Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Απάντηση

Ποιοι απο εσας θα μπορουσατε να δωσετε αιμα? (ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ)

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Φεβ 07, 2010 7:42 pm

ΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΒΟ
9
90%
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΔΥΣΤΑΚΤΙΚΟΣ/Η(ΔΥΣΤΑΚΤΙΚΟΣ/Η ΛΟΓΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕ ΓΝΩ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΟΧΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ
1
10%
ΙΣΩΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 10

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
blood_donor
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:58 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από blood_donor »

Λοιπον; Για πειτε τη γνωμη σας για την αιμοδοσια;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από Rafale »

Δεν ξεκινας εσυ πρωτος;
blood_donor
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:58 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από blood_donor »

Για να εχω και αβαταρ με την αιμοδοσια σημαινει εχω και την καλυτερη γνωμη!
Ησως να μην σας εξηγισα καλα, λοιπον ας το παρουμε παλι απο την αρχη!

Στην ομαδα που ειμαι, κανουμε ερευνες σε διαφορα φορουμ για το θεμα της αιμοδοσιας, θελουμε να μαθουμε την αποψη πολλων ανθρωπων γιατι ειναι λιγο παρεξηγημενο, πολυ ειναι τρομαγμενοι στην ιδεα, και θελω να μαθω και απο εσας τους μελλοντικους εποπ, τους νυν και οσοι επισκεπτονται το φορουμ την αποψη σας σχετικα με την Αιμοδοσια!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από Rafale »

blood_donor έγραψε:Για να εχω και αβαταρ με την αιμοδοσια σημαινει εχω και την καλυτερη γνωμη!
Ησως να μην σας εξηγισα καλα, λοιπον ας το παρουμε παλι απο την αρχη!

Στην ομαδα που ειμαι, κανουμε ερευνες σε διαφορα φορουμ για το θεμα της αιμοδοσιας, θελουμε να μαθουμε την αποψη πολλων ανθρωπων γιατι ειναι λιγο παρεξηγημενο, πολυ ειναι τρομαγμενοι στην ιδεα, και θελω να μαθω και απο εσας τους μελλοντικους εποπ, τους νυν και οσοι επισκεπτονται το φορουμ την αποψη σας σχετικα με την Αιμοδοσια!
Τα αβαταρ προσωπικα δεν μου λενε κατι αν Δεν δω διατυπωμενη γνωμη. Εν παση περιπτωση θα σου πω και την προσωπικη μου αποψη. οντως υπαρχει μια λανθασμενη αποψη γυρω απο την αιμοδοσια. Σε ολα που θα παραθεσω αν κατι αναφερω λαθος σε παρακαλω διορθωσε με. μερικοι ανθρωποι νομιζουν οτι να δινουν συχνα αιμα ειναι λαθος.(λαθος) επισης μερικοι αδιαφορουν και καθως χαρακτηριζονται και απο μια ανευθυνοτητα οτι σε αυτους δηλ δεν προκειται κατι να τους συμβει (λαθος). μερικοι παλι συνεχεια το αναβαλουν. "θα παω μωρε αυριο" και το αυριο ποτε δεν ερχεται για μερικους που το χρειαζονται. Αμμεσα.

νομιζω οτι δεν φτανει το αιμα στα νοσοκομεια μας και κανουμε και εισαγωγη απ εξω (αν δεν κανω λαθος).

επειτα αυτο που φοβαται ο κοσμος και πολυ λανθασμενα το κανει ειναι μην κολλησει διαφορες αρρωστιες οπως ηπατιτιδα και AIDS (οχι βεβαια οτι δεν γινεται αυτο) και ολα αυτα μαζι κανει το κοσμο να μην συμμετεχει στη προσφορα αυτη ζωης.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από Rafale »

Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα στο να δινω αιμα αφου ιδη ειμαι δωρητρια οργανων και πολυ ευαισθητοποιημενη σε τετοιου ειδους θεματα.
blood_donor
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:58 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από blood_donor »

Οχι δεν κανεις κανενα λαθος, το αιμα σε αρκετες ομαδες αιματος ειναι ανεπαρκες και ειναι πολυ ανθρωποι που χρειαζονται επιγοντος χειρουργειο αλλα λογο τις ελλειψει αιματος, και περημενουν υπομονετικα μεχρη να βρουν αιμα, ενα μερος σε αυτο ειναι οτι και το λαθος ορισμενων φορεων που δεν ενημερωνουν καλα το κοσμο σχετικα με την αιμοδοσια. Και το καινουριο που ακουμε τους δυο τελευταιους μηνες για να μην δωσουν αιμα ειναι "σιγα μη παω τωρα να κολλισω τη γριπη" σας πληροφορω οτι αν καποιος θελει να δωσει υπαρχουν και κινητες μοναδες αιμοδοσιας!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από Rafale »

Μαλιστα. Καταλαβα. Μια αλλη ειρωνεια που γινεται ειναι η εξης να ειναι καποιος αιμοδοτης εθελοντης να βοηθαει τους συνανθρωπους του και οταν χρειαζεται αυτος η οι συγγενεις του να μην βρισκεται αιμα γι αυτονΕικόνα Ε μετα λεει δεν ξαναδινω και τελος
blood_donor
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:58 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από blood_donor »

cristi έγραψε: Τα αβαταρ προσωπικα δεν μου λενε κατι αν Δεν δω διατυπωμενη γνωμη.


Να πω και γω την αποψη, λοιπον αιμα ηθελα να δωσω απο 12 χρονων αλλα λογο ηλικιας δε μπορουσα, στα 20 μου καταφερα να γινω αιμοδοτης και να συμετεχω ενεργα στο εργο που ξεκινισαν καποιοι και το συνεχηζουμε εμεις οι νεοτεροι, για 10 λεπτα ή ακομα και μιση ωρα απο τον ελευθερο σου χρονο δεν ειναι σημαντηκο οταν με αυτα τα 30 λεπτα θα σωζεις μια ζωη καθε τεσσερεις μηνες, εγω δε φοβηθηκα ποτε αμα κολλησω κατι γιατι ως γνωστο της βελονες τις ανοιγουν μπροστα σου και σε ορισμενες μοναδες σου δινουν να τις ανοιξεις εσυ για να εισαι σιγουρος αρα δε φοβηθηκα ποτε γιατι παντα σκεφτομουν οτι θα σωσω μια ζωη!
blood_donor
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:58 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από blood_donor »

cristi έγραψε:Μαλιστα. Καταλαβα. Μια αλλη ειρωνεια που γινεται ειναι η εξης να ειναι καποιος αιμοδοτης εθελοντης να βοηθαει τους συνανθρωπους του και οταν χρειαζεται αυτος η οι συγγενεις του να μην βρισκεται αιμα γι αυτονΕικόνα Ε μετα λεει δεν ξαναδινω και τελος

Δεν ειναι ευκολο να βρεις ατομα μεσα απο τον οικογενειακο κυκλο να δωσουν αιμα και ξερω ενα περιστατικο που ευτυχως η κοπελα ειναι υγειεις τωρα που χρειαζοταν αιμα και εδωσαν μονο εγω και ο θειος τις, και οι δικοι τις συγγενεις (οι πιο στενοι τουλαχιστον) εκαναν οτι δεν ακουγαν!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από Rafale »

Μπραβο σου και ευγε. Ολοι πρεπει αυτο να κανουμε και ετσι να σκεφτομαστε. Γιατι σημερα ειναι η σειρα τους αυριο ισως η δικη μας. Συγχαρητηρια. Και ο κοσμος πρεπει επιτελους να εχει την ορθη ενημερωση και να μην Εχει ακουσματα απο ανευθυνους στενομυαλους. Και μιζερους ανθρωπους μα απο υπευθυνους γιατρους που ασχολουνται με την αιμοδοσια.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από Rafale »

Εμ το μεγαλυτερο ποσοστο επι τις εκατο το λαμβανουν απο το συγγενικο τους περιβαλλον και οχι απο αλλου. Και μετα βεβαια απο τους αιμοδοτες. Περισσοτερο αφυπνιση στο θεμα της αιμοδοσιας πρεπει να εχουν και οι εδ μιας και το ποσοστο που Αναλογει ειναι σχετικα μικρο.(φαινεται οι αιμοδοτικες αδειες δεν ειναι δελεαρ πια)
blood_donor
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:58 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντικη Αιμοδοσια.

Δημοσίευση από blood_donor »

Απο συγγενεις σε συγγενεις μπορεις να δωσεις αιμα αλλα αν καποιοι θελουν βοηθησουν μπορουν να που οτι ειναι συγγενεις, αλλωστε και οι υπευθηνοι στις μοναδες αιμοδοσιας δεν ειναι χαζοι το εχουν καταλαβει οτι γινεται αυτο απλα δε λενε τιποτα γιατι αυτο εχουν μαθει και οπως θα εκανε ο καθενας τους και μπραβο τους! Πολλα παιδια βγαζουν καρτες αιμοδοσιες που οπως ειναι να περνουν αδιες και αυτο ειναι λαθος γιατι δε το σεβονται!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες