Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Καλημερα,

Μπερδεμενο σχετικα και σε καθε περιπτωση αρμοδιο ειναι το στρατολογικο γραφειο. Εδω μονο γνωμες μπορεις να ακουσεις.

Σε πρωτη φαση, για να χαρακτηριστει μονιμος κατοικος εξωτερικου, χρειαζεται 11 χρονια συνεχους διαμονης στο εξωτερικο.

Σχετικα με τα χρονια σπουδων, αυτα υπολογιζονται σαν διαμονη στο εξωτερικο, μεχρι τις 31/12 του ετους που πηρε πτυχιο ή μεχρι να κλεισει τα 28. Αν εκατσε στην Ελλαδα περισσοτερο, τοτε δεν ηταν πια στο εξωτερικο.

Το σημαντικο ειναι το πρωτο για αρχη. Εχει 11 χρονια στο εξωτερικο;(εγω τα βγαζω 10 με βαση τις χρονιες που λες) Αν ναι, τοτε πρεπει να μιλησει με το στρατολογικο γραφειο (το οποιο ειναι καλο να κανεις ετσι κι αλλιως) για να διευκρινισεις τα εγγραφα που απαιτουνται ωστε να αποδειξει τα 11 χρονια στο εξωτερικο (η' 5 εξω και 6 σπουδες, οπως τα γραφεις). Σιγουρα θα χρειαστει καποιο χαρτι απο την ελληνικη πρεσβεια στη χωρα διαμονης του και πιστοποιητικα σπουδων. Το τι χρειαζεται η πρεσβεια της χ χωρας για να εκδοσει την βεβαιωση διαμονης στο εξωτερικο, μπορει να στο πει μονο η αρμοδια πρεσβεια. Συνηθως χαρτια που αποδεικνυουν τη διαμονη των γονιων στο εξωτερικο και ισως χαρτια απο τα σχολεια που πηγαινε ο φιλος σου στο εξωτερικο.

Αν τα κανεις ολα αυτα και ο στρατος τον θεωρησει πλεον 'μονιμο κατοικο εξωτερικου', τοτε δικαιουται εξαμηνη θητεια. Δεν ξερω πως γινεται ομως αφου εχεις ηδη καταταγει στο στρατο.

Αυτη ειναι η δικη μου ερμηνεια του νομου, για πιο υπευθυνη απαντηση, καλυτερα να απευθυνθεις στο αρμοδιο στρατολογικο γραφειο.

Χρήστος

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 24 χρονών. Έλληνας. Έχω σπουδάσει 3 + 1 χρόνια. Αναβολή έχω μέχρι και τα επόμενα 2 χρόνια. Στην Ελλάδα δεν έχω ούτε περιουσιακό στοιχείο, ούτε κάτι που να με κρατάει εδώ. Γι' αυτο τον λόγο απο Σεπτέμβρη 2011 επιστρέφω και πάλι μόνιμα εξωτερικό. Δεν με ενδιαφέρει να επιστρέψω στην Ελλάδα (για τους παραπάνω λόγους -μιας και έχω σπίτι, δουλειά, ζωή εξωτερικό). Θα ήθελα να ρωτήσω, εαν δεν εμφανιστώ σε 2 χρόνια για στατολόγησει η ποινές ποιές είναι; Το να μην μπορώ να επιστρέψω πίσω στην Ελλάδα πάρα μόνο για ελάχιστες εβδομάδες τον χρόνο; Υπάρχει πρόβλημα με το διαβατήριο μου, κτλ; Ευχαριστώ πολύ ολους.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Αν δεν εμφανιστεις σε 2 χρονια, θα κηρυχθεις ανυποτακτος. Αν πας στην πρεσβεια εκει που θα εισαι, με απαραιτητα δικαιολογητικα εργασιας εκει για μερικα χρονια, θα σου δωσουν βεβαιωση, την οποια θα πας στο στρατολογικο γραφειο (ή καποιος δικος σου) ωστε να σε κηρυξουν ανυποτακτο εξωτερικου. Με αυτο δικαιουσαι επισκεψεις στην ελλαδα για 30 μερες το χρονο και διαβατηριο.

Για να βγαλεις διαβατηριο, πρεπει να καταθεσεις το παραπανω χαρτι (το οποιο πρεπει να ειναι και προσφατο, μεχρι 6 μηνων)

Εκτος απο αυτα, η ποινη ειναι οτι αν αλλαξεις γνωμη και θες να επιστρεψεις Ελλαδα, θα οφειλεις 6000 ευρω στην εφορια. Αυτα πανω κατω

νικολαςκερκυρα1984
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 4:52 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από νικολαςκερκυρα1984 »

Καλησπερα αξιοτιμοι φιλοι. Ηθελα να μου πειτε αν γνςριζει κανεις τι γινεται σχετικα με την θητεια στον στρατο για καποιον που προκειται να παντευτει στο εξωτερικο κ να μεινει εκει. Υπαρχει καποια ισχυους ανομοθεσια η εχει να κανει με τα χρονια που μενεις κλπ πχ αν παντρευτω εξωτερικο λογικοτατα κ θεωρουμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου δουλευοντας κιολας εκει. Σχτετικα με τηνν μεχρι τωρα αναβολη που χω θα ισχυει μεχρο κ το 2014 λογω διακτορικου. Οποιος ξερει κατι θα μου ταν χρησιμο
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Καλησπερα (ή μαλλον καλημερα εδω),

Ο γαμος δεν επηρεαζει τιποτα (εκτος αν εννοεις να παντρευτεις αλλοδαπη και να αλλαξεις υπηκοοτητα με απωλεια της ελληνικης - που δεν ειναι αυτο που καταλαβα). Αν μενεις και εργαζεσαι στο εξωτερικο συνεχως απο τωρα ως το Μαιο του 2015 που θα σε καλεσουν, θα μπορεις να πας στην πρεσβεια εκει και να βγαλεις χαρτι μονιμης διαμονης στο εξωτερικο,'εχοντας βιοποριστικη εργασια'. Προσεξε γιατι αν κανεις διδακτορικο, αμφιβαλλω οτι θεωρειται βιοποριστικη εργασια. Αλλα δεν το γνωριζω με σιγουρια. Σιγουρα παντως προσεξε να φυλας χαρτια που αποδεικνυουν την διαμονη σου και εργασια σου εκει (οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις, λογαριασμους, συμβολαια, αποδεικτικα μισθοδοσιας, κλπ)

Οταν βγαλεις το εν λογω χαρτι και αφου το καταθεσεις στο στρατολογικο γραφειο σου, θα σε κηρυξουν 'ανυποτακτο εξωτερικου', με ολα τα δικαιωματα και περιορισμους που αυτο συνεπαγεται (τα εχω γραψει αρκετες φορες σε αυτο το θεμα). Αυτο δε συνιστα ουτε απαλλαγη στρατευσης, ουτε εκπληρωση στρατιωτικων υποχρεωσεων και συνεχιζεις να εισαι ανυποτακτος.

Απαλλαγη στρατευσης παιρνεις στα 7 συνεχη χρονια βιοποριστικης εργασιας, οπου παλι με ιδια διαδικασια, ο στρατος σε κηρυσσει 'μονιμο κατοικο εξωτερικου'. Αυτο παλι δεν ειναι εκπληρωση στρατιωτικων υποχρεωσεων και ισχυει για οσο καιρο εισαι ακομα εξω. Εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις θα εχεις αν κανεις θητεια, αν την εξαγορασεις στα 35, ή αν κλεισεις τα 45.

Ελπιζω να σε καλυψα. Αν εχεις κι αλλες αποριες, τα εχω γραψει αρκετες φορες σε αυτο το θεμα. Αλλιως ξαναρωτα.

νικολαςκερκυρα1984
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 4:52 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από νικολαςκερκυρα1984 »

Νασο καλησπερα η αληθεια ειναι ναι βοηθηηθκα αρκετα. Ναι προκειται για αλλοδαπη εκ λατιν αμερικης. Το διδακτορικο προτιθεμαι να το κανω εκει δουλεοντας παραλληλα σε μια επιχειρηση. Επισης ενα αλλο ερωτημα. Ισχυει οτι οι κατοχοι διδακτορικου υπηρετουν 6 μηνες κ το υπολοιπο το εξαγοραζουν; Η πανε κ αυτοι κανονικα 9μηνο; Οποιος ξερει κατι ας πει να βοηθησει
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Το αν ειναι αλλοδαπη, το ρωτησα μονο για το αν σκοπευεις να χασεις την ελληνικη υπηκοοτητα. Αλλιως δεν εχει σημασια.

Να εχεις υποψη σου οτι για πηγαινελα Ελλαδα απο χωρες εκτος Σενγκεν, τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα για ανυποτακτους. Αν ο στρατος σε κηρυξει ανυποτακτο εσωτερικου και παει το ενταλμα στην αστυνομια στο αεροδρομιο, τοτε παιζει να σε βουτηξουν. Επισης για βιζα ουτε για αστειο. Οταν θα γινεις 'ανυποτακτος εξωτερικου' τοτε τηρουνται και πιο αυστηρα οι 30 ημερολογιακες μερες στην Ελλαδα, γιατι θα σφραγιζεται το διαβατηριο σου. Τελος, αν κανεις διδακτορικο 5 χρονια και μετα θες να επιστρεψεις, λογω ανυποταξιας, θα πρεπει να πληρωσεις 6 χιλιαδες ευρω και να κανεις και κανονικα θητεια. Δεν εχω ακουσει πουθενα για εξαμηνη θητεια λογω διδακτορικου. Το μονο που ηξερα ηταν για 'διαπρεποντες επιστημονες του εξωτερικου' που εκαναν 8μηνο, αλλα καπου ακουσα πως δεν ισχυει πια. Και αυτο απαιτουσε να περασεις απο επιτροπη, δεν καλυπτε ολους τους διδακτορες. Εξαγορα δικαιουσαι μονο μετα τα 35.

Αν ξερει κανεις κατι παραπανω...

χχ

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από χχ »

Διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού κάνουν 6μηνο. Οι διδάκτορες κάνουν κανονική θητεία.
νικολαςκερκυρα1984
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 4:52 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από νικολαςκερκυρα1984 »

Εδω /forum/forum_posts.asp?TID=2847&PN=1 φιλος αναφερει σε προηγ δημοσιευση οτι η θητεια ειναι 6 μηνη για οποιον εχει τελειωσει στο διδακτορικο. Σε οτι αφορα την περιπτωση μου αναφερομαι σε ατομα που χει διδακτορικο τιτλο κ δουλευει πχ στο εξωτερικο (γνωριζει κανεις αν παιζει ρολο τι δουλεια θα κανει;)

Το βασικο μου ερωτημα οπως καταλαβατε ειναι ποτε καποιος θεωρειται μονιμο ςκατοικος εξωτερικου; Ρωταω μιας και τι διαφορα εχει ενας που μενει εξωτερικο 2 η 6 χρονια κ στις δυο περιπτωσεις μονιμος ειναι. Οποτε με διδακτορικο και 2 χρονια μονιμος κατοικος δικαιουμαι 6 μηνο; Ξερει κανεις
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Στο ειπα και πιο πανω βρε τσιφ.'Ανυποτακτος εξωτερικου' μπορεις να θεωρηθεις στα 2-3 χρονια μονιμης εργασιας.'Μονιμος κατοικος εξωτερικου' στα 7
νικολαςκερκυρα1984
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 4:52 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από νικολαςκερκυρα1984 »

Οκ ευχαριστω! Οποτε μετα μεχρι τωρα δεδομενα οταν με καλεσουν τελειωνοντας το διδακτορικο κ μενοντας εκει, ερχομενος αθηνα το 2014 θα υπηρετησω 9μηνο?
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Οσο ειναι η κανονικη θητεια τοτε (σημερα ειναι 9μηνο), και πιθανοτατα με 6000 ευρω προστιμο. Ο, τι ισχυει τοτε, προφανως, αυτα ειναι τα ισχυοντα σημερα
νικολαςκερκυρα1984
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 4:52 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από νικολαςκερκυρα1984 »

Μικε δεν καταλαβαινω τι εννοεις προστιμο, αφου λογο αναβολης διδακτορικου θα με καλεσουν τον μαιο του 14 αν παρουσιαστω λοιπον κανονικα υπαρχει προστιμο?
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Α οχι, λαθος καταλαβα, με συγχωρεις. Αν εχεις αναβολη ως το τελος του 13, τοτε το Μαιο του 14, πας κανονικα χωρις καμμια κυρωση
Δημήτρης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα.
Η αναβολή μου τελειώνει τον Δεκεμβρή, είμαι 28 και τον Οκτώβρη θα φύγω για δουλειά στην Αγγλία.
Υπάρχει τρόπος να πάρω αναβολή, ώστε να έρθω μετά απο δύο χρόνια και να κάνω την θητεία μου ή να πληρώσω το κόστος της ή όχι και θα δικαιούμαι να έρχομαι στην χώρα μόνο για 28 ημέρες όπως αρκετοί μου είπαν. Ρωτάω επειδή δεν υπάρχει πιθανότητα να χάσω την δουλειά που βρήκα εκεί και επειδή αν και διάβασα όλο το forum δεν έχω καταλάβει. Γι'αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω αν είναι να μου απαντήσει κάποιος με ένα link καλύτερα να μην απαντήσει. Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες