Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Meletis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:23 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Meletis »

Καλησπέρα σας Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι οποίος μπορεί να με βοηθήσει

Έχω πλαστικό γόνατο λόγω ατυχήματος και το πόδι μου στηρίζεται σε βιδες και συρματα. Περπαταω κανονικα απλα μερες μερες ποναει. Και δεν ειναι για πολλα πολλα. Την πρώτη αναβολή την πήρα γιατί είχα βρει από το χειρουργείο και πριν 2 χρονια με κάλεσαν να παρουσιαστώ στη Σπάρτη ο γιατρός μου έδωσε από μόνος του 2 χρονια αναβολή γιατί δεν μπορούσε να μου δώσει απαλλαγή. Και τώρα με κάλεσαν να πάω θηβα πέρασα από γιατρό στο 424 να μην χρειαστεί να κατέβω θηβα και μου είπε πως προσποιείουμε γιατί δεν δέχτηκα να μου γυρίσει το πόδι από τον πονο και με έστειλε Ι4 Και πήγα θηβα και μου ζητάνε να πάω να εξεταστω στο 401 με δικά μου έξοδα. Και ότι πρέπει να μείνω εκτός απ το στρατοπεδο εκείνη τη μερα. Τι να κανω; Είμαι και ανασφαλιστος. Οποίος γνωρίζει ας δώσει μια ιδεα.

Ευχατιστω

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Nassos »

Συγγνώμη, γιατί με δικά σου έξοδα; Πρέπει να πάς πριν παρουσιαστείς; Και γιατί στο 401;
Mike

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Mike »

Έχω απαλλαγή ως Ι/5 ψυχολογικό και έχω κλείσει τα 35 (γεννημένος το 1980) α) αν Πάω στην επιτροπή απαλλαγών υπάρχει περίπτωση να πάρω Ι1 ή θα φτάσει μέχρι Ι2 το πολύ;

β) εφόσον υπηρετήσω, στο πιστοποιητικό τύπου Α θα γράφει τη μεταβολή απο Ι5 σε Ι1 και τον αρχικό λόγο του Ι5;

ΥΓ το Ι/5 το είχα πάρει λόγω σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων που πλέον δεν με αφορούν αφού ζω εκτός Ελλάδας. Απλώς θέλω να φύγει αυτό το κρατούμενο απο το μυαλό μου.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Terminator »

Ρε φίλε τι ψάχνεις τώρα μετά απο τόσα χρόνια δεν ξέρω καν αν θα σου δεχτούν ύστερα απο τόσο καιρό αίτημα να περάσεις απο επανεξέταση.
Mike

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Mike »

Την τελική απαλλαγή την έλαβα το '12, οπότε δεν έχει περάσει και τόσο πολύς χρόνος.πριν είχα αναβολές λόγω σπουδών κλπ.

δεν πιστεύω οτι μπορούν τυπικά να απορρίψουν το αίτημα για επανεξέταση.

το χαρτί της απαλλαγής λέει οτι μέχρι τα 45 είμαι υποχρεωμένος να ενημερώσω αν αρθούν οι λόγοι της απαλλαγής.

το θέμα είναι πως θα με αντιμετωπίσουν στην επιτροπή και τι θα γράφει τελικά το πιστοποιητικό Α (ανησυχώ τι ρόλο θα παίξει αυτό στο μέλλον, σε αίτηση υπηκοότητας εδώ που είμαι)

pantosdiver
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2016 4:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από pantosdiver »

Eάν κάποιος κριθεί ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5),
μπορεί να ζητήσει την επανεξέταση της σωματικής του ικανότητας από την
αρμόδια Υγειονομική Επιτροπή μετά την πάροδο εξαμήνου από την κρίση του
ως ακατάλληλου (άρ.36 Ν.3421/05), υποβάλλοντας σχετικό αίτημα απευθείας
στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία, ή μέσω ΚΕΠ. Το αυτό ισχύει και για
όσους έχουν λάβει αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας, πέραν του
εξαμήνου (άρ.35 Ν.3421/05). Εάν κάποιος έχει περατώσει την βασική
εκπαίδευση και έχει προϋπηρεσία, θα οφείλει να εκπληρώσει το υπόλοιπο
της πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας.
Αντώνης

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Αντώνης »

Γεια σας παιδιά. Θελω να κάνω μια ερώτηση. Μπαίνω στρατό το Γενάρη. Θελω να πάω Κύπρο αλλά εχω μυωπία. Αφου εχω μυωπία θα με βάλουν Ι3; Αν μπω Ι3 δεν θα μπορώ να πάω Κύπρο; Τι πρέπει να κάνω για να πάω Κύπρο αν με βάλουν Ι3;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εάν σε βγάλουν Ι3 δεν μπορείς να υπηρετήσεις στην ΕΛΔΥΚ απλά. Μόνο οι σωματικής ικανότητος Ι1-Ι2 έχουν αυτή τη δυνατότητα.
Skeptical
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 09, 2016 9:45 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Skeptical »

Έχω βγεί Ι4(αγχώδης εκδηλώσεις). Είμαι ο μοναδικός που είμαι Ι4 στην μοναδα μου, ολοι οι υπόλοιποι είναι Ι1.Έχω ήδη υπηρετήσει 7 μήνες από την 9μηνη θητεία μου και τώρα ζήτησα επανεξεταση για αλλαγή της σωματικής ικανότητας μου. Ειναι αργά βέβαια γιατί τώρα θα νομίζουν οι γιατροί ότι το έκανα για να γλιτωσω και τώρα που τελειώνω να αλλάξω. Ο κύριος λόγος που θέλω να αλλάξω Ι είναι για να αποδείξω στον εαυτό μου ότι είμαι καλά αλλά και επειδή κάθε μέρα γίνομαι αντικείμενο κοροιδιας και θέλω αυτό να σταματήσει γιατί με έχει ήδη στιγματισει. Επισης θελω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε σχέση με την επαγγελματική αποκατάσταση. Τέλος, η επανεξεταση θα γίνει σίγουρα αφού μίλησα με τον διοικητή μου αλλά και εκείνος δεν φαίνεται πολύ πρόθυμος να με βοηθήσει να το αλλάξω γιατί και αυτός πιστεύει ότι βγήκα Ι4 για να γλιτωσω. Θέλω απλά να μάθω αν τελικά αφού επανεξετασθω μέσα στην εβδομάδα δεν μου αλλάξουν το Ι, μπορώ να ξαναπροσπαθησω και μετά το τέλος της θητείας μου;
Ι3 επανεξέταση

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Ι3 επανεξέταση »

Καλησπερα ονομαζομαι Γιαννης

Θελω να ρωτησω με εβγαλαν ι3 αοπλο λογο ψυχοσωματικής καταπόνησης οντως εχω αγχος αλλα θελω επανεξεταση για ενοπλος. Το μονο που με αγχώνει ειναι ειμαι θαλαμοφυλακας.

Γενικα μπορει να γινει αλλαγη γιωτα ;

Γιάννης

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπερα παιδια.

Εμενα στο κεντρο με εβγαλαν ι3 αοπλο λογο αγχους ψυχωσοματικης καταπονησης ελα μου ντε ομως οτι οι χαζοι με εβαλαν οτι εχω και οπλοφοβια ενο δεν εχω. Γινεται τωρα στην μοναδα να γινω ενοπλος να ζητησω παλι ελεγχο.
Η αληθεια ειναι οτι αγχωνομαι ευκολα και αρκετα απλα αυτο με το οπλο μου φαινεται χαζο και στο κεντρο με αφησαν να ριξω

Ευχαριστω
Χρήστος

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Χρήστος »

Γεια σας. Είμαι στο 2ο μήνα θητείας με Ι2. Θα ήθελα να ρωτήσω αφενός αν αυτό φαίνεται οπουδήποτε σε κάποιο στρατιωτικό έγγραφο στη μετέπειτα ζωή μου όταν Θα ψάχνω για δουλειά αφετέρου αν μπορεί να αλλάξει κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της θητείας μου. Απλώς δε θέλω να μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στον εργασιακό τομέα. Από ότι διάβασα δεν αναγράφεται το Ι στο απολυτήριο του στρατού, σωστά;
Φαίνεται γενικά πουθενά αλλού;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν θα έχεις πρόβλημα στην μετέπειτα επαγγελματική σου σταδιοδρομία καθώς πλέον δεν ζητείται πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης από κανέναν εργοδότη ή επαγγελματικό φορέα ακόμη και αν είχες νόμιμα απαλλαχθεί από την υποχρέωση της στράτευσης (Ι5). Αυτό φυσικά δεν ισχύει στην περίπτωση που επιθυμείς μελλοντικά να υπηρετήσεις στα Σώματα Ασφαλείας καθώς σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να είσαι σωματικής ικανότητος Ι1.
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από roko »

Παιδια καλημερα. Ειχα παρει αναβολη πριν ενα χρονο με χαρτι απο ψυχιατρο και ειναι να παρουσιαστω τωρα αλλα με εβγαλαν Ι3 αοπλο η επιτροπη οπου εκοψα την αναβολη, πραγμα που δεν το ηθελα... Εχει ακουσει ή γνωριζει κανεις αν μπορω το Ι3 να το κανω Ι1 ή εστω Ι2-Ι3 αλλα ενοπλο; Ευχαριστω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης