Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
alex22

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από alex22 »

Γεια σας παιδια. Εχω απολυθει εδω και ενα χρονο περιπου και θελω να αλλαξω και εγω το γιωτα μου. Με ειχαν βαλει ι4 επειδη ειχα κανει ενα χειρουργειο και μου λεγανε μεσα στο στρατο δεν παιρνουμε εμεις ευθηνη αμα παθεις κατι κτλπ για αυτο και με βγαλανε (στη μεση ειχα θεμα αλλα ειμαι μια χαρα.). Μου ειπαν μπορω να γινω ι2, ισχυει ή εχει περασει καιρος; Ευχαριστω
Ευαγγελος1986
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 8:33 pm
Τοποθεσία: Ιδιωτικός υπάλλ
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Ευαγγελος1986 »

Καλησπέρα σας, Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει για ζητήματα Ι5 ή αν έχει ακουστά παρόμοια ιστορία. Εγώ κατατάχθηκα για την θητεία μου το 2009. Με έβγαλαν Ι5 προσωρινό με 6μηνη αναβολή, επειδή είμαι παχύσαρκος. Αν και ζήτησα να με αφήσουν Ι4, ήταν ανένδοτοι. Έπειτα ολοκληρώθηκε η αναβολή, σε άλλο στρατόπεδο με ξανακατέταξαν Ι5. Μίλησα με τον γιατρό. Του είπα αν πρόκειται να μου δώσει εξάμηνη, ας τις μαζέψει να τις κάνει 18μηνο να τελειώνουμε, καθώς σε 6 μήνες δεν πρόκειται να χάσω τόσα κιλά.

Να αναφέρω ότι καθώς είχε αρχίσει η κρίση, είχα ένα ακόμη εμπόδιο να βρω μία αξιοπρεπή εργασία. Τελικά το 2011 μου δίνουν το Ι5 τελικό (το οποίο δεν είναι απόλυση, αλλά βεβαίωση μη υποχρέωσης στράτευσης). Μέσα σε όλες τις λεπτομέρειες που αναγράφει, τονίζει ότι είμαι υπόχρεος για στράτευση μέχρι τα 45 μου. Όσο και να έχω ψάξει το Internet δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Υπάρχει περίπτωση να με ξανακαλέσουν; Τώρα πια, μετά από μεγάλη προσπάθεια και κοντεύω τα 30, έχω βρει αξιοπρεπή δουλειά, ωστόσο φοβάμαι γιατί δεν τους ενδιέφερε αρχικά αν έχεις υπηρετήσει.

Αλλά καθώς περνά ο καιρός, ίσως ζητηθεί το Α2 πιστοποιητικό για να γίνω αορίστου χρόνου. Αυτό το έγγραφο που διαθέτω αναφέρει, ο τάδε δεν έχει ολοκληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις του αλλά και ότι δεν είναι υπόχρεος. Όπως σε όλους τους Ι5. Στην εργασία μου δεν τους ενδιαφέρει αυτό. Ωστόσο, έλεγξα ότι η παχυσαρκία είναι Ι4 ή Ι5 στο προεδρικό διάταγμα. Άρα υπάρχει πιθανότητα στο μέλλον να με καλέσουν και να βγω Ι4 και να χάσω την εργασία μου στα 30φεύγα;

Έχετε ακούσει παρόμοια ιστορία; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Ευαγγελος1986
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 8:33 pm
Τοποθεσία: Ιδιωτικός υπάλλ
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Ευαγγελος1986 »

Συγνώμη που έβαλα το θέμα μου σε άσχετη θέση στο forum. Και να σας ευχαριστήσω για την καθοδήγηση. Πήρα τις απαντήσεις που ζητούσα και κατάλαβα ότι με πρωτοβουλία Ευάγγελου Βενιζέλου 2010, ο υπουργός έχει την ευχέρεια να καλεί για επαναξιολογήσεις στην λογική που το κάνουν και για τα επιδόματα αναπηρίας. Καθώς το κράτος δεν εμπιστεύεται τον εαυτό του. Τι να πω λυπάμαι πολύ. Ίσως ήρθε η ώρα να σκεφτώ σοβαρά να μετακομίσω σε άλλη χώρα, τύπου Ολλανδία που σε 5 χρόνια παίρνεις και την υπηκοότητα. Τι να πω, με έχει ταλαιπωρήσει ο στρατός από τα 23 μου και αυτό το σύννεφο θα είναι συνεχώς πάνω από το κεφάλι μου. Ας προετοιμαστώ να φύγω και εγώ.
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ziaba »

Ευαγγελος1986 έγραψε: Καλησπέρα σας, Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει για ζητήματα Ι5 ή αν έχει ακουστά παρόμοια ιστορία. Εγώ κατατάχθηκα για την θητεία μου το 2009. Με έβγαλαν Ι5 προσωρινό με 6μηνη αναβολή, επειδή είμαι παχύσαρκος. Αν και ζήτησα να με αφήσουν Ι4, ήταν ανένδοτοι. Έπειτα ολοκληρώθηκε η αναβολή, σε άλλο στρατόπεδο με ξανακατέταξαν Ι5. Μίλησα με τον γιατρό. Του είπα αν πρόκειται να μου δώσει εξάμηνη, ας τις μαζέψει να τις κάνει 18μηνο να τελειώνουμε, καθώς σε 6 μήνες δεν πρόκειται να χάσω τόσα κιλά. Να αναφέρω ότι καθώς είχε αρχίσει η κρίση, είχα ένα ακόμη εμπόδιο να βρω μία αξιοπρεπή εργασία. Τελικά το 2011 μου δίνουν το Ι5 τελικό (το οποίο δεν είναι απόλυση, αλλά βεβαίωση μη υποχρέωσης στράτευσης). Μέσα σε όλες τις λεπτομέρειες που αναγράφει, τονίζει ότι είμαι υπόχρεος για στράτευση μέχρι τα 45 μου. Όσο και να έχω ψάξει το Internet δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Υπάρχει περίπτωση να με ξανακαλέσουν; Τώρα πια, μετά από μεγάλη προσπάθεια και κοντεύω τα 30, έχω βρει αξιοπρεπή δουλειά, ωστόσο φοβάμαι γιατί δεν τους ενδιέφερε αρχικά αν έχεις υπηρετήσει. Αλλά καθώς περνά ο καιρός, ίσως ζητηθεί το Α2 πιστοποιητικό για να γίνω αορίστου χρόνου. Αυτό το έγγραφο που διαθέτω αναφέρει, ο τάδε δεν έχει ολοκληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις του αλλά και ότι δεν είναι υπόχρεος. Όπως σε όλους τους Ι5. Στην εργασία μου δεν τους ενδιαφέρει αυτό. Ωστόσο, έλεγξα ότι η παχυσαρκία είναι Ι4 ή Ι5 στο προεδρικό διάταγμα. Άρα υπάρχει πιθανότητα στο μέλλον να με καλέσουν και να βγω Ι4 και να χάσω την εργασία μου στα 30φεύγα; Έχετε ακούσει παρόμοια ιστορία; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Δεν χάνεις την εργασία ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σε κρατήσει για ένα χρόνο μετά την θητεία σου αλλιώς πρέπει να σε αποζημίωσει με 6 μισθούς
Πολίτης !!!336 !!!
Ευαγγελος1986
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 8:33 pm
Τοποθεσία: Ιδιωτικός υπάλλ
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Ευαγγελος1986 »

Αυτό ισχύει εάν είσαι αορίστου χρόνου και υπάρχει απευθείας εργοδοτική σχέση. Εγώ είμαι με εξάμηνες συμβάσεις ενοικιαζόμενο προσωπικό σε πολυεθνική εταιρία. Άρα αν προκύψει οποιοδήποτε κώλυμα λύεται άμεσα η σχέση εργασίας. Για αυτό το λόγο δεν τους ενδιαφέρει εάν έχεις τελειώσει τον στρατό ή αν είσαι παντρεμένος ή πόσα χρόνια έχεις προϋπηρεσία.

Είναι ευέλικτης μορφής εργασία, αλλά τουλάχιστον έχω μισθό πάνω από τον μέσο όρο 8ωρο πενθήμερα 800 ευρώ καθαρά. Για τον ιδιωτικό τομέα σήμερα είναι θαύμα. Για να καταλάβεις τον φαύλο κύκλο που έχω μπλέξει, ότι την περίοδο που περίμενα να βγω Ι5, πάλι δεν μπορούσα να βρω μισθωτή εργασία και δούλευα σε επιχείρηση με μπλοκάκι. Μετά όταν τελείωσα με το Ι5 είπα δόξα το Θεό, θα βρω κανονική δουλειά.

Την βρήκα, ωστόσο αυτή η παράμετρος που έχω παρουσιάσει στα παραπάνω μηνύματα, θα τινάξει τα πάντα στον αέρα. Καθώς όσο περνά ο καιρός βελτιώνω την θέση μου και ίσως στα 2,5 χρόνια να μου κάνουν πρόταση να γίνω staff και να τελειώνω με τις ενδιάμεσες εταιρίες τύπου manpower randstad.

Ωστόσο αν αυτοί δουν τελικά ότι είμαι Ι5, καθώς το πιστοποιητικό τύπου Α αυτό υποδηλώνει. Θα αναρωτηθούν για ποιο λόγο έγινες Ι5, μάλλον θα αναγκαστώ να το πω ότι είναι για τα κιλά, αν και προφανές αλλά όχι αυτονόητο. Αν το ψάξουν λίγο παραπάνω θα δουν ότι υπάρχει πιθανότητα να με ξανακαλέσουν, που σιγά ολόκληρη πολυεθνική δεν το έχει ψάξει ήδη.

Τέλος πάντων, μην το κουράζουμε. Από το να περιμένω τον ξαφνικό θάνατο, ας προετοιμαστώ να φύγω. Ευχαριστώ για όλα, και ελπίζω μία μέρα αυτή η χώρα να γίνει... Χώρα.
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ziaba »

Τι πρέπει να κάνω για να ζητήσω να περάσω απο επιτροπή απαλλαγών έχω κάποια ορθοπεδικά , δερματολογικά και προβλήματα όρασης τα οποία δεν με ενοχλούσαν στην ζωή ως πολίτης και δεν τα χω αναφέρει στο κέντρο απο την αρχή αλλα τωρα με τις δραστηριότητες στον στρατό με δυσκολεύουν και υποφέρω αρκετά και πολλές φορές δεν μπορώ να εκτελέσω σωστά κάποιες υπηρεσίες και δυστυχώς χωρίς κάποιο αποδεικτικό απο γιατρό δεν μου πιστεύουν τι κάνω τωρα;
Πολίτης !!!336 !!!
apobout

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από apobout »

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος νόμος από τον Ιανουάριο του 2014 που να λέει ότι το Ι4 ψυχολογικό μπορεί να διορθωθεί μόνο
μέχρι το Ι2; Αν ναι, ποιός νόμος είναι αυτός;

ευχαριστώ
Μια ερωτηση.

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Μια ερωτηση. »

Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι πρωην χρηστης και για αυτο τον λογο ειχα παρει δυο φορες αναβολη. Τα τελευταια δυο χρονια ειμαι καθαρος και απολυτα υγειης οποτε εκανα διακοπη της αναβολης. Με εστειλαν στην επιτροπη απαλλαγων χωρις να εχω ζητησει απαλλαγη. Περασα απο ψυχολογο και χωρις να πουμε και τιποτα λογο ιστορικου με εβγαλε ι4 κατι που δεχτηκα αδιαμαρτυρητα μιας και δεν ηξερα τι ειναι. Το εψαξα και δεν θελω να υπηρετησω αοπλος καθως δεν υπαρχει και λογος. Θελω να ειμαι μαχιμος. Τον ιανουαριο παρουσιαζομαι στην Τριπολη. Υπαρχει τροπος πριν παω εκει να με αλλαξουν απο αοπλο σε ενοπλο;(πχ με επανεξεταση) αν οχι οταν παρουσιαστω Τριπολη και με εξετασουν εκει υπαρχει περιπτωση να με αλλαξουν σε ενοπλο; Υπαρχει καποιος αλλος τροπος; Ευχαριστω εκ των προτερων.
γιωργος

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από γιωργος »

Ειχα ενα παλιο τραυμα στον ωμο το οποιο το ειχα δηλωσει αλλα ηταν πολυ καλα το χερι μου και υπηρετω με Ι1 Μολις πηγα κυπρο με την μεταθεση μου ειχα εναν ττραυματισμο στον ιδιο ωμο και νοσηλευομαι στο 401... Ακομα δεν μου εχουν πει αν θα χρειαστει χειρουργειο η οχι... Δεν ξερω αν θα επηρεαστει το Ι μου... Αλλα θα ηθελα να μαθω αν μπορω να ζητησω να μην μου το αλλαξουνε διοτι θελω να συνεχισω την θειτεια μου στο νησι... Σας παρακαλω αν ξερετε κατι ενημερωσται με!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από dn24 »

γιωργος έγραψε:Ειχα ενα παλιο τραυμα στον ωμο το οποιο το ειχα δηλωσει αλλα ηταν πολυ καλα το χερι μου και υπηρετω με Ι1 Μολις πηγα κυπρο με την μεταθεση μου ειχα εναν ττραυματισμο στον ιδιο ωμο και νοσηλευομαι στο 401... Ακομα δεν μου εχουν πει αν θα χρειαστει χειρουργειο η οχι... Δεν ξερω αν θα επηρεαστει το Ι μου... Αλλα θα ηθελα να μαθω αν μπορω να ζητησω να μην μου το αλλαξουνε διοτι θελω να συνεχισω την θειτεια μου στο νησι... Σας παρακαλω αν ξερετε κατι ενημερωσται με!


Καλώστον Γιώργο! Αν στο αλλάξουνε, μόνο μετά το πέρας της θητείας σου μπορείς να το αλλάξεις. Όμως, μετά τις χειρουργικές επεμβάσεις σε στρατιωτικά νοσοκομεία, συνήθως λόγω ότι υπάρχει αποκατάσταση, το "Ι" δεν αλλάζει, ή διορθώνεται προς το καλύτερο. Μην ανησυχείς Γιώργο. Η ομάδα μας σου εύχεται ταχεία ανάρρωση.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
γιωργος

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από γιωργος »

Ευχαριστω πολυ για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω!
βασιλης

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από βασιλης »

Γεια σας. Ηθελα να ρωτησω υπηρετώ στον στρατο και μας ειπαν να δηλώσουμε ότι προβλήματα εχουμε. Ειπα ότι εχω παθει παλια μερικη ρηξη χιαστου. Με εβγαλαν ι4. Εγω όμως γυμνάζομουν συνεχεια πριν παω στρατο και δεν θελω να είμαι ι4. Μπορω να το αλλαξω και να γινω ι1?
Χρηστος

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Χρηστος »

Το Ι απο Ι2-Ι3 Λογω παχυσαρκιας μπορει να αλλαξει σε Ι1 περιπτωση που χασω βαρος κατα την διαρκεια της θητειας μου?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κατά την διάρκεια της θητείας σου να το αλλάξεις δεν μπορείς.

Μπορείς όμως μετά το πέρας της θητείας σου να αιτηθείς να αλλάξεις το Ι σου και θα σου το αλλάξουν (ειδικά αν ήσουν ένοπλος).

Revale

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Revale »

Καλησπέρα σε όλους.

Την ημέρα της κατάταξής μου πέρασα φυσικά από ψυχολόγο. Αφου μας ρώτησε όλους αν δουλεύουμε/σπουδάζουμε κτλπ στο τέλος μας είπε "Αν κάποιος έχει κάποιες φοβίες ή εχει δεί ψυχολόγο να μείνει μέσα στο δωμάτιο". Μείναμε εγώ και άλλο ένα παιδί. Εγώ έμεινα λίγο πίσω έτσι ώστε να μιλήσει πρώτα το άλλο παιδί και να μην τον φέρω σε δύσκολη θέση καθώς θα μιλούσε για τις φοβίες του.

Όταν ήρθε η σειρά μου του δήλωσα οτι έχω ερπετοφοβία (φοβία αρκετα κοινή ιδιαίτερα στους άνδρες) και λίγη υψοφοβία (οταν είσαι στον 9ο όροφο σε μπαλκόνι, δεν θα κοιτάς κάτω σαν ηλίθιος). Επίσης του είπα οτι έβλεπα ψυχολόγο πριν 8 χρόνια λόγο μιας κατάθλιψης που είχα (του επισήμανα όμως οτι δεν είχα αυτοκτονικές τάσεις και οτι ήταν πιο πολύ για λόγους τονοτικους καθότι προσαρμοζόμουν δύσκολα σε καινούργιο περιβάλλον και δεν έκνα εύκολα παρέες-δεσμούς με κοπέλες. Ήμουν κάπως κλειστός).

Μου λέει "ωραια θα σου δώσω ένα Ι με το οποίο δεν θα σε πειράζουνε πολύ". Του απαντάω "οχι όχι Θέλω να κανω τη θητεία μου κανονικά". Έγραψε κάτι γράμματα γιατρού που δε τα έβγαζα και για λίγο καιρό με είχαν Ι ΕΚΡΕΜΜΕΙ. Μετα απο 1 βδομάδα με πήγαν στο ΣΤΡ Νοσοκομείο στη Τρίπολη οπου περίμενα 4 ώρες χωρίς να γίνει καμία συνέντευξη ή εξέταση και μου είπαν μέσα 3 κύριοι - ιατροι "Ι3 ΑΟΠΛΟ" πανικοβλήθηκα και άρχησα να τους ρωτάω "τί; ", "γιατι" κτλπ και μου απάντησαν "στο μέλλον μπορεί να αλλάξει" αλλα απ ότι καταλαβαίνω τώρα 2 μήνες που υπηρετώ, μάλλον μου το Είπαν αυτο για να με ξεφορτοθούν.

Αφου πέρασα κέντρο και ΣΠΕΝ και πήγα στη μονάδα μου μίλησα με τον Διοικητή και μου είπε οτι μάλλον ο ψυχολόγος ήταν κάπως υπερβολικός μαζί μου. Με πήγε στο γιατρό της μονάδας και αυτος μου είπε οτι μετα τις άδειες του Πάσχα θα μου δώσει παραπεμπτικό για το 424 ΣΤΡ Νοσοκομείο Θεσσ/νίκης απ όπου θα περάσω απο ΨΥΧΙΑΤΡΟ και την επιτροπή. Είναι άδικο να μην κάνω τη στρατιωτική μου θητεία κανονικά επειδή είδα ψυχολόγο πριν 8 χρόνια (σχεδόν μια 10ετία) ο οποίος με ωρήμασε και πάρα πολύ κιώλας.

Μήπως έχει κανείς ιδέα τί με περιμένει και άν κάποιος μπορει να μου δώσει κάποια συμβουλή;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες