ταξιάρχης

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Ταξιάρχης »

Καλησπέρα! Είμαι διαβιβαστής και πηγαίνω Κύπρο Με ειδικότητα χειριστής ψηφιακών τερματικών μηχανών-κρυπτομηχανών. Ξέρει κάποιος τι γίνεται με αυτό;
Paranoid_Android

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Paranoid_Android »

Χαιρετε!

Μηπως ξερετε σε ποια μοναδα ειναι πιθανοτερο να μπω στην Ελδυκ ως "τεχνικος βοηθος παρατηρητης";

Ημουνα Θηβα στο πυροβολικο,2016 Ε' ΕΣΣΟ

Στέργιος

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Στέργιος »

Καλησπέρα σας. Παρουσιάστηκα με την Β εσσο 2017 και έχω σαν ειδικότητα Σκαπανεας. Είχα δηλώσει για ελδυκ και όταν βγήκαν οι μεταθέσεις ήμουν για Ελδυκ αλλά σαν Σκαπανεας κάνω αυτή τν στιγμή τν εκπαίδευση μου 3 βδομάδες Ναύπλιο και άλλες 3 Λουτράκι. Ξέρετε αν όταν πάω Κύπρο, μου αλλάξουν τν ειδικότητα; Ενώ ήδη θα έχω κάνει 6 εβδομάδες εκπαίδευση ειδικότητας.

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο στρατόπεδο για τους Μηχανικαριους Σκαπανεις; Και τν εκπαίδευση θα τν κάνω με την νέα σειρά; Γτ η σειρά μ είναι ήδη Κύπρο και έχει ξεκινήσει τν εκπαιδευση

Κωνσταντίνος

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Γειά σας παιδιά, όσοι μπαίνουν ΚΕΥΠ υλικου πολεμου μετα για ΕΛΔΥΚ που είναι πιο πιθανό να πάνε Σύνταγμα?
diminarmy21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 1:31 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από diminarmy21 »

Παιδιά καλησπέρα παρουσιάστηκα καλαματα Α ΕΣΣΟ 2018 και δήλωσα Κύπρο όπου με πήρανε μετά την επιτροπή που πέρασα με ειδικότητα οδηγός αυτοκινήτου. Τι ακριβώς θα κανω δηλαδή ; Τι θα οδηγάω αρχικώς, δεύτερον θα περάσω από κάποια εκπαίδευση - εξέταση και τρίτον ποιον θα πηγαινοφέρνω ; Αν ξέρει κανείς απαντάει ευχαριστώ
Χρήστος Σκαπανέας

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Χρήστος Σκαπανέας »

Φίλε μου, παρουσιάστηκα Κεμχ Ναύπλιο Α ΕΣΣΟ 2018 και αύριο ορκίζομαι. Με επέλεξαν για ΕΛΔΥΚ, αναγράφοντας κετθ / εοδ (συνήθως αυτό γράφουν ώστε να πάνε αυλώνα και μετά Κύπρο) αλλά έχω ειδικότητα Σκαπανέας, τι κάνω τώρα ; Εκπαίδευση 3 εβδομάδες Ναύπλιο και Λουτράκι και μετά πάω αυλώνα για να φύγω για Κύπρο ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Άβαταρ μέλους
Libertad o muerte
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 4:16 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Libertad o muerte »

Παω κυπρο και παρουσιαζομαι εκει που υπηρετησα και ως νεοσυλλεκτος στην Αυλωνα, στο οπλο των Διαβιβασεων, η ειδικοτητα μου ειναι Χειριστης Ψηφιακων Τερματικων Συσκευων και Κρυπτομηχανων, ακουγεται σαν ειδικοτητα ΔΒ, ξερει κανεις τι ειναι ακριβως; Κατι ειδα για ΚΕΠΙΚ κτλπ, επισης ακουσα πως γινεται να χασεις την ειδικοτητα σου αμα δεν ανταπεξελθεις οπως θελουνε και μπορεις να καταληξεις Τ. Φ.. Τι ισχυει και τι πρεπει να προσεξω-ξερω; Ευχαριστω
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από giannismar »

Τιποτα φιλε, μην ανυσηχεις ο στρατος δεν ειναι φτιαγμενος για επιστημονες η για διανοιες. Το αντιθετο μαλλον ισχυει. Οτι χρειαζεται θα σου το δειξουν εκει. Ουσιαστικα θα σου δειξουν να λειτουργεις καποια μηχανηματα που εχουν σχεση με επικοινωνιες. Καποιες ειδικοτητες εχουν βαρυγδουπα ονοματα, ωστοσο τα καθηκοντα τους καταληγουν να ειναι εξευτελιστικα απλα. Οι διαβιβαστες κανουν (μεταξυ των αλλων) και υπηρεσιες στο ΚΕΠΙΚ της μοναδας. Με δυο λογια απαντασε σε τηλεφωνα και ασυρματους.
Άβαταρ μέλους
anestis98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 01, 2018 12:56 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από anestis98 »

Καλησπερα, εχω δηλωσει Κυπρο ΕΛΔΥΚ και με επελεξαν για "χειριστη TOW" τι ειναι αυτο; επισης αν ξερει κανεις σε ποια μοναδα εκει εκπαιδευεσαι πανω σε αυτο;

Άβαταρ μέλους
Libertad o muerte
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 4:16 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Libertad o muerte »

giannismar έγραψε:Τιποτα φιλε, μην ανυσηχεις ο στρατος δεν ειναι φτιαγμενος για επιστημονες η για διανοιες. Το αντιθετο μαλλον ισχυει. Οτι χρειαζεται θα σου το δειξουν εκει. Ουσιαστικα θα σου δειξουν να λειτουργεις καποια μηχανηματα που εχουν σχεση με επικοινωνιες. Καποιες ειδικοτητες εχουν βαρυγδουπα ονοματα, ωστοσο τα καθηκοντα τους καταληγουν να ειναι εξευτελιστικα απλα. Οι διαβιβαστες κανουν (μεταξυ των αλλων) και υπηρεσιες στο ΚΕΠΙΚ της μοναδας. Με δυο λογια απαντασε σε τηλεφωνα και ασυρματους.


Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, επισης εχω ακουσει πως διαβιβαστες εχει μονο το συνταγμα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες