Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Επισκέπτης

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζετε αν για ανανέωση διαβατηρίου Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού (με ανυποταξία στο παρελθόν) απαιτείται να ξαναβγει εκ νέου πιστοποιητικό ΜΚΕ / πιστοποιητικό στρατολογίας νεότερο των 6 μηνών;

Ξερω οτι η αναβολή σημαινει οτι εισαι νομιμα εκτος στρατευματος, αλλά αναρωτιεμαι μηπως η προηγουμενη ανυποταξια το μπερδευει καπου και πρέπει να δουν συγκεκριμένα πότε σταμάτησε. Εχει κανένας προσωπική εμπειρια απο προξενειο στο εξωτερικο ή/και απο αστυνομία εντός Ελλάδος;

Ευχαριστώ
Grinder

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Grinder »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Σεπ 16, 2023 8:52 pm Καλησπέρα σε όλους,

Υπαρχεί κανένας που να έχει πρόσφατη εμπειρία από πρεσβεία του Λονδινού; Πχ αν ήταν εύκολη η διαδικασία, αν ρώτησαν τίποτα περίεργο.
Payslips,bank statements, συμβολαια κατοικιας, και employment history απο HRMC ειναι τα χαρτια που χρειαζεσαι. Ευκολη διαδικασια και πολυ εξυπηρετικοι.
Grinder

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Grinder »

Καλή χρονία σε όλους.

Έλαβα την πιστοποίηση ΜΚΕ πριν απο ένα μήνα, με τις ανάλογες αποφάσεις απο την Στρατολογία.

Είχα την εντύπωση οτι το πρόστιμο και οι προσαυξήσεις διαγράφονται αυτόματα μετά απο 1-2 εβδομάδες, αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει τίποτα στις οφειλές μου. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια, μήπως να πάω την απόφαση στην ΔΟΥ κλπ ή απλά περιμένω.

Ευχαριστώ πολύ.
mercurious

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από mercurious »

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι κάτοικος εξωτερικού (Γερμανία) και έχω αναβολή αορίστου με την ιδιότητα του ΜΚΕ.
Έχω συμπληρώσει το 33 έτος της ηλικίας μου και επειδή έχω σκοπό να επιστρέψω Ελλάδα, θέλω να κάνω διακοπή της αναβολής, να κάνω τις 20 ημέρες και να εξαγοράσω την υπόλοιπη θητεία.

Θα πρέπει να ανανεώσω το πιστοποιητικό ΜΚΕ και να κάνω την διακοπή για να δικαιούμαι την 6μηνη θητεία.
Όταν κάνω αυτή την διαδικασία της διακοπής μπορώ να ξεδηλωθώ κατευθείαν από την Γερμανία και να επιστρέψω επίσημα Ελλάδα; Ή θα πρέπει να παραμείνω κάτοικος Γερμανίας μέχρι να τελειώσω και με την 20μερη θητεία και εξαγορά;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
Επισκέπτης

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Grinder έγραψε: Πέμ Ιαν 04, 2024 3:54 pm Καλή χρονία σε όλους.

Έλαβα την πιστοποίηση ΜΚΕ πριν απο ένα μήνα, με τις ανάλογες αποφάσεις απο την Στρατολογία.

Είχα την εντύπωση οτι το πρόστιμο και οι προσαυξήσεις διαγράφονται αυτόματα μετά απο 1-2 εβδομάδες, αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει τίποτα στις οφειλές μου. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια, μήπως να πάω την απόφαση στην ΔΟΥ κλπ ή απλά περιμένω.

Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα,

Σου εγινε η διαγραφή τελικά ή όχι ακόμα;

Είσαι μηπως ΔΟΥ Εξωτερικου; Στην ιδια κατασταση ακριβως ειμαι και ακόμα περιμένω... Και πλεον δεν τα χειριζεται η ΔΟΥ αυτά, αλλα πανε κεντρικά και ο φόρτος ειναι πολύ μεγάλος απ'ότι μου ειπαν (όταν καταφερα μετά απο πολλη προσπαθεια να πιασω γραμμή... ). Μπορει να φταινε και οι γιορτές.

Αν δεν εχεις πληρωσει, δε χρειαζεται καμια ενέργεια για τη διαγραφή. Ακομα κι αν τους πας την αποφαση δεν αλλαζει κάτι... Η διαγραφή γινεται με ειδικό υπηρεσιακό έντυπο που πρεπει να λαβουν κατευθειαν απο τη Στρατολογία (το οποίο δεν το παίρνουμε εμεις στα χέρια μας - λεγεται ΑΦΕΚ).

Ενεργεια χρειαζεται μονο αν εχεις πληρώσει και θέλεις επιστροφή στο λογαριασμό σου (αλλιως μενουν πιστωτικά στην Εφορία).
Grinder

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Grinder »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Ιαν 20, 2024 2:26 am
Grinder έγραψε: Πέμ Ιαν 04, 2024 3:54 pm Καλή χρονία σε όλους.

Έλαβα την πιστοποίηση ΜΚΕ πριν απο ένα μήνα, με τις ανάλογες αποφάσεις απο την Στρατολογία.

Είχα την εντύπωση οτι το πρόστιμο και οι προσαυξήσεις διαγράφονται αυτόματα μετά απο 1-2 εβδομάδες, αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει τίποτα στις οφειλές μου. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια, μήπως να πάω την απόφαση στην ΔΟΥ κλπ ή απλά περιμένω.

Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα,

Σου εγινε η διαγραφή τελικά ή όχι ακόμα;

Είσαι μηπως ΔΟΥ Εξωτερικου; Στην ιδια κατασταση ακριβως ειμαι και ακόμα περιμένω... Και πλεον δεν τα χειριζεται η ΔΟΥ αυτά, αλλα πανε κεντρικά και ο φόρτος ειναι πολύ μεγάλος απ'ότι μου ειπαν (όταν καταφερα μετά απο πολλη προσπαθεια να πιασω γραμμή... ). Μπορει να φταινε και οι γιορτές.

Αν δεν εχεις πληρωσει, δε χρειαζεται καμια ενέργεια για τη διαγραφή. Ακομα κι αν τους πας την αποφαση δεν αλλαζει κάτι... Η διαγραφή γινεται με ειδικό υπηρεσιακό έντυπο που πρεπει να λαβουν κατευθειαν απο τη Στρατολογία (το οποίο δεν το παίρνουμε εμεις στα χέρια μας - λεγεται ΑΦΕΚ).

Ενεργεια χρειαζεται μονο αν εχεις πληρώσει και θέλεις επιστροφή στο λογαριασμό σου (αλλιως μενουν πιστωτικά στην Εφορία).
Καλησπερα,

Ναι, πηρε 1.5 μηνα απο την ημερα που εκδοθηκε η αποφαση απο τη Στρατολογια, αλλα εν τελει ολα καλα!.
Δεν ειχα πληρωσει το προστιμο, και διαγραφηκε το συνολικο ποσο (+ τις προσαυξησεις). Επισης, δεν ειμαι στη ΔΟΥ εξωτερικου.
stylmatt106
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 04, 2024 5:18 pm

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από stylmatt106 »

Καλησπέρα, ειμαι 29 χρονών και είμαι ήδη ανυπότακτος εξωτερικού με 5 χρόνια εργασίας στη Σουηδία.

Έχω ήδη προσλάβει δικηγόρο, αλλά προσωπικά δεν τον εμπιστεύομαι τόσο πολύ πλέον και δεν μου απαντάει τόσο τακτικά οπότε είπα να γράψω εδώ μπας και μάθω κατι παραπάνω για τη κατάσταση μου. Έχω τις παρακάτω ερωτήσεις:

1) Μέχρι να φτάσω τα 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό μπορώ να πηγαίνω 30 μέρες τον χρόνο Ελλάδα με βάση τον νόμο. Αυτό πως ελέγχεται; Μπορούν να δουν σε ποιες πτήσεις ήμουν εγώ αφού πετάω μέσα απο τη ζώνη Σενγκεν; Υποθετικά θα μπορούσα να πάω Αλβανία και να πάρω το τρένο για Ελλάδα, ή να έρθω Ελλάδα και να φύγω και να πάω Αλβανία για κάποιες μέρες. Δεν μου φαίνεται πως μπορεί κάποιος να το ελέγξει αυτό πρακτικά. Ακόμη και για τις πληρωμές κάποιος θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει μετρητά μόνο.

2) Ένας φίλος μου μόλις έκλεισε τα 7 χρόνια στο εξωτερικό, και όταν πήγε να πάρει την ιδιότητα ΜΚΕ του είπαν στη πρεσεβεία πως 2 απο τα χρόνια του δεν μετρούσαν γιατί είχε αναβολή, και πως μετράνε τα χρόνια απο τη στιγμή που τελείωσε η αναβολή του. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ο συγκεκριμένος σπουδάζε/δούλευε σαν υποψήφιος διδάκτωρας (PhD). Παίζει ρόλο αυτό;

3) Αν εγώ πάρω την ιδιώτητα του ΜΚΕ, και αποφασίσω επαναπτριστώ, τι συνέπειες θα έχω αφού την χάσω; Θα ξαναυποβληθεί το πρόσθιμο των 6000; Ή απλά θα πάω Ελλάδα και θα πρέπει να υπηρετήσω ή να εγαγοράσω την θητεία ανάλογα με την ηλικία μου;

Ευχαριστώ πολυ!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες