ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
304 lele.......
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2009 6:57 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από 304 lele....... »

Γεια σας παιδια, τι γινεται με την προκυριξη οδηγος δηλωσα δυσκολα τα πραγματαΕικόνα
Άβαταρ μέλους
DinosV
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2009 10:14 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από DinosV »

Φιλε μου επειδη ειχα περασει σε αυτη την ειδικοτητα [Αμύνης Αεροδρομίων (ΑΑΔ) ] κ οτι θελεις μπορεις να με ρωτας επειδη ειναι πληθος φιλων μου σε αυτη την ειδικοτητα κ απο ΕπΟπ κ απο την ΣΥΔ που βγαινουν των παραγωγικων σχολων.

Σου λεω λοιπον οτι ειναι ο ανθρωπος για "ΟΛΕΣ" τις δουλειες σκοπια, υπηρεσια σου ειναι Η φυλαξη των πυρομαχικων της μοναδαςκ πολλα αλλα, που θα τα βιωσεις απο μονος σου οταν μπεις, η ειδικευση σου σε ενα οπλικο συστημα κυριως στο αντιαεροπορικό πυροβόλο MK 20-MOD.RH - κοινως Rheinmetall για τους ΕπΟπ (http://www.haf.gr/el/mission/weapons/weapon.asp?id=31).

Η ειδικοτητα υπαρχει κυριως σε καθε στρατοπεδο που υπαγεται στο ΑΤΑ κ λιγοτερο σε ΔΑΥ κ στις ΔΑΕ μονο ως εκπαιδευτης στρατευσιμων ΜΟΝΟ απο τον βαθμο σου ΕπΟπ ΣΜΗΝΙΑ πια οπως αποφασιστηκε (Τριπολη δηλαδη 124ΠΒΕ).

Η εκπαιδευση ειναι 40 εκπαιδευτικες ημερες Η βασικη και 20 εκπαιδευτικες ημερες η βαθμοφορου, μετα μενεις 6 μηνες στην Τριπολη κ υστερα παιρνεις μεταθεση ανα την Ελλαδα.
304 lele.......
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2009 6:57 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από 304 lele....... »

Λοιπον παιδια ημουν πεζικο στην μυτιληνη πριν 5 μηνες κ εβλεπα εποπ σε χαλια κατασταση δεν την παλευαν. Στην αεροπορια ειναι αλλιος τα πραγματα;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από D.Y.K »

304 lele... έγραψε:Λοιπον παιδια ημουν πεζικο στην μυτιληνη πριν 5 μηνες κ εβλεπα εποπ σε χαλια κατασταση δεν την παλευαν. Στην αεροπορια ειναι αλλιος τα πραγματα;


Σαφώς.
Nansy_L
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2009 2:21 am
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Αθλητισμός
Επάγγελμα: φοιτήτρια ΤΕΦΑΑ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nansy_L »

Δυσκολα τα πραγματα; Αντε βρε γιατι το λες αυτο! Χαχαχαχα! Καλη ειδικοτητα αλλα μην μασας παμε γερα και οτι γινει!Εικόνα
Anonymous

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπόν πρέπει μα να ξέρετε ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά όσο δείχνουν. Η καινούργια σειρά που θα μπεί μέσα, έχει να κάνει τόσο σκοπέτο και τόση αγγαρεία μαγειρία (και λοιπά), που γρήγορα τα παιδιά θα αλλάξουν για πολλα γνώμη. Φανταροι τέλος. ΕΠΟΠ=ΦΑΝΤΆΡΟΣ ότι βαθμό και να φέρει. Με 8 χρόνια έποπ που είμαι (στήν αεροπορία), κάνω αγγαρεία μαγειρεία και σκοπιά. Δεν λεεω τιποτα άλλο. Δεν τα λέω να σας ρίξω το ηθικό, αλλά για να ξέρετε και να είστε προετιμασμένοι για το τι θα ακολουθίσει
vampire
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 17, 2009 1:22 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από vampire »

Ποσες φορες το μηνα κανεις αγγαρεια μαγειρεια και σκοπια; Με ποσα μορια μπηκες; Βυζμα; Ευχαριστο.
Anonymous

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Anonymous »

Το θεμα ειναι οτι ειμαι σαν φανταρος απο κει και περα δεν παιζη ρολο το ποσες αγαριες και σκοπιες κανω.
Anonymous

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδία. Δηλωσα και εγω εποπ στην αεροπορία. Θελω να μαθώ για την ειδικότητα οδηγός εαν ειναι καλα; Πως γινεται η υπηρεσία στην αεροπορία; Γιατι λιγο πολυ για τον σ/ξηράς γνωρίσω. Σαν οδηγός που μπορώ να παρώ μετάθεση; Ισχυει αυτο που ακουσα οτι στην αεροπορία παίρνεις το πολυ 3 μεταθέσεις; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ...

darma
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 1:17 am
Ενδιαφέροντα: η ανθρωπινες σχεσεις
Επάγγελμα: νηπιαγωγος-ψυχολογος
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από darma »

SAKIS έγραψε:Το θεμα ειναι οτι ειμαι σαν φανταρος απο κει και περα δεν παιζη ρολο το ποσες αγαριες και σκοπιες κανω.


εγω παλι ξερω οτι σημαντικο ρολο παιζει η ειδικοτητα σου και το ποσα ατομα εισαι εκει που εχει γιαυτο μη τρομοκρατεις το κοσμο. Και τον αποθαρυνεις. Εμενα δεν με νοιαζει αλλα υπαρχουν και παιδια που τους κοβετε η λαχταρα που εχουν και δεν ειναι ωραιο αυτο ας μπουνε και ας δουνε μονοι τους. Χωρις να τους διακατεχη αυτη η προκαταληψη.

tzordanista
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 12:45 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από tzordanista »

Παιδιά Καλημέρα! Μόλις σήμερα έγινα μέλος στο site και πιστεύω οτι είναι πολύ καλό που υπάρχει για να λύνει τις απορίες μας! Λοιπόν... Ακόμα είμαι πολίτης, έκανα τα χαρτιά μου για ΕΠ. ΟΠ στην αεροπορία. Αύριο με το καλό βγαίνουν τ αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν θα περάσω Θα δείξει! Αυτά που θέλω να μάθω για την αεροπορία είναι τα εξής: Έχω δηλώσει ειδικότητα μετεωρολόγος. Είναι καλή; Περί τίνος πρόκειται; Είναι στο κέντρο ελέγχου εκεί στα αεροπλάνα; Έχει θόρυβο; Δεύτερον, μεταθέσεις γίνονται σε όλες τις βάσεις που έχει η αεροπορία; Πλάκα πλάκα πόσες βάσεις έχει η αεροπορία; Μεταθεση καθε πότε παίρνει ο ΕΠ. ΟΠ; Πόσες υπηρεσίες κάνει τον μήνα; Με πόσα χρήματα αμοίβεται και από πότε ξεκινάει η πληρωμή; Μολίς τοποθετηθεί σε μονάδα; Κατα τη διάρκεια της εκπαίδευσης παίρνει κάποια χρήματα; Τέλος μόλις παρέλθει η 7ετία, απ όσο ξέρω δίνεις ξανά εξετάσεις για να γίνεις μόνιμος. Το ποσοστό επιτυχίας για την μονιμοποίηση των ΕΠ. ΟΠ είναι καλό; Δηλαδή περνάει μεγάλο ποσοστό επιτυχώς; Τώρα κάποια άλλη απορία δεν μου έρχεται. Ευχαριστώ πολύ και αναμένω απάντηση!
Anonymous

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια εκανα τα χαρτια μου για επ. Οπ ΠΑ και ολα πανε καλα (μεχρι στιγμης). Αν πρωτα ο θεος καταφερω και μπω θα εχω καποια εξελιξη η θα παραμεινω ανειδικευτος εργατης; Ειμαι 19 και εχω τελειωσει ΤΕΕ Β' κυκλου. Α και κατι αλλο συγνωμη κιολας αλλα... Εχω κοψει και αναβολη και δηλωσα λοκ και περιμενω χαρτι για φλεβαρη αν ερθει το χαρτι πρωτα και δεν εχω δωσει ακομα αθληματα κτλ για εποπ;
geo_gio
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από geo_gio »

alex στην περιπτωση που δεν προλαβαινεις και μπεις φανταρος θα σε αφησουν απο εκει που θα εισαι να πας να δωσεις μην φοβασαι

Άβαταρ μέλους
DinosV
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2009 10:14 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από DinosV »

Φιλε Τζορντανιστα το μονο που μπορω να σου δωσω ως πληροφορια ειναι οτι η προηφουμενη σειρα ΕΠΟΠ αρχισε με 12 υπηρεσιες ανα μηνα κ προ μηνων βρισκονταν στις 6 κ ανεβηκαν παλι στις 8 μεχρι στιγμης κ εχει ο Θεος, αλλα με καθε επιφυλαξη σου λεω οτι οι υπηρεσίες διαφερουν απο μοναδα σε μοναδα εξαρταται βεβαιως απο τις αναγκες που εχει η καθεμια... Επισης οι μεταθεσεις δεν εχω μαθει να ειναι υποχρεωτικες πρεπει να δηλωσεις για να μετατεθεις εφοσον βρισκεσαι σε ΠΜ σε αντιθεση με τις Σμηναρχίες κ τα Α/Α απ'οσο εχω ακουσει. ΟΣΟ καιρο θα βρισκεσαι σε εκπαιδευση στην Τριπολη θα πληρωθεις μετα την ορκωμοσία κ οχι βεβαια κατα την βασικη. Στην 7 ετια συνηθως δεν διωχνουν ΚΑΝΕΝΑΝ, διοτι δεν ειναι κ πολυ μεγαλο το δυναμικο της Αεροποριας (προσωπικη αποψη) γενικα,(αναφερομαι σε ΕΠΟΠ διοτι οπως ειπε κ καποιος δεν υπαρχουν φανταροι πια αρα ο κληρος θα πεσει στους κατωτερους της πυραμιδας) εκτος κ αν υπαρχει κατι μεμπτον στο ενεργητικο του οπως λογοι υγειας κ χρηση εξαρτησιογονων ουσιων (γινονται σε ανυποπτα τακτα χρονικα διαστηματα τεστ, σε αυτην την περιπτωση απολυεσαι ουτως ή αλλως) κ οσοι βεβαια δεν θελουν απο μονοι τους να παραμεινουν. Το ποσοστο ειναι αρκετα μεγαλο γιατι οι εξετασεις δεν ειναι τιποτε αλλο παρα η αξιολογηση σου βασει της 7ετους πια εμπειριας σου γενικα στο στρατευμα αλλα κ στην ειδικοτητα που απασχολεισαι.

Να και το εντυπο απο το ΓΕΑ με τις Αποδοχες ανα Βαθμο.
http://www.haf.gr/el/career/merimna/pdf/finance2006.pdf
Άβαταρ μέλους
DinosV
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2009 10:14 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από DinosV »

DinosV έγραψε:... Κ αναλογα με τις βαθμολογιες που θα εχεις λαβει στις κατα καιρους αξιολογησεις που θα γινονται.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες