Μπλόκα αγροτών

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Με το πρώτο τι θα γίνει Νάσο; Σου λέω εγώ. Αν όχι μεγαλύτερη εκμετάλλευση, τίποτα.

Το δεύτερο είναι απολύτως αδύνατο. Αν η ανθρώπινη φύση ήτανε τέτοια ώστε να ευδοκιμούνε οι συνεταιρισμού, θα είχε λειτουργήσει και ο υπαρκτός σοσιαλισμός.

Επιδοτήσεις έχουνε κοπεί σε πολλά προϊόντα μην νομίζεις. Η γεωργία στην Ελλάδα έχει πολλές δυνατότητες. Αυτό είναι άλλη συζήτηση όμως να μην μπερδευτούμε.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Nassos »

Το δεύτερο δεν είναι καθόλου αδύνατο. Απλώς δεν το τολμάνε. Μόνο να κλαίγονται στη τηλεόραση ξέρουν.

off topic: Ο υπαρκτός σοσιαλισμός δεν λειτούργησε γιατί πολύ απλά δεν άφηνε το άτομο να λειτουργήσει ελεύθερα.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Νάσο επιχειρήσεις 2 συνεταίρων δεν προχωράνε. Όχι συνεταιρισμοί που θα χρειάζεται να οργανώνουνε πληθώρα ανθρώπων. Να είσαι σίγουρος ότι είναι παντελώς αδύνατο.

"Μόνο να κλαίγονται στην τηλεόραση ξέρουν. "

Δεν νομίζω να γνωρίζεις το θέμα τόσο άψογα που να κάνεις τέτοιου είδους ισοπεδωτική κριτική.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

(ο υπαρκτός σοσιαλισμός δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσει γιατί ο άνθρωπος είναι εγωιστής και όχι αλτρουστής. Οπότε το πρόβλημα δημιουργείται Σε κάθε τούβλο της πυραμίδας που λέγεται κοινωνία)
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από GenerX »

Απεργία σημαίνει πίεση. Αλλιώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Αν δε κλείνανε δρόμους, οχι δε θα άκουγε κανείς το προβλημά τους, αλλα τα 500 εκ. Ευρώ θα καταλήγανε και σε τσέπες.

Καλώς η κακώς η απεργία πρέπει να στηρίζεται απο πολλούς αν οχι όλους μας.

Το λάθος των αγροτών για μένα είναι οτι δε κλείσανε λιμάνια και αεροδρόμια.

Φυσικά και αυτούς που έχουν ανάγκη θα τους αφήνανε να περάσουν. Μιλάμε για θέματα υγείας πάντα.

Ωραία θα ήταν να μη κλεινόντουσαν δρόμοι και να μας άκουγε ο πολιτικός.

Αυτό που ζητάτε όμως, προυποθέτουν αρκετά πράγματα που για την Ελλάδα φαντάζουν εξωπραγματικά.

Η εξουσία, δυστυχώς, θέλει να βλέπει οτι έχει απέναντί της πρόβλημα για την ίδια, αλλιώς δεν ενεργοποιεί τους μηχανισμούς της. Οι οποίοι και πάλι, είναι εκτόνωσης.

Και επειδή για τη Δημοκρατία γίνεται πολύς ντόρος, να πω οτι αυτά τα ρητά που βγήκαν πριν 1-2 μήνες στις εφημερίδες για την καταχρησή της, είναι ψευδώς μεταφρασμένα. Θα κάνω τον κόπο να βρώ κάπου την πραγματική μετάφραση και νόημα και θα τα παραθέσω κάποια στιγμή.

Η Δημοκρατία, η πλήρης Δημοκρατία είναι το πιο προχωρημένο σύστημα που μπορεί να υπάρξει. Όμως δε θα υπάρξει ποτέ, διότι, αφενός δε βολεύει την εξουσία, αφετέρου κινδυνεύει η ίδια (επειδή είναι οτι πιο φιλελεύθερο σύστημα υπάρχει) απο την αυτοκατάλυσή της.

Για τα ρητά, ξαναλέω, μη μασάτε. Μεταφράζονται έτσι ωστε σχεδόν πάντα αν οχι στο 100%, να στρέφουν τον απλό κόσμο κατα ανθρώπων που διεκδικούν δίκαια τα αιτηματά τους.

Πως γίνεται να μου βγάζει ο Ελ. Τύπος (γιατί αυτοί το βγάλανε πρώτοι) τέτοιες ανοησίες που απλά είναι λογικοφανείς για τα επεισόδια π. Χ. η μπορούν κάλλιστα να τα βγάλουν και για διάφορες κινητοποιήσεις, αλλα να μη γίνεται κουβέντα για τη Χούντα της Βουλής, του Ρουσόπουλου, του Ζαχόπουλου, του Μαγγίνα, του Τσιτουρίδη και λοιπών, λειτουργών της "δημοκρατίας" ;

Υποκρισία.

Απλα οι εφημερίδες, είναι το καλύτερο μέσο για να αποπροσανατολίζει κόσμο σε συνδυασμό με την τηλεόραση.

Άλλες μορφές κινητοποιήσεων σε αυτή τη χώρα δε γίνεται να υπάρξουν. Με τα ρουσφέτια έχουν πιάσει καλά απο το λαιμό πολλούς ομήρους.

Σιγά μη κατηγορήσω τον εργαζόμενο προς όφελος των σάπιων πολιτικών.

Έδωσε 500 εκατομμύρια μετα απο κινητοποιήσεις. Ας κάνανε σιωπηλές διαμαρτυρίες.500 @@ θα παίρνανε...

Οχι βέβαια οτι έτσι λύθηκε το πρόβλημα. Ασπιρίνη ήταν τα 500 μύρια.

Και κακώς οι αγρότες που είναι μπλεγμένοι με συνδικαλιστές.

Του χρόνου, πάλι θα έχουμε κινητοποιήσεις αγροτών. Αν οχι νωρίτερα.

Εγω τάσσομαι αλληλέγγυος με όποιον απεργεί και δε πρόκειται να συγκρουστώ μαζί του (πέρα απο συνδικαλιστές της Αστυνομίας και καθηγητές Πανεπιστημίων) ούτε μια στο εκατομμύριο, ακόμα και αν διαφωνώ με τον τρόπο διεκδίκησης.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Φίλε μου έπεσες και συ στην παγίδα... Τα 500 εκατομμύρια ήτανε απλά αυτά που ήδη χρωστούσανε (λιγότερα κιόλας) και που θα είναι το αυτονόητο ότι θα έπρεπε να πάρουνε.

Οπότε μην γελάσθε πως ήτανε στήριγμα της κυβέρνησης.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από GenerX »

Μα το ξέρουμε αυτό Marko :)
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από yandr »

GenerX έγραψε:Απεργία σημαίνει πίεση. Αλλιώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Αν δε κλείνανε δρόμους, οχι δε θα άκουγε κανείς το προβλημά τους, αλλα τα 500 εκ. Ευρώ θα καταλήγανε και σε τσέπες.

Καλώς η κακώς η απεργία πρέπει να στηρίζεται απο πολλούς αν οχι όλους μας.

Το λάθος των αγροτών για μένα είναι οτι δε κλείσανε λιμάνια και αεροδρόμια.



Διαφωνώ όχι μόνο 100% αλλά και ακόμη παραπάνω.

Εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον οι 'αγρότες' επιδοτούνται από την ΕΕ για να αλλάξουν καλλιέργειες και να παράγουν ανταγωνιστικά προϊόντα. Και δεν μιλάμε για απλή επιδότηση, αλλά για ένα τεράστιο σκάνδαλο που το πληρώνουμε όλοι μας.

Οι αγρότες αποτελούν σήμερα ένα παράσιτο της κοινωνίας που παράγει άχρηστα προϊόντα για 10 λεπτά και επιδοτούνται με άλλα 40 λεπτά από τη χώρα και την ΕΕ. Θέλετε να το δούμε διαφορετικά; Είναι σαν ένας μισθωτός να πληρώνεται 600 ευρώ το μήνα και να επιδοτείται άλλα 2400 ευρώ το μήνα γιατί τα προσόντα και το επάγγελμα που επέλεξε είναι άχρηστα.

Εγώ πάλι είμαι μηχανικός λογισμικού τα τελευταία 2 χρόνια, μέσα στα οποία έχω μάθει άλλες δύο γλώσσες προγραμματισμού. Με την ίδια λογική, να μην μάθω τίποτα νέο και να με επιδοτήσει και εμένα η ΕΕ για τα άχρηστα προσόντα ομυ. Βέβαια οι 'αγρότες' βαμβάκι και καπνά έμαθαν να σπέρνουν, αυτό θα κάνουν μέχρι να πεθάνουν.

Κια οι επιδοτήσεις;Mercedes και Ουκρανές έγιναν στο σύνολό τους.

Ε όχι! Η κοροϊδία και ο φασισμός ενάντια στο κοινωνικό σύνολο πρέπει κάποτε να τελειώσει. Επιτέλους ας επέμβει η ΕΕ και ας μας απειλήσει με έξοδο από την Ευρωπαϊκή οικογένεια σε περίπτωση που συνεχιστεί αυτό το αίσχος με τις επιδοτήσεις.

ΩΣ ΕΔΩ!

ΥΓ. Τα εισαγωγικά στο 'αγρότες' γιατί πραγματικοί αγρότες στη χώρα είναι μόνο οι Αλβανοί. Οι Έλληνες ξημερωβραδιάζονται στα καφενία (το πρωί) και στ ακωλόμπαρα (το βράδυ). Όσοι υπηρετήσουν σε αγροτικές περιφέρειες θα έχουν τη δυνατότητα να το ανακαλύψουν και μόνοι τους.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Γιάννη δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Με τον τρόπο που εσύ εξηγείς τι είναι "επιδότηση" πας να χαντακώσεις και να εξευτελίσεις με τον πλέον απλό Τρόπο Μια τεράστια οικονομική πολιτική Της Ε. Ε. Να σου πω, πως εκτός του ότι οι επιδοτήσεις δεν γίνονται γιατί κάποιος έμαθε να κάνει κάτι άχρηστο αλλά υπάρχει στρατηγικός προσανατολισμός, για όλο αυτό το σχέδιο, δεν πήρανε και δεν παίρνουνε επιδοτήσεις μόνο οι αγρότες αλλά πάρα μα πάρα πολύ κλάδοι της κοινωνίας.

Το Mercedes και Ουκρανές, στο σύνολό τους ειδικά είναι παντελώς αβάσιμο έχω να σου πω.

Το ΥΓ που παρέθεσες επίσης απόλυτα Αβάσιμο.

Δεν περίμενα τέτοιες γενικεύσεις που απλά εξυπηρετούνε στο να στηρίξεις την γνώμη σου από εσένα.

tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από tzovana18 »

Κοιτα δν εχεις αδικο σε αυτο το τελευταιο που λες οτι πραγματικοι αγροτες ειναι οι αλβανοι ενω οι ελληνες ξημεροβραδιαζονται στα καφενεια και στα κολομπαρα αυτο το ξερουμε ολοι και εμενα στο χωριο μου ετσι γινεται και οχι μονο στο δικο μου ασφαλω1... Αλλα εγω δν συμφωνω με με της τιμες που πουλανε οι αγροτες στους εμπορους γιατι οι εμποροι τους εκμεταλευονται και με το παραπανω! !
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Συγνώμη που σας το χαλάω, αλλά αυτό με τα καφενεία και τα κωλόμπαρα συμβαίνει σε βαθμό που να χαρακτηρίζει μια ολόκληρη κοινωνική τάξη μόνο στις ταινίες, για να παρουσιαστούνε με γραφικό τρόπο κάποιες σκηνές και να γελάσουμε.

Σας πληροφορώ πως ακόμα κι αν υπάρχουνε τέτοιες περιπτώσεις, οι περισσότεροι αγρότες είναι οικογενειάρχες, οι οποίοι κάνουνε μια πάρα πολύ δύσκολη δουλειά.

Το ότι πολλοί Αλβανοί βοηθάνε στις αγροτικές δουλειές δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι οι Έλληνες έχουνε σταματήσει να είναι αγρότες. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε το απλούστατο γιατί, πείτε μου να σας το εξηγήσω.

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Markos_Hdi έγραψε:Ωραία. Πείτε μου ποια θα έπρεπε να είναι η αντίδρασή τους η δημοκρατική για να αλλάξει κάτι.

Οι αγρότες έχουνε να πληρωθούνε από πέρυσι, σε εξευτελιστικότατες τιμές των προϊόντων τους, με τους μεσάζοντες να καρπώνονται όλα τα ωφέλη και τα γνωστά καρτέλ για όποιον έχει ενδιαφερθεί να μάθει ελάχιστα πράγματα με την κατάσταση και περιμένουμε μέσα σε όλη αυτή την "δημοκρατία" να αντιδράσουνε και αυτοί δημοκρατικά.

Ε λοιπόν πείτε μου, ποια θα έπρεπε να είναι η αντίδρασή τους.



Nα μην ταλαιπωρούν τον υπόλοιπο κόσμο που έχει αναγκες και θέλει να κανει τη δουλειά του...
Και στο κάτω κατω αν εχεις πρόβλημα υγείας και θες να πας να κάνεις τη δουλεια σου και σε νοιάζει ουτε οι αγρότες ουτε ο κόσμος ολος...
Ελα να μείνεις σε νησι, να εχουν κλείσει το λιμάνι και ουτε να μπορείς να φύγεις, ουτε αν εχεις φύγει να γυρισεις σπίτι σου και επιπλέον να μην έχεις τπτ...
Ουτε κάυσιμα να μετακινηθείς, οι τροφές τελειωνουν και τα παντα ειναι στον αερα...
Δεν εχουν κανένα δικαιωμα να ταλαιπωρουν τον κόσμο και στο κάτω κατω ναι εχουν δίκαιο αλλα οπως είδες και εσυ το έχασαν...
Όλος ο κόσμος πεινάει δεν εχουν μόνο αυτοι το πρόβλημα.
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτά που λέει ο yandr είναι η σκληρή πραγματικότητα. Δεν παράγουμε ανταγωνιστικά προϊόντα (αποτυπώνεται άλλωστε στο εμπορικο έλλειμα και στο έλλειμα τρεχουσών συναλλαγών) και όχι μόνο αυτό αλλά, με εξαίρεση κάποιους κτηνοτρόφους και ελαιοπαραγωγούς, δεν δημιουργούνται συνεταιρισμοί για καθετοποίηση παραγωγής και προώθηση προϊόντως προς εξαγωγή.

Πώς γίνεται η Ένωης Πεζών Κρήτης να φέρνουν όλοκληρο Πρόεδρο Κίνας; Πολύ απλά έβαλαν το πωπό τους κάτω και αποφάσισαν να λειτουργήσουν αυτόνομα. Μάγκες!

Αλλά είπαμε, πιο εύκολο είναι να παίρνεις επιδότηση πάρα να κάθεσαι να σκέφτεσαι προώθηση προϊόντων σε μεγάλες αγορές.

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

yandr έγραψε:
GenerX έγραψε:Απεργία σημαίνει πίεση. Αλλιώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Αν δε κλείνανε δρόμους, οχι δε θα άκουγε κανείς το προβλημά τους, αλλα τα 500 εκ. Ευρώ θα καταλήγανε και σε τσέπες.

Καλώς η κακώς η απεργία πρέπει να στηρίζεται απο πολλούς αν οχι όλους μας.

Το λάθος των αγροτών για μένα είναι οτι δε κλείσανε λιμάνια και αεροδρόμια.



Διαφωνώ όχι μόνο 100% αλλά και ακόμη παραπάνω.

Εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον οι 'αγρότες' επιδοτούνται από την ΕΕ για να αλλάξουν καλλιέργειες και να παράγουν ανταγωνιστικά προϊόντα. Και δεν μιλάμε για απλή επιδότηση, αλλά για ένα τεράστιο σκάνδαλο που το πληρώνουμε όλοι μας.

Οι αγρότες αποτελούν σήμερα ένα παράσιτο της κοινωνίας που παράγει άχρηστα προϊόντα για 10 λεπτά και επιδοτούνται με άλλα 40 λεπτά από τη χώρα και την ΕΕ. Θέλετε να το δούμε διαφορετικά; Είναι σαν ένας μισθωτός να πληρώνεται 600 ευρώ το μήνα και να επιδοτείται άλλα 2400 ευρώ το μήνα γιατί τα προσόντα και το επάγγελμα που επέλεξε είναι άχρηστα.

Εγώ πάλι είμαι μηχανικός λογισμικού τα τελευταία 2 χρόνια, μέσα στα οποία έχω μάθει άλλες δύο γλώσσες προγραμματισμού. Με την ίδια λογική, να μην μάθω τίποτα νέο και να με επιδοτήσει και εμένα η ΕΕ για τα άχρηστα προσόντα ομυ. Βέβαια οι 'αγρότες' βαμβάκι και καπνά έμαθαν να σπέρνουν, αυτό θα κάνουν μέχρι να πεθάνουν.

Κια οι επιδοτήσεις;Mercedes και Ουκρανές έγιναν στο σύνολό τους.

Ε όχι! Η κοροϊδία και ο φασισμός ενάντια στο κοινωνικό σύνολο πρέπει κάποτε να τελειώσει. Επιτέλους ας επέμβει η ΕΕ και ας μας απειλήσει με έξοδο από την Ευρωπαϊκή οικογένεια σε περίπτωση που συνεχιστεί αυτό το αίσχος με τις επιδοτήσεις.

ΩΣ ΕΔΩ!

ΥΓ. Τα εισαγωγικά στο 'αγρότες' γιατί πραγματικοί αγρότες στη χώρα είναι μόνο οι Αλβανοί. Οι Έλληνες ξημερωβραδιάζονται στα καφενία (το πρωί) και στ ακωλόμπαρα (το βράδυ). Όσοι υπηρετήσουν σε αγροτικές περιφέρειες θα έχουν τη δυνατότητα να το ανακαλύψουν και μόνοι τους.


Αν και μισώ τους αλβανουν παραδέχομαι οτι ναι σε όλες τις δουλειές ειναι σκυλιά...
Οι έλληνες ειναι πολυ τεμπέληδες και τα περιμένουν όλα στο χέρι...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από yandr »

Το θέμα μου δεν είναι ούτε τα κωλόμπαρα ούτε οι Mercedes.

Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω να πλητώνω εγώ τα κωλόμπαρα και τις Mercedes των άλλων.

Εφόσον οι αγρότες χρειάζονται επιδότηση που ξεπερνά το 70% της εμπορικής αξίας των προϊόντων που παράγουν, ΝΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΟΥΣ.

Βαρεθήκαμε (ορισμένοι από μας τουλάχιστον) να τους πληρώνουμε τα βαμβάκια και τα σιτάρια. Τα παίρνουμε από Αίγυπτο και Τουρκία φθηνότερα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης