Που να υπηρετήσω;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
aanast6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2020 5:57 pm
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από aanast6 »

Καλησπέρα. Μπαινω στρατό Γενάρη (ξηρά)

Τα κύρια θέματα είναι:

1. Τι να πάρω μαζί μου

Παρακαλώ να είστε πολύ αναλυτικοί. Πχ από χαρτί υγείας μέχρι και μπαλαντεζα, πόσα μπλουζάκια και κάλτσες μέχρι και τα λουκετακια ή τις μπατονετες.

2. Να δηλώσω στρατονομία;

Αξίζει; Ισχύει ότι μετά την εκπαίδευση είσαι πιο χαλαρά;

3. Το 180 ΜΚΒ ΧΩΚ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙ είναι του στρατού ξηράς;

Αν επιλέξω στρατονομία θα μπορώ να πάρω μετάθεση για εκεί;

4. Να δηλώσω στρατονομία Κύπρο λόγω μισθού;

Σας ευχαριστώ!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Nassos »

1) Δες εδώ, υπάρχει αναλυτική λίστα

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C_topic8483.html

Μπορείς επίσης να δεις και εδώ για τυχόν εξειδικευμένα αντικείμενα που ίσως σου χρειαστούν

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7_topic11189_page1.html

2) Δεν θα το έλεγα, θα είσαι στη τσίτα συνέχεια.

3) Ναι Στρατό Ξηράς είναι, Πυροβολικό συγκεκριμένα. Όχι δεν μπορείς να πας ως Στρατονόμος, μόνο με βύσμα.

4) Δήλωσε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα σε στείλουν.
aanast6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2020 5:57 pm
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από aanast6 »

Ευχαριστώ γις την απάντηση.

1. Διάβασα τα λινκ που παρέθεσες. Είναι λίγο Αρχαία. Χαρακτηριστικά αναφέρει οτι σου δίνει παντόφλες και 2 ζευγάρια αρβύλα ο στρατός. Δεν νομίζω.

2. Μέρα την εκπαίδευση εννοείς θα είμαι στην τσίτα;

Δεν είναι πιο χαλαρά; Δεν έχει υπηρεσίες, περισσότερες άδειες, κοιμάσαι με λιγότερα άτομα κτλ;

3. Μόνο με βύσμα γενικά; Αν δεν πάω στρατονομια υπάρχει περίπτωση να ζητήσω και να πάρω μετάθεση για εκεί; Πρέπει να έχω κάποια ειδικότητα;

4. Αξίζει; Είσαι μακρυά από σπίτι κτλ. Θα δίνεις πολλά λεφτά σε ξενοδοχεία όταν έχεις 2-3 μέρες άδεια.

5. Καινούργιο ερώτημα.

Οδηγός αξίζει να δηλώσω; Έχω εμπειρία πανω σε αυτό.

aanast6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2020 5:57 pm
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από aanast6 »

6. Επίσης, έχω σπουδάσει επιστήμη και τεχνολογία τροφίμων. Το δηλώνω; Αξίζει; Τι θα μπορούσα να κάνω;

Μάγειρας; Έχω ακούσει αρνητικά σχόλια, ανάλογα το στρατόπεδο βέβαια

Ίσως είναι καλύτερα " όσο λιγότερα ξέρεις κτλ"

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Nassos »

1) Μπορεί να σου χορηγήσουν και μεταχειρισμένα άρβυλα, συμβαίνει εδώ και 5-6 χρόνια.

2) Γενικώς στη Στρατονομία είσαι στη τσίτα. Θα πάς στο Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας στη Καρδίτσα για 3 εβδομάδες που θα σου βγεί το λάδι, και αργότερα θα πρέπει να είσαι στη πένα όσον αφορά την εφαρμογή των Στρατιωτικών νόμων και κανονισμών.

Για άδειες και πόσα άτομα θα είστε αυτό θα εξαρτηθεί από το που θα σε στείλουν.

3) Αν πας Πυροβολικό και αποκτήσεις ειδικότητα στο "Αντιαεροπορικό Πυροβολικό", τότε μπορεί να σε στείλουν στο Καπανδρίτι. Μπορεί όμως να σε στείλουν και στην Ριτσώνα Εύβοιας.

4) Στη Κύπρο αν δεν καπνίζεις και δεν κάνεις σπατάλες, μπορεί να επιστρέψεις και με αποταμίευση.360 Ευρώ είναι το μήνα, και απ'όσο γνωρίζω δικαιούσαι και συγκεκριμένη ποσότητα τσιγάρων. Ναι είναι ακριβή η ζωή εκεί, δεν πας όμως για τουρισμό.

5) Και να δηλώσεις δεν σημαίνει ότι θα σε πάρουν.

6) Καλό θα ήταν να το δηλώσεις. Μάγειρας αν έχεις εμπειρία ή τίτλο σπουδών, διαφορετικά θα είσαι βοηθός μάγειρα.

Τα μόνα αρνητικά προσωπικά είναι ότι α) Αν είστε λίγα άτομα, κάνεις και υπηρεσίες και β) Είσαι συνέχεια στο πόδι ειδικά όταν έχεις να ετοιμάσεις φαγητό για 200+ άτομα.
aimiliosd

τι να δηλωσω (μηχανικος)

Δημοσίευση από aimiliosd »

Καλησπερα, ψαχνομαι τις τελυταιες μέρες με στρατο, να δω αν μπορω να περασω εποικοδομητικα το χρονο της θητειας αξοιποιώντας τις γνωσεις μου. Ειμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος απθ. Ιδανικα θα ήθελα να ασχοληθω με επισκευες, μηχανολογία, ηλεκτρολογία και αυτης της κατηγοριας πραγματα. Τι επιλογες εχω?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: τι να δηλωσω (μηχανικος)

Δημοσίευση από Nassos »

aimiliosd έγραψε: Τετ Ιαν 10, 2024 1:00 pm Καλησπερα, ψαχνομαι τις τελυταιες μέρες με στρατο, να δω αν μπορω να περασω εποικοδομητικα το χρονο της θητειας αξοιποιώντας τις γνωσεις μου. Ειμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος απθ. Ιδανικα θα ήθελα να ασχοληθω με επισκευες, μηχανολογία, ηλεκτρολογία και αυτης της κατηγοριας πραγματα. Τι επιλογες εχω;
Σε όλες τις μονάδες υπάρχει ανάγκη για τεχνικούς ηλεκτρολόγους τόσο για τις εγκαταστάσεις όσο και για τα οχήματα. Να ξέρεις βέβαια ότι θα έχεις τρέξιμο ειδικά αν είναι μεγάλο στρατόπεδο με πολλά κτήρια και οχήματα.
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: τι να δηλωσω (μηχανικος)

Δημοσίευση από apricot99 »

aimiliosd έγραψε: Τετ Ιαν 10, 2024 1:00 pm Καλησπερα, ψαχνομαι τις τελυταιες μέρες με στρατο, να δω αν μπορω να περασω εποικοδομητικα το χρονο της θητειας αξοιποιώντας τις γνωσεις μου. Ειμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος απθ. Ιδανικα θα ήθελα να ασχοληθω με επισκευες, μηχανολογία, ηλεκτρολογία και αυτης της κατηγοριας πραγματα. Τι επιλογες εχω;
Καμια, απλός φαντάρος θα είσαι εκτός εάν πας ΕΠΟΠ σε συγκεκριμένες ειδικότητες στον τομέα της ηλεκτρονικης/ηλεκτρολογιας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες