ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Επισκέπτης

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Στην σχολή μέσα επιτρέπονται τα ψηφιακά ρολόγια; Έχω και smartwatch αλλά για αρχή μάλλον δεν κάνει οπότε σκέφτομαι να πάρω ένα ψηφιακο
YannisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 13, 2023 6:30 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Επάγγελμα: Συνταξιούχος
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από YannisPap »

Καλησπέρα σας,
για τους επιτυχωντες στην ΣΣΕ,(περνάει ο γιος μου) πέραν των δικαιολογητικών που θα πρέπει να έχουν μαζί τους, χρειάζονται και κάποια ειδη ρουχισμού;
όπως φανέλες (παραλλαγής), σάκους (παραλλαγής), κάλτσες (παραλλαγής) κλπ κλπ

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, την κατανόηση σας, πρώτη φορά γραφω... !
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11213
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

YannisPap έγραψε: Πέμ Ιούλ 13, 2023 6:50 pm Καλησπέρα σας,
για τους επιτυχωντες στην ΣΣΕ,(περνάει ο γιος μου) πέραν των δικαιολογητικών που θα πρέπει να έχουν μαζί τους, χρειάζονται και κάποια ειδη ρουχισμού;
όπως φανέλες (παραλλαγής), σάκους (παραλλαγής), κάλτσες (παραλλαγής) κλπ κλπ

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, την κατανόηση σας, πρώτη φορά γραφω... !
Συγχαρητήρια για την επιτυχία του γιού σας.

Η Σχολή θα βγάλει ανακοίνωση τι προσωπικά και άλλα είδη θα είναι απαραίτητα να φέρουν μαζί τους οι πρωτοετείς.
YannisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 13, 2023 6:30 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Επάγγελμα: Συνταξιούχος
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από YannisPap »

Α/γεσ
ς ευχαριστώ... !
AustrianPainter

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από AustrianPainter »

Πρώχτες ανακοινώθηκαν οι βάσεις για τις σχολες. Έχοντας πρώτη επιλογή την Ευελπίδων όπλα πέτυχα μια καλή θέση στο τοπ 20%, η χαρα απερίγραπτη για την επιτυχία, ένα όνειρο εξαετίας έγινε πραγματικότητα. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος για τις μερες που έρχονται.

Ομως εχω προβληματιστεί απο την θεση της σχολής, η βάση στα 12.200 μορια δείχνει κατι για το επίπεδο σπουδαστών; Η σχολη θα παρει 177 ατομα απο τα 240+ που είχε ανακοινώσει. Πιστεύεται οτι ειναι κατι συμπαντικό για το επίπεδο που θα αντικρίσω ή οτι η πανελλήνιες δεν λενε κατι για την ποιότητα. Επισεις ακουσα τα επιχειρήματα οτι πόλοι φοβούνται την δυσκολία της ή οτι η κατεύθυνση της θετικής δεν την ευνοεί βαθμολογικά.
Εσεις τι πιστεύεται;
Επισκέπτης

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

AustrianPainter έγραψε: Σάβ Ιούλ 29, 2023 2:12 am Πρώχτες ανακοινώθηκαν οι βάσεις για τις σχολες. Έχοντας πρώτη επιλογή την Ευελπίδων όπλα πέτυχα μια καλή θέση στο τοπ 20%, η χαρα απερίγραπτη για την επιτυχία, ένα όνειρο εξαετίας έγινε πραγματικότητα. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος για τις μερες που έρχονται.

Ομως εχω προβληματιστεί απο την θεση της σχολής, η βάση στα 12.200 μορια δείχνει κατι για το επίπεδο σπουδαστών; Η σχολη θα παρει 177 ατομα απο τα 240+ που είχε ανακοινώσει. Πιστεύεται οτι ειναι κατι συμπαντικό για το επίπεδο που θα αντικρίσω ή οτι η πανελλήνιες δεν λενε κατι για την ποιότητα. Επισεις ακουσα τα επιχειρήματα οτι πόλοι φοβούνται την δυσκολία της ή οτι η κατεύθυνση της θετικής δεν την ευνοεί βαθμολογικά.
Εσεις τι πιστεύεται;
Θα καταλάβεις τον Σεπτέμβρη
YannisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 13, 2023 6:30 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Επάγγελμα: Συνταξιούχος
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από YannisPap »

YannisPap έγραψε: Παρ Ιούλ 14, 2023 7:56 am Α/γεσ
Σ'ευχαριστώ... !
Επισκέπτης

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα παιδιά,

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου,
Είμαι τελοιόφοιτος του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ,21 ετών.
Επειδή από το Σεπτέμβρη μπαίνω στρατό, μπορώ να περάσω στη σχολή άμα δεν είμαι του 2ου επιστημονικού πεδίου; Επίσης, επειδή έχω διαβάσει ότι για τη σχολή δεν πρέπει να έχεις ξεπεράσει την ηλικία των 23 ετών άμα είσαι οπλίτης, σε περίπτωση που θέλω να δώσω κατατακτήριες για τη σχολή τα ηλικιακά όρια ισχύουν πάλι; Γενικά, είμαι γυμνασμένος, αλλά επειδή θα ήθελα να έχω μία ανάλογη αθλητική προετοιμασία, δεν νομίζω να προλαβαίνω τα ηλικιακά όρια.
Άμα κάποιος γνωρίζει τα σχετικά με τις ηλικίες και για την εισαγωγή στη σχολή είτε από οπλίτης είτε από κατακτήριες μετά, ας απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ,
Σπύρος
cornilios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2023 6:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από cornilios »

Στο λινκ οι διαδικασίες εισαγωγής και τηλέφωνα για περισσότερες πληροφορίες

https://sse.army.gr/diadikasies-eisagogis/
cornilios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2023 6:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από cornilios »

kallitexnis έγραψε: Κυρ Σεπ 28, 2008 7:30 am Η ΣΣΕ είναι λίγο δύσκολη σε όλα της τα έτη. Το δυσκολότερο είναι να αντέξεις τις νίλες απ'τους παλιούς. Πχ. Έμαθα ότι φέτος έφυγε παιδί γιατί δεν άντεχε να παίρνει άδεια για να πάει τουαλέτα. Θέλει να έχεις αντοχές, πειθαρχεία και λίγο μυαλό.
Το σχόλιο αυτό, καθώς και άλλα παρόμοια, γράφτηκαν το 2008, δηλαδή πριν απο 16 χρόνια.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν και σε ποιο βαθμό ίσχυαν τότε, εκείνο που γνωρίζω
είναι πως σήμερα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν λεω πως είναι εύκολα, λεω πως είναι διαφορετικά.
KostasSSE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 4:37 pm
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από KostasSSE »

Ψάχνοντας βιβλιογραφία για μια εργασία μου εμφάνισε το γκουγκλ πρώτη επιλογή το σαιτ.
Πάνε 10+ χρόνια που έγραφα και γω εδώ για το τι θα συναντούσα στη Σχολή.
Τώρα έχουν αλλάξει οι ρόλοι, πλέον οι "σειρές" μου βρίσκονται εκεί εκπαιδευτές.
Συγχαρητήρια σε όσα παιδιά πέρασαν στη Σχολή, καλή δύναμη σε όσα φοιτούν (καλή άδεια βασικά) και για όσους έχουμε αποφοιτήσει!
Η ζωή στη Σχολή είναι ωραία. Δεν είναι εύκολη αλλά συνηθίζεται. Να έχετε παράλληλες ασχολίες, χόμπυ. Θα περνάει πιο εύκολα, πιο δημιουργικά ο χρόνος σας εκεί μέσα.
Η Σχολή αποτελεί μια μικρογραφία της κοινωνίας καθώς και τον ιδανικό στρατό. Αποστολή μας αποτελεί η διαχείριση του ανθρώπινου προσωπικού, του σημαντικότερου πυλώνα των ΕΔ.
Απόσπασμα από την ομιλία του Ναυάρχου McRaven σε ομιλία του το 2014:
"Η 9η εβδομάδα της εκπαίδευσης ονομάζεται «διαβολοβδομάδα». Είναι 6 μέρες χωρίς ύπνο, συνεχής σωματική και ψυχική παρενόχληση και μια ξεχωριστή μέρα μέσα σε λασπώδες περιβάλλον. Την Τετάρτη εκείνης της εβδομάδας κωπηλατείς μέσα στις λάσπες και περνάς τις επόμενες 15 ώρες προσπαθώντας να επιβιώσεις από το παγωμένο κρύο, τον άνεμο και την αδιάκοπη πίεση από τους εκπαιδευτές να εγκαταλείψεις. Καθώς ο ήλιος άρχισε να δύει εκείνο το απόγευμα της Τετάρτης, το Σχολείο, έχοντας διαπράξει κάποια κατάφωρη παράβαση των κανόνων, διατάχθηκε να μπει στη λάσπη. Η λάσπη κατέτρωγε κάθε μαθητή μέχρι που δεν φαινόταν τίποτα άλλο εκτός από το κεφάλι του. Οι εκπαιδευτές είπαν ότι θα μπορούσε το Σχολείο να φύγει από τη λάσπη, αν 5 άντρες εγκατέλειπαν. Μόνο 5 άντρες. Μόλις 5 άντρες και το Σχολείο θα μπορούσε να φύγει από το καταπιεστικό κρύο. Κοιτάζοντας γύρω από τη λάσπη, ήταν προφανές ότι κάποιοι μαθητές ήταν έτοιμοι να τα παρατήσουν. Είχαν ακόμη περισσότερες από 8 ώρες μέχρι να ανατείλει ο ήλιος,8 ακόμη ώρες με τσουχτερό κρύο, δόντια να τρίζουν και οι φωνές των εκπαιδευομένων ήταν τόσο δυνατές, που ήταν δύσκολο να ακουστεί κάτι. Και τότε, μια φωνή άρχισε να αντηχεί μέσα στη νύχτα. Μια φωνή που τραγουδούσε. Το τραγούδι ήταν τρομερά άφωνο, αλλά τραγουδήθηκε με μεγάλο ενθουσιασμό. Η μια φωνή έγινε δύο και οι δύο έγιναν τρεις και σε λίγο όλοι η τάξη τραγουδούσε. Οι εκπαιδευτές απείλησαν με περισσότερο χρόνο στη λάσπη αν συνέχιζαν να τραγουδάνε, αλλά το τραγούδι διατηρήθηκε και από εκείνη τη στιγμη, η λάσπη φαινόταν λίγο πιο ζεστή και ο αέρας λίγο πιο δαμασμένος και η αυγή όχι και τόσο μακριά. Αν έμαθα κάτι στον καιρό που ταξιδεύω στον κόσμο, είναι η δύναμη της ελπίδας. Η δύναμη του ατόμου. Ένας Αλέξανδρος, ένας Παπανικολάου, ένας Κολοκοτρώνης. Ένα άτομο μπορεί να αλλάξει τον κόσμο δίνοντας στους ανθρώπους ελπίδα. Έτσι, αν θέλετε να βελτιωυείτε, ξεκινήστε να τραγουδάτε όταν είστε μεσα στη λάσπη ως το λαιμό. "

Καλή αρχή στους νέους, καλή συνέχεια στου παλαιότερους!
Ένας Υπολοχαγός...
Επισκέπτης

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

KostasSSE έγραψε: Σάβ Αύγ 03, 2024 9:56 pm Ψάχνοντας βιβλιογραφία για μια εργασία μου εμφάνισε το γκουγκλ πρώτη επιλογή το σαιτ.
Πάνε 10+ χρόνια που έγραφα και γω εδώ για το τι θα συναντούσα στη Σχολή.
Τώρα έχουν αλλάξει οι ρόλοι, πλέον οι "σειρές" μου βρίσκονται εκεί εκπαιδευτές.
Συγχαρητήρια σε όσα παιδιά πέρασαν στη Σχολή, καλή δύναμη σε όσα φοιτούν (καλή άδεια βασικά) και για όσους έχουμε αποφοιτήσει!
Η ζωή στη Σχολή είναι ωραία. Δεν είναι εύκολη αλλά συνηθίζεται. Να έχετε παράλληλες ασχολίες, χόμπυ. Θα περνάει πιο εύκολα, πιο δημιουργικά ο χρόνος σας εκεί μέσα.
Η Σχολή αποτελεί μια μικρογραφία της κοινωνίας καθώς και τον ιδανικό στρατό. Αποστολή μας αποτελεί η διαχείριση του ανθρώπινου προσωπικού, του σημαντικότερου πυλώνα των ΕΔ.
Απόσπασμα από την ομιλία του Ναυάρχου McRaven σε ομιλία του το 2014:
"Η 9η εβδομάδα της εκπαίδευσης ονομάζεται «διαβολοβδομάδα». Είναι 6 μέρες χωρίς ύπνο, συνεχής σωματική και ψυχική παρενόχληση και μια ξεχωριστή μέρα μέσα σε λασπώδες περιβάλλον. Την Τετάρτη εκείνης της εβδομάδας κωπηλατείς μέσα στις λάσπες και περνάς τις επόμενες 15 ώρες προσπαθώντας να επιβιώσεις από το παγωμένο κρύο, τον άνεμο και την αδιάκοπη πίεση από τους εκπαιδευτές να εγκαταλείψεις. Καθώς ο ήλιος άρχισε να δύει εκείνο το απόγευμα της Τετάρτης, το Σχολείο, έχοντας διαπράξει κάποια κατάφωρη παράβαση των κανόνων, διατάχθηκε να μπει στη λάσπη. Η λάσπη κατέτρωγε κάθε μαθητή μέχρι που δεν φαινόταν τίποτα άλλο εκτός από το κεφάλι του. Οι εκπαιδευτές είπαν ότι θα μπορούσε το Σχολείο να φύγει από τη λάσπη, αν 5 άντρες εγκατέλειπαν. Μόνο 5 άντρες. Μόλις 5 άντρες και το Σχολείο θα μπορούσε να φύγει από το καταπιεστικό κρύο. Κοιτάζοντας γύρω από τη λάσπη, ήταν προφανές ότι κάποιοι μαθητές ήταν έτοιμοι να τα παρατήσουν. Είχαν ακόμη περισσότερες από 8 ώρες μέχρι να ανατείλει ο ήλιος,8 ακόμη ώρες με τσουχτερό κρύο, δόντια να τρίζουν και οι φωνές των εκπαιδευομένων ήταν τόσο δυνατές, που ήταν δύσκολο να ακουστεί κάτι. Και τότε, μια φωνή άρχισε να αντηχεί μέσα στη νύχτα. Μια φωνή που τραγουδούσε. Το τραγούδι ήταν τρομερά άφωνο, αλλά τραγουδήθηκε με μεγάλο ενθουσιασμό. Η μια φωνή έγινε δύο και οι δύο έγιναν τρεις και σε λίγο όλοι η τάξη τραγουδούσε. Οι εκπαιδευτές απείλησαν με περισσότερο χρόνο στη λάσπη αν συνέχιζαν να τραγουδάνε, αλλά το τραγούδι διατηρήθηκε και από εκείνη τη στιγμη, η λάσπη φαινόταν λίγο πιο ζεστή και ο αέρας λίγο πιο δαμασμένος και η αυγή όχι και τόσο μακριά. Αν έμαθα κάτι στον καιρό που ταξιδεύω στον κόσμο, είναι η δύναμη της ελπίδας. Η δύναμη του ατόμου. Ένας Αλέξανδρος, ένας Παπανικολάου, ένας Κολοκοτρώνης. Ένα άτομο μπορεί να αλλάξει τον κόσμο δίνοντας στους ανθρώπους ελπίδα. Έτσι, αν θέλετε να βελτιωυείτε, ξεκινήστε να τραγουδάτε όταν είστε μεσα στη λάσπη ως το λαιμό. "

Καλή αρχή στους νέους, καλή συνέχεια στου παλαιότερους!
Ένας Υπολοχαγός...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες