Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από hermes »

Ξαφνικά από τους 1800 τόνους, ανεβήκαμε στους 4000-4500 τόνους.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε:Δυστυχώς επιβεβαιώνονται όσοι έλεγαν ότι η λυσσαλέα πολεμική συγκεκριμένων ανθελληνικών συμφερόντων, που πασσάρει οπλικά συστήματα της πλάκας κάθε φορά που η Ελλάδα πάει να αγοράσει νέας τεχνολογίας όπλα, οδηγεί στον ουσιαστικό αφοπλισμό της χώρας. Παγώνουν και οι φρεμμ με τα ψευτοτεχνάσματα πολιτικών/δημοσιογράφων και στο τέλος θα καταλήξουμε με ναυτικό 4 (υπό απόσυρση) φρεγατών.


Οι Fremm εξαρχής δεν τηρούσαν τις προδιαγραφές που έθεσαν οι αξιωματικοί του ΓΕΝ. Ήταν και αυτή μια πολιτική απόφαση στα πλαίσια της τότε συνεργασίας με την Γαλλία με αφορμή της τελευταίας την στήριξη του τότε πρωθυπουργού στην σύνοδο του Βουκουρεστίου όταν είχε θέσει βέτο για τα Σκόπια.
Σαν πλοία είναι εξαιρετικά και επικροτώ την αγορά τους αλλά υπο άλλες συνθήκες. Δεν είναι τα καταλληλότερα πλοία ΑΑ άμυνας ούτε διαθέτουν και με βάσει τα ραντάρ που θα μπουν τα ιδανικότερα πλοία. Και κατά δεύτερον είναι η χαμηλή αναχορηγία. Όσον για τον Scalp Navale θα μπορούσε να τοποθετηθεί και σε άλλη σχεδιάση. Αν και σας ξαναλέω πως το Scalp Navale κατέληξε αυτοσκοπός. Υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις. Βέβαια, από το να μην πάρουμε τίποτα και να καταλήξουμε με 10 πλοία το 2020 και οι Fremm μια χαρά μας είναι...
Πάντως από αυτά που ακούω και με βάσει τα οσα γίνονται στα ναυπηγεία είναι πολύ δύσκολο το μέλλον τούτων των πλοίων.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Διάβασα το άρθρο του defencenet που με επιβεβαιώνει πλήρως καθώς θέλουμε μια Φ/Γ μονού ρόλου για ΑΑ και βλέπω πως η FM400 είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση.
Για μένα η FM 400 με ραντάρ APAR είναι μια πολύ καλή περίπτωση S1850M. Ακόμα ιδανικότερη λύση είναι και η Meko D με τα προαναφερθέντα ραντάρ και βλήματα Aster 30 και Μica VL που ικανοποιεί πλήρως τις προδιαγραφές του ΠΝ και υπερτερεί της τωρινής Fremm λόγω μεγαλύτερης αναχορηγίας βλημάτων και πολύ καλύτερων ραντάρ.
12θεϊστής

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Εντάξει ότι πεις! Έγώ λέω να πάρουμε το κότερο της Μέρκελ Και να βάλουμε μερικά κορνετ πάνω. Τι να τα κάνουμε τα μεγάλου εκτοπίσματος πλοία; Σιγά, ξυπνήσανε και οι Ραγιάδες και θέλουνε και ναυτικό. Βρε ουστ από κεί.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Κοίταξε εγώ σου μιλάω με επιχειρήματα και εσυ μου λες για κότερα και για ραγιάδες που προσβάλουν και το ίδιο σου το έθνος. Επίσης, πριν γράψεις κάτι σαν " Τι να τα κάνουμε τα μεγάλου εκτοπίσματος πλοία; " καλό θα είναι πρώτα να το διασταρώνεις γιατί η Fremm έχει εκτόπισμα 6000 τόνους ενω οι αντίστοιχες εκδόσεις της Μedo D 500 και 600 έχουν εκτόπισμα 4500 και 6500 τόνους αντίστοιχα.Επομένως, μην γράφεις ανακρίβειες. Σίγα, τα θωρηκτά και τα καταδρομικά που έχει το ελληνικό ΠΝ με εκτόπισμα μεγαλύτερο κατά 500 τόνους της Fremm που εσυ εντελώς λανθασμένα πιστεύεις επειδή δεν διασταρώνεις τα οσα λες. Εγω σου παραθέτω απτά στοιχεία για να με διαψεύσεις εαν λεω κάτι λάθος αναφορικά με τα εκτοπίσματα. Για την Fremm http://en.Wikipedia.org/wiki/FREMM_multipurpose_frigate και για την Meko D 500/600 http://www.thyssenkrupp-marinesystems.com/index_en.php?level=2&CatID=3.283&inhalt_id=257&detail=35 Εσυ, επιμένεις στα δικά σου περι των Γερμανών και των άλλων Ευρωπαίων και δυτικών, αλλά αν διάβασες το μήνυμα μου -που επειδή είσαι προκαταλυμμένος- δεν το διάβασες και δεν το αντιλήφθηκες καλά δεν είδες πως μιλάω για Γαλλικά οπλικά συστήματα, Γερμανική σχεδιάση πλοίου, Βρετανικά και Ολλανδικά συστήματα μάχης και ραντάρ. Την άλλη φορά σε παρακαλώ να είσαι πιο προσεχτικώς στα οσα γράφεις και να μην γράφεις απλά και μόνο για να γράφεις. ...
Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Alex*** »

Θα ήθελα να θέσω κάποιους προβληματισμούς μου και όποιος έχει περισσότερες γνώσεις για το αντικείμενο ας απαντήσει.

Γίνεται φασαρία για το εκτόπισμα των FREMM και αν είναι μεγάλες και αν θα πάρουμε μικρότερα πλοία δεν θα κάνουμε τη δουλεία μας και ότι οι FM400 είναι μονού ρόλου πλοίο κ. Ό. Κ.

Θα ήθελα να ρωτήσω. Είχαμε ποτέ μεγαλύτερα πλοία των 4,5 tn και τώρα δεν μας κάνουν οι FM400; Οι ΜΕΚΟ, που έχουμε, είναι πλοίο των 3,2 tn με παραπλήσιες διαστάσεις με τις FM400 και όπως ξέρω, τις χρησιμοποιούμε ως πλοία πολλαπλών ρόλων.
Γιατί να μην μπορούμε, μια νέα σχεδίαση, όπως οι FM400, Να την προσαρμόσουμε στις ανάγκες μας και να την κάνουμε κι αυτή ένα τέτοιο πλοίο; Η ίδια η DCNS την FM400 την παρουσιάζει ως πλοίο πολλαπλών ρόλων που μπορεί, λόγο ευελιξίας, να εξειδικευτεί και σε κάποιο ρόλο ειδικά
Οι Γάλλοι έχουν την πολυτέλεια, το συγκεκριμένο σκάφος, να το χρησιμοποιούν σε μονό ρόλο. Εμείς όμως δεν την έχουμε.

Επίσης αναφέρεται ότι οι FM400 δεν μπορούν να φέρουν τους Scalp. Αληθεύει αυτό ή είναι υπερβολικό για πλοίο αυτών των διαστάσεων;

Είναι σίγουρο ότι πλοία του εκτοπίσματος των FREMM έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες, σε πολλαπλούς ρόλους. Ίσως όμως είναι πολυτέλεια, να έχουμε 6 πλοία τέτοιου εκτοπίσματος.
Εμένα δεν θα με χάλαγε να παίρναμε,2 FREMM, και τα υπόλοιπα πλοία να ήταν στο εκτόπισμα των FM400.

Όσο για τις κορβέτες και τα εκτοπίσματα των 1800 tn, που ανέφερε ο Ερμής, δεν νομίζω να τίθεται θέμα αντικατάστασης των κορβετών με τις FM400. Οι FM400 συζητούνται ως αντικαταστάτριες των FREMM και μόνο.

Όπως έχουμε ξαναπεί οι κορβέτες σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να λειτουργήσουν ανταγωνιστικά με κανένα από τα τρέχοντα προγράμματα του ΠΝ. αντιθέτως πρέπει να συμπληρώσουν υφιστάμενα κενά του στόλου του ΠΝ.
Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Alex*** »

Και να υπενθυμίσω και κάτι ακόμα.
Αυτός που ξεκίνησε την όλη ιστορία για την κόντρα Βενιζέλου - Παπανδρέου, το σαμποτάρισμα των FREMM από τον Βενιζέλο και την αντικατάσταση των FREMM με FM400 είναι το defencenet.
Δεν έχω βρει, μέχρι στιγμής, άλλο δημοσίευμα για το συγκεκριμένο θέμα.
Υπενθυμίζω ότι το συγκεκριμένο site έχει χείριστες σχέσεις με τον Βενιζέλο (τους έχει κατηγορήσει για παραδημοσιογραφικές αθλιότητες) και κρίνετε σε μεγάλο βαθμό ως αναξιόπιστο και προκατειλημμένο με τον υπουργό.
Γι' αυτό επαναλαμβάνω, κρατάτε μικρό καλάθι.
Η συζήτηση για τις FM400, θα μπορούσε να γίνει, ως μία εναλλακτική πρόταση.
...
12θεϊστής

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Κάποτε συζητάγαμε πολύ σοβαρά (για τα γυμνά) Kidd των 9.000 t Και τώρα οι πάνοπλες fremm των 6000t μας φαίνονται μεγάλες. Επειδή δεν είμαστε πιθήκια σας προκαλώ να ανατρέξετε στον ειδικό τύπο της εποχής εκείνης και να κάνετε τις συγκρίσεις με το σήμερα. Αηδία.

Εγώ προτείνω κανονικό αφοπλισμό και όχι αφοπλισμό τύπου κορβέτας που κοστίζει κι όλας.

Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Οντως, η δουλειά χάλασε-υποτίθεται-στους SM-2 που δεν αποδεσμευαν οι αμερικάνοι για να μην διαταραχθούν οι ''ισοροπίες'' στην περιοχή... Κάτι ανάλογο θα ήθελαν να γίνει και τώρα προφανώς μιας και οι Scalp-Naval των Φρεεμ με το βεληνεκές που διαθέτουν χτυπάνε οτιδήποτε στην Αν. Μεσόγειο για πλάκα... Η κλάση τους είναι ΟΚ για την περιοχή εφόσον εξακολουθεί να ισχύει βεβαια το ΕΕΧ με την Κύπρο...
Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Alex*** »

12θεϊστής έγραψε:Δυστυχώς επιβεβαιώνονται όσοι έλεγαν ότι η λυσσαλέα πολεμική συγκεκριμένων ανθελληνικών συμφερόντων, που πασσάρει οπλικά συστήματα της πλάκας κάθε φορά που η Ελλάδα πάει να αγοράσει νέας τεχνολογίας όπλα, οδηγεί στον ουσιαστικό αφοπλισμό της χώρας. Παγώνουν και οι φρεμμ με τα ψευτοτεχνάσματα πολιτικών/δημοσιογράφων και στο τέλος θα καταλήξουμε με ναυτικό 4 (υπό απόσυρση) φρεγατών.


12θεϊστής έγραψε:Κάποτε συζητάγαμε πολύ σοβαρά (για τα γυμνά) Kidd των 9.000 t Και τώρα οι πάνοπλες fremm των 6000t μας φαίνονται μεγάλες. Επειδή δεν είμαστε πιθήκια σας προκαλώ να ανατρέξετε στον ειδικό τύπο της εποχής εκείνης και να κάνετε τις συγκρίσεις με το σήμερα. Αηδία.Εγώ προτείνω κανονικό αφοπλισμό και όχι αφοπλισμό τύπου κορβέτας που κοστίζει κι όλας.



Μπορείς να μας πεις που ακριβώς αναφέρεσαι; Γράφεις και τα χώνεις γενικώς και αορίστως χωρίς να λες τίποτα συγκεκριμένο.
Που διάβασες ότι παγώνουν οι FREMM; Ποιος λέει ότι είναι μεγάλες; Ποιος λέει να αντικαταστήσουν κορβέτες τις FREMM;
Υπέθεσα στην αρχή ότι αναφέρεσαι στο δημοσίευμα του defencenet αλλά δεν γίνεσαι συγκεκριμένος.
Ενημέρωσε σε παρακαλώ και τους υπόλοιπους αδαείς.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Alex*** έγραψε:Θα ήθελα να θέσω κάποιους προβληματισμούς μου και όποιος έχει περισσότερες γνώσεις για το αντικείμενο ας απαντήσει.

Γίνεται φασαρία για το εκτόπισμα των FREMM και αν είναι μεγάλες και αν θα πάρουμε μικρότερα πλοία δεν θα κάνουμε τη δουλεία μας και ότι οι FM400 είναι μονού ρόλου πλοίο κ. Ό. Κ.

Θα ήθελα να ρωτήσω. Είχαμε ποτέ μεγαλύτερα πλοία των 4,5 tn και τώρα δεν μας κάνουν οι FM400; Οι ΜΕΚΟ, που έχουμε, είναι πλοίο των 3,2 tn με παραπλήσιες διαστάσεις με τις FM400 και όπως ξέρω, τις χρησιμοποιούμε ως πλοία πολλαπλών ρόλων.
Γιατί να μην μπορούμε, μια νέα σχεδίαση, όπως οι FM400, Να την προσαρμόσουμε στις ανάγκες μας και να την κάνουμε κι αυτή ένα τέτοιο πλοίο; Η ίδια η DCNS την FM400 την παρουσιάζει ως πλοίο πολλαπλών ρόλων που μπορεί, λόγο ευελιξίας, να εξειδικευτεί και σε κάποιο ρόλο ειδικά
Οι Γάλλοι έχουν την πολυτέλεια, το συγκεκριμένο σκάφος, να το χρησιμοποιούν σε μονό ρόλο. Εμείς όμως δεν την έχουμε.

Επίσης αναφέρεται ότι οι FM400 δεν μπορούν να φέρουν τους Scalp. Αληθεύει αυτό ή είναι υπερβολικό για πλοίο αυτών των διαστάσεων;

Είναι σίγουρο ότι πλοία του εκτοπίσματος των FREMM έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες, σε πολλαπλούς ρόλους. Ίσως όμως είναι πολυτέλεια, να έχουμε 6 πλοία τέτοιου εκτοπίσματος.
Εμένα δεν θα με χάλαγε να παίρναμε,2 FREMM, και τα υπόλοιπα πλοία να ήταν στο εκτόπισμα των FM400.

Όσο για τις κορβέτες και τα εκτοπίσματα των 1800 tn, που ανέφερε ο Ερμής, δεν νομίζω να τίθεται θέμα αντικατάστασης των κορβετών με τις FM400. Οι FM400 συζητούνται ως αντικαταστάτριες των FREMM και μόνο.

Όπως έχουμε ξαναπεί οι κορβέτες σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να λειτουργήσουν ανταγωνιστικά με κανένα από τα τρέχοντα προγράμματα του ΠΝ. Αντιθέτως πρέπει να συμπληρώσουν υφιστάμενα κενά του στόλου του ΠΝ.


Tώρα νομίζω πως το θέμα μας δεν είναι αν έχουμε πλοία με 1000 και 1500 παραπάνω. Το μείζον ζήτημα είναι να μην υποβαθμίζονται τα επιχειρησιακά κριτήρια του ΠΝ. Και οι FM400, και οι Fremm και οι Meko D είναι μια χαρά πλοία. Προτιμώ, και τα τρία με έμφαση στο τελευταίο λόγω πολύ καλύτερων επιδόσεων (θα σας το ανανύλω παρακάτω). Η FM400 είναι αρκετά καλή επιλογή αρκεί να συνδυαστεί και από καλά ραντάρ. Που η Fremm δεν έχει. Και καταπίνουμε την κακή της αναχορηγία. Αν δεν φέρουν τους Scalp δεν με καίει καθόλου. Και όπως πολύ σωστά λες "οι κορβέτες σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να λειτουργήσουν ανταγωνιστικά με κανένα από τα τρέχοντα προγράμματα του ΠΝ. Αντιθέτως πρέπει να συμπληρώσουν υφιστάμενα κενά του στόλου του ΠΝ" Πρέπει να παραγγελθούν 6 νεα πλοία και άλλες 4 κορβέτες.
12θεϊστής

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Φίλε Alex, εσύ αναφέρεις στο προηγούμενο μήνυμά σου ότι:

"" Είναι σίγουρο ότι πλοία του εκτοπίσματος των FREMM έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες, σε πολλαπλούς ρόλους. Ίσως όμως είναι πολυτέλεια, να έχουμε 6 πλοία τέτοιου εκτοπίσματος. ""

Άρα (και) εσύ λές ότι είναι μεγάλες. Από την άλλη ο Γιάννης λέει παραπάνω ότι το πρόγραμμα φρεμμ βαίνει προς ακύρωση. Διχασμένες προσωπικότητες είστε μερικοί.

Από την άλλη είμαι πολύ συγκεκριμένος. Διάβασε αμυντικό τύπο και θα δεις ότι υπάρχει μια ύπουλη πρεμούρα να ξεκινήσει η ναυπήγηση των κορβετών και να μετατεθεί αυτή των φρεμμ για το μέλλον. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς τσακάλι για να καταλάβει ότι αν δεν μπει η τζίφρα μέχρι τις Γαλλικές εκλογές, τότε φρεμμ γιοκ.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Alex*** έγραψε:Και να υπενθυμίσω και κάτι ακόμα.
Αυτός που ξεκίνησε την όλη ιστορία για την κόντρα Βενιζέλου - Παπανδρέου, το σαμποτάρισμα των FREMM από τον Βενιζέλο και την αντικατάσταση των FREMM με FM400 είναι το defencenet.
Δεν έχω βρει, μέχρι στιγμής, άλλο δημοσίευμα για το συγκεκριμένο θέμα.
Υπενθυμίζω ότι το συγκεκριμένο site έχει χείριστες σχέσεις με τον Βενιζέλο (τους έχει κατηγορήσει για παραδημοσιογραφικές αθλιότητες) και κρίνετε σε μεγάλο βαθμό ως αναξιόπιστο και προκατειλημμένο με τον υπουργό.
Γι' αυτό επαναλαμβάνω, κρατάτε μικρό καλάθι.
Η συζήτηση για τις FM400, θα μπορούσε να γίνει, ως μία εναλλακτική πρόταση.
...

Ναι έχεις δίκιο το συγκεκριμένο ιστολόγιο μας έχει κάνει να χάσουμε την εμπιστοσύνη μας οπότε ας κρατάμε όλοι μας χαμηλά τον πήχη. Είναι απόλυτα σωστά τα οσα λες για να κρατάμε μικρό καλάθι.
Έχει δώσει πολλά δικαιώματα. Και έχει δίκιο ο ΥΠΕΘΑ για το defencenet...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε:Κάποτε συζητάγαμε πολύ σοβαρά (για τα γυμνά) Kidd των 9.000 t Και τώρα οι πάνοπλες fremm των 6000t μας φαίνονται μεγάλες. Επειδή δεν είμαστε πιθήκια σας προκαλώ να ανατρέξετε στον ειδικό τύπο της εποχής εκείνης και να κάνετε τις συγκρίσεις με το σήμερα. Αηδία.

Εγώ προτείνω κανονικό αφοπλισμό και όχι αφοπλισμό τύπου κορβέτας που κοστίζει κι όλας.



Δεν είπε κανένας μας πως οι Fremm έχουν τεράστιο εκτόπισμα. Ίσα ίσα είπα πως το εκτόπισμα δεν πρέπει να μας πολυενδιαφέρει και τόσο αν δεν ξεφεύγει πάνω από 1500 τόνους και πάνω. Εσύ με επιθετικό ύφος έγραψες " Τι να τα κάνουμε τα μεγάλου εκτοπίσματος πλοία; " με αφορμή τα οσα έγραψα για την Meko D 500/600 που η μεν σου είπα πως είναι κατα 1500 μικρότερη αρα πάμε σε αυτό το πλοίο καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενα σου θέλουμε μικρά πλοία σαν την Μεκο 500 και κατα δεύτερον θα πάρουμε και πολλές κορβέτες σαν την Αλς 100, αφου όπως λες "Τι να τα κάνουμε τα μεγάλου εκτοπίσματος πλοία; ".
Όπως βλέπεις σου απέδειξα από τα λεγόμενα σου πως ούτε η Fremm κάνει με εκτόπισμα 6000 τόνων ούτε η Meko 600 με εκτόπισμα 6500 τόνων.
...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε:Από την άλλη ο Γιάννης λέει παραπάνω ότι το πρόγραμμα φρεμμ βαίνει προς ακύρωση. Διχασμένες προσωπικότητες είστε μερικοί.


Ο Γιάννης επισημαίνει από τα επίμαχα σημεία του ΥΕΘΑ που λεει πως πάνε για ακύρωση. Αλλά είναι και προσωπική μου πως οι Fremm θα ακυρωθούν όπως τα ίδια έλεγα και μερικούς μήνες πριν την ακύρωση των BMP-3.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες