2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Christos21417
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:20 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Christos21417 »

Το απορρυπαντικό είναι απαραίτητο δηλαδή; Εκεί τι θα μας δώσουν από πράγματα; Δίνουν και σακο να υποθέσω.
Πετρος

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Πετρος »

Καλησπερα και εγω για Τρίπολη Νοέμβρη περιμένω ημερομηνία κατάταξης! Καλη θητεία σε όλους!
Άβαταρ μέλους
Nikolis123
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 22, 2018 12:31 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Nikolis123 »



Απόσο ξέρω γιατι και εγώ τώρα θα μπω, απαραίτητο δεν είναι απλά πολλοί πέρνουν μαζί τους απορρυπαντικό τους το κρατάνε και όταν υπάρχει ανάγκη πάνε στην ασφάλεια και το ζητάνε. Αν δεν θες να κουβαλάς τσάμπα πάρε απλά ποσότητα (πχ 20-30) στα βασικά είδη (μποξεράκια, φανέλες, κάλτσες) και αν χρειαστεί πας σε εξωτερικά πλυντήρια με ένα κόστος 6-10 ευρώ και τα πλένεις όλα. Απαραίτητα είναι μόνο τα βασικά (φανελες-καλτσες-μποξερακια), απο εκεί και πέρα ανάλογα με την οικονομική σου κατάσταση αγοράζεις επιπλέον πράγματα να είσαι πιο άνετος.

Ο στρατός σου δίνει δικό του σάκο.(Ανέτρεξε σε παλαιότερα πόστς και θα δείς την λίστα των πραγματων που σου δινει)

paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από paschalisb »

Κι εγώ ορκιστηκα χθες, ή όποιος θέλει πληροφορίες στειλτε προσωπικό μήνυμα
Serafeim

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Serafeim »

Καλησπέρα... Έχω σπάσει την αναβολή μου και στο stratologia.gr μου λέει πως έχω κατανεμηθεί στο στρατό ξηράς και πως ειμαι υποχρέωση κατάταξης στ εσσο (Νοέμβρης) πλην ομως δεν έχουν οριστικοποιηθεί τόπος και ημερομηνίες! Ξερουμε ποτε θα μάθουμε;
paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από paschalisb »

Serafeim έγραψε:Καλησπέρα... Έχω σπάσει την αναβολή μου και στο stratologia.gr μου λέει πως έχω κατανεμηθεί στο στρατό ξηράς και πως ειμαι υποχρέωση κατάταξης στ εσσο (Νοέμβρης) πλην ομως δεν έχουν οριστικοποιηθεί τόπος και ημερομηνίες! Ξερουμε ποτε θα μάθουμε;


Κρίνοντας από γνωστους, στο σάιτ βγαίνει περίπου ένα μήνα πριν παρουσιαστειτε. Οπότε φαντάζομαι μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα βγουν.

paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από paschalisb »

Ιδού μια περιγραφή του τι θα κάνετε τη μέρα που θα παρουσιαστείτε:

Θα συναντήσετε αρκετό κόσμο στην πύλη που θα περιμένει να μπει. Στα δεξιά θα έχει έναν πάγκο η gillette και θα μοιράζουν ξυράφια στους νεοσύλλεκτους. Θα σας βάζουν μέσα κατά ομάδες ανάλογα με την ώρα προσέλευσης. Απ'τη στιγμή που θα διαβείτε την πύλη θα περάσει καμία ώρα μέχρι να φτάσετε στον έλεγχο. Θα σας δώσουν ένα κρουασάν και ένα νερό μέχρι να φτάσετε εκεί.

Στον έλεγχο αρχικά θα σας ελέγξουν με μηχάνημα αεροδρομίου. Στη συνέχεια θα σας πουν να ανοίξετε βαλίτσες. Φάρμακα θα κατασχεθουν, όπως επίσης και σπρέι, μωρομαντηλα, κινητά με κάμερα και ταλκ. Μην πάρετε κινητό με σπασμένη κάμερα, δεν θα περάσει.

Αν παίρνετε φάρμακα και έχετε μαζί γνωμάτευση θα τα δει ο γιατρός και θα κρίνει αν θα τα πάρετε μαζί σας ή αν θα τα πάρει στο ιατρείο και θα πάτε από εκεί να τα παίρνετε κάθε μέρα.

Θα σας μετρήσουν ύψος και βάρος (θα κερδίσετε λίγους πόντους στο ύψος και θα χάσετε λίγα κιλά στο βάρος). Ανά 40 άτομα μετά θα χωριστείτε σε ομάδες και θα ακολουθήσουν ιατρικές εξετάσεις, εμβόλια και παραλαβή ιματισμού. Επίσης θα περάσετε από το γραφείο της στρατολογίας για επιβεβαίωση των στοιχείων σας και του τόπου που θέλετε μετάθεση. Εκεί θα σας πάρουν την ταυτότητα.

Να έχετε αρκετή υπομονή, γιατί όλα είναι δυσκίνητα. Θα σας πάνε και για φαγητό κάποια στιγμή το μεσημέρι, όπως και το βράδυ.

Συμβουλή μου να πάτε ΝΩΡΙΣ. Ατομα που πήγαν μισή ώρα μετά από εμένα πήραν ιματισμό τρεις μέρες μετά. Όσοι μπήκαν νωρίτερα είχαν ξεμπερδεψει νωρίς.

Το πρώτο βράδυ θα σας χωρίσουν σε θαλάμους αλφαβητικά. Δεν θα επιλέξετε εσείς κρεβάτι, αλλά θα σας δώσουν αυτοί. Ακόμα και να μην πάρετε ιματισμό απ' την πρώτη μετά βγαίνετε κανονικά με πολιτικά ρούχα στην αναφορά και μαθαίνετε να παρατείνει προσοχή κλπ.

Αν ξέρετε την ομάδα αίματος δεν θα σας ελέγξουν. Αν είστε κρυωμενοι δεν θα κάνετε τα εμβόλια την πρώτη μέρα. Για να γλιτώσετε ταλαιπωρία να έχετε ακτινογραφία μαζί.

Η πρώτη μέρα είναι γεμάτη ταλαιπωρία. Η νύχτα θα είναι ακόμα πιο δύσκολη γιατί δεν θα ξεμπερδεψετε πριν τις 2. Να έχετε κοιμηθεί καλά όσο μπορείτε

The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από The Marine »

paschalisb έγραψε:Ιδού μια περιγραφή του τι θα κάνετε τη μέρα που θα παρουσιαστείτε:

Θα συναντήσετε αρκετό κόσμο στην πύλη που θα περιμένει να μπει. Στα δεξιά θα έχει έναν πάγκο η gillette και θα μοιράζουν ξυράφια στους νεοσύλλεκτους. Θα σας βάζουν μέσα κατά ομάδες ανάλογα με την ώρα προσέλευσης. Απ'τη στιγμή που θα διαβείτε την πύλη θα περάσει καμία ώρα μέχρι να φτάσετε στον έλεγχο. Θα σας δώσουν ένα κρουασάν και ένα νερό μέχρι να φτάσετε εκεί.

Στον έλεγχο αρχικά θα σας ελέγξουν με μηχάνημα αεροδρομίου. Στη συνέχεια θα σας πουν να ανοίξετε βαλίτσες. Φάρμακα θα κατασχεθουν, όπως επίσης και σπρέι, μωρομαντηλα, κινητά με κάμερα και ταλκ. Μην πάρετε κινητό με σπασμένη κάμερα, δεν θα περάσει.

Αν παίρνετε φάρμακα και έχετε μαζί γνωμάτευση θα τα δει ο γιατρός και θα κρίνει αν θα τα πάρετε μαζί σας ή αν θα τα πάρει στο ιατρείο και θα πάτε από εκεί να τα παίρνετε κάθε μέρα.

Θα σας μετρήσουν ύψος και βάρος (θα κερδίσετε λίγους πόντους στο ύψος και θα χάσετε λίγα κιλά στο βάρος). Ανά 40 άτομα μετά θα χωριστείτε σε ομάδες και θα ακολουθήσουν ιατρικές εξετάσεις, εμβόλια και παραλαβή ιματισμού. Επίσης θα περάσετε από το γραφείο της στρατολογίας για επιβεβαίωση των στοιχείων σας και του τόπου που θέλετε μετάθεση. Εκεί θα σας πάρουν την ταυτότητα.

Να έχετε αρκετή υπομονή, γιατί όλα είναι δυσκίνητα. Θα σας πάνε και για φαγητό κάποια στιγμή το μεσημέρι, όπως και το βράδυ.

Συμβουλή μου να πάτε ΝΩΡΙΣ. Ατομα που πήγαν μισή ώρα μετά από εμένα πήραν ιματισμό τρεις μέρες μετά. Όσοι μπήκαν νωρίτερα είχαν ξεμπερδεψει νωρίς.

Το πρώτο βράδυ θα σας χωρίσουν σε θαλάμους αλφαβητικά. Δεν θα επιλέξετε εσείς κρεβάτι, αλλά θα σας δώσουν αυτοί. Ακόμα και να μην πάρετε ιματισμό απ' την πρώτη μετά βγαίνετε κανονικά με πολιτικά ρούχα στην αναφορά και μαθαίνετε να παρατείνει προσοχή κλπ.

Αν ξέρετε την ομάδα αίματος δεν θα σας ελέγξουν. Αν είστε κρυωμενοι δεν θα κάνετε τα εμβόλια την πρώτη μέρα. Για να γλιτώσετε ταλαιπωρία να έχετε ακτινογραφία μαζί.

Η πρώτη μέρα είναι γεμάτη ταλαιπωρία. Η νύχτα θα είναι ακόμα πιο δύσκολη γιατί δεν θα ξεμπερδεψετε πριν τις 2. Να έχετε κοιμηθεί καλά όσο μπορείτε



Ο έλεγχος των πραγμάτων που παρουσίασες καμία σχέση με την πραγματικότητα...

"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
Γιανννης
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2018 5:08 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Γιανννης »

Εμας δεν εγινε τιποτα απο οσα τραγικα παρουσιαζεις και αν δεν ειναι φουσκωμένα τα πραγματα απο οσα περιγραφεις τοτε πηγες σε αεροδρομιο και οχι στον στρατο :p
paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από paschalisb »

Μιλάμε πάντα για την 124 ΠΒΕ και για την ΠΑ. Ο ελεγχος γίνεται ακριβώς όπως περιγράφω.

Γιανννης έγραψε:Εμας δεν εγινε τιποτα απο οσα τραγικα παρουσιαζεις και αν δεν ειναι φουσκωμένα τα πραγματα απο οσα περιγραφεις τοτε πηγες σε αεροδρομιο και οχι στον στρατο :p
paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από paschalisb »

Θέλω να πω μην κρινετε με βάση το πώς γινεται ο ελεγχος σε αλλα κεντρα, κάθε κέντρο και κάθε σώμα έχει διαφορετική διαδικασία.

paschalisb έγραψε:Μιλάμε πάντα για την 124 ΠΒΕ και για την ΠΑ. Ο ελεγχος γίνεται ακριβώς όπως περιγράφω.

Γιανννης έγραψε:Εμας δεν εγινε τιποτα απο οσα τραγικα παρουσιαζεις και αν δεν ειναι φουσκωμένα τα πραγματα απο οσα περιγραφεις τοτε πηγες σε αεροδρομιο και οχι στον στρατο :p
Christos7
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 20, 2018 6:51 pm
Επικοινωνία:

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Christos7 »

Οπως ακριβως τα λεει ο πασχαλης 800 ατομα τα ιδια περασαμε !
Γιωργος08

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Γιωργος08 »

Καλησπερα παιδια... ειμαι με στ εσσο αεροπορια... μηπως ξερει κανεις ποτε μπαινουμε και πως θα ειναι τα πραγματα;
Πέτρος

2018 ΣΤ ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Πέτρος »

Ημερομηνίες δεν έχουν βγει ακόμα αλλά το πιθανότερο είναι να μπαίνουμε 17 με 19 Νοέμβρη! Υποθετω από μέρα σε μέρα θα βγουν στην στρατολογία οι ημερομηνίες και θα μας ενημερώσουν από το εκάστοτε αστυνομικό τμήμα του τόπου διαμονής.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης