Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Greek Army, τι είναι αυτά βρε; Το διάβασες το κείμενο ή έτσι το πέταξες νομίζοντας ότι θα τα καταπιούμε αμάσητα;

Επειδή το κειμενάκι καθυβρίζει τους αρχαίους Έλληνες και επειδή δεν δεχόμαστε κηρύγματα ηθικής από παπάδες πάρτε τον αντίλογο στις ύβρεις και όταν έχω χρόνο θα σας δείξω και άλλα.

«Ανέβη δε ο Λώτ από Σηγώρ και κατώκησεν εν τω όρει και μετ' αυτού αι δύο θυγατέρες αυτού, διότι εφοβήθη να κατοίκηση εν Σηγώρ και κατοίκησεν εν σπηλαίω, αυτός και αι δύο θυγατέρες αυτού. [...] Και είπεν η πρεσβυτέρα προς την νεωτέρα. ελθέ ας ποτίσωμεν τον πατέρα ημών οίνον κι ας κοιμηθώμεν μετ' αυτού. [...] Επότισαν λοιπόν και την νύκτα εκείνη τον πατέρα εαυτών οίνον, και σηκωθείσα η νεωτέρα εκοιμήθη μετ' αυτοΰ και εκείνος δεν ενόησεν ούτε πότε πλαγίασεν αυτή και πότε εσηκώθη. Και συνέλαβαν αι δύο θυγατέρες τού Λώτ εκ του πατρός αυτών» (Γένεσις ΙΘ' 30, ΙΘ' 32, ΙΘ' 35-36).

12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Ο καθένας μπορεί να εκφράζει την γνώμη του. Όμως, άλλο πράγμα οι προσωπικές σας απόψεις και άλλο πράγμα η ιστορική αλήθεια. Ο Greek army ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέεi ότι ο Μέγας Αλέξανδρος προσκυνούσε μπεκάτσες ή ότι ο Θεμιστοκλής προσκυνούσε μαρούλια.

Πρέπει να σταματήσουν μερικοί το υβρεολόγιο εναντίων των Αρχαίων Ελλήνων.

yersinia pestis

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Και φθανουμε στο 2010 ... στο εξηλεκτρισμενο κοσμο που πλεον βλεπει οτι η σκια δεν ειναι μαγισσα!!! [στην πυρα]... και πιστευεται πραγματικα ομως οτι ο Διας ριχνει τον κεραυνο?, οτι θα σε κανει καλα η παναγια η γιατρισσα?, οτι αν πεθανεις θα βρεις παρθενες και βουνα πιλαφι[η ρυζοτο δεν μπωρει θα εξελικτικαν]...

οτι ο μωησης ανοιξε την ερυθρα, οτι οι εβραιοι ειναι ο εκλεκτος λαος! και χιλιες 2 μπουρδες.

οι θρησκειες στο μελλον θα σβησουν τουλαχιστον με την μορφη [πουλαω φουμαρα περι μεταθανατων ζωη και ριξε κανα φραγκο να χοντρυνουμε τους παπαδες μας[μεσω ορος βαρους πρεπει να ειναι τα 120 κιλα]. Αν φυγει και η γενια των γιαγιαδων σεφτε δεν θα κανουν...

ειτε ετσι ειτε αλλιως οι θρησκειες καθε μορφης οσο ο ανθρωπος διαβαζει και ψαχνεται θα χανουν κοσμο.

Για αυτο λενε το πιστευε και μη ερευνα... γιατι αν ερευνα τοτε... αστα τα κλεισαμε τα μαγαζακια!

Kerveros

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Kerveros »

12θεϊστή που είσαι; Είχαμε μια διαφωνία σε κάποιο άλλο θέμα αλλά υπάρχει και κάτι που μας ενώνει...Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις δει την ταινία 'agora' με την αρχαία ελληνίδα φιλόσοφο Υπατία (που τη βγάλανε μάγισσα και την εκτέλεσαν οι τότε φανατικοί χριστιανοί που κατά τ'αλλα πιστεύουν στο λόγο του Χριστού) επειδή δεν δήλωνε με το ζόρι όπως εκείνοι ήθελαν και την πίεζαν ότι πιστεύει στο λόγο θεού. Γενικώς τους πείραζε τόσο πολύ το ότι πίστευε στην επιστήμη της... Που δείχνει στο τέλος και την καταστροφή του μεγαλύτερου μέρους της αρχαίας ελληνικής ιστορίας στη βιβλιοθήκη της αλεξάνδρειας...
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Εννοείται ότι την έχω δει. Εξαιρετική η ταινία, αναφέρεται στην καταστροφή του Σεραπείου έχει όμως και μια ανακρίβεια. Αυτός που υποκίνησε τα γεγονότα ήταν ο αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρείας Θεόφιλος.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

12θεϊστής έγραψε: Greek Army, τι είναι αυτά βρε; Το διάβασες το κείμενο ή έτσι το πέταξες νομίζοντας ότι θα τα καταπιούμε αμάσητα;

Επειδή το κειμενάκι καθυβρίζει τους αρχαίους Έλληνες και επειδή δεν δεχόμαστε κηρύγματα ηθικής από παπάδες πάρτε τον αντίλογο στις ύβρεις και όταν έχω χρόνο θα σας δείξω και άλλα.

«Ανέβη δε ο Λώτ από Σηγώρ και κατώκησεν εν τω όρει και μετ' αυτού αι δύο θυγατέρες αυτού, διότι εφοβήθη να κατοίκηση εν Σηγώρ και κατοίκησεν εν σπηλαίω, αυτός και αι δύο θυγατέρες αυτού. [...] Και είπεν η πρεσβυτέρα προς την νεωτέρα. ελθέ ας ποτίσωμεν τον πατέρα ημών οίνον κι ας κοιμηθώμεν μετ' αυτού. [...] Επότισαν λοιπόν και την νύκτα εκείνη τον πατέρα εαυτών οίνον, και σηκωθείσα η νεωτέρα εκοιμήθη μετ' αυτοΰ και εκείνος δεν ενόησεν ούτε πότε πλαγίασεν αυτή και πότε εσηκώθη. Και συνέλαβαν αι δύο θυγατέρες τού Λώτ εκ του πατρός αυτών» (Γένεσις ΙΘ' 30, ΙΘ' 32, ΙΘ' 35-36).

Εμ, έτσι είναι... άλλοι κάνουν αυτά, άλλοι παντρεύονται τις αδερφές τους...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

""Εμ, έτσι είναι... άλλοι κάνουν αυτά, άλλοι παντρεύονται τις αδερφές τους...""

Έλα μην ντρέπεσαι... Πες το όπως είναι! Στην βίβλο πατέρας κάνει αιμομιξία με τις κόρες του(και τις δύο μαζί ή ξεχωριστά, θα σε γελάσω)...

Για να δούμε όμως και στην καινή διαθήκη τι συμβαίνει...

«Ει δε τις ασχημονείν επί την παρθένον αυτού νομίζει εάν ή υπέρακμος, και ούτως οφείλει γίνεσθαι, ο θέλει ποιείτω. Ουχ αμαρτάνει. Γαμείτωσαν». (Παύλου Α' Προς Κορινθίους, Κεφ.7 36).

Τίγκα στην ηθική τα ιερά βιβλία.

Kerveros

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Kerveros »

Λένε για ανθρωποθυσίες στην αρχαία θρησκεία... Η θυσία του Χριστού ανθρωποθυσία δεν ήταν; Για να ξεπλυθούν οι αμαρτίες των ανθρώπων; Και από τότε κάθε μέρα μεταλαμβάνουμε το αίμα και το σώμα του; Λένε για άπειρες θυσίες ζώων... Πόσα εκατομμύρια αμνοερίφια σφάζονται κάθε χρόνο το πάσχα; Το οποίο μάλιστα είναι και εβραϊκό έθιμο,'πάσχα' είναι εβραϊκη λέξη και σημαίνει 'πέρασμα' κι αυτή η γιορτή καμία σχέση δεν έχει με την Ελλάδα. Για την ιερά εξέταση και τις χιλιάδες εκτελέσεις που γινίντουσαν απ'τους 'χριστιανούς' ποιος θα μιλήσει; Μίλησε ποτέ ο χριστός για τέτοια πράγματα; Γι'αυτό θυσιάστηκε; Για να δουν οι άνθρωποι το χριστιανισμό σαν κάτι που πρέπει να υπερασπιστούν με πολέμους, εκτελέσεις και αφορισμούς; Λένε για ειδωλολατρία... τη στιγμή που όλοι οι ναοί έχουν κι από μια θαυματουργή εικόνα όπου προσκυνάει ο κόσμος για να πραγματοποιηθεί η επιθυμία του. Που εμπορεύονται και πουλάνε εικόνες, τίμιο ξύλο, σταυρούς κ. λ. π... Όλα όσα λέει και εφαρμόζει ο χριστιανισμός είναι εντελώς μακριά απ'αυτό που ζήτησε να κάνουμε ο Χριστός και για το λόγο που θυσιάστηκε. Είναι ένα τραγούδι των active member που λέγεται 'καλώς ήρθες παράξενε στον τόπο μου'. Θα ζητούσα από όλους, χριστιανούς και μη να το ακούσουν. Δεν υβρίζει εννοείται. Πραγματικά αξίζει.
Kerveros

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Kerveros »

12θεϊστή έχεις πάει ποτέ στα προμήθεια στον όλυμπο που γίνονται κάθε ιούνιο στο θερινό ηλιοστάσιο;

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

12θεϊστής έγραψε: ""Εμ, έτσι είναι... άλλοι κάνουν αυτά, άλλοι παντρεύονται τις αδερφές τους...""

Έλα μην ντρέπεσαι... Πες το όπως είναι! Στην βίβλο πατέρας κάνει αιμομιξία με τις κόρες του(και τις δύο μαζί ή ξεχωριστά, θα σε γελάσω)...

Για να δούμε όμως και στην καινή διαθήκη τι συμβαίνει...

«Ει δε τις ασχημονείν επί την παρθένον αυτού νομίζει εάν ή υπέρακμος, και ούτως οφείλει γίνεσθαι, ο θέλει ποιείτω. Ουχ αμαρτάνει. Γαμείτωσαν». (Παύλου Α' Προς Κορινθίους, Κεφ.7 36).

Τίγκα στην ηθική τα ιερά βιβλία.

Ναι βρε παιδί μου, είπαμε, έχεις δίκιο Είναι "ανήθικος" ο χριστιανισμός

Δεν είναι σαν άλλες θρησκείες που ο κυριότερος θεός νυμφευόταν την αδερφή του , όπως φαντάζομαι κάνουν όλοι οι ηθικοί άνθρωποι...

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Κέρβερε το άκουσα το τραγουδάκι. Όσα μπορούν να ειπωθούν τραγουδιστά δεν λέγονται ούτε σε 3 ώρες συζήτησης. Και μου άρεσε που η κρίση ήταν πιο πολύ από την ιστορίκή πλευρά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα σχόλια ήταν πάρε τον ένα και χτύπα τον άλλο. Το 70% των σχολιαστών νόμιζε ότι μίλαγε με καλά λόγια για την εκκλησία την οποία όμως κατακρίνει άγρια. Ψαγμένη δουλειά από τους Active Member.

ΥΓ:signaller, αφού το λες εσύ εντάξει σε πιστέψαμε! Όπως τα λες είναι.
Kerveros

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Kerveros »

Άσε, κι εγώ όταν το πρωτοάκουσα ανατρίχιασα... Το έμαθα κάποτε από ένα παλικάρι που δυστυχώς αγότερα πέθανε... Πολύ ψαγμένο και σωστό. Επίσης είδα και μια ταινία που μ'άρεσε πολύ αν και η σκηνοθεσία δεν έλεγε και πολλά αλλά η ουσία μετράει..''Ορφέας και Ευριδίκη'' Παύλου Πισσάνου... Τον ορφέα τον κάνει ένας Ρώσος ή Σέρβος νομίζω. Δείχνει και τη κάθοδο στον Άδη κανονικά όλα. Πάντως πλέον έχω διαπιστώσει ότι οι περισσότερες χριστιανικές τελετές έχουν επηρεαστεί απ'τις αρχαιοελληνικές. Για την τελετή ονοματοδοσίας δεν έχω ψάξει μόνο. Αλλά έχω διαβάσει και σε άρθρα ότι απεικονίζεται σε διάφορες αρχαίες παραστάσεις πριν την έλευση του Χριστού η Σεμέλη με φωτοστέφανο κρατώντας ένα βρέφος στην αγκαλιά της, δηλ. σαν τη βρεβοκρατούσα Παναγία... και άλλα που τώρα δεν τα θυμάμαι. Και εκνευρίζομαι πολύ γιατί είμαι σίγουρη ότι η εκκλησία κρύβει πάρα πολλά γιατί το μόνο που ήθελαν είναι να δημιουργήσουν τη δικιά τους αυτοκρατορία, να μην ξυπνήσει ο κόσμος ποτέ ώστε να είναι εύκολα χειραγωγήσιμος. Τί να πω, αυτή η συζήτηση θέλει ώρες ανάλυσης...
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Ξέρω πολύ καλά τι πρεσβεύω. Θέλω Ελληνική παιδεία και θρησκεία για τους Έλληνες. Τόσο πολύ σε ενοχλεί;

mak
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 10:49 pm
Τοποθεσία: haf
Ενδιαφέροντα: ποδηλασια,κολυμβηση,τραγουδι
Επάγγελμα: Μηχανολογος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από mak »

12θεϊστής έγραψε: Ξέρω πολύ καλά τι πρεσβεύω. Θέλω Ελληνική παιδεία και θρησκεία για τους Έλληνες. Τόσο πολύ σε ενοχλεί;

Αν ηξερες απο που προερχονται οι θεοι τοτε δε θα ελεγες αυτα. Αν νομιζεις πως ξερεις πεσμου. Κι εμενα.
mak
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 10:49 pm
Τοποθεσία: haf
Ενδιαφέροντα: ποδηλασια,κολυμβηση,τραγουδι
Επάγγελμα: Μηχανολογος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από mak »

Αντε για να σε βοηθησω η λεξη θεος (με μικρο θ) προερχεται απο το ρημα θεω=τρεχω γρηγορα... Εξου εχουν ονομαστει ετσι και Οι περισσοτεροι πλανητες. Ο Θεος =ο ΩΝ=Ο ΥΠΑΡΧΩΝ. Δωρεαν Μαθηματα οποτε θελεις στη διαθεση σου... Και οπως ειπα εργασια για το σπιτι απο που προερχονται οι θεοι?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες