Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ArmyOfficer
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2020 2:36 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από ArmyOfficer »

Σ ευχαριστω φίλε!
1999

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από 1999 »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω πόσες κανονικές άδειες δικαιούμαστε αυτοί που υπηρετούμε 6 μήνες ;
Nick232
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2021 2:20 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Nick232 »

Χαίρεται, αν κάποιος είναι πολύτεκνος και θα καταταγεί στο στρατό ξηράς και θα κάνει την θητεία του όλη στο παραμεθόριο δικαιούται μειωμένη θητεία 6μηνη ή 8μηνη και αν είναι τρίτεκνος επίσης τι δικαιούται ;
Mrrobot
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 5:15 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Είμαστε 4 αδέλφια σύνολο, θα κάνω 6 μήνη θητεία;

Δημοσίευση από Mrrobot »

Καλημέρα είμαι Δ εσσο 2023 και θέλω να ρωτήσω αν θα κάνω 6 μηνο, είμαστε 4 αδέρφια 2 κορίτσια 2 αγόρια θα κάνω 6 μήνη θητεία; Ευχαριστώ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Είμαστε 4 αδέλφια σύνολο, θα κάνω 6 μήνη θητεία;

Δημοσίευση από Terminator »

Ναι θα κάνεις 6μηνη θητεία αλλά θα πρέπει να δώσεις τα έγγραφα στο 1ο γραφείο της μονάδας σου ώστε να μειωθεί η θητεία σου.
Mrrobot
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 5:15 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Είμαστε 4 αδέλφια σύνολο, θα κάνω 6 μήνη θητεία;

Δημοσίευση από Mrrobot »

Terminator έγραψε: Κυρ Ιούλ 23, 2023 11:24 am Ναι θα κάνεις 6μηνη θητεία αλλά θα πρέπει να δώσεις τα έγγραφα στο 1ο γραφείο της μονάδας σου ώστε να μειωθεί η θητεία σου.
2 ερωτήσεις

1. Μου είχαν πει σε εμαιλ η στρατολογία θα πρέπει να τα δώσω στην στρατολογία ηλεκτρονικά (πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για στρατολογική χρήση από τον Δήμο το οποίο κ έβγαλα)
2. Σίγουρα όταν είμαστε 4 αδέρφια πιάνεται το 6 μηνο η πρέπει να είμαστε 5 αδέρφια και μέσα σε αυτούς εγώ;4+ αδέρφια δηλαδή;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Είμαστε 4 αδέλφια σύνολο, θα κάνω 6 μήνη θητεία;

Δημοσίευση από Terminator »

Πολυτεκνία ειναι οταν ειστε 4 τουλάχιστον ζώντα αδέρφια στην οικογένεια. Αν σου είπαν να το καταθέσεις ηλεκτρονικά στην στρατολογία κομπλέ απλά έλεγξε το με το 1ο γραφείο σου με τον επιλοχία-στρατολόγο της μονάδος σου οτι τα χαρτιά κατατέθηκαν και είσαι κομπλέ με αυτό.
Mrrobot
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 5:15 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Είμαστε 4 αδέλφια σύνολο, θα κάνω 6 μήνη θητεία;

Δημοσίευση από Mrrobot »

Σκέψου παρουσιάστηκα Γρεβενά 586 και τώρα με έστειλαν Κοζάνη Διαβιβάσεις και το θέμα είναι Δευτέρα αύριο πάμε Γρεβενά για εκπαίδευση και είναι κλειστό το γραφείο δεν ξέρω αν θα προλάβω δηλαδή να το καταθέσω εδώ
Μου έδωσε ένα τηλ η στρατολογία να πάρω τηλ για να κου πουν που να καταθέσω το χαρτί πήρα παρασκευή δεν απαντούσαν πότε. Ελπίζω να μην το χάσω.

Ερώτηση 2η
Επειδή είμαι από Αθήνα με πτυχίο ΑΕΙ μου είπαν από το 1ο γραφείο μπορώ να πάρω μετάθεση Αθήνα, μουφα η ισχύει λες; Έδωσα χαρτί από δουλεια κ συμπλήρωσα μια αίτηση
Ελπίζω να μην παίζει ρόλο το 6ο μήνα στην μετάθεση ... Αν την πάρω.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Είμαστε 4 αδέλφια σύνολο, θα κάνω 6 μήνη θητεία;

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν πειράζει και να μην προλάβεις να κάνεις τα χαρτιά στην στρατολογία μπορεί να γίνει η μεταβολή μέσω 1ου γραφείου είναι υποχρεωμένοι να το στείλουν στο φρουραρχείο και να σου περάσουν την μειωμένη θητεία. Οχι μούφες σου είπαν γιατί προτεραιότητα δίνεται πάντα στους πλήρως θητείας για κατ εξαίρεση μετάθεση στην Αθήνα. Εαν τώρα έχεις κάποιο γερό βύσμα στο υπουργείο εννοείται έρχεσαι Αθήνα πάς όπου θες και δεν σου λέει κανενας τίποτα. Αν σκεφτείς οτι υπήρχαν άτομα που κάναν την θητεία τους και είχαν βύσματα υπουργούς και υφυπουργούς και ερχόντουσαν στο 4μηνο στην Αθηνα καταλαβαίνεις οτι για σένα είναι αρκετά δύσκολο γιατι με 6 μηνες θητείας ποτε θα έρθεις Αθηνα;
Mrrobot
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 5:15 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Mrrobot »

Τα κατέθεσα στην στρατολογία στην ιστοσελίδα βρήκα που και πως οκ με αυτό.
Αλλά τώρα είναι λιγότερα άτομα ρε συ η ΕΣΣΟ αυτοί και οι περισσότεροι δεν είναι από Αθήνα από ότι ρώτησα από την μονάδα κ το κέντρο κατάταξης μου.
Λες να την φάω κ να κάτσω στα κατσαβραχα;
Είχα μέσο κ ήρθα εδώ δηλαδή μου είπε να δηλώσω Γρεβενά και γι'αυτό το δήλωσα οπότε θεωρώ δεν θα γίνει βλακεία
Mrrobot
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 5:15 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Mrrobot »

Γνωρίζει κανείς;
Mrrobot
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 5:15 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Mrrobot »

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές
Παίζει ρόλο από τα αγόρια της οικογένειας ποιος θα πάει πρώτος στρατό για να κάνει 6 μήνη θητεία η όλοι οι άντρες κάνουν 6 μήνη;
Για παράδειγμα εμένα ο αδελφός μου έχει ήδη πάει στρατό πριν λίγα χρόνια κ τώρα είμαι εγώ μέσα και είμαστε 4 αδέρφια σύνολο
Ευχαριστώ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Nassos »

Mrrobot έγραψε: Πέμ Δεκ 14, 2023 12:02 pm Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές
Παίζει ρόλο από τα αγόρια της οικογένειας ποιος θα πάει πρώτος στρατό για να κάνει 6 μήνη θητεία η όλοι οι άντρες κάνουν 6 μήνη;
Για παράδειγμα εμένα ο αδελφός μου έχει ήδη πάει στρατό πριν λίγα χρόνια κ τώρα είμαι εγώ μέσα και είμαστε 4 αδέρφια σύνολο
Ευχαριστώ.
Ο νόμος ορίζει ότι όλοι οι αδελφοί από τέσσερα (4) ή περισσότερα ζώντα αδέλφια δικαιούνται μειωμένη θητεία 6 μηνών.
Mrrobot
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 5:15 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Mrrobot »

Nassos έγραψε: Πέμ Δεκ 14, 2023 2:38 pm
Mrrobot έγραψε: Πέμ Δεκ 14, 2023 12:02 pm Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές
Παίζει ρόλο από τα αγόρια της οικογένειας ποιος θα πάει πρώτος στρατό για να κάνει 6 μήνη θητεία η όλοι οι άντρες κάνουν 6 μήνη;
Για παράδειγμα εμένα ο αδελφός μου έχει ήδη πάει στρατό πριν λίγα χρόνια κ τώρα είμαι εγώ μέσα και είμαστε 4 αδέρφια σύνολο
Ευχαριστώ.
Ο νόμος ορίζει ότι όλοι οι αδελφοί από τέσσερα (4) ή περισσότερα ζώντα αδέλφια δικαιούνται μειωμένη θητεία 6 μηνών.
Σε ευχαριστώ, είμαστε 4 αδέρφια στην οικογένεια οπότε είμαι. Οκ
Papas

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Papas »

Καλησπερα παιδιά ! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση …έχω καταταχθεί για Α ΕΣΣΟ τώρα τον Φλεβάρη και έχω 3 ετεροθαλή αδέρφια τα οποία είναι παντρεμένα με δίκη τους οικογένεια και άλλη μια Αδερφή μικρή με κοινό πατέρα και μάνα ! Με τα 3 αδέρφια ρχω κοινή μάνα …στη στρατολογια μου είχαν πει ότι
Ότι είμαι 6μηνος αλλά στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ούτε σε μένα ούτε στη μάνα μπυ δεν φαίνονται τα 3 ετεροθαλή αδέρφια …πως θα το δικαιολογήσω ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες