Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
roda

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από roda »

Euaggelia123mcs έγραψε: Δευ Μαρ 25, 2024 1:08 am
Roda έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 10:22 pm Η Ευαγγελία που μας είχε τρελάνει τόσο καιρό ότι το αγαπάει το κάνει το ρανει το εποπιλικι στο Ναυτικό και το έχει σκεφτεί καλά τώρα αναθεωρεί, τα γραπτά μένουν.
Δεν είπα ότι θέλω να φύγω ούτε ότι έχω μετανιώσει. Πρόσεχε πρώτα πως πετάς τις @@@@ ... Θα χτυπήσεις κανέναν 😂
Απλά σκέφτεσαι να αλλάξεις από το ΠΝ να μείνει η θέση κενή, αυτά που έκραζες δηλάδη.

Τέλος πάντων δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που μετανιώσει μια λάθος επιλογή και ψάχνει μια καλύτερη επαγγελματική ευκαιρία.

Το θέμα ήτανε πως ήσουνα απόλυτη με μερικούς που δήλωναν και ΠΝ και ΣΞ επειδή το ΠΝ το θεωρούσαν ως τελευταία λύση για δουλειά.
elouros

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από elouros »

Και η καθε "ευαγγελία" απλά θα χτυπαει το κεφαλι της στον τοιχο και θέλει να μεταπηδήξει σε άλλο σώμα τώρα χαρτομάντικα δεσποινής καλα ταξίδια σου ευχόμαστε :)
Gluttonous

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Gluttonous »

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Λέτε να έχουμε ΦΕΚ τις επόμενες ημέρες; Υπάρχει κάποια πληροφόρηση από μέσα ή από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας?
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτοί που σκέφτονται να φύγουν από πν και να πάνε μέσω προκήρυξης σξ. Στην τριετία έχουν φύγει τρέχοντας... Να μην πω και νωρίτερα με ψυχολογικά Ι3+
RangerTony

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από RangerTony »

Καλημέρα παιδιά χρόνια πολλά. Εγώ τώρα μιλήσα με άτομο από το υπουργείο μου είπε για μέσα με τέλη Απριλίου η προκήρυξη. Ξανά λέω με επιφύλαξη αλλά από άνθρωπο υπουργείου όχι άκουσα μέσα από τον μπάρμπα Μήτσο αρχικελευστή μου ότι του είπε το βύσμα του και ότι το συζητάμε στο κάψιμο για να περνάει η ώρα.
EricHalland

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Καψιμι*
RangerTony

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από RangerTony »

Ναι καψιμι εννοούσα ευχαριστώ πολύ 😂
Artsi
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2024 12:33 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Artsi »

Καλημέρα χρόνια πολλά!
Είχαν ανεβάσει στο σάιτ όμως ότι θα την βγάλουν μέχρι τέλη Μαρτίου!
Δεν είναι αξιόπιστο;
mairitns7488

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από mairitns7488 »

Artsi έγραψε: Τετ Μαρ 27, 2024 12:43 pm Καλημέρα χρόνια πολλά!
Είχαν ανεβάσει στο σάιτ όμως ότι θα την βγάλουν μέχρι τέλη Μαρτίου!
Δεν είναι αξιόπιστο;
Ακριβώς συμφωνώ και δε το ποστεθω ότι θα βγει τοσο αργά. Δε γινευαι να το αλλαξαν 15 ΜΑΡΤΙΟΥ και να το προσδιόρισαν για τέλη και να ακούς ξαφνικά κάτι τετοιο. Δηλαδή γιατί καν μπηκαν στη διαδικασία να το πουν. Εγώ αν δε βγει 30 ακριβώς πιστεθω έως 10 Απρίλη ια χει βγει
Euaggelia123mcs
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2023 4:00 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Euaggelia123mcs »

roda έγραψε: Δευ Μαρ 25, 2024 10:16 am
Euaggelia123mcs έγραψε: Δευ Μαρ 25, 2024 1:08 am
Roda έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 10:22 pm Η Ευαγγελία που μας είχε τρελάνει τόσο καιρό ότι το αγαπάει το κάνει το ρανει το εποπιλικι στο Ναυτικό και το έχει σκεφτεί καλά τώρα αναθεωρεί, τα γραπτά μένουν.
Δεν είπα ότι θέλω να φύγω ούτε ότι έχω μετανιώσει. Πρόσεχε πρώτα πως πετάς τις @@@@ ... Θα χτυπήσεις κανέναν 😂
Απλά σκέφτεσαι να αλλάξεις από το ΠΝ να μείνει η θέση κενή, αυτά που έκραζες δηλάδη.

Τέλος πάντων δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που μετανιώσει μια λάθος επιλογή και ψάχνει μια καλύτερη επαγγελματική ευκαιρία.

Το θέμα ήτανε πως ήσουνα απόλυτη με μερικούς που δήλωναν και ΠΝ και ΣΞ επειδή το ΠΝ το θεωρούσαν ως τελευταία λύση για δουλειά.
Δεν είπα ότι θα εγκαταλείψω θέση... Απλά ερώτηση ήταν ... Και επίσης θα πάω τα ταξίδια μου και μετά θα μείνω στεριά. Εσείς που θέλετε να φύγετε πάτε
roda

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από roda »

Θα πας ταξίδια και μετά στεριά; Σε 10-15 χρόνια εννοείς μάλλον.

Τέλος πάντων μάλλον δεν ξέρεις ακόμα πως λειτουργεί το Πολεμικό Ναυτικό.

Εγώ δεν θα πήγαινα ποτέ ΕΠΟΠ έτσι όπως είναι ο θεσμός και θα γίνουν ακόμα πιο χειρότερα τα πράγματα για αυτό όποιος μπορεί κυνηγάει την τύχη του σε άλλα υπουργεία.
EricHalland

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Εννοείς που σε αποστρατευουν στα 50 και δεν σού δίνω σύνταξη για 10 χρόνια?
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εννοεί ότι πλοία 40+ χρονών ταξιδεύουν με το 50% του πληρώματος με συνεχείς βλάβες που σου τραβάνε το ωράριο, με συνεχείς ασκήσεις συναγερμούς αγγαρείες βάρδιες φουλ. Κατά μέσο όρο ταξίδι 20 μέρες το μήνα μισθό 810 και πλεύσιμα που οριακά σου πληρώνουν το νοίκι. Οι αξιωματικοί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες πρώτον αυτοί που θέλουν να κάνουν τα τυπικά και μόλις περάσουν τα υποχρεωτικά χρόνια να φύγουν για ιδιωτικό τομέα και δεύτερον αυτοί που νομίζουν ότι υπηρετούν στο αμερικανικό ναυτικό και ζητούν ανεφάρμοστα πράγματα για τα δεδομένα του ΠΝ. Περί εξέλιξης τώρα στο ΠΝ σαν ΕΠΟΠ τα πράγματα έχουν ως εξής :
Μετά την εκπαίδευση στον κανελλόπουλο όπου θα σας φουσκώνουν τα μυαλά επίτηδες για να μη παραιτηθείτε (με κορυφαίο ανέκδοτο τις 7 βάρδιες τον μήνα που στη πραγματικότητα είναι 11-13 ανάλογα το καράβι) έρχεται η υπηρεσία σε φρεγάτα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ. Στον βαθμό του ναύτη φυσικά ξεχνάς ειδικότητα αφού αποτελείς τον αγγαρειομάχο του καραβιού ή το παιδί για όλες τις δουλειές. Μετά από 1-2 χρόνια στο βαθμό του ναύτη ακολουθεί η προαγωγή σε δίοπο και η ενασχόληση με την ειδικότητα σου παράλληλα φυσικά με τα υπόλοιπα καθήκοντα. Από εκεί και πέρα για τους ΕΠΟΠ οι βαθμοί του κελευστή-επικελευστή-αρχικελευστή δεν περιέχουν καμία διαφορά στη δουλεία σου το μόνο που αλλάζει είναι οι λιγότερες βάρδιες (άντε να πέσεις στις 7) και μια μισθολογική διαφορά. Σαν αντικείμενο εργασίας καμία αλλαγή. Με το επόμενο γαλόνι αυξάνεται μόνο η ευθύνη όχι η άνεση. Λόγω λειψανδρίας οι βαθμοί χάνουν την αξία τους πλέον. Τέλος να αναφέρω ότι το 70% των ΕΠΟΠ είναι χωρισμένοι ή με διάφορα προβλήματα υγείας σωματικά ή ψυχικά. Το χειρότερο από όλα είναι ότι τ πράγματα χειροτερεύουν και πάνε με τις αποστρατείες παραιτήσεις να μεγαλώνουν. Αυτά έζησα σαν στρατεύσιμος στο ΠΝ και σαν ΟΒΑ στη συνέχεια για 1.5 χρόνο μέχρι κι τη παραίτηση μου συνολικά 26 μήνες στον στόλο. Παρόλο που είχα την ευκαιρία να μπώ σε καλή ειδικότητα στο ΠΝ αποφάσισα να παραιτηθώ από ΟΒΑ και να κάνω τα χαρτιά μου μόνο στην αεροπορία. Δεν λέω σε κανέναν να μη πάει ή να πάει απλά είπα τη δική μου οπτική για ΕΠΟΠ στο ΠΝ ο καθένας τα ζυγίζει και πράττει ανάλογα.
EricHalland

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Καί εγώ θα παλέψω για την πολεμική αεροπορία είναι ότι καλύτερο υπάρχει στους ΕΠΟΠ αλλιώς ειδικές δυνάμεις κατά πάσα πιθανότητα ή κάτι αμεταθετο Αθήνα που να υπάρχει στον στρατό ξηράς πολεμικό ναυτικό θα τα κάνω και φέτος αλλά θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάω ειλικρινά. Τελικά σε πήραν στην αεροπορία ή θα δοκιμάσεις την τύχη σου και φέτος?
Gerge

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Gerge »

Τέλη Μαρτίου δεν είπαν τώρα τι θα γίνει?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες