Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από illy »

ΜΑΡΙΑ έγραψε:ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δηλαδη θα ξερω πριν την καταταξη τον Ιανουαριο σε τι ειδηκοτητα εχω επειλεγει και αν θελω δεν παρουσιαζομαι χωρις επιπτώσεις;
Είναι αυτό που σου είπε και η zzzz, κανείς δεν μπορεί να ξέρει!!! Εννοείται ότι θα το μάθει πριν την κατάταξη, μετά τις 12 Ιανουαρίου... Κ εγώ αν δεν περάσω στην ειδικότητα που θέλω δεν θα πάω...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από illy »

ΜΑΡΙΑ έγραψε:ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δηλαδη θα ξερω πριν την καταταξη τον Ιανουαριο σε τι ειδηκοτητα εχω επειλεγει και αν θελω δεν παρουσιαζομαι χωρις επιπτώσεις;
Είναι αυτό που σου είπε και η zzzz, κανείς δεν μπορεί να ξέρει!!! Εννοείται ότι θα το μάθει πριν την κατάταξη, μετά τις 12 Ιανουαρίου... Κ εγώ αν δεν περάσω στην ειδικότητα που θέλω δεν θα πάω... Ή αν θέλεις μπορείς να πασ κ να δοκιμάσεις πως θα είναι σε περίπτωση που περάσεις σε άλλη ειδικότητα κ αν δεν σου αρέσει μπορείς να φύγεις μέχρι πριν την ορκωμοσία, έχεις 45 μέρες να δεις πώς είναι τα πράγματα κ αν αντέξεις συνεχίζειςΕικόνα
Dum spiro spero
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

illy έγραψε: Είναι αυτό που σου είπε και η zzzz, κανείς δεν μπορεί να ξέρει!!! Εννοείται ότι θα το μάθει πριν την κατάταξη, μετά τις 12 Ιανουαρίου... Κ εγώ αν δεν περάσω στην ειδικότητα που θέλω δεν θα πάω... Ή αν θέλεις μπορείς να πασ κ να δοκιμάσεις πως θα είναι σε περίπτωση που περάσεις σε άλλη ειδικότητα κ αν δεν σου αρέσει μπορείς να φύγεις μέχρι πριν την ορκωμοσία, έχεις 45 μέρες να δεις πώς είναι τα πράγματα κ αν αντέξεις συνεχίζειςΕικόνα
Εδω πιστευω οτι εχετε λαθος και οι 2. Απο την στιγμη που θα μπειτε το επαγγελμα σας θα ειναι στρατιωτης, ουτε οδηγος ερπυστριοφορων πχ ουτε επιθεωρητης καυσιμων. Στρατιωτες θα ειστε, αυτο θα κανετε σχεδον ολο το 8ωρο στο στρατοπεδο, η ειδικοτητα θα ειναι μονο για τις υπηρεσιες σας που ειναι καποιες ωρες καποιες μερες. Κατα βαση ομως θα ειστε στρατιωτες, θα κανετε οτι κανουν ολοι οι στρατιωτες. Μην μπερδευεστε δεν ζητανε υπαλληλους, ζητανε φανταρους που τους δινουν και καποια ειδικοτητα.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από illy »



Εδω πιστευω οτι εχετε λαθος και οι 2. Απο την στιγμη που θα μπειτε το επαγγελμα σας θα ειναι στρατιωτης, ουτε οδηγος ερπυστριοφορων πχ ουτε επιθεωρητης καυσιμων. Στρατιωτες θα ειστε, αυτο θα κανετε σχεδον ολο το 8ωρο στο στρατοπεδο, η ειδικοτητα θα ειναι μονο για τις υπηρεσιες σας που ειναι καποιες ωρες καποιες μερες. Κατα βαση ομως θα ειστε στρατιωτες, θα κανετε οτι κανουν ολοι οι στρατιωτες. Μην μπερδευεστε δεν ζητανε υπαλληλους, ζητανε φανταρους που τους δινουν και καποια ειδικοτητα.

Κώστα μου να σε διορθώσω λιγάκι; Το 8ωρο είναι η ειδικότητα μας, ασκήσεις, πεδίο βολής... Οι υπηρεσίες είναι σκοπιές, β. α. υ. δ. μ. περίπολα
Dum spiro spero
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

Εγω νομιζω το αναποδο, κατα βαση εισαι στρατιωτης εκει, και απλα οι υπηρεσιες σου σχετιζονται με την ειδικοτητα που δηλωσες

maraki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 10, 2008 12:01 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από maraki »

σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος ποσες πιθανοτητες εχω να παω οικονομικο απο τη στιγμη που εχω επιλεξει μονο αυτη την ειδικοτητα και εχω ολα τα πτυχια τει αγγλικα ecdl κλπ. δεν θελω να με ριξουν σε καποια αλλη ειδηκοτητα; Εικόνα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από illy »

maraki έγραψε:σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος ποσες πιθανοτητες εχω να παω οικονομικο απο τη στιγμη που εχω επιλεξει μονο αυτη την ειδικοτητα και εχω ολα τα πτυχια τει αγγλικα ecdl κλπ. δεν θελω να με ριξουν σε καποια αλλη ειδηκοτητα; Εικόνα
Σου είπαμε κουκλίτσα πως όλα παίζονται, τίποτα δεν είναι σίγουρο!!! Σίγουρα έχεις τα μόρια αλλά για τίποτα να μην είσαι σίγουρη... Εσύ κοίτα να προπονηθείς κ να είσαι προετοιμασμένη κ θα δεις το αποτέλεσμα τον Ιανουάριο... Κ εγώ στην ειδικότητα που δήλωσα θέλω να μπω αλλά το έχω αφήσει πίσω, να μην μου ρίχνει τη ψυχολογία κ να συνεχίζω με ηθικόν ακμαιότατον μέχρι τέλουςΕικόνα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από illy »

Kostas_Topo έγραψε: Εγω νομιζω το αναποδο, κατα βαση εισαι στρατιωτης εκει, και απλα οι υπηρεσιες σου σχετιζονται με την ειδικοτητα που δηλωσες

Όχι Κώστα κάνεις λάθος!!! Δηλαδή οι αρτοποιοί ασκούν την ειδικότητα τους μόνο όταν έχουν υπηρεσία; Σκέψου το... Την ειδικότητα μας θα την ασκούμε καθημερινά κ υπηρεσίες θα είναι αυτές που προανέφερα!!! Καλό θα ήταν 'ομως να μας απαντήσει σ'αυτό κάποιος που είναι ήδη επ. οπ
Wiseco2000
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:26 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από Wiseco2000 »

Kostas_Topo έγραψε: Εδω πιστευω οτι εχετε λαθος και οι 2. Απο την στιγμη που θα μπειτε το επαγγελμα σας θα ειναι στρατιωτης, ουτε οδηγος ερπυστριοφορων πχ ουτε επιθεωρητης καυσιμων. Στρατιωτες θα ειστε, αυτο θα κανετε σχεδον ολο το 8ωρο στο στρατοπεδο, η ειδικοτητα θα ειναι μονο για τις υπηρεσιες σας που ειναι καποιες ωρες καποιες μερες. Κατα βαση ομως θα ειστε στρατιωτες, θα κανετε οτι κανουν ολοι οι στρατιωτες. Μην μπερδευεστε δεν ζητανε υπαλληλους, ζητανε φανταρους που τους δινουν και καποια ειδικοτητα.


Καλα τα λες. Φυσικα υπαρχουν και περιπτωσεις (πχ Αρτοποιος, Συνοδος Σκυλων κλπ κλπ) οπου ασχολουνται μονο με την ειδικοτητα τους. Αλλα κατα γενικη αποψη ολοι αναλαμβανουν καθηκοντα φανταρου.
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

illy έγραψε: Όχι Κώστα κάνεις λάθος!!! Δηλαδή οι αρτοποιοί ασκούν την ειδικότητα τους μόνο όταν έχουν υπηρεσία; Σκέψου το... Την ειδικότητα μας θα την ασκούμε καθημερινά κ υπηρεσίες θα είναι αυτές που προανέφερα!!! Καλό θα ήταν 'ομως να μας απαντήσει σ'αυτό κάποιος που είναι ήδη επ. οπ
Μαλλον δεν το εκφραζω σωστα, οσοι μπουνε εποπ θα ειναι φανταροι, αυτο θα ειναι το επαγγελμα τους, καθε μερα θα κανουν οτι ολοι οι φανταροι, θα εχουν οπλο, θα πηγαινουν σε ασκησεις, θα κανουν σκηνακια, θα εχουν ανωτερους και θα υπακουν εντολες. Αυτο ειναι το επαγγελμα που θα σας χαρακτηριζει. Τωρα η ειδικοτητα ειναι κατι extra, δεν σημαινει οτι αυτος που δηλωσε Οδηγος πχ ολο το 8ωρο του θα οδηγαει, φανταρος θα ειναι και οταν χρειαστει θα οδηγησει. Και εσυ στο ΥΠ φανταρινα θα εισαι, δεν σημαινει οτι επειδη δηλωσες ΥΠ θα εισαι 8 ωρες στο στρατιωτικο εργοστασιο και θα δουλευεις εκει. Μπορει 6 ωρες να ασκεις καθηκοντα φανταρου και 2 ωρες της ειδηκοτητας σου. Αυτο καταλαβετε, στο ΣΞ θα ειστε πρωτα στρατιωτες (με οτι αυτο συνεπαγεται) και μετα την ειδηκοτητα που θα σας επιλεξουν.

zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από zzzzzz »

αυτο αλλωστε ειναι και το σημειο που ξεχωριζει το ενστολο προσωπικο απο το απλο δημοσιο... στρατιωτες εχει αναγκη ο στρατος οποτε και αυτους θελει με ο, τι αυτο συνεπαγεται( υπηρεσιες, ασκησεις, σκηνακια, αγγαριες, σπασιμο νευρων...) η ειδικοτητα ειναι απλα για να περιορισει , ισως για καποιους, τις μεταθεσεις, αν δεν υπαρχει σε πολλες μοναδες, και στις ωρες που ασχολουνται με την καθε αυτο ειδικοτητα τους.
xristinakate
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2007 4:50 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από xristinakate »

Εδω πιστευω οτι εχετε λαθος και οι 2. Απο την στιγμη που θα μπειτε το επαγγελμα σας θα ειναι στρατιωτης, ουτε οδηγος ερπυστριοφορων πχ ουτε επιθεωρητης καυσιμων. Στρατιωτες θα ειστε, αυτο θα κανετε σχεδον ολο το 8ωρο στο στρατοπεδο, η ειδικοτητα θα ειναι μονο για τις υπηρεσιες σας που ειναι καποιες ωρες καποιες μερες. Κατα βαση ομως θα ειστε στρατιωτες, θα κανετε οτι κανουν ολοι οι στρατιωτες. Μην μπερδευεστε δεν ζητανε υπαλληλους, ζητανε φανταρους που τους δινουν και καποια ειδικοτητα.

Δε σου τα ειπανε καλα φιλε μου!
Μη τρομοκρατεις τον κοσμο... ! Εγω εδω και ενα χρονο κανω πραγματα πανω στην ειδικοτητα μου... Δεν εκανα ποτε μαγειρια η σκουπιδιαρα κλπ! Μονο με το αρμα μου εχω να κανω και με τις ασκησεις ή τις εκπαιδευσεις... ΚΑλο ειναι αυτοι που δε ξερουν να μη μιλανε... !
Οσο για το οτι ψαχνουν στρατιωτες μπερδευεσαι... ! Επαγγελματιες ψαχνουν... ! Καμια σχεση δηλαδη με τους στρατιωτες... !
xristinakate
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2007 4:50 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από xristinakate »

Kostas_Topo έγραψε: Εγω νομιζω το αναποδο, κατα βαση εισαι στρατιωτης εκει, και απλα οι υπηρεσιες σου σχετιζονται με την ειδικοτητα που δηλωσες


Οσο για τις υπηρεσιες, για να δεις ποσο ασχετος εισαι, δεν εχουν να κανουν με την ειδηκοτητα του καθενος! Δηλαδη ο ΑΥΔΜ εχει ειδηκοτητα Αξ/κος Υπηρεσιας; χαχαχαχ!
Η Υπηρεσιες ειναι: Σκοπια, περιπολο, εφοδος, οδ. επιφυλακης κλπ... Υπαρχουν τετοιες ειδηκοτητες και δε το ξερουμε; Εικόνα Συνελθετε ρεεεεεεε!
xristinakate
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2007 4:50 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από xristinakate »

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα, επιδει πεζει πολυ ραδιο αρβυλα εδω λογω αγνοιας..
Ολοι στο στρατο εχουν κοινα πραγματα.. Ενα απο αυτα ειναι οτι φερουν οπλισμο... Οπως οι στρατιωτες(και οχι φανταροι που τους αποκαλειτε.. (στα ιταλικα φανταρε σημαινει καημενε!))ετσι και ΟΛΑ τα στελεχη εχουν οπλισμο! Αξ/κοι, Υπαξ/κοι, οπλητες... Οι δουλειες του καθενα διαφερουν.. Οταν μπαινω οι στρατιωτες κανουν καθαριοτητες, σηντηριση οπλισμου, αγγαριες κλπ, ενω εγω εχω να κανω με το αρμα μου... Οταν εχει ασκησεις εννοειτε οτι ο ΕΠΟΠ ακολουθει! Σκηνακια πχ βγενει ολο το ταγμα... ΜΕ αξ/κους υπαξ/κους, οπλιτες!! Στην εκπαιδευση ειναι απαντες.. Απο κει και περα, οι ΕΠΟΠ στις εκπαιδευσεις ειτε συμμετεχουν ως εκπαιδευτες ειτε ως εκπαιδευομενοι.. Δηλαδη οταν στην εκπαιδευση ειμαι στα κιοσκια ειμαι στρατιωτης και οταν τους δειχνω πως δουλευει το αρμα ή ο ασυρματος ειμαι αξ/κος; Μη μπερδευεστε.. Υπηρξαν περιπτωσεις που σε εκπαιδευση διπλα στους στρατιωτες υπηρχαν ΕΜΘ. Δε σημαινει κατι αυτο.. Οσο για τις υπηρεσιες... ολοι θα περασουν απο σκοπιες, περιπολα και εφοδους! Η υπηρεσιες ειναι περαν του 8ωρου... Δηλαδη η φρουρα ξεκιναει οταν οι υπολοιποι σχολασουν. Στην υπηρεσια δεν εχεις σχεση με την ειδηκοτητα σου. Εχεις σχεση με διαφορους αλλους τομεις. Δλδ οταν εισαι σκοπος δεν εισαι στο Αρμα σου ή στην αποθηκη που εχεις χρεωμενη! Εισαι σε μια συγκεκρημενη σκοπια! Ρωτηστε καποιους που ξερουν και μη λεει καθενας τη γνωμη του εδς μεσα αν δεν εχει ιδεα... Εσεις τρομαζετε!!! Εγω που ειμαι μεσα και τα ξερω διαβαζω αυτα που λετε τραβαω τα μαλλια μου!!!
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για ειδικότητες

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

H προσωπικη σου εμπειρια δεν μπορει να θεωρηθει δεδομενο. Το οτι εσυ τυγχανεις τετοιας μεταχειρισης δεν σημαινει οτι ολοι οι ΕΠΟΠ εχουν την ιδια. Οπως εσυ λες αυτα ετσι και εγω με οσους ΕΠΟΠ γνωριζω μου εχουν πει πολλα και διαφορα. Αλλοι δεν κανουν απολυτως τιποτα ολη μερα και αλλοι τρεχουν απο αγγαρεια σε αγγαρεια καθε μερα. Ολοι μου εχουν πει ομως το ιδιο πραγμα, οτι αναλογα με τον διοικητη που εχεις μπορει να ασχολεισαι μονο με την ειδικοτητα σου και μπορει αν εχεις "στραβο" διοικητη να τρεχεις ολη μερα και να μην σταματας με ασχετα θεματα. Επισης και απο γυναικες εχω ακουσει οτι συνηθως δεν κανουν τιποτα δυσκολο αλλα γνωριζω και γυναικες που κανουν ακριβως τα ιδια με τους αντρες. Ξερω πολλους που δεν εχουν ασχοληθει ποτε με την ειδικοτητα τους, αλλα ουτε αυτο μπορει να θεωρηθει δεδομενο. Δεν εχω σκοπο να τρομαξω τον κοσμο αλλα πρεπει καποιοι να ξερουν οτι καναν τα χαρτια τους για τον Στρατο (με οτι αυτο συνεπαγεται) και οχι για μια δημοσια υπηρεσια της γειτονιας τους. Και αυτα περι αγνοιας καλυτερα οχι σε μενα, αν εχεις αλλη αποψη κατεθεσε την χωρις να προσβαλεις τον αλλον.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες