ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια αληθευει πως μεσα στην σχολη παιρνεις καποια λεφτα καθε μηνα; αν ναι ποσα; περιμενω απαντησεις σε 2 αναπαντητα ερωτηματα! σας ευχαριστω ολους.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οσον αφορα το πρωτο ερωτημα σου επειδη εχω ενα φιλαρακι στην μηχανιωνα απ'οσα μου λεει η σχολη θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη αλλα ας μην ειμαστε πλεονεκτες! Τις ανεσεις που πρεπει να προσφερει η σχολη στις προσφερει (μεχρι και ασυρματο ιντερνετ για τυχον εργασιες - πληροφοριες των σπουδαστων! Οσον αφορα το δευτερο ερωτημα σου οι σπουδαστες ΔΕΝ πληρωνονται μεσα στην σχολη. Αλλωστε αυτο δεν σ'ενδιαφερει και πολυ. Εχεις να κανεις 2 εξαμηνα θαλασσιας υπηρεσιας οποτε θα τα βγαλεις και με το παραπανω!

ΥΓ: Το ΤΕΙ δεν θα σου προσφερει αλλα ουτε και θα καταφερεις να προσφερεις και εσυ εφοσον δεν το γουσταρεις! Κανε αυτο που σου λεει η καρδουλα σου και δεν θα το μετανοιωσεις!

Φιλικα,

Ενας πρωην Πλοιαρχος!

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από billaras »

1oΝ ακουσα οτι στη σχολη εχει αγκαρειες... Οπως;
2ον οταν λεμε μηχανικος... Εγω το μονο που ξερω να κανω ειναι να βιδωνω και να κοβω με πριονι... Θα εχω προβλημα/;(καλα δεν λεω οτι δεν εχω δουλεψει ποτε μου... Εχω βοηθησει σε κατι μετακομισεις αλλα 3 ολες κιολες) (οταν λεω βοηθεια, τα κουβαλησαμε ολα εγω και αλλος ενας)

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από greko_27 »

OXI δεν υπαρχουν αγγαρειες δεν ειμαστε και στο στρατο! ... Οσο για το αν θα εχεις προβλημα να γινεις μηχανικος εξαρταται 1ον απο το επιπεδο αγγλικων και υπολογιστων που θα κατεχεις 2ον απο την ορεξη που θα εχεις για δουλεια,3ον αν αντεχεις το ανθυγειηνο περιβαλλον και 4ον ποσο ευκολα τα πιανεις... ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ... ΜΗΝΑΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΗΝΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΒΡΕΞΕΙ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΕΣΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα γινει πολυ συντομα φιλε μου. Οι τελευταιες σειρες μπαινουν τωρα το σεπτεμβρη κατα 95%. Ενας φιλος που εκανε ανθυποπλοιαρχος ενα εξαμηνο 'καιγεται' τωρα να μπει τον σεπτεμβρη στο Ναυτικο να 'ξεμπερδευει' γιατι μετα τον πιανει πολυς Στρατος Ξηρας και οπως καταλαβαινεις για εναν Εμποροπλοιαρχο... 'ΔΕΝ ΛΕΕΙ'.Εικόνα
ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

Ιλε ΔΥΚ καλησπερα μηπως ξερεις 1) αν γινεται εφοσον περασω σε καποια σχολη πλοιαρχων κ γραφτω να παω να κανω τη στρατιωτικη θητεια το νοεμβριο και να παω του χρονου στη σχολη;2) μετα απο ποσο καιρο (συγκεκριμενα) εφοσον μπεις στη σχολη ξεκινας το 1ό ταξιδι με το πλοιο;3) μεσα στη σχολη καθε ποτε μπορεις να βγεις (δεν εχω ιδεα!) ή δεν γινεται; Ευχαριστω εκ των προτερων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

ripper έγραψε:Ιλε ΔΥΚ καλησπερα μηπως ξερεις 1) αν γινεται εφοσον περασω σε καποια σχολη πλοιαρχων κ γραφτω να παω να κανω τη στρατιωτικη θητεια το νοεμβριο και να παω του χρονου στη σχολη;2) μετα απο ποσο καιρο (συγκεκριμενα) εφοσον μπεις στη σχολη ξεκινας το 1ό ταξιδι με το πλοιο;3) μεσα στη σχολη καθε ποτε μπορεις να βγεις (δεν εχω ιδεα!) ή δεν γινεται; Ευχαριστω εκ των προτερων
1ον) Μπορεις με την προυποθεση οτι θα γραφτεις κανονικοτατα στην σχολη πριν κανεις την στρατιωτικη σου θητεια.

2ον) Κατευθειαν με το τελος του πρωτου εξαμηνου και την εναρξη του 2ου πρεπει να κανεις το πρωτο σου μπαρκο (θαλασσια υπηρεσια.).

3ον) Καταρχην εαν περασεις στην σχολη του ασπροπυργου υποχρεωτικα πρεπει να νοικιασεις καπου εξω διοτι η σχολη δεν προσφερει διαμονη.

Εαν περασεις σε καποια αλλη σχολη μπορεις ειτε να μεινεις μεσα ειτε να νοικιασεις καπου εξω. Στην περιπτωση που θες να μεινεις μεσα μετα το περας των μαθηματων (8:30 με 14 το μεσημερι) μπορεις να βγεις εξω μεχρι καποια συγκεκριμενη ωρα το βραδυ.Εικόνα

ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

ΔΥΚ δηλαδη μπορεις να πηγαινοερχεσαι στη σχολη; Τα μαθηματα ειναι καθημερινα 8:30 με 2; Μεσα στο σαβατοκυριακο ουσιαστικα καθεσε; Α και πλοιο για να κανεις το μπαρκο εγω αποκλειστικα πρεπει να ψαξω η βοηθαει και η σχολη; Εσυ σε ποια εταιρεια ησουν και σε τι πλοιο;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φυσικα και μπορεις. Απο την στιγμη που μενεις εξω ετσι γινεται αναγκαστικα. Περιπου 8 και με 2 ειναι τα μαθηματα! Υποψην, δεν ειναι ουτε ΑΕΙ ουτε ΤΕΙ να πατας οποτε σου γουσταρει. Παιρνεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ απουσιες. Εαν συμπληρωσεις εναν συγκεκριμενο αριθμο απουσιων χανεις το 6μηνο. Οσον αφορα την θαλασσια υπηρεσια για την αναζητηση εταιρειας υπευθυνος εισαι εσυ και μονο εσυ. ΔΕΝ σε βοηθαει η σχολη. Απλα οταν κανεις αιτησεις καποιες εταιρειες παιρνουν πληροφοριες απο την σχολη (διαγωγη - βαθμοι εξεταστικης) για τους εκαστοτε υποψηφιους δοκιμους πλοιαρχους ουτως ωστε να δουν αν θα σε προσλαβουν. Εγω φιλε μου εκανα 1 εξαμηνο στην σχολη και μετα τα παρατησα. Δεν ητανε αυτο ακριβως που ηθελα. Ημουν για ΣΜΥΝ αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα.

ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

Για τα πρωτα ερωτηματα παραπανω ενοουσα αν διαλεξω εσωτερικη φοιτηση ισχυουν αυτα που ειπες; Η εγω δεν καταλαβα καλα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Στην εσωτερικη φοιτηση μενεις μεσα στην σχολη σε θαλαμους. Οποτε κοιμασαι μεσα αναγκαστικα. Απλα απηντησα οτι εαν επιθυμεις να βγεις βολτουλα μετα τα μαθηματα μπορεις να το κανεις μεχρι καποια συγκεκριμενη ωρα το βραδυ. Εγω ημουν ασπροπυργο γι'αυτο δεν γνωριζω ακριβως μεχρι ποια ωρα μπορεις να 'βολταρεις' εξω.

stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από stef_by_me »

Κ εκεί ξέρεις αν έχει κορίτσια που σπουδάζουν πλοίαρχοι η τις στέλνουν όλες ασπρόπυργο;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Απο τις αρχές του περσινού χρόνου σπουδάζουν σε όλες τις ΑΕΝ και κοπέλες. Δηλαδή γίνανε ανάμεικτες. Παλιότερα όσο ημουν τις στέλνανε όλες ασπρόπυργο. Φέτος αναμένετε να μπουν στις ΑΕΝ όλης της ελλάδας 256 κοπέλες, αριθμός 'ρεκόρ΄σε σχέση με παλαιότερα χρόνια.

ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

Φιλε ΔΥΚ μηπως εχεις καποια αποψη για τη σχολη στη Συρο; Και ποσο ειναι η θαλασσια υπηρεσια απο γ πλοιαρχος σε β; Ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φίλος μου που είναι σπουδαστής στην σύρο είναι πολύ ευχαριστημένος και απο άποψη εγκαταστάσεων της σχολής αλλά και απο άποψη καθηγητών. (συζητήσιμοι - ελαστικοί - ανοιχτόκαρδοι - καλός διευθυντής σχολής). Για να πάρεις το δίπλωμα του υποπλοιάρχου απαιτούνται 16,5 μήνες θαλάσσιας υπηρεσίας ήδη σαν ανθυποπλοίαρχος!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες