Θητεία στο Σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Alex

Θητεία στο Σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Alex »

Μπαινω στο κεντρο στη σπαρτη στις 30 γεναρη - εφοδιασμος μεταφορων - εχω γεννιθει αθηνα, εχω καταγωγη απο λεσβο (ψηφιζω κιολας εκει) και θελω να ξερω αν χωρις βυσματα και τετοια μπορει να με στειλουν εκει μετα την σπαρτη, τι πιθανοτητες εχω; Επισης, τι περιπου κανουμε σε αυτο το σωμα; Εχω πολλα ξαδελφια και φιλλους που εχουν παει φανταροι αλλα κανενας στο σωμα εφοδιασμων μεταφωρων και δε ξερουν να μου πουν.
ΧΡΗΣΤΟΣ

Θητεία στο Σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Παιδια καλημερα και καλη χρονια. παρουσιαζομαι 1 φεβρουαριου στο κεμ σπαρτης.

για αθηνα μηπως ξερει κανεις ποιες ειναι η καλητερες υπηρεσιες με διανυκτερευση; ευχαριστω πολυ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:Παιδια καλημερα και καλη χρονια. Παρουσιαζομαι 1 φεβρουαριου στο κεμ σπαρτης.

για αθηνα μηπως ξερει κανεις ποιες ειναι η καλητερες υπηρεσιες με διανυκτερευση;ευχαριστω πολυ



ζητάς τις καλύτερες μεταθέσεις, εγώ θα στις γράψω αν και πιστεύω ότι θα είναι χάσιμο χρόνου, εκτός και αν κάνεις μειωμένη θητεία η έχεις θείο υπουργό Εικόνα

ΜΥ ΥΠΕΘΑ (Μονάδα Υποστήριξης υπουργείου Εθνικής Άμυνας)

ΣΔΣΑ (Στρατιωτική Διεύθυνση Σιδηροδρόμων Αθηνών)

ΓΥΣ (Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού)

ΤΥΕΣ (Τυπογραφείο Ελληνικού Στρατού)

Τάγμα ΓΕΣ/ΕΓΑ (Τάγμα ΓΕΣ με ένδειξη για Επιτελικό Γραφείο Αρχηγού)

Πολεμικό μουσείο

mike90
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 1:30 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από mike90 »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω μετάθεση για Κύπρο ενώ έχω επιλεγεί Σώμα Εφοδιασμού Μεταφορών?
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Private Panikas »

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω επιλεγεί Εφοδιασμού Μεταφορών και παρουσιάζομαι 13/11 στη Σπάρτη. Γενικώς ακούω καλά λόγια, τόσο για το Σώμα όσο για το Κέντρο, θα ήθελα κάποιος πρόσφατος ΣΕΜιτζής αν έχει το χρόνο και την όρεξη να γράψει δυο λόγια για τη θητεία στο Σώμα.

Ακόμα, διάβασα για τις ειδικότητες και ανανεώνω την ερώτηση για τις διαφορές μεταξύ Αποθηκάριου - Γραφέα - ΤΑΓ. Τι παίζει με αυτές;

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
apxr123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 7:04 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από apxr123 »

Παιδιά καλησπέρα μπαίνω με τη γ εσσο 2019 καβησό εβρου. Με τους κωδικούς της στρατολογίας με βγάζει σε Σώμα εφοδιασμού μεταφορών. Ξέρει κανένας γενικά τι παίζει; Τί ειδικότητες υπάρχουν; Διαλέγεις εσύ ποία ακολουθείς;
Επισκέπτης

Re: Θητεία στο Σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι φοιτητής και σύντομα θα διακόψω την αναβολή μου. Επειδή σκέφτομαι να ακολουθήσω τον δρόμο του επαγγελματία οδηγού και διάβασα πως το σώμα Εφοδιασμού - Μεταφορών μπορεί να μου δώσει την άδεια Γ κατηγορίας, σκέφτομαι να πάω εκεί αν γίνεται. Εφόσον έχω καταταγεί Στρατό Ξηράς πως μπορώ να αλλάξω τώρα;

Μερικές περαιτέρω απορίες μου είναι οι εξής:
1) Περνάει κλιμάκιο για το συγκεκριμένο σώμα;
2) Πρέπει να γίνω ΥΕΑ αναγκαστικά για να πάω εκεί;
3) Ισχύει ακόμη αυτή η νομοθεσία για την πιστοποίηση;

Αν δεν ειναι εφικτή η αλλαγή μπορεί να δοκιμάσω να πάω ειδικές δυνάμεις για την εμπειρία και να βγάλω τα διπλώματα οδήγησης με τον συνηθισμένο τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες