Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
EricHalland

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Ε καλά άραξε αδερφέ επειδή το είπαν δεν σημαίνει ότι θα βγεί 100%. Ίσως επαληθευτεί η πηγή που λέει για μέσα Απριλίου. Εγώ θεωρώ ότι το αργότερο θα βγεί ή λίγο πριν το Πάσχα ή μετά.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Μαρ 28, 2024 5:12 pm Εννοεί ότι πλοία 40+ χρονών ταξιδεύουν με το 50% του πληρώματος με συνεχείς βλάβες που σου τραβάνε το ωράριο, με συνεχείς ασκήσεις συναγερμούς αγγαρείες βάρδιες φουλ. Κατά μέσο όρο ταξίδι 20 μέρες το μήνα μισθό 810 και πλεύσιμα που οριακά σου πληρώνουν το νοίκι. Οι αξιωματικοί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες πρώτον αυτοί που θέλουν να κάνουν τα τυπικά και μόλις περάσουν τα υποχρεωτικά χρόνια να φύγουν για ιδιωτικό τομέα και δεύτερον αυτοί που νομίζουν ότι υπηρετούν στο αμερικανικό ναυτικό και ζητούν ανεφάρμοστα πράγματα για τα δεδομένα του ΠΝ. Περί εξέλιξης τώρα στο ΠΝ σαν ΕΠΟΠ τα πράγματα έχουν ως εξής :
Μετά την εκπαίδευση στον κανελλόπουλο όπου θα σας φουσκώνουν τα μυαλά επίτηδες για να μη παραιτηθείτε (με κορυφαίο ανέκδοτο τις 7 βάρδιες τον μήνα που στη πραγματικότητα είναι 11-13 ανάλογα το καράβι) έρχεται η υπηρεσία σε φρεγάτα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ. Στον βαθμό του ναύτη φυσικά ξεχνάς ειδικότητα αφού αποτελείς τον αγγαρειομάχο του καραβιού ή το παιδί για όλες τις δουλειές. Μετά από 1-2 χρόνια στο βαθμό του ναύτη ακολουθεί η προαγωγή σε δίοπο και η ενασχόληση με την ειδικότητα σου παράλληλα φυσικά με τα υπόλοιπα καθήκοντα. Από εκεί και πέρα για τους ΕΠΟΠ οι βαθμοί του κελευστή-επικελευστή-αρχικελευστή δεν περιέχουν καμία διαφορά στη δουλεία σου το μόνο που αλλάζει είναι οι λιγότερες βάρδιες (άντε να πέσεις στις 7) και μια μισθολογική διαφορά. Σαν αντικείμενο εργασίας καμία αλλαγή. Με το επόμενο γαλόνι αυξάνεται μόνο η ευθύνη όχι η άνεση. Λόγω λειψανδρίας οι βαθμοί χάνουν την αξία τους πλέον. Τέλος να αναφέρω ότι το 70% των ΕΠΟΠ είναι χωρισμένοι ή με διάφορα προβλήματα υγείας σωματικά ή ψυχικά. Το χειρότερο από όλα είναι ότι τ πράγματα χειροτερεύουν και πάνε με τις αποστρατείες παραιτήσεις να μεγαλώνουν. Αυτά έζησα σαν στρατεύσιμος στο ΠΝ και σαν ΟΒΑ στη συνέχεια για 1.5 χρόνο μέχρι κι τη παραίτηση μου συνολικά 26 μήνες στον στόλο. Παρόλο που είχα την ευκαιρία να μπώ σε καλή ειδικότητα στο ΠΝ αποφάσισα να παραιτηθώ από ΟΒΑ και να κάνω τα χαρτιά μου μόνο στην αεροπορία. Δεν λέω σε κανέναν να μη πάει ή να πάει απλά είπα τη δική μου οπτική για ΕΠΟΠ στο ΠΝ ο καθένας τα ζυγίζει και πράττει ανάλογα.
Είμαι εποπ στο ΠΝ. Η επιστασία μου με τράβηξε από την πρώτη μέρα, δεν κάνω σχεδόν καθόλου αγγαρείες μόνο όταν έχω βάρδια κάνω ένα σφουγγάρισμα (σιγά το πράγμα) και οι βάρδιες είναι 7. Νομίζω ότι υπερβάλλεις λοιπόν.
EricHalland

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Τι ειδικότητα είσαι; Και που σε έχουν τώρα?
Fotis1234
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 30, 2024 3:51 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Fotis1234 »

Καλημέρα, αν ξέρει κανείς να μου πει καλώς, κλείνω τα 18 τον ιούνιο και την επόμενη μέρα λέω να πάω και να δηλώσω εθελοντής για την εσσο του ιουλίου ώστε να μπω για την θητεία μου στις Ε. Δ και να προλάβω να πάρω τον πράσινο μπερέ πριν λείξει ας πούμε η προκήρυξη όταν με το καλό βγει φέτος. Ξέρει κανείς κατά πόσο είναι πιθανό να με πάρουν στην εσσό του ιουλίου λοιπόν αν δηλώσω εθελοντής μέσα ιουνίου;
RangerTony

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από RangerTony »

Η προκήρυξη κατά πάσα πιθανότητα θα βγεί σε μερικές εβδομάδες πες ότι βγαίνει μέσα Απριλίου που είναι το πιο πιθανό. Θα κρατήσει σίγουρα ένα μήνα η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων εν συνεχεία θα πάρει παράταση εάν και εφόσον βγάλει 1000+ άτομα που λένε όλοι οπότε πες στην καλύτερη να παραταθεί έως τα μέσα Ιουνίου δεν ξέρω ίσως το αργήσουν και για μέσα Ιουλίου πες αλλά δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς κατά πόσο προλαβαίνεις και αν αξίζει να πας στρατό. Εγώ θα σε συμβουλεύα να κάνεις τα χαρτιά σου αν προλάβεις μόλις βγεί και να περιμένεις σαν καλό παιδί τα αποτελέσματα. Αν σε πάρουν τότε πας αν όχι τότε μπες στρατό και προσπάθησε του χρόνου εάν και εφόσον πάρει γιατί χλωμό το βλέπω μάλλον θα πάρει και φέτος μια φουσκωμένη και τέλος για πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από hazardous »

RangerTony έγραψε: Σάβ Μαρ 30, 2024 3:13 pm Η προκήρυξη κατά πάσα πιθανότητα θα βγεί σε μερικές εβδομάδες πες ότι βγαίνει μέσα Απριλίου που είναι το πιο πιθανό. Θα κρατήσει σίγουρα ένα μήνα η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων εν συνεχεία θα πάρει παράταση εάν και εφόσον βγάλει 1000+ άτομα που λένε όλοι οπότε πες στην καλύτερη να παραταθεί έως τα μέσα Ιουνίου δεν ξέρω ίσως το αργήσουν και για μέσα Ιουλίου πες αλλά δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς κατά πόσο προλαβαίνεις και αν αξίζει να πας στρατό. Εγώ θα σε συμβουλεύα να κάνεις τα χαρτιά σου αν προλάβεις μόλις βγεί και να περιμένεις σαν καλό παιδί τα αποτελέσματα. Αν σε πάρουν τότε πας αν όχι τότε μπες στρατό και προσπάθησε του χρόνου εάν και εφόσον πάρει γιατί χλωμό το βλέπω μάλλον θα πάρει και φέτος μια φουσκωμένη και τέλος για πολλά χρόνια.
φιλαράκι προυπολογισμός του κράτους ξέρεις τι σημαίνει ;
Των δ' επιλέκτων η αρετή
RangerTony

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από RangerTony »

Καλά ντε μη βαράς. Κάτσε να βγεί σύντομα αυτή μπας και μπούμε εκεί που θέλουμε να τελειώνουμε.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από hazardous »

RangerTony έγραψε: Κυρ Μαρ 31, 2024 4:28 pm Καλά ντε μη βαράς. Κάτσε να βγεί σύντομα αυτή μπας και μπούμε εκεί που θέλουμε να τελειώνουμε.
Όταν λες κάτι δημόσια φιλε ranger να είσαι σίγουρος η έστω να μην αναφέρεσαι σε πράγματα που δεν γνωρίζεις. Υπάρχει ήδη στον προυπολογισμο πως θα βγει και φετος και του χρονου προκήρυξη για εποπ.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
RangerTony

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από RangerTony »

Μήπως γνωρίζεις πότε περίπου θα βγεί η φετινή?
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

RangerTony έγραψε: Κυρ Μαρ 31, 2024 8:12 pm Μήπως γνωρίζεις πότε περίπου θα βγεί η φετινή;
Κάτι μου λέει μέχρι να βγει δεν θα μας πάρουν για όριο ηλικίας
EricHalland

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Όχι ρε εδώ βγήκε η περσινή τον Αύγουστο που είχε ευρωεκλογές. Φέτος θα βγεί κάνα δυβδομαδο το πολύ δε νομίζω να το αργήσουν παραπάνω.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

EricHalland έγραψε: Παρ Μαρ 29, 2024 9:49 pm Τι ειδικότητα είσαι; Και που σε έχουν τώρα;
Διαχειριστής είμαι, σε μεκο.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Απρ 01, 2024 10:41 am
RangerTony έγραψε: Κυρ Μαρ 31, 2024 8:12 pm Μήπως γνωρίζεις πότε περίπου θα βγεί η φετινή;
Κάτι μου λέει μέχρι να βγει δεν θα μας πάρουν για όριο ηλικίας
Καλημέρα να κάνω μια ερώτηση... Είμαι γεννηθείς 2/12/1996
Θα μπορέσω να λάβω μέρος σε αυτή τη προκήρυξη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Nicknamame1

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Nicknamame1 »

Δυστυχώς όχι μέχρι 1/1/1997. Και όσους είναι οβα εν ενέργεια έως 1/1/1994
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nicknamame1 έγραψε: Τρί Απρ 02, 2024 6:55 pm Δυστυχώς όχι μέχρι 1/1/1997. Και όσους είναι οβα εν ενέργεια έως 1/1/1994

Επίσης εγώ τελειώνω τη θητεία μου το Μάιο υπάρχει τρόπος να μπω στη προκήρυξη
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες