ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

Pantos to na exeis ti zoh sou meta tis 3 to mesimeri einai kati kalo An poume oti den me enoxlei to 5mino parapanw kai o misthos mou ftanei na paw i einai diskola tis wres ergasias; !!

Anonymous

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

παιδιά εγω μπαίνω τον Νοέμβρη.
Σκέφτομαι για ΥΕΑ. Η εκπαίδευση ειναι 4μήνες σιγουρα; Ακουσα κατι σε 2.. παιζει σε ποιο σώμα θα πας ;

Αν πας πεζικο θα εισαι EA σε πεζικο ή αεροπορία στην αερορπορία ; σε όλλα τα σώματα ειναι 18 μήνες;

Η εκπαίδευση που γίνετε; ειναι δύσκολη; αδειες ρεπό περνεις ;

Μετα την εκπαίδευση πας και παραμεθωριο ; στην πόλη σου ειναι ευκολο να ερθεις;

ευχαριστώ ..
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Οι ΥΕΑ ανήκουν σε διαφορετικά οπλα και σώματα και έχουν διάφορες ειδικότητες, όπως και οι απλοί φαντάροι. Έτσι υπάρχουν ΥΕΑ Πυροβολικού, Υγειονομικού, Οικονομικού, Πεζικού κ. λπ.

17 μήνες είναι η θητεία παντού.

Η εκπαίδευση εξαρτάται από το όπλο - σώμα του ΥΕΑ.

Οι τοποθετήσεις - μεταθέσεις σχετίζονται με το βύσμα.

Στο site υπάρχουν πολλά σχετικά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις.
harry

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από harry »

Χαίρεται.6 Νοέμβρη φεύγω κευπ λαμίας και εχω ενδειξη ΥΕΑ. Βασικα οικονομικα δεν εχω στηριγμα και αν παω θα πάω για τα λεφτά τουλάχιστο να μην φάω αν πάω απλός φαντάρος. ειμαι 25 ετων. εχει πολλες μετεκπεδεύσεις σαν ΥΕΑ; τι μου προτείνετε; Όποιος ξέρει το παραμικρό ας απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχουν τέσσερις σελίδες στο Forum με πληροφορίες και αρκετά άρθρα στο site για να διαβάσεις και να λύσεις τις απορίες σου.

Εάν μετά από αυτά εξακολουθείς να χρειάζεσαι κάποια πληροφορία, πες μας.
Anonymous

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

Σαν ΔΕΑ σχολας και φευγεις απο το στρατοπεδο μαζι με τα στελεχη στις τρεις, εκτος αν εχεις υπηρεσία εκεινη τη μερα.

dea (t8)

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από dea (t8) »

OSO EISAI YEA A DEN EXEIS ELEYUERO XRONO OYTE GIA KLASIMO.SAN YEA B XALARONEIS GIATI TOTE 8A TREXOYN OI DIKOI SOU ALFADES.KAMIA ALLI APORIA;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

dea (t8) έγραψε:OSO EISAI YEA A DEN EXEIS ELEYUERO XRONO OYTE GIA KLASIMO.SAN YEA B XALARONEIS GIATI TOTE 8A TREXOYN OI DIKOI SOU ALFADES.KAMIA ALLI APORIA;


Σωστός, αν και το αρχικό ερώτημα ήταν για μετά την σχολή δοκίμων, δηλαδή στη μονάδα.
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από gioalex »

Προσωπική μου άποψη: Αξίζει να γίνεις ΔΕΑ, ακόμα και τώρα, με 12 μήνες θητεία. Απολύθηκα πέρσι τον Ιούλιο, οπότε είμαι φρέσκος. Έκανα πράγματα που δεν θα κάνω έξω στην ζωή μου, αλλά δεν θα έκανα ούτε σαν απλός φαντάρος. Τέλος. Από κει και πέρα σχεδόν τα πάντα εξαρτώνται από εσένα. Σαν δόκιμος πιστεύω ότι ανταπεξήλθα πολύ καλά στα καθήκοντά μου, έκανα μέχρι κ διοικητής λόχου για 15 μέρες. Αν είσαι παλτό έξω στην ζωή σου, δύσκολα θα είσαι διαφορετικός στον στρατό, δόκιμος ή στρατιώτης και το αντίστροφο. Αν είσαι εντάξει μπορείς να την βγάλεις καθαρή σε δύσκολη μονάδα, αν είσαι παλτό θα τα βρεις παλούκια και σε μία εύκολη μονάδα. Διάλαξε τι θες.
Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Φίλε giaolex, έχεις όρεξη να μας πεις εντυπώσεις από τη θητεία σου; Κατ'αρχήν σε ποιο όπλο ή σώμα υπηρέτησες, και ποιο ήταν για σένα το πιο δύσκολο μέρος της θητείας; (Σχολή ΥΕΑ, σχέσεις με κληρωτούς, σχέσεις με ΕΠΟΠ, σχέσεις με αξιωματικούς, κλπ.)

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από gioalex »

Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου και συγνώμη αν σας έδωσα να καταλάβετε κάτι τέτοιο. Υπηρέτησα σε αμφίβια μοίρα καταδρομών, απολύθηκα σχετικά πρόσφατα (πριν 16 μήνες) και τα έχω αρκετά φρέσκα. Το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα ήταν η πρώτη βδομάδα στη ΣΕΑΠ και οι 5 βδομάδες του ΚΕΑΠ λόγω καιρού κυρίως παρά δυσκολίας στην εκπαίδευση. Οι σχέσεις με τους αξιωματικούς ήταν καλές, πρόβλημα υπήρχε μόνο με έναν ''καμένο'' αξιωματικό. Με τους ΕΠΟΠ λίγα προβλήματα γιατί κάποιοι ενοχλούνταν που (θεωρητικά) ήμασταν ανώτεροι από αυτούς. Με τους στρατιώτες τα πράγματα ήταν ανάμικτα. Άλλοι καταλάβαιναν ότι καλώς ή κακώς δεν ήμασταν το ίδιο (αν και οι δύο κάναμε θητεία), άλλοι πάλι όχι και νόμιζαν ότι ''Ντάξει μωρέ, και τι έγινε; Και τι νομίζεις ότι είσαι; '' Πάντως επαναλαμβάνω ότι είπα σε προηγούμενο post. Αν είσαι παλτό έξω στην ζωή σου, δύσκολα θα είσαι διαφορετικός στον στρατό, δόκιμος ή στρατιώτης και το αντίστροφο. Δεν υπάρχει περίπτωση να τα έχεις καλά με όλους. Κάποιος θα σε βρίζει. Αν κάνεις την δουλειά σου σωστά σε βρίζουν οι στρατιώτες, αν κανακεύεις τους στρατιώτες σε κράζουν οι ανώτεροί σου. Υπήρχαν στρατιώτες στην μονάδα μου που ήταν καλύτεροι από πολλά στελέχη, μόνιμους και έφεδρους, όπως και δόκιμοι για τα μπάζα που τους έκραζαν οι αξιωματικοί συνέχεια. ''Μην μάχεστε τα δεδομένα'' μας είχε πει ένας λοχαγός στη ΣΕΑΠ. Τότε δεν κατάλαβε κανείς τι εννοούσε, μετά πήραμε πρέφα.

Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Σ'ευχαριστοώ gioalex. Εγώ είμαι Α' ΕΣΣΟ 08 και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάω για ΔΕΑ ή όχι. Οπότε με κάθε ευκαιρία θέλω να ακούω εμπειρίες κι εντυπώσεις... και νομίζω ότι υπάρχουν και πολλοί άλλοι που ενδιαφέρονται.
Anonymous

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδιά που μπορω να βρώ μια λίστα με τις ειδικότητες ΥΕΑ; Είναι διαφορετικές για στρατό ξηράς και διαφορετικές για αεροπορία;
Ευχαριστω
Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Έχω ακούσει... αλλά μπορεί να είναι παραμύθια, οπότε καλύτερα ψάξ'το... ότι στην αεροπορία παίρνουν ΥΕΑ μόνο γιατρούς.
ΠΕΖΙΚΟ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΠΕΖΙΚΟ »

Θα καταταγώ σαν έφεδρος αξιωματικός, είναι δυνατόν να μάθω, πρίν αποφασίσω αν πάω για ΥΕΑ, που θα γήνει η εκπέδεφση, και που θα συνεχίσω την θυτία μου μετά την εκπέδεφση.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης