ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
taf

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από taf »

ΔΙΚΙΟ εχεις φιλε μου για πολλα παιδια η συντηρηση ηταν η ζωη τους. Τα περισσοτερα παιδια ηταν φτωχα
κωστας

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από κωστας »

Τον Θωμα τον Τσακαλο τυον ψαχνω και γω! Τον ειχα λοχαγο στην Χιο Γ Μακ σειρα 58 1982-84! Σωστος και ντομπρος διοικητης. Οσοι υπηρετησαν τοτε λαγκαδα θαχουν να θυμουνται τις ατελειωτες ωρες γυμναστικης. Αν καποιος ξερει ας μας πει
ΤΡΙΚΑΛΙΝΟΣ

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από ΤΡΙΚΑΛΙΝΟΣ »

Φίλε μου θέλω να μου πεις αν θυμάσαι τον τρικαλινό τον Γιώργο Πανά... Μεγάλο πρόσωπο, με μεγάλη τρέλα!81 ΕΣΣΟ ητανε Β νομιζω...
Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΤΗΣ 70ΓΕΣΣΟ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2014 1:38 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από ΣΤΡΤΗΣ 70ΓΕΣΣΟ »

Ο λιναρας αρχ/χιας σε μας 70γεσςο ειχε σπασει το ποδι του σε αλμα ακι την επομενη εκανε αλμα με σπασμενο ποδι. Απο τα μεγαλυτερα κομαντα
Θα πρεπει ανα διετια τουλαχιστον από 1970 να βρεθουμε οσοι υπηρετησαμε στο ετα της σχ. Αλ. Τραχανατζης, γλενζες, ανδριτσος. Ανθρωποι και μεγαλα κομαντα. Επιλοχιες και αρχιλοχιες μονιμοι λιναρα, καφαντατης, γιαννιτσιτσοπουλος.

George 79ΣΤ

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από George 79ΣΤ »

Δεν ηταν καταδρομεας το παιδι που σκοτωθηκε στη στην 1η [τοτε] ΜΑΛ.Βατραχι ηταν σε αλμα συντηρησης και επειδη ειχε πολυ αερα φοβηθηκε [λογω το οτι απολυοταν σε λιγο καιρο] μην τον παει στα βραχια και λυθηκε για να πεσει στο νερο που ουτως ή αλλος θα επεφτε.

Λογω του αερα δυστυχως το κομμαντο επεσε με τα πλευρα.

Αμεσως ηρθε ελικοπτερο και τον πηγε 401 αλλα ηταν ηδη αργα.

Ευχαριστω για την φιλοξενια

Bak

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Bak »

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν αξιωματικός του Λ. Σ μπορεί να τελειώσει σχολείο σαν τα ΕΤΑ. ευχαριστώ εκ των προτέρων

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Bak έγραψε:Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν αξιωματικός του Λ. Σ μπορεί να τελειώσει σχολείο σαν τα ΕΤΑ.



Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική.

Σε ποιο σχολείο συγκεκριμένα αναφέρεσαι;

δεκανεας θανασης

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από δεκανεας θανασης »

Διοικητης της σχολης ήταν ο Σκουνάκης και διοικητής λόχου ο Παναγιωτάκης, διοικητής της 1ΜΑΛ ο Κοράκης και μετα ο Στήνεις και αν θυμάμαι καλά στο ETA ο Αραμπατζής και μετά ο Αρταβάνης εγώ ήμουν 78Γ ΕΣΟ!
Νικόλαος Μουσιώνης

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Νικόλαος Μουσιώνης »

Είμαι ανηψιός του Χρήστου Μουσιώνη... Αν θέλετε τηλέφωνο το φβ μου είναι Νικόλαος Μουσιώνης στα λατινικά ... Στείλτε μου μνμ
Άβαταρ μέλους
kyriakosGr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 6:28 pm
Τοποθεσία: στρατιώτης
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από kyriakosGr »

Μπορει καποιος να μου πει πως μπορεις να μπεις στο ΕΤΑ; Ξέρω οτι μπαίνουν λίγοι και εκλεκτοί αλλα με βάση ποιά κριτήρια μπαίνεις... ! Σε ρωτάνε αν θες να μπεις στο ΕΤΑ ή σε διαλέγουν αυτοι;
ΕΛΛΑΣ

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από ΕΛΛΑΣ »

Ακριβως την ιδια ερωτηση εχω...
ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

ΔΕΝ γνωριζω εμπεριστατωμενα, οποτε τα ακολουθα με επιφυλαξη: Η αποδοση στο ΕΤΑ γινεται με προταση του διοικητη του στελεχους προς μεταθεση. Δηλαδη υπηρετω εγω πχ στη 2α ΜΑΛ, για να παω στο ΕΤΑ πρεπει να με προτεινει ο διοικητης μου. Φανταζομαι εκτος απ τη μεταθεση, θα υπαρχουν και καποιες αθλητικες ή αλλες δοκιμασιες προκειμενου να γινεις οργανικο μελος του ΕΤΑ. Προαπαιτουμενα δε ξερω κατα ποσο υπαρχουν, δηλαδη αν οφειλει καποιος να εχει βγαλει συγκεκριμενα σχολεια προτου θεμελιωσει δικαιωμα μεταθεσης σαυτο το τμημα.
messi

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από messi »

kyriakosGr έγραψε:Μπορει καποιος να μου πει πως μπορεις να μπεις στο ΕΤΑ; Ξέρω οτι μπαίνουν λίγοι και εκλεκτοί αλλα με βάση ποιά κριτήρια μπαίνεις... ! Σε ρωτάνε αν θες να μπεις στο ΕΤΑ ή σε διαλέγουν αυτοι;


αμα εχεις υπηρετησει στα αλεξιπτωτα μπορεις να κανεις χαρτια για οβα και να πας ετα

Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Soap »

messi έγραψε:
kyriakosGr έγραψε:Μπορει καποιος να μου πει πως μπορεις να μπεις στο ΕΤΑ; Ξέρω οτι μπαίνουν λίγοι και εκλεκτοί αλλα με βάση ποιά κριτήρια μπαίνεις... ! Σε ρωτάνε αν θες να μπεις στο ΕΤΑ ή σε διαλέγουν αυτοι;


αμα εχεις υπηρετησει στα αλεξιπτωτα μπορεις να κανεις χαρτια για οβα και να πας ετα



Κανεις πλακα προφανως.

Μη παραπληροφορείς τον κοσμο σε παρακαλω θερμα.

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
Triton3
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2016 12:49 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Triton3 »

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση... Μετά από τόση εκπαίδευση και ταλαιπωρία στις Ειδικές Δυνάμεις... Αποκτήσατε κάποιο πρόβλημα υγείας ; Πχ Ορθοπεδικά προβλήματα, Καρδιοαγγειακά, Νευρολογικά προβλήματα Κλπ κλπ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες