ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Thanos77777

Re: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Thanos77777 »

Καλησπερα, θελω να παω στα ΟΥΚ ως εφεδρος. Η αληθεια ειναι πως δε τα παω καλα με τις ορολογιες και δε μπορω να βγαλω ακρη. Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις:
1) Εχει καποια σημασια η ηλικια αν ειμαι πχ 23-24
2) Χρειαζεται μεσο για να με επιλεξουν στο σχολειο των ΟΥΚ (διαβασα οτι διαλεγουν και επιλεγουν στελεχοι αποκλειστικα)
3) Η θητεια ειναι 12μηνη;
4) Ποια διαδικασια θα επρεπε να ακουλουθησω για να μπω αν ειναι εφικτο ως εφεδρος
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από hazardous »

Thanos77777 έγραψε: Σάβ Φεβ 10, 2024 12:03 am Καλησπερα, θελω να παω στα ΟΥΚ ως εφεδρος. Η αληθεια ειναι πως δε τα παω καλα με τις ορολογιες και δε μπορω να βγαλω ακρη. Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις:
1) Εχει καποια σημασια η ηλικια αν ειμαι πχ 23-24
2) Χρειαζεται μεσο για να με επιλεξουν στο σχολειο των ΟΥΚ (διαβασα οτι διαλεγουν και επιλεγουν στελεχοι αποκλειστικα)
3) Η θητεια ειναι 12μηνη;
4) Ποια διαδικασια θα επρεπε να ακουλουθησω για να μπω αν ειναι εφικτο ως εφεδρος
Οι ερωτήσεις που κάνεις έχουν απαντηθεί αρκετές φορές φίλε λίγο να ψάξεις το φορουμ θα τα μάθεις όλα. Τέλος πάντων.
Όχι δεν έχει σημασία αν είσαι 23-24 μεχρι 28 χρονών μπορείς να πας
Στη 2η και 4η ερωτηση ρωτας το ιδιο πραγμα πανω κατω. Να παρουσιαστεις με την Α η Ε εσσο (Γενάρη η Σεπτέμβρη δηλαδή) και να περάσεις τα αθλήματα που εχουν αναφερθει αρκετες φορες στο φορουμ.
Αν μπεις στο σχολειο, που στο ευχομαι αν το θες πραγματικα, μη σε ενδιαφερει ποσο καιρο θα κανεις θητεια αλλα τι θα κανεις μεσα στο σχολειο.
Φιλικα
Των δ' επιλέκτων η αρετή
PlatsaPloutsa
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2023 11:14 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από PlatsaPloutsa »

Thanos77777 έγραψε: Σάβ Φεβ 10, 2024 12:03 am Καλησπερα, θελω να παω στα ΟΥΚ ως εφεδρος. Η αληθεια ειναι πως δε τα παω καλα με τις ορολογιες και δε μπορω να βγαλω ακρη. Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις:
1) Εχει καποια σημασια η ηλικια αν ειμαι πχ 23-24
2) Χρειαζεται μεσο για να με επιλεξουν στο σχολειο των ΟΥΚ (διαβασα οτι διαλεγουν και επιλεγουν στελεχοι αποκλειστικα)
3) Η θητεια ειναι 12μηνη;
4) Ποια διαδικασια θα επρεπε να ακουλουθησω για να μπω αν ειναι εφικτο ως εφεδρος
1) δε νομίζω έχει σημασία εγώ είμαι 25 και μπήκα.
2) Οχι
3) Οχι 9μηνο, είναι ειδικές δυνάμεις.
4) Α ή Ε ΕΣΣΟ. Δηλώνεις ειδικές δυνάμεις, πας μεγάλο πευκό και εκει σε ρωτάνε αν θες να πας ΟΥΚ
Thanasis08

Re: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Thanasis08 »

Γεια σας είμαι 15 χρόνων και θέλω να μάθω αν μπορω από σας ιατρική στους καταδρομείς και μετά στα ΟΥΚ ως στέλεχος
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από hazardous »

Thanasis08 έγραψε: Πέμ Φεβ 15, 2024 9:39 pm Γεια σας είμαι 15 χρόνων και θέλω να μάθω αν μπορω από σας ιατρική στους καταδρομείς και μετά στα ΟΥΚ ως στέλεχος
Καλησπέρα φίλε, Για να γίνεις στέλεχος πρέπει να είσαι απο ΣΜΥΝ η ΣΝΔ ή ΕΠΟΠ ΠΝ.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες