Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από ratatoulis »

Τωρα τσαντιζομαι αμα δεν ξερετε τι παιζει μην μιλατε τωρα πια ελεγχονται απ τιν αρμοδια επιτροπη και πριν και μετα τους αγωνες οπως εγινε και με τον κεντερι που δηθεν τρακαρε με την μηχανη.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Κλασικά... Και φάρμακο να μην έπερνε, ο κορυφαίος θα ήτανε. Έχει γονίδια.

Αν δεν έχεις γονίδια, ότι φάρμακο και να πάρεις, δεν κάνεις τίποτα.

Αν νομίζετε ότι τα φάρμακα σε κάνουν γρήγορο όπως τον Μπολτ και τους ελίτ γενικά αθλητές, μάλλον δεν έχετε γνώση του τι εστί αθλητισμός.

Φάρμακα και φάρμακα. Όλοι έτσι έχουν μάθει να λένε. Το 9.58 του Μπολτ, όσο και να φαρμακωθούν αυτοί οι τύποι που κάθονται στον υπολογιστή και γράφουν χωρίς να έχουν την παραμικρή γνώση για φάρμακα, σκληρή προπόνηση κλπ, ούτε στα όνειρα τους δε το βλέπουν. Το πολύ να φτάσουν το 11,5 και αν...

Σταματήστε να κρίνετε αθληταράδες που εκτός από προπόνηση έχουν γονίδια και είναι και η ράτσα τους τέτοια.

Μπορείτε βέβαια και σείς να πάρετε φάρμακα αφού ξέρετε τη λύση και να γίνετε πλούσιοι μόνο τρέχοντας 100 μέτρα. Αλλα ναι, δε θέλετε...

Μιας και άρχισε η κουβέντα περί Μπολτ όμως, θα ήθελα να μου πείτε τι αναβολικά κυκλοφορούν, πως χρησιμοποιούντε, τι αποτελέσματα έχουν, κάθε πότε πρέπει να γίνεται χρήση κλπ που γνωρίζετε, αφού λέτε περιφρονητικά "εεεε φάρμακα παίρνει... ".

Ο Μπολτ απλά είναι ένα θαύμα της φύσης. Εσείς δεν είσαστε, διότι αν ήσασταν θα ακουγόσασταν παγκόσμια και δεν θα γράφατε για... Φάρμακα έτσι αόριστα χωρίς να έχετε ιδέα. Απορώ αν έχετε αθληθεί ποτέ στη ζωή σας μερικοί...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από Nassos »

GenerX έγραψε:Κλασικά... Και φάρμακο να μην έπερνε, ο κορυφαίος θα ήτανε. Έχει γονίδια.

Αν δεν έχεις γονίδια, ότι φάρμακο και να πάρεις, δεν κάνεις τίποτα.

Αν νομίζετε ότι τα φάρμακα σε κάνουν γρήγορο όπως τον Μπολτ και τους ελίτ γενικά αθλητές, μάλλον δεν έχετε γνώση του τι εστί αθλητισμός.

Φάρμακα και φάρμακα. Όλοι έτσι έχουν μάθει να λένε. Το 9.58 του Μπολτ, όσο και να φαρμακωθούν αυτοί οι τύποι που κάθονται στον υπολογιστή και γράφουν χωρίς να έχουν την παραμικρή γνώση για φάρμακα, σκληρή προπόνηση κλπ, ούτε στα όνειρα τους δε το βλέπουν. Το πολύ να φτάσουν το 11,5 και αν...

Σταματήστε να κρίνετε αθληταράδες που εκτός από προπόνηση έχουν γονίδια και είναι και η ράτσα τους τέτοια.

Μπορείτε βέβαια και σείς να πάρετε φάρμακα αφού ξέρετε τη λύση και να γίνετε πλούσιοι μόνο τρέχοντας 100 μέτρα. Αλλα ναι, δε θέλετε...

Μιας και άρχισε η κουβέντα περί Μπολτ όμως, θα ήθελα να μου πείτε τι αναβολικά κυκλοφορούν, πως χρησιμοποιούντε, τι αποτελέσματα έχουν, κάθε πότε πρέπει να γίνεται χρήση κλπ που γνωρίζετε, αφού λέτε περιφρονητικά "εεεε φάρμακα παίρνει... ".

Ο Μπολτ απλά είναι ένα θαύμα της φύσης. Εσείς δεν είσαστε, διότι αν ήσασταν θα ακουγόσασταν παγκόσμια και δεν θα γράφατε για... Φάρμακα έτσι αόριστα χωρίς να έχετε ιδέα. Απορώ αν έχετε αθληθεί ποτέ στη ζωή σας μερικοί...


Και οι ανατολικογερμανίδες κολυμβήτριες είχαν "γονίδια", γι'αυτό και τα κατούραγαν μέσα στη πισίνα. Μανούλες οι Σοβιετικοί σε αυτά τα πράγματα.

Τι αναβολικά κυκολοφορούν; Πήγαινε ρώτα σε γυμναστήριο. Από φυσικές ουσίες (κρεατίνη), που επιτρέπονται σε μερικές δόσεις από την ΔΟΕ, μέχρι σούπερ χημικά. Και αν έχεις και φράγκα, υπάρχουν και ανθρώπινες ορμόνες.

Και για πές μας επιστήμονα, ο ανθρώπινος οργανισμός είναι φτιαγμένος να κάνει 45 χλμ/ώρα;

Όσο για τα περί ράτσας, πιο υγιείς και στιβαροί είναι οι Κενυάτες, γι'αυτό και κάνουν φοβερές επιδόσεις στα 5000 και 10000 μέτρα στίβο, τις περισσότερες φορές χωρίς αντίπαλο.

Και θα κρίνουμε όποιον θέλουμε, είτε έχουμε είτε δεν έχουμε κάνει στίβο/κολύμβηση. Εϊδαμε και στο παρελθόν πώς δημιουργούνται τα παγκόσμια ρεκόρ.

Και να θυμάστε ένα πράγμα: Το ντόπινγκ βρίσκεται ένα βήμα μπροστά από το αντι-ντοπινγκ κοντρόλ.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από GenerX »

"Τι αναβολικά κυκολοφορούν; Πήγαινε ρώτα σε γυμναστήριο. Από φυσικές ουσίες (κρεατίνη), που επιτρέπονται σε μερικές δόσεις από την ΔΟΕ, μέχρι σούπερ χημικά. Και αν έχεις και φράγκα, υπάρχουν και ανθρώπινες ορμόνες. "

Τι κάνει η κρεατίνη ; ; ! ! ! ! ! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Το νερό σκέτο, σου προσφέρει περισσότερα κέρδη απ' ότι η κρεατίνη. Η οποία είτε θα σου προσφέρει ένα placebo effect μαζί με αρκετά νερά, είτε θα ξοδεύεις τσάμπα τα λεφτά σου.

Μόνο που ανέφερες την κρεατίνη...

Στιβαροί οι Κενυάτες; Είσαι σίγουρος για τον όρο;

Για να μαθαίνετε μερικοί. Γονίδια > Προπόνηση > Φάρμακο > Διατροφή.

Αν ρωτάς σε γυμναστήρια για αναβολικά, το πιθανότερο είναι να σπαταλάς τα λεφτά σου με σκοπό (χωρίς να το ξέρεις βέβαια) να γίνεις απλά ένας χοντρός με 1002 προβλήματα και να κινδυνεύεις από τις άλλες 2000 παρενέργειες.

Πάντως η αναφορά της κρεατίνης ήταν απίστευτο μαργαριτάρι!
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Επειδή ο άνθρωπος ότι γνώσεις έχει τις αντλεί από βιβλία, καλό θα ήταν να διαβάσετε πριν "πετάξετε" τόσο αφελέστατα επικίνδυνες ιδέες (διαβάζουν και πιτσιρίκια το φόρουμ), περί γυμναστηρίων και αναβολικών.

Τα αναβολικά απαιτούν αρκετό διάβασμα για όποιον αποφασίσει να χρησιμοποιήσει. Ναι, όποιος έχει απορία,god bless internet. Ναι, δεν είστε χαζοί, όπως τα διαβάζει αυτά ένας γιατρός, φαρμακοποιός, το ίδιο μπορείτε να κάνετε και εσείς.

Τα γυμναστήρια είναι επικίνδυνα για τέτοιες πληροφορίες.

Αλλά ρε Naso... Κρεατίνη...

Ο καφές σου προσφέρει πολύ καλύτερο boost από την κρεατίνη.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από Nassos »

GenerX έγραψε:"Τι αναβολικά κυκολοφορούν; Πήγαινε ρώτα σε γυμναστήριο. Από φυσικές ουσίες (κρεατίνη), που επιτρέπονται σε μερικές δόσεις από την ΔΟΕ, μέχρι σούπερ χημικά. Και αν έχεις και φράγκα, υπάρχουν και ανθρώπινες ορμόνες. "

Τι κάνει η κρεατίνη ; ; ; ; ; ; ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Το νερό σκέτο, σου προσφέρει περισσότερα κέρδη απ' ότι η κρεατίνη. Η οποία είτε θα σου προσφέρει ένα placebo effect μαζί με αρκετά νερά, είτε θα ξοδεύεις τσάμπα τα λεφτά σου.

Μόνο που ανέφερες την κρεατίνη...

Στιβαροί οι Κενυάτες; Είσαι σίγουρος για τον όρο;

Για να μαθαίνετε μερικοί. Γονίδια > Προπόνηση > Φάρμακο > Διατροφή.

Αν ρωτάς σε γυμναστήρια για αναβολικά, το πιθανότερο είναι να σπαταλάς τα λεφτά σου με σκοπό (χωρίς να το ξέρεις βέβαια) να γίνεις απλά ένας χοντρός με 1002 προβλήματα και να κινδυνεύεις από τις άλλες 2000 παρενέργειες.

Πάντως η αναφορά της κρεατίνης ήταν απίστευτο μαργαριτάρι!


Αν θυμάμαι καλά η κρεατίνη μετατρέπει το λίπος σε μυϊκή μάζα. Κάνω λάθος; Δεν νομίζω. Άλλωστε συμμαθητής μου που σακάτεψε το γόνατο του έπερνε κρεατίνη για κάμποσους μήνες.

Στο γυμναστήριο θα βρείς και πρώην προπονητές άρσης βαρών και θα έλεγα ότι μπορείς να μάθεις πολλά από αυτούς. Κάποτε είχα ρωτήσει έναν από αυτόυς για αυτούς τους μπρατσαράδες και μου είπε (2000) το εξής "σε λίγα χρόνια θα ξεφουσκώσουν". Μου ανέφεραν βέβαια και για εγκεκριμένες τροφές από ΔΟΕ (power bar, κάτι τέτοιο), που χρησιμοποιούν οι ποδοσφαιριστές.

Ευχαριστώ. Γιατί άλλο τόσο μαργαριτάρι είσαι εσύ που μας το παίζεις πανεπιστήμονας.

Αν σε λίγο καιρό ακουστεί ότι αθλητές παίρνουν αναβολικά αλόγου, εγώ πάντως δεν θα πέσω από τα σύννεφα.

Η καλύτερα ντόπα είναι μια:14 κούπες καφεϊνη. Και μετά κατευθείαν στη τουαλέτα.

Και κλείνοντας, όχι, δεν έχω πάρει ποτέ μου ούτε κρεατίνες, ούτε τίποτα άλλο. Ένα power bar δοκίμασα και αυτό μόνο για τη γεύση.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Όσο για τα πιτσιρίκια,sorry, αλλά από εδώ θα περίμεναν να μάθουν τι γίνεται στα γυμναστήρια ή στο στίβο/κολύμβηση/ποδόσφαιρο/μπάσκετ; Λές και δεν έχουν γραφτεί σε εφημερίδες ή περιοδικά ειδικού τύπου για το τι γίνεται.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Ε; Τι κάνει η κρεατίνη ; Μετατρέπει το λίπος σε μυική μάζα ; ; ! ! ! ! ! oh my dog... Εντελώς μα εντελώς ό, τι να' ναι... Μαρέσει που μιλάς και για αναβολικά μετά και κρίνεις ελίτ αθλητές σχετικά με ντόπινγκ και αντιντόπινγκ (που βρίσκεται ένα βήμα πίσω) ...

Που κολλάει το ότι κάποιος σακάτεψε το γόνατό του με την κρεατίνη;

Για τις 14 κούπες καφείνη, η εκτίμηση είναι αποκλειστικά δική σου.

Κάνε απλά τον κόπο να ψάξεις αυτό που είπες περί λίπους και μυικής μάζας για την κρεατίνη. Θα πέσεις από τα σύννεφα όταν μάθεις τι είπες...

σημαντικό tip: Το λίπος καίγεται ή αυξάνεται από το πολύ (και κακό) φαί - μη άσκηση.

Η μυική μάζα αυξάνεται με καλή διατροφή και γυμναστική.

Μετατροπή λίπους σε μυική μάζα δεν έχει καν επιχειρηθεί στο εργαστήριο, αφού δε γίνεται.

Είναι σαν να μετατρέπεις έναν άνθρωπο σε σίδερο, άμμο, δε ξέρω και γω τι άλλο. Ναι, τόσο απλά, δε γίνεται.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Nasso το power bar που δοκίμασες ήταν απλά μπόλικος υδατάνθρακας ή μπόλικη πρωτείνη. Πολύ καλύτερη πηγή υδατανθράκων θα ήταν μια μπανάνα (ναι, μια, γιατί έχει μπόλικη ζάχαρη) και πρωτείνης λίγο κοτόπουλο. Το power bar που δοκίμασες έχει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με τις φυσικές τροφές.

Τέλος για μένα η κουβέντα εδώ με τα "αναβολικά" και τα αναβολικά. Αν είχε βάση, καλώς...

Πάντως ρε Illy σε γουστάρω. Βγήκες, έγραψες ό, τι σου έκανε εντύπωση ο απίστευτος Μπολτ. Ούτε κουτοπόνηρες -χωρίς γνώση- καχυποψίες, ούτε τίποτα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από Nassos »

GenerXYZ έγραψε:Ε; Τι κάνει η κρεατίνη ; Μετατρέπει το λίπος σε μυική μάζα ; ; ; ; ; ! ;oh my dog... Εντελώς μα εντελώς ό, τι να' ναι... Μαρέσει που μιλάς και για αναβολικά μετά και κρίνεις ελίτ αθλητές σχετικά με ντόπινγκ και αντιντόπινγκ (που βρίσκεται ένα βήμα πίσω) ...


Ναι πέφτω από τα σύννεφα... Ντουπ! Περιττό να σου πω ότι στο Στρατό είχα μάγειρα που έπερνε κρεατίνη σε σκόνη και μου είπε αυ΄το το πράγμα. Μάλλον επειδή είχε μια σαμπρέλα στη κοιλιά.

Και ναι βρίσκεται πίσω το αντι-ντοπινγκ. ΤΟ παραδέχθηκε και η ΔΟΕ άλλωστε.

Η μυϊκή μάζα αυξάνεται μέχρις ενός ορίου. Από΄κει και πέρα, ή παίρνεις παραπάνω τεστοστερόνη ή άλλες ορμόνες. Βιολόγος/ανθρωπολόγος δεν είμαι, τουλάχιστον όμως ρωτάω και πέραν από βιβλία/εγχειρίδια. Ποίος μου εγγυάται ότι σε 10-20 χρόνια όλοι αυτοί οι αθλητές δεν θα πεθάνουν από καρκίνο;

GenerX έγραψε:Για τις 14 κούπες καφείνη, η εκτίμηση είναι αποκλειστικά δική σου


Είσαι σίγουρος; Μπα... Περιττό να σου πω ότι το έμαθα το 1996 από ντοκιμαντέρ που μιλούσε για τις επιδόσεις των αθλητών και αυτό μάλιστα ελέγχθη από γιατρό/διατροφολόγο. Φυσικά πρόσθεσε ότι τόσες δόσεις προκαλούν σοβαρό πρόβλημα στο στομάχι (αυτό έλειπε).

Και ξαναλέω: Θα κρίνω ό, τι θέλω, όποτε θέλω. Και κυρίως σε αυτό το τόμεα που η μισαλλοδοξία και τα δισεκατομμύρια πάνε σύννεφο. Και θα το κρίνω γιατί κάποτε στο μέλλον ίσως αποκτήσω παιδιά. Στα 26 μου πλέον είναι αργά για να κάνω το οτιδήποτε. Μεταξύ 1988-1991 που έκανα κολύμβηση απλά είπα τέλος, γιατί η κολύμβηση είναι πολύ δύσκολο άθλημα. Και έκτοτε δεν ασχολήθηκα με τίποτα από αθλητισμό. Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, άντε κανα βόλλεϋ. Πρωταθλητισμό ΠΟΤΕ!
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από Velerefontis »

Δηλαδη δεν εχουμε δικαιωμα να ειμαστε καχυποπτοι; Αυτο μας κανει αμεσα και κουτοπονηρους; Τοτε αγαπητε φιλε με συγχωρεις, αλλα προτιμω να ειμαι κουτοπονηρος και αμφισβητιας παρα να μασαω κουτοχορτο και να θεωρω οτι αυτες οι εξωπραγματικες επιδοσεις ειναι αποτελεσμα μονο της σκληρης προπονησης και των γονιδιων.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Velerefontis έγραψε:Δηλαδη δεν εχουμε δικαιωμα να ειμαστε καχυποπτοι; Αυτο μας κανει αμεσα και κουτοπονηρους; Τοτε αγαπητε φιλε με συγχωρεις, αλλα προτιμω να ειμαι κουτοπονηρος και αμφισβητιας παρα να μασαω κουτοχορτο και να θεωρω οτι αυτες οι εξωπραγματικες επιδοσεις ειναι αποτελεσμα μονο της σκληρης προπονησης και των γονιδιων.


Μα είμαστε άσχετοι από πρωταθλητισμό Βελερεφόντη, είτε έχουμε είτε δεν έχουμε κάνει στίβο/κολύμβηση κλπ επαγγελματικά.

Ταλέντα πάντα υπάρχουν. Σε έναν τόμεα όμως που το tracking record είναι κάπως αρνητικό από όλες τις πτυχές, καλό θα ήταν να κρατάμε πολλές επιφυλάξεις.

Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει όρια. Δεν νομίζω να αμφιβάλλετε επ'αυτού, ε;
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Μαρέσει που επιμένεις για την κρεατίνη... Εταιρείες είναι και κλέβουν το χαρτζιλίκι από πιτσιρίκια, αφελείς και ηλίθιους. "πάρε κρεατίνη, θα σηκώνεις 10 κιλά παραπάνω, θα πάρεις μυική μάζα". Λυπάμαι, μυική μάζα παίρνεις με μπόλικη πρωτείνη aka τόνους, κοτόπουλα κοκ.

Για τις 14 κούπες καφείνη δεν παρατήρησες τι είπα. Εγώ απλά ανέφερα πως 1 κούπα καφέ, έχει όση καφείνη χρειάζεσαι για το απαραίτητο boost. Και ειρωνικά λέω ότι προσφέρει παραπάνω απ' ότι η κρεατίνη. Αφενός η καφείνη ΕΧΕΙ αποδεδειγμένα αποτελέσματα στον οργανισμό, αφετέρου όπως είπα και πριν, το σκέτο νερό, είναι πολύ πιο ωφέλιμο από την κρεατίνη.

Όσοι κάνουν χρήση κρεατίνης παίρνουν νερά πάνω τους και τίποτα άλλο.

Α, ναι. Ταίζουν και τις εταιρείες συμπληρωμάτων διατροφής με μπόλικα ευρουλάκια. Στην υγειά των κορόιδων...

Τέλος, κανείς δεν σου είπε να μην κρίνεις. Αλλά όταν λες ότι το λίπος μετατρέπεται σε μυική μάζα... Κρίνεις κάτι όταν έχεις έστω και την ελάχιστη γνώση και άποψη για αυτό. Εσύ απλά άκουσες ότι σου είπανε χωρίς να ασχοληθείς.

Το λίπος, ξαναλέω, είτε καίγεται είτε σε χοντραίνει. Δε μετατρέπεται σε τίποτα απολύτως. Κι αν μετατρεπόταν σε μυική μάζα, δεν θα υπήρχαν χοντροί και ταυτόχρονα θα τρώγαμε όσα σουβλάκια θέλαμε για όσο θέλουμε, αφού θα έκαναν την ίδια διαδικασία με τις υγιείς - φυσικές τροφές.

Γιατί να σκίζεται κάποιος στην υγιή διατροφή; Ας φάει χοιρινό λοίπος και θα πάρει κρεατίνη για να κάνει τη δουλειά...

Όχι, λυπάμαι, δε γίνεται, ωστόσο θα ήταν όλα τέλεια αν γίνονταν κάτι τέτοια...
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Βελερεφόντη ΟΛΟΙ πρέπει να είμαστε καχύποπτοι. Η επιστήμη προχωρά αποκλειστικά και μόνο λόγω της περιέργειας και της αμφιβολίας του ανθρώπου. Έτσι πάει ο ανθρώπινος πολιτισμός μπροστά.

Γι αυτό καλό θα είναι να διαβάζουμε για αυτά που κρίνουμε, διότι καχύποπτος για να είσαι, πρέπει να έχεις και γνώση-εμπειρία πάνω σε αυτό στο οποίο είσαι καχύποπτος.

Αν είσαι για κάτι υποψιασμένος, απλά το εξετάζεις, μαθαίνεις γύρω από αυτό και καταλήγεις σε συμπεράσματα.

Το να είσαι καχύποπτος, επειδή στο δικό σου το μυαλό δεν πάει κάτι καλά με τον χρόνο του Μπολτ, δε λέει απολύτως τίποτα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ντόπινγκ και πρωταθλητισμός

Δημοσίευση από Nassos »

GenerX έγραψε:Τέλος, κανείς δεν σου είπε να μην κρίνεις. Αλλά όταν λες ότι το λίπος μετατρέπεται σε μυική μάζα... Κρίνεις κάτι όταν έχεις έστω και την ελάχιστη γνώση και άποψη για αυτό. Εσύ απλά άκουσες ότι σου είπανε χωρίς να ασχοληθείς.


Να'ταν 1-2 να πω έχεις δίκιο. Αλλά όταν στο λένε 5-10 και οι περισσότεροι να είναι άνω των 30 ή η προπαγάνδα του marketing έκανε bullseye ή η ημιμάθεια αυτών των ανθρώπων είναι σε επικίνδυνα επίπεδα. Υπόψιν, δεν ήταν body-builders αυτοί που μου τα έλεγαν. Και δίαιτες έκαναν και συγκεκριμένο πρόγραμμα ακολουθούσαν.

Ένας τομέας με αρνητικό tracking record εδώ και δεκαετίες σε βάζει σε πολλές σκέψεις, είτε είσαι άσχετο/καχύποπτος/σκεπισκιστής είτε όχι.

Κάτι ήξερε ο Αριστοτέλης που έλεγε ότι ο πρωταθλητισμός είναι βάρβαρος.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης