Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κωστας

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από Κωστας »

Roverr24 και πως δηλαδη θα παρακολουθεις εργαστηρια και θα περνας μαθηματα αν πρεπει να κανεις και υπηρεσια. Αυτο δεν ειναι πρακτικως αδυνατο?
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από roverr24 »

Για πολυτεχνικη σχολη η ΤΕΙ μηχανολογιας-ηλεκτρολογιας που εχει +30 εργαστηρια ειναι σχεδον αδυνατο, εκτος αν τα βαλεις απογευμα τα εργαστηρια Για ενα αλλο ομως τμημα πχ οικονομικο δε νομιζω πως υπαρχει καποιο προβλημα, οι περισσοτεροι υπαξιωματικοι που ξερω σε τετοια τμηματα γραφονται

pn007
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 15, 2010 3:04 pm
Επικοινωνία:

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από pn007 »

Οκ ευχαριστω για την βοηθεια
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Κωστας έγραψε:Roverr24 και πως δηλαδη θα παρακολουθεις εργαστηρια και θα περνας μαθηματα αν πρεπει να κανεις και υπηρεσια. Αυτο δεν ειναι πρακτικως αδυνατο?
Οχι μονο πρακτικα αλλα και θεωρητικα. Και εστω οτι βαζεις τα εργαστηρια απογευμα, που δεν γινεται παντα, εξαρταται απο τη σχολη... για ποσο καιρο θα "κανονιζεις" τις υπηρεσιες σου για να μην παιρνεις απουσιες στα εργαστηρια; και με τις ασκησεις 10ημερα και τετοια?
Dgans
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 4:03 pm
Τοποθεσία: Υπαξιωματικός
Επικοινωνία:

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από Dgans »

Αν είσαι υπαξιωματικός της πολεμικής αεροπορίας μπορείς να γίνεις αξιωματικός, διότι είχες κάνει την θητεία σου ως Έφεδρος Αξιωματικός στον στρατό ;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από Terminator »

Οχιδεν γίνεται αυτό το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι με πτυχίο ΑΕΙ να πάς πιο ψηλά στο βαθμό.
Εύελπις

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από Εύελπις »

Στην περίπτωση που κάποιος μπει ως ΕΠΟΠ στο στράτευμα, μπορεί να δώσει κανονικά πανελλήνιες για ΣΜΥ, ΣΣΕ; Κι αν ναι, δίνει με ειδική κατηγορία (μόνο για στρατιωτικούς) ή δίνει με την γενική σειρά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
slalom

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από slalom »

Εύελπις έγραψε:Στην περίπτωση που κάποιος μπει ως ΕΠΟΠ στο στράτευμα, μπορεί να δώσει κανονικά πανελλήνιες για ΣΜΥ, ΣΣΕ; Κι αν ναι, δίνει με ειδική κατηγορία (μόνο για στρατιωτικούς) ή δίνει με την γενική σειρά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Ναι, σε όλα, αλλά ξέχνα την περίπτωση των ΕΠΟΠ δεν πρόκειται να βγει προκήρυξη, νισάφι πια.

Έλενα

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από Έλενα »

Δίνω πανελληνιες και πρωτη μου επιλογη ειναι να περασω μονιμων υπαξιωματικων στρατου ξηρας (οπλα), και θελω να κανω καποιες ερωτησεις:1) στα προηγουμενα που διαβασα καποιοι εγραφαν οτι για να μπεις στα οπλα ή στα σωματα γινεται κληρωση, αφου στο μηχανογραφικο εχεις να επιλεξεις σωματα ή οπλα αρα αυτη η επιλογη δεν ισχύει και ισχύει η κλήρωση ; και αν Δηλαδή κληρωθεις κατι που δεν σαρεσει ή δεν το θες ή για παράδειγμα τεχνικος μετα δεν μπορεις να το αλλαξεις;

2) η εκπαίδευση διαφερει αναμεσα σε αντρες και γυναικες ; δηλαδη ειναι πολυ σκληρη για τις γυναικες οσο και για τους άντρες;

3) ακουσα οτι μετα απο καποια χρονια που εισαι στη σμυ μπορεις να δωσεις εξετασεις με λιγοτερα μορια για να γινεις αξιωματικος, δηλαδη ξαναδινει πανελληνιες απλα μπορεις να το πιάσεις με λιγοτερα μορια;

4) εχω ψάξει παντου και εχω βρει μονο οτι υπαρχει σχολη υπαξιωματικών στα τρικαλα, υπαρχει και καπου αλλου;

5) εχω διαβάσει οτι το υψος για τις γυναικες ειναι 1,60 και πανω εγω που ειμαι ακριβως 1,60 θα με παρουνε ;

6)τα αθληματα που πρεπει να περασω ειναι δυσκολα ;

7) μπορει να φανει λιγο χαζο αλλα υπαρχει περιπτωση αυτοι που ειναι ανωτεροι απο σενα να σου κανουν καψωνια κλπ;

8) και τελος θελω να ρωτησω ποσες ωρες τη μερα ειναι η εκπαιδευση και τι περιπου κανεις;

Παρακαλω πολυ απαντηστε αν γνωρίζετε !!

Άβαταρ μέλους
ΣΜΗΝΙΑΣ1999
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 20, 2017 3:37 pm
Επικοινωνία:

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από ΣΜΗΝΙΑΣ1999 »

Γεια σας παλικαρια... Εχω περασει στην στρατιωτικη σχολη μονιμων υπαξιωματικων αεροπορια και θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω ενω φοιτω στην σχολη να ξαναδοσω πανελληνιες για να ενταχθω σε μια σχολη αξιωματικων... Αυτη ειναι η ερωτηση μου και ευχαριστω οποιον μπορει να με βοηθεισει
ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω. Ξέρω σίγουρα όμως ότι μπορείς να αποφοιτήσεις από ΣΜΥ και ύστερα από ένα έτος ως μόνιμος να δώσεις εισαγωγικές για αξιωματικών που τις υποπτεύει η ΣΣΕ. Ψάξτο αν ενδιαφέρεσαι, και η ύλη θα είναι η ίδια με τις Πανελλήνιες.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Δεν ξέρω αν μπορείς να δώσεις Πανελλήνιες όσο βρίσκεσαι στην Στρατιωτική Σχολή, αλλά ακόμα και να είναι εφικτό δεν ξέρω κατά πόσο χρόνο θα έχεις να διαβάζεις και πόσο παραγωγικό διάβασμα θα μπορέσεις να κάνεις. Μπορείς σίγουρα όμως να κάνεις κανονικά 10% και θα δώσεις τις ΠΚΕ με τους υπόλοιπους υποψήφιους. Το έχει κάνει φίλος μου.
Βill

Από Υπαξιωματικός σε Αξιωματικός;

Δημοσίευση από Βill »

Στην ΠΑ υπάρχει και η ματάταξη σπό υπαξιωματικός σε αξιωματικό με πτυχίο ΑΕΙ. Οι θέσεις είναι λίγες, βέβαια, αλλά με ένα πτυχίο ΑΕΙ ποτέ δεν χάνεις. Επίσης το κλίμα μεταξύ υπαξιωματικών και αξιωματικών ΠΑ είναι πολύ διαφορετικό από τ'άλλα Σώματα. Υπάρχει πάντα ο σεβασμός προς τον ανωτερο αλλά επικρατει διαφορετικό κλίμα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες