Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε μια χαρα πολυ καλυτερα απο αλλου στην Ε μΚΔ φαγητο τα σπαει πολυ γυμναστικη τρεχιμο μια χαρα κανενα δεν χαλαει και το καψωνι λογικο ειναι στα ΤΠΕΝ δεν εχοθμε ειδικοτητα νοσοκομου εδς

Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από Kostas13 »

Αν ξαναμπεις στο φορουμ πες μου ποιον διοικητη εχεις. Και σε ποιο λοχο εισαι!

εγω 285 81 Λ. Κ.

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από fideas emk »

Καλός τον Ε ΜΚ! Ασυρματιστής ε; 2 πράματα:

1) εξαρτάται από το δίκα και της ανάγκες της μοίρας τι Είδους άδεια/έξοδο θα έχεις. Σειρές μου από Σπάρτη πήρανε τα μπίπ μου και φύγανε απευθείας αντάρτη (και ***** το καλως ορίσατε!) ενώ εμείς οι μάχιμοι από ρεντίνα Εικόνα Πήραμε 4 μέρες αν θυμάμαι καλά αδεια, αφού άφήσαμε τα πράματα, Φάγαμε και σπέσιαλ φαγητό (η ΕΜΚ πρέπει να'χει το καλύτερο φαγητό που θα φάει κληρωτός στον ΕΣ!) και βουρ για σπίτι!

2) Αν καπνίζεις φρόντισε μη ντουμανιάζεται το ΚΕΠΙΚ και ειδικά μη σας πιάσει ο δίκας στα πράσα (συνέβη όταν σειρά μου Χ. Α. Μ Κι Εγώ (εγώ είμουνα όλμους αστο), Με ένα νεο κεπικαριο καπνίζαμε ένα πρωί για κανα 2 ωρο. Φέυγουμε κι αφήνουμε το νέο να καπνίζει τέζα στο κρεβάτι ξεκούμπωτος. Το γίδι δεν κατάλαβε ότι απέξω παρκαρε ο δίκας και πίσω του έσουρνε τον Ταξ που το χε κάνει ρεντίνα-δράμα τόσο συχνά όσο πάω εγώ για φράπα. Καταλαβαίνεις τι έγινε (έσπασε με κλώτσο την πόρτα... Και έβριζε το στρατό που δε μπορεί πλέον να του πατήσει τα μυαλά καταή - του νέου ασυρματιστή!)

Δε νομίζω να του κάνανε ΣΕΞ Αλλά αν θυμάμαι καλά παίζει να πήρε 20+20 (20φυλακές από δίκα και άλλες 20 από τον ταξ για δώρο)

ΕΜΚ είναι το τελευταίο μέρος όπου τις κόβουνε και είναι τα πράματα τόσο στην τσίτα (πιο παλιά και χειρότερα βέβαια αν και εξαρτάται κι αυτό.) . Για αυτό πρόσεχε... Αλλά κλάιν μάιν. Στο 6μηνο πάνω είσαι λέουρας και τα πράματα θα σου φαίνονται πολύ πιο κυριλέ από ότι λίγο καιρό πρίν. Στο τέλος οι περισσότεροι δε θέλανε να πάνε πίσω Ρεντίνα...

ελπίζω να βοήθησα σειρά

Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από Kostas13 »

Δεν ημουν ασυρματιστης. Χειρηστης στριμ ημουνα
Anonymous

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν εισαι κοπελα ο κολιτος σου σε φλομοσε στο ψεμα
εγω υπηρετησα εκει και δεν ειχα τιποτα τετοιο
μπορει το παλικαρι να νομιζε οτι ειναι λεγιοναριος.
οτι ειναι δυσκολα ειναι αλλα ειναι και ωραια. Μονο προβλημα που ειχα
ηταν η ελειψη ανδρων στην μοιρα τιποτα αλλο. Ολα τα αλλα
απλα προβλεπομενα ασκησεις γυμναστικη κτλ.

Krima

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από Krima »

Η κατάσταση στη Δράμα είναι...

82 phantom

:/
saboter (E'MK)

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από saboter (E'MK) »

Μακαρι να μπορουσα να ξαναπιγενα και να φοραγα παλι τον τιμιμενο πρασινο μπερε
saboter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 3:01 am
Επικοινωνία:

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από saboter »

Μαγκες μακαρι να μπορουσα να παο ξανα και να φορεσο παλι τον τιμιμενο πρασινο μπερε
saboter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 3:01 am
Επικοινωνία:

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από saboter »

Πολυ τον θελουν τον μπερε πολυ τον λαχταρανε ομος δεν ξερουν τι τραβαν αφτοι που τον φορανε
04 ΄γ

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από 04 ΄γ »

Λοιπόν...

Η 5η μοίρα καταδρομών είναι η πιο προβλέψιμη και μάχημη μοίρα της Ελλάδος. Οι ασκήσεις που γίνονται από ολα τα στρατόπεδα ειδικών δεινάμεων της Ελλάδος έχουν βαθμολογίες σύμφωνα με τις οποίες βγαίνει το καλύτερο στρατόπεδο αλλά και ο καλύτερος λόχος και η 5η μοίρα βγαίνει πάντα πρώτη σε όλες μα όλες τις ασκήσεις. Φυσικά μην σκεφτεί κανένας για τιμητικές και αηδίες.

Υπηρέτησα εκεί το 2005. Έχει πολλά που μπορείς να συναντήσεις. Αν είσαι στρατόκαυλος όπως είμαι εγώ που έβαλα βίσμα για να πάω θα γουστάρεις. Πειθαρχία πολύ παραπάνω από τα όρια που ορίζει το μυαλό. Ασκήσεις κάθε μήνα. Εκπαιδεύσεις και πολύ "τάκος". Γυμναστική με κάθε σημασία, είτε δηλαδή είναι η προβλεπόμενη πρωινή με παραλαγή και άρβιλα τρέξιμο ως τις κεραίες στο βουνό, είτε έμεσα από κάμψεις τρεξιμο (ακόμα και στο κατούριμα) και γενικώς δεν υπάρχει η λέξη ξεκούραση.

Επειδή έτυχα σε εξαιρετικό κομμάντο καταδρομέα διοικητή, έχασα 18 κιλά σε 6 μήνες αν σας λέει κάτι αυτό, οι ίδιοι οι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί φροντίζουν να τους σέβεσαι και σου δείνουν κίνητρο να ξεπερνάς κάθε στιγμή όλα τα πιθανά και απίθανα όρια που διαθέτει το κορμί σου αλλά και το μυαλό σου. Λέξεις τύπου διαμαρτυρώμενος δεν υπάρχουν φυσικά και το μόνο που μπορούν να σου δώσουν είναι άφθωνο καψόνι που ούτως η άλλος υπάρχει. Απλά καλό είναι να μην δημιουργείς εχθρούς...

Αν είσαι από αυτούς που δεν ήταν σιγουροι στο να πάνε ή όχι ειδικές δυναμεις, πήγες για τα μόρια, πήγες για να εντυπωσιάσεις καμιά γκόμενα κτλ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ. Πολύ απλά θα το καταλάβουν αφού δεν θα έχεις θράσοσ, πείσμα, τόλμη και διάθεση και θα σε σκίσουν με κάθε τρόπο (σωματικό ή ψυχολογικό) και μέσο. Για τιμιτικές και να χαμε να λέγαμε ξεχάστε τα, σας αναφέρω όσοι πάτε πως τον στίβο μάχης που θα δείτε τον ξεκίνησε η προηγούμενη σειρά και τον τελείωσε η σειρά μου Και φυσικά δεν πήρε τιμητκή κανένας... Άδειες θα πάρεις δύσκολα και πρέπει να έχεις ενημερώσει από τον υπεύθυνο του θαλάμου σου έως τον λοχαγό του λόχου σου και αν καταφέρεις να τον πέισεις θα την πάρεις... Η υπηρεσία πηγαίνει συνήθως 1 μέσα 1 έξω, οπότε εξοδούχοι υπάρχουν κανονικά... Αν καταφέρεις να μην φας κάποια στέρηση εξόδου... Επίσης συνήθως όταν τρως κάποια ποινή, πέρα του ότι μένεις μέσα, κάνεις κάθε μέρα υπηρεσία (φυσικά και μόνο γερμανικό) και έχεις Φορτωμένο το μπέργκινγκ (πλήρος προβλεπόμενο) τόσο κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά και κατά την διάρκεια της υπηρεσίας σου...

Το ξύλο "αν" υπάρχει είναι κάτι εύκολο και μπορεί να γίνει με πάρα πολλούς τρόπους. Άλλωστε και να συμβαίνει δεν μπορείς να το Αποδείξεις άρα δεν υφίσταται. Επίσης ότι νόμος και να βγεί που απαγορεύει ή επιτρέπει πράγματα στο στρατό στη Δράμα δεν έχει ισχύ αφού η 5η μοίρα έχει τους δικούς της νόμους. Οι μονιμάδες που πηγαίνουν εκεί είναι υπέρμετρα εθνικιστές και φοβεροί κομμάντος, το διακρίνεις και στα χυτόνια που είναι γεμάτα από περασμένα σχολία και πουλάδες. Βασικός κανόνας και νόμος στην 5η μοίρα είναι πως το στρατόπεδο πρέπει να βγαίνει πρώτο σε κάθε άσκηση και ακόμα και τα στελέχη του στρατοπέδου που πηγαίνουν στα διάφορα σχολία, πρέπει να είναι στους πρώτους 3 στην γενική αξιολόγηση, διαφορετικά... Ξαναπερνάνε το σχολίο.

Σαν έλληνας που σέβετε την ιστορία της χώρας του, αγαπάει τον τόπο του, το σπίτι του, την οικογένεια και τους φίλους του, νιώθω περίφανος που υπηρέτηση στην 5η μοίρα καταδρομών. Τέλος να σας ενημερώσω ότι πέρα από το περιτύλιγμα του τι συμβαίνει, όσα ανέφερα πιο πάνω δηλαδή, κανένας δεν θα σας πει το τι πραγματικά συμβαίνει μέσα από τα τείχη του συγκεκριμένου στρατοπέδου και η έκφραση είναι πάντα μια... Πάνε και θα δεις...

Καλή θητεία σε όσους πάνε φαντάροι, και εύχομαι όσοι πάνε στην 5η μοίρα να το γουστάρουν όσο και εγώ!
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από fideas emk »

Η 5η μοίρα καταδρομών είναι η πιο προβλέψιμη και μάχημη μοίρα της Ελλάδος.Ορθόν Εικόνα Οπως λεω γω το τελευταιο μερος στην Ελλαδα οπου ο στρατος ειναι στρατος... Κι αυτο περιλαμβανει και τις επαγγελματικες μοναδες (ΟΥΚ, ΕΤΑ κτλ). Δυστυχως για μας τους φαν δηλαδη.

η 5η μοίρα βγαίνει πάντα πρώτη σε όλες μα όλες τις ασκήσεις. Φυσικά μην σκεφτεί κανένας για τιμητικές και αηδίες.

Ο Θρυλος, η Δοξα, Η Τιμη Εικόνα Δε ξερω για ''μα ολες τις ασκησεις'' αλλα με τα ματια μου δεν ειδα ποτε να μη βγαινει πρωτηΕικόνα Για τιμητικες ακυρο ομως... Ειχαμε παρει τιμητικες για πολλα πραματα...

Αν είσαι στρατόκαυλος όπως είμαι εγώ που έβαλα βίσμα για να πάω θα γουστάρεις. Πειθαρχία πολύ παραπάνω από τα όρια που ορίζει το μυαλό. Ασκήσεις κάθε μήνα. Εκπαιδεύσεις και πολύ "τάκος".

Καλα αυτο ειναι ανεκδοτο. Εβαλες βυσμα για να πας; Αυτο δε περιμενα να το δω ποτε! Βυσμα για την Ε'ΜΚ!Εγω που πηγα λιγο μετα απο σενα, η Ε'ΜΚ ηταν τελευταια προτιμηση για τους λιγους που την ειχαν καν σαν προτιμηση... Εικόνα Ολη ξεραν το σταξιμο και δηλωναν οπουδηποτε αλλου στην ΤΑΞΚΔ-ΑΛ εκτος απο κει.

Λέξεις τύπου διαμαρτυρώμενος δεν υπάρχουν φυσικά και το μόνο που μπορούν να σου δώσουν είναι άφθωνο καψόνι που ούτως η άλλος υπάρχει. Απλά καλό είναι να μην δημιουργείς εχθρούς...

Είχαμε ενα διαμαρτυρομενο. Τον διωξανε συντομα... (μετα απο αφθονο καψονι).

Άδειες θα πάρεις δύσκολα και πρέπει να έχεις ενημερώσει από τον υπεύθυνο του θαλάμου σου έως τον λοχαγό του λόχου σου και αν καταφέρεις να τον πέισεις θα την πάρεις...

Απορεις μετα γιατι ειναι τελευταια σε προτιμησεις αλλα πρωτη σε Γκαβ-λα;

Η υπηρεσία πηγαίνει συνήθως 1 μέσα 1 έξω, οπότε εξοδούχοι υπάρχουν κανονικά...

Αυτα σειρα το 2004.30 μεσα σου λεει κατι;

Αν καταφέρεις να μην φας κάποια στέρηση εξόδου... Επίσης συνήθως όταν τρως κάποια ποινή, πέρα του ότι μένεις μέσα, κάνεις κάθε μέρα υπηρεσία (φυσικά και μόνο γερμανικό) και έχεις Φορτωμένο το μπέργκινγκ (πλήρος προβλεπόμενο) τόσο κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά και κατά την διάρκεια της υπηρεσίας σου...

γερμανικο 2-4;Ηταν τριωρες Οι σκοπιες μετα απο σενα (καλυτερα.).3-6 Το Χειροτερο νουμερο στον ΕΣΕικόνα

Επίσης ότι νόμος και να βγεί που απαγορεύει ή επιτρέπει πράγματα στο στρατό στη Δράμα δεν έχει ισχύ αφού η 5η μοίρα έχει τους δικούς της νόμους.

ναι κλαιν μαιν. Οποτε κατσει πηγαιναν με το νομο αλλιως δεν χαμπαριαζαν και πολλα. Γι'αυτο καλα τα λες αν ειναι να πανε καταδρομες και μαλιστα Ε'ΜΚ καλο ειναι να ξεχασουν τι εννοειτε στην πολιτικη ζωη και τι, εκει μεσα.

Βασικός κανόνας και νόμος στην 5η μοίρα είναι πως το στρατόπεδο πρέπει να βγαίνει πρώτο σε κάθε άσκηση και ακόμα και τα στελέχη του στρατοπέδου που πηγαίνουν στα διάφορα σχολία, πρέπει να είναι στους πρώτους 3 στην γενική αξιολόγηση, διαφορετικά... Ξαναπερνάνε το σχολίο.

Σωστο αυτο. Ακομα κι εμεις μετα απο σενα ακουγαμε ακριβως τα ιδια πραματα... Για τα στελεχη δε ξερω αν ισχυει αλλα απο τον ενα που ξερω ηταν σιγουρα 2ος στο σχολειο του ΟΥΚ. Σε μας στο ΛΥΒ μας λεγανε τα ιδια και αλιμονο αν τιμωρηθει κανενας οντας σε σχολειο... Ή ρεζιλεψει με οποιδηποτε τροπο τη μοιρα.

...
σαρακατσανος

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από σαρακατσανος »

Μονο που τωρα στην ΕΜΚ αλλαξαν τα πραγματα και υπαρχουν πρασινοσκουφηδες μεμετια!
Totoros

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από Totoros »

μπουνιδια και τετοια που σ ειπε δεν εχει εκει ημουν ο δικος σου στο πε για να σου πουλησει μουρη χωρις καμια αμφιβολια, μην πιστευεις ολα οσα ακους

johnytoli

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από johnytoli »

23:59 ωρα ΔΡΑΜΑΣ... Ε' ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ (ελπιζω για καμια 2 μερουλες) χα!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ε' Μοίρα Καταδρομών - Δράμα

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

Παιδια η μοιρα εχει μεγαλη ιστορια εγω ειμουνα 249 ΕΣΣΟ το 1998 με εναν απο τους καλητερους διοικιτες της ελλαδος, ηταν πολυ δυσκολα αλλα ειμασταν 480 καταδρομοις και ημασταν μια γροθια ε΄μκ η δοξα - ο θρυλος - η ιστορια. ειμαι περιφανος που περασα απο εκει κουραγιο σε ολους σασ
πολυ ασκηση τον οκτωβριο του 98 κημηθικα σε κρεβατι 7 μερες απο τις πολλες ασκησεισ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες