Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Petros

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Petros »

Καλησπέρα φίλε,

Πολυ λυπηρή η φάση στην οποία έπεσες. Αν επιτρέπεται, στην Κρήτη συνέβει το σκηνικό; Για δες την καταγγελεία στον Σπάρτακο, που μάλλον είναι το ίδιο περιστατικό

https://diktiospartakos.blogspot.com/2020/10/5.html

Είναι πολύ πιθανό να ήθελαν να το παίξουν μάγκες στην συγγεκριμένη επιτροπή και πιθανά να βγάλουν το ''αχτι' τους επειδή είναι σε φάση εμπλοκής τώρα. Εφόσον συνέβει μόνο εκεί, δεν είναι κάτι γενικευμένο ως οδηγία νομίζω. Ίδια φάση όπως με τον γιατρό στην Αθήνα που δημιουργούσε θέματα με αναβολές/απαλλαγές. Όπως και να έχει, όπως είπαν και άλλοι κάνε την διαδικασία μέσω στρατοπέδου και όλα θα πάνε καλά... Υπομονή μόνο και πάνω απόλα πρόσεχε την υγεία σου.

spl
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 11:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από spl »

Γεια σας παιδια,

Ναι πολυ ευκολα οι πρωτες δυο αν και 6μηνες.

Ναι στην Κρητη, Στο Ναυτικο Νοσοκομειο Χανιων.

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Τίποτα μην αγχώνεσαι και αναγκαστικά μπες στρατόπεδο να κάνεις την διαδικασία δεν γίνεται να σε κρατήσουν με το ζόρι... Ποτέ παρουσιαζεσαι;

Petros

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Petros »

Από την στιγμή που δεν γίνετε το ίδιο αλλού (τουλάχιστον με βάση τι γνωρίζουμε ώς τώρα από άλλα σχόλια), είναι πολύ πιθανό κάποιος απο την επιτροπή εκεί να ήθελε να σας ζωρίσει. Πολύ πιθανό είναι να είναι νευριασμένος επειδή είναι σε συναργεμό και τους έχει χαλάσει την βολί. Προφανώς είναι και αυτοί σε δυσκολη κατάσταση, αλλα η συμπεριφορά είναι ανεπίτρπετη. Και φυσικά επειδή είναι φρουραρχίο είναι ώς ένα βαθμό καλυμμένος γιατι ουσιαστικά δεν σε έβαλε στο στρατόπεδο. Όπως είπαν και άλλοι πήγενε σε στρατόπεδο και με το που θα καταταγείςζ ζήτα αναβολή. Εκεί θα την πάρεις πιο εύκολα γιατί κανείς δεν θα ρισκάρει να σε κρατήσει με το ζόρι.
johm1

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από johm1 »

Να σε ρωτήσω κάτι φίλε;

Είχες κάνει ξανά την διαδικασία για αναβολή με χαρτί γιατρού ή ήτανε η 1η φορά;

Δηλαδή πήγαινες για αναβολή ή απαλλαγη;

Επίσης σε απέρριψαν στο φρουραχείο και δεν σε άφησαν να κάνεις καν την διαδικασία ή Στην επιτροπή

spl
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 11:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από spl »

Ευχαριστω παιδια

Τη Δευτερα στο ΚΠΒ

Εχω κανει 2 φορες τη διαδικασια με χαρτι γιατρου, ολα Πηγαν καλα και τις 2 φορες ειχα παρει 6μηνη

Τωρα παλι για αναβολη πηγαινα γιατι απ οσο ξερω πρεπει να χεις 2 χρονια αναβολη για απαλλαγη

Στην επιτροπη πηγα κανονικα και με απερριψαν εκει

Στο φρουραρχειο απλα αντεγραψαν το χαρτι του γιατρου. Το αστειο ειναι πως ο ιδιο γιατρος που ηταν στο φρουραρχειο ηταν καιι στην επιτροπη

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Καλησπέρα παιδιά εγώ παρουσιαζομαι κανονικά 13 Νοεμβρίου έχω πάρει αναβολή για κοινωνικούς λόγους και τώρα θέλω να πάρω για ψυχολογικούς έχω χαρτί από ψυχίατρο με την γνωμάτευση μπορώ να πάω φρουραρχείο Αθηνών την ημέρα που παρουσιαζομαι; Ευχαριστώ
Michalis90

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Michalis90 »

Theologos πήγαινε Φρουραρχείο την μέρα που παρουσιάζεσαι, θα εχεις να πας επιτροπή στο τέλος και θα πάρεις ποιο εύκολα αναβολή, στην αρχή ψάχνουν να κόψουν ;)

Δηλαδή μην πας 5 μέρες ή 4 ή 3 πριν παρουσιαστείς γιατι μετά στην επιτροπή θα περάσεις απο τους πρώτους.

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Άρα πάω την ημέρα που παρουσιαζομαι με την κατάταξη μου και την γνωμάτευση ψυχιατρου σωστά;
dxgalletti7

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από dxgalletti7 »

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ έχω πάρει αναβολή διετίας λόγω παθολογικού προβλήματος. Είμαι τυφλός από το ένα μάτι λόγω μιας πολύ σπάνιας νόσου η οποία συνεχίζει να εκδηλώνεται με αποτέλεσμα να δημιουργεί συνεχώς προβλήματα πέραν της τύφλωσης. Στο άλλο μάτι έχω 5 βαθμούς μυωπία. Είναι να παρουσιαστώ γνα για τελική κρίση. Την πρώτη φορά ήθελαν να με βγάλουν ι4. Τώρα έχω και χαρτί από ψυχίατρο εκτός του οφθαλμιάτρου που με παρακολουθεί, χωρίς αγωγή βέβαια. Τα ψυχολογικά προβλήματα είναι πέραν πάσης αμφιβολίας από το οφθαλμολογικό. Πιστεύετε έχω πιθανότητες να το πάρω;
Keizer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 10, 2020 2:15 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Keizer »

Ξέρετε αν μπορούμε να ρωτάμε τα ονόματα των γιατρών της επιτροπής;(Είτε την ώρα της εξέτασης είτε μετά απο επικοινωνία με το νοσοκομείο)
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ έχω πάρει αναβολή διετίας λόγω παθολογικού προβλήματος. Είμαι τυφλός από το ένα μάτι λόγω μιας πολύ σπάνιας νόσου η οποία συνεχίζει να εκδηλώνεται με αποτέλεσμα να δημιουργεί συνεχώς προβλήματα πέραν της τύφλωσης. Στο άλλο μάτι έχω 5 βαθμούς μυωπία. Είναι να παρουσιαστώ γνα για τελική κρίση. Την πρώτη φορά ήθελαν να με βγάλουν ι4. Τώρα έχω και χαρτί από ψυχίατρο εκτός του οφθαλμιάτρου που με παρακολουθεί, χωρίς αγωγή βέβαια. Τα ψυχολογικά προβλήματα είναι πέραν πάσης αμφιβολίας από το οφθαλμολογικό. Πιστεύετε έχω πιθανότητες να το πάρω;

Δες τι λεει το ΦΕΚ φιλε. Χωρις να ειμαι ειδικος μου φαινεται απιθανο να σε βαλουν

να υπηρετησεις οταν εχεις τετοιο ζητημα. Στην χειροτερη περιπτωση μπορει να

παρεις Ι-5 ψυχολογικο.

apostolispan

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από apostolispan »

Καλησπέρα
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να θέσω ένα ερώτημα

Τον Οκτώβριο του 2019 παρουσιάστηκα στο 485 ΤΔΒ στην Λάρισα όπου και έφυγε με ετήσια αναβολή λόγω υψηλού βάρους (BMI=41,7)

Φέτος έληξε η αναβολή και παρουσιάζομαι 02/11 στο ΚΕΠΒ Θήβας

Η κατάσταση με τον πλεονάζον βάρος δεν έχει αλλάξει και επίσης θέλω πάρει να πάρω αναβολή με τελικό σκοπό την απαλλαγή

Τώρα θα κινήσω την διαδικασία μέσω του φρουραρχείου ώστε να μην χρειάζεται να τρέχω στην Θήβα (οικονομικοί λόγοι).

Πιστεύεται πως θα πάρω την αναβολή πάλι για έναν χρόνο ;

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή ποια διαδικασία ακολουθείτε στην περίπτωση αυτή ;

Ακόμα το βάρος μου μου έχει δημιουργήσει μια κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου στο επίπεδο 04-05 με μικρό κώλυμα στην βάδιση σε περίπτωσης υψηλής υγρασίας αλλά και παρατεταμένης ορθοστασίας

Οποίος γνωρίζει κάτι ας μου πει γιατί έχω αγχωθεί όσο να'ναι και θέλω την αναβολή με σκοπό την τελική απαλλαγή να ξεμπερδευω με το θέμα στρατός

Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι !

jimis15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 11:21 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από jimis15 »

Καλημέρα σας! Θέλω να κάνω μια ερώτηση... Έχω πάρει ήδη στο παρελθόν 2 χρόνια αναβολή για λόγους υγείας (σοβαρό αυχενικό). Μέσα σε αυτόν τον χρόνο προέκυψε και άλλο πρόβλημα (για την ακρίβεια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή που την είχα, απλά χειροτέρεψε). Επειδή δεν ήταν σε μεγάλα επίπεδα δεν την είχα δηλώσει τις προηγούμενες φορές αλλά πλέον είμαι σε τακτική παρακολούθηση από ψυχίατρο και με χάπια. Ο γιατρός μου είπε οτι δικαιολογεί απαλλαγή το πρόβλημα μου στο βαθμό που είναι. Γνωρίζετε μήπως αφού είχα δύο χρόνια αναβολές αν θα πάρω κατευθείαν την απαλλαγή ή θα πρέπει να περάσουν άλλα δυο χρόνια με αναβολές για το καινούριο πρόβλημα υγείας;
Βασίλης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Βασίλης »

Η διαδικασία μεσω Φρουραρχείου αφορά και τα άτομα που παρουσιάζονται Πολεμικο Ναυτικο;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης