Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
liakos23

Re: Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από liakos23 »

liakos23 θα εχω σαν ονομα εκ παραδρομης το liakos26. Με συγχωρειτε
cornilios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2023 6:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Επικοινωνία:

Re: Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από cornilios »

Όχι δεν αξίζει. Γιατί δεν πας σε μια δημόσια απο αυτές που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα;
liakos23

Re: Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από liakos23 »

Διότι σπούδασα κάτι που δεν μου αρέσει, πηγά στρατό και δούλεψα κάποια χρόνια νομίζοντας ότι με το καιρό θα αγαπήσω τη δουλειά μου και πλέον είμαι 30, ξέρω τι θέλω αλλά δεν με παίρνει ηλικιακά να πάω σε δημόσια ΑΕΝ.

Γιατί λέτε ότι δεν αξίζει;
dimsid

Re: Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από dimsid »

Οχι φίλε ούτε να το σκεφτέσαι μακριά. Τα λεφτά σου θένε και μετά θα ψάχνεις εταιρια να μπαρκαρεις και δεν θα βρισκεις... Επισης 30 χρονων σου ηρθε να γινεις ναυτικος;:0

ωστοσο αν το λεει η ψυχουλα σου πηγαινε μεσω επαλ
Raikou

Re: Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Raikou »

Που γνωρίζεται για τις ιδιωτικές και σε ποιες σχολές αναφέρεστε και έχετε άποψη για να μην πάει κάποιος σε αυτές και δεν θα βρει εταιρεία για να μπαρκάρει γνωρίζετε τον λόγο η απλά λέτε γενικολογιες;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Ιδιωτικές σχολές υπήρχαν και παλιά την δεκαετία του 1960-1970 οπότε οι ναυτιλιακές ειδικά οι παλιές είναι εξοικειωμένες με αυτο. Ξέρω περίπτωση κοπέλας παλιάς μου συμφοιτήτριας που τα παράτησε και πήγε στο Πειραιά σε ιδιωτική ΑΕΝ και βρήκε και μπαρκάρησε αρχικά στην Euronav το πρώτο μπάρκο και μετά στην Neda Maritime οπού και έμεινε και μετά το πτυχίο.
Ionas

Re: Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Ionas »

Καλησπέρα είμαι 32 ετών και παρόλο που σπούδασα οικονομικά και εργάστηκα για κάποια χρόνια σε λογιστήρια εταιρειών αποφάσισα να γίνω ναυτικός (μηχανικός συγκεκριμένα). Ιδιωτική ή Ναυτικό ΕΠΑΛ; Τι λέτε; Έχω μαζέψει ένα σεβαστό ποσό για να το επενδύσω σε ιδιωτική αλλά αν τελειωνοντας το Ναυτικό ΕΠΑΛ έχω ισάξιο χαρτί δεν έχω λόγο να ξοδέψω τα λεφτά σωστά; Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω; Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Ιδιωτικές σχολές Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Με ναυτικο ΕΠΑΛ μπορείς να γινεις Γ μηχανικός εφόσον φοιτήσεις 4 χρόνια σε ΚΕΣΕΝ. Εαν δεν σε πειράζει αυτο δεν έχεις κανενα απολυτως θέμα αλλα αν θες να βγείς πιο γρήγορα στην αγορά σαν Γ μηχανικός καλό είναι να πας σε μια ιδιωτική σχολή ΑΕΝ που ειναι 2 χρόνια εφοσον φυσικά διαθέτεις το ποσό.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες