ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
carrierofwounds
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 28, 2010 1:04 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από carrierofwounds »

Φίλε Μάκη προκειμένου να εργαστείς στο εμπορικό ναυτικό ως μηχανικός ή αξιωματικός θα πρέπει να εισαχθείς και να φοιτήσεις επιτυχώς στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (διάρκεια φοίτησης 8 εξάμηνα - τα δύο απ'τα οποία είναι εκπαιδευτικά ταξίδια). Στις ΑΕΝ μπορείς να εισαχθείς είτε μέσω των πανελληνίων εξετάσεων (αν είσαι μαθητής) ή κάνοντας αίτηση με το απολυτήριο σου όταν το Υπουργείο Ναυτιλίας προκηρύσσει θέσεις για τις σχολές αυτές (το οποίο συνέβη και φέτος όπως και παλιότερα έτη).
Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές.
makis

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από makis »

Γκρεκο με το απολυτηριο δεν μπορω να μπω καθε χρονο; Πρεπει να βγαλει προκυρηξη η καθε χρονο μπαινω;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από greko_27 »

makis έγραψε:Γκρεκο με το απολυτηριο δεν μπορω να μπω καθε χρονο; Πρεπει να βγαλει προκυρηξη η καθε χρονο μπαινω;

Πρεπει να βγει προκυρηξη
makis

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από makis »

Γκρεκο κερδιζουν κατι αυτοι που μπαινουν στη σχολη με πανελληνιες απο αυτους που μπαινουν Με απολυτηριο; Αν παω πλοιαρχων δεν μπορω να παω πολεμικο ναυτικο;
Άκης

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από Άκης »

Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Είμαι φοιτητής στο ΑΠΘ (Φυσικο) αλλά δεν μπορώ να πω οτί μου αρέσει κ τόσο αυτό που κάνω ή οι προοπτικές του στο μέλλον.Aπο πάντα με έψηνε η ιδέα του εμπορικού ναυτικού καθώς ο πατέρας μου ήταν στο εμπορικό. Έχω απολυτήριο λυκείου με γενικό 18.1, γίνεται να κάνω τα χαρτιά μου για την σχολή χωρίς να πρέπει να δώσω ξανα πανελλήνιες; Και αν ναι πότε είναι η περίοδος εγγραφών;

Apprentice Engineer

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από Apprentice Engineer »

Καλημέρα σε όλους !

Είμαι πρωτοετής μηχανικός στα χανιά στην αεν και είδα λιγα απο αυτα που γραφονται. Για το ΠΝ δεν γνώριζα οτι μπορει κανεις να μπει ΕΠΟΠ και το ειδα εδώ. Ευχαριστώ

Πάμε στα της αεν τώρα. Για να μπει κανεις μπορει να μπει ειτε με πανελλαδικες εξετασεις ή με απολυτηριο γελ και επαλ.

Επισης υπαρχουν και οι ειδικες κατηγοριες βεβαια (πολυτεκνοι κτλ).

Καποτε μπορουσε κανεις να γινει αξιωματικος ΕΝ ή στην αργκό "Πρακτικός Μηχανικός" Με τα χρονια υπηρεσιας. Εμπαινε σαν λαδας πχ εκανε καποια χρονια, μετα ανεβαινε σαν μηχανοδηγος και τελος επαιρνε διπλωμα μηχανικου Γ' ταξης αφου συμπληρωνε το Κ. Ε. Π.1.

Τωρα μπορει να γινει κανεις μονο απο τις σχολες ΕΝ (ΑΕΝ). Παρολα αυτα στην πορεια σας θα δειτε οτι σε μερικες εταιριες μπορει να μη σας ναυτολογουν με την καθαυτη ειδικοτητα σας. Πχ στην ακτοπλοία καποιος που εχει διπλωμα Πλοιάρχου Α' (καπετάνιου) μπορεί να μπει και ως Ύπαρχος (3ος στην ιεραρχια του πλοιου μετά τον καπετανιο και τον ραδ/τη).

Εγω προσωπικα θα σας πω ενα πραγμα να ξερετε. Μην εμπιστευεστε και τοσο τις διαφημισεις που γινονται και μην ακουτε λαγους και πετραχιλια γιατι τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα αποτι τα παρουσιαζουν. Καλη σταδιοδρομια σε οσους ακολουθησουν το επαγγελμα!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από greko_27 »

Άκης έγραψε:Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Είμαι φοιτητής στο ΑΠΘ (Φυσικο) αλλά δεν μπορώ να πω οτί μου αρέσει κ τόσο αυτό που κάνω ή οι προοπτικές του στο μέλλον.Aπο πάντα με έψηνε η ιδέα του εμπορικού ναυτικού καθώς ο πατέρας μου ήταν στο εμπορικό. Έχω απολυτήριο λυκείου με γενικό 18.1, γίνεται να κάνω τα χαρτιά μου για την σχολή χωρίς να πρέπει να δώσω ξανα πανελλήνιες; Και αν ναι πότε είναι η περίοδος εγγραφών;


Πληροφοριες θα βρεις στις προυγουμενες σελιδες του φορουμ και στο site του ΥΕΝ http://www.yen.gr .Mπορεις να μπεις ειτε μεσω πανελληνιων εξετασεων ειτε μεσω του απολυτηριου λυκειο. Καθε χρονο βγαινει προκυρηξη η οποια δημοσιευεται στο site του ΥΕΝ.
ρενα

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από ρενα »

Ενταξει το παραδεχομαι φρικαρα, δεν ηξρα τι ηθελα, σηκωθηκα και εφυγα και τωρα μου λενε οτι αν θες να ξαναμπεις πρεπει να ξανακανεις τα χαρτια σου παλι απο την αρχη! ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ! Μα ειναισοβαροι΄΄θα τρελαθω! Θελω παλι να γυρισω στην σχολη μου στο θρανιο μου στο κρεβατι μου!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από greko_27 »

ρενα έγραψε:Ενταξει το παραδεχομαι φρικαρα, δεν ηξρα τι ηθελα, σηκωθηκα και εφυγα και τωρα μου λενε οτι αν θες να ξαναμπεις πρεπει να ξανακανεις τα χαρτια σου παλι απο την αρχη! ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ! Μα ειναισοβαροι΄΄θα τρελαθω! Θελω παλι να γυρισω στην σχολη μου στο θρανιο μου στο κρεβατι μου!

Εαν περσι εκανες διαγραφη και δεν ειχες μεινει απο απουσιες πρεπει να ξαναδωσεις για να μπεις
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τετ Σεπ 01, 2010 6:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΣΤΑΥΡΟΣ

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΟΣ »

Μηπως γνωριζει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα της προκυρηξησ

ρενα

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από ρενα »

Πως δινω εξετασεις! Τι κανω! Σε παρακαλω αν γινεται οταν δεις το μηνυμα μου απαντησε μου επειδη ειναι επειγον!
Πέγκυ

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από Πέγκυ »

Καλημέρα Ρένα Γίνε σε παρακαλώ πιο σαφής στο μήνυμά σου, περι ποιών εξετάσεων αναφέρεσαι;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από greko_27 »

ρενα έγραψε:Πως δινω εξετασεις! Τι κανω! Σε παρακαλω αν γινεται οταν δεις το μηνυμα μου απαντησε μου επειδη ειναι επειγον!


Εαν διαβαζες τις προυγουμενες σελιδες θα σου ειχαν λυθει οι αποριες. Τεσπα στις Ακαδημιες Εμπορικου Ναυτικου μπαινεις μεσω πανελληνιων εξετασεων ή με το απολυτηριο λυκειου μετα απο προκυρηξη. Πρεπει να εισαι μεχρι 26 ετων, να εισαι αρτιμελης και υγιης συμφωνα με αυτα που οριζει ο εκαστοτε νομος αναλογα με την ειδικοτητα για το επαγγελμα του ναυτικου. Τα δικαιολογητικα σου τα καταθετεις στο κοντινοτερο λιμεναρχειο και επειτα θα περασεις απο υγειονομικες εξετασεις και γενικα οτι οριζει η προκυρηξη η οποια βγαινει καθε χρονο. Επιλεγεις μια απο τις εξης ειδικοτητες πλοιαρχος ή μηχανικος και οταν βγουν τα τελικα αποτελεσματα μπαινεις σε μια απο τις πολλες σχολες που υπαρχουν στην ελλαδα. Οι ΑΕΝ ειναι τετραετους φοιτησης στις οποιες θα κανεις 6 εξαμηνα θεωρητικη διδασκαλια και 2 εξαμηνα πρακτικης μεσα σε πλοιο τα οποια θα γινουν μετα το Α' Θεωρητικο και Γ' Θεωρητικο εξαμηνο,εφ' οσον ομως περασεις τον ελαχιστο αριθμο μαθηματων που οριζει ο εσωτερικος κανονισμος των ΑΕΝ.Η ευρεση ναυτιλιακης εταιρειας για την πρακτικη σου ειναι δικη σου ευθυνη. Οταν αποφοιτησεις θα αποκτησεις το πτυχιο των ΑΕΝ και το διπλωμα Γ' Πλοιαρχου ή Γ' Μηχανικου αναλογα με την ειδικοτητα που σπουδασες.
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τρί Σεπ 07, 2010 3:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Panos

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από Panos »

Μήπως ξέρει κανείς πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα για την τρίτη γενική κατηγορία;
dimitris1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 7:48 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2010)

Δημοσίευση από dimitris1986 »

20 με 25 θα ξερουμε λογικα τα αποτελεσματα. εγω που πηρα την πεμπτη τηλ. και μιλησα με μια κοπελα μου ειπε οτι ειχαν ακομα καμια 600αρια αιτησεις να εξετασουν! φετος πηγανε παρα πολλα ατομα σε σχεση με τις προηγουμενες χρονιες!
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης