Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από IASON »

Καλησπερα σε ολους,
Τον προηγουμενο Νοεμβριο ειχα υποχρεωση καταταξης οπου δεν παρουσιαστικα λογω του οτι ημουν ναυτολογημενος.
Τον Φεβρουαριο που ξεμπαρκαρα πηγα (εντως 6 μηνων οπου λεει ο νομος) απο την Σ. Υ. Για να διακοψω την ανυποταξια μου καθως και να κανω αιτηση για αναβολη λογω ανωτερας βιας ως ναυτολογημενος την συγκεκριμενη ημερομηνια ωστε και να δικαιολογησω την απουσια μου οπως επισης και να μην καταβληθει το προστιμο οπου τελικα μου κατεβληθει χωρις να εχει παρθει η αποφαση για την αιτηση.

Την Παρασκευη παρελαβα την αποφαση τους οπου την απερριπταν καθως δεν "εβλεπαν" τον λογο απουσιας μου. Να σημειώσω οτι ως δικαιολογητικα τους ειχα παει 3-4 διαφορετικα χαρτια οπως επικυρωμενο με σφραγιδα απο το υπουργειο ναυτιλιας το ναυτικο μου φυλλαδιο με την υπηρεσια μου οπου ουσιαστικα δειχνει οτι ημουν ναυτολογημενος εκεινη την ημερομηνια, τους πηγα την βεβαιωση της ιδιας της εταιρειας που το επιβεβαιωνει, μεχρι και τις ωρες εργασιας που δουλεψα εκεινο τον μηνα το οποιο και αυτο ειναι παγκοσμιως επισημο χαρτι (υπο την εννοια οτι οποιαδηποτε αρχη στον κοσμο το αποδεχεται ως επισημο χαρτι αν το ζητησει για νομικους λογους). Ουτε καν το χαρτι καταταξης δεν ειχα ανοιξει λογω έλλειψης ιντερνετ, μεσω τις στρατολογιας που εχει και ενα κουτι να τικαρεις οτι ελαβες γνωση.

Παρολα αυτα προφανως δεν τους εκανε κανενα, οποτε θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος, τι μπορω να κανω απο εδω και περα δεδομενου οτι τρεχει και ενα προστιμο 6000 που δεν τους το χρωσταω και απο χθες για να το πληρωσω ενω ηταν φυση αδυνατο να παρουσιαστω οπως αποδεικνυεται! Εχω καποιο χρονικο περιθωριο να κανω καποια ενσταση; Μπορω να παω δικαστικως; Τι επιλογες εχω γενικα;

Ευχαριστω εκ των προτερων
edwww

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από edwww »

IASON έγραψε: Δευ Ιούλ 10, 2023 8:25 pm Καλησπερα σε ολους,
Τον προηγουμενο Νοεμβριο ειχα υποχρεωση καταταξης οπου δεν παρουσιαστικα λογω του οτι ημουν ναυτολογημενος.
Τον Φεβρουαριο που ξεμπαρκαρα πηγα (εντως 6 μηνων οπου λεει ο νομος) απο την Σ. Υ. Για να διακοψω την ανυποταξια μου καθως και να κανω αιτηση για αναβολη λογω ανωτερας βιας ως ναυτολογημενος την συγκεκριμενη ημερομηνια ωστε και να δικαιολογησω την απουσια μου οπως επισης και να μην καταβληθει το προστιμο οπου τελικα μου κατεβληθει χωρις να εχει παρθει η αποφαση για την αιτηση.

Την Παρασκευη παρελαβα την αποφαση τους οπου την απερριπταν καθως δεν "εβλεπαν" τον λογο απουσιας μου. Να σημειώσω οτι ως δικαιολογητικα τους ειχα παει 3-4 διαφορετικα χαρτια οπως επικυρωμενο με σφραγιδα απο το υπουργειο ναυτιλιας το ναυτικο μου φυλλαδιο με την υπηρεσια μου οπου ουσιαστικα δειχνει οτι ημουν ναυτολογημενος εκεινη την ημερομηνια, τους πηγα την βεβαιωση της ιδιας της εταιρειας που το επιβεβαιωνει, μεχρι και τις ωρες εργασιας που δουλεψα εκεινο τον μηνα το οποιο και αυτο ειναι παγκοσμιως επισημο χαρτι (υπο την εννοια οτι οποιαδηποτε αρχη στον κοσμο το αποδεχεται ως επισημο χαρτι αν το ζητησει για νομικους λογους). Ουτε καν το χαρτι καταταξης δεν ειχα ανοιξει λογω έλλειψης ιντερνετ, μεσω τις στρατολογιας που εχει και ενα κουτι να τικαρεις οτι ελαβες γνωση.

Παρολα αυτα προφανως δεν τους εκανε κανενα, οποτε θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος, τι μπορω να κανω απο εδω και περα δεδομενου οτι τρεχει και ενα προστιμο 6000 που δεν τους το χρωσταω και απο χθες για να το πληρωσω ενω ηταν φυση αδυνατο να παρουσιαστω οπως αποδεικνυεται! Εχω καποιο χρονικο περιθωριο να κανω καποια ενσταση; Μπορω να παω δικαστικως; Τι επιλογες εχω γενικα;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Για τους λόγους που δεν σου δόθηκε η αναβολή τα δικαιολογητικά που ζητάει η στρατολογία για τέτοιες περιπτώσεις είναι τα παρακάτω.

https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... ent/20.pdf

Αν είσαι σίγουρος ότι τους καλύπτεις με τα παραπάνω δικαιολογητικά που γράφουν πας και κάνεις ένσταση.

Και τι δικαστικώς να πας λεφτά είναι μη νομίζεις ότι δεν θα δώσεις και εκεί.
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από IASON »

Πριν κανω την αιτηση, πηγα 2 φορες απο την Στρατολογικη Υπηρεσια οπου και εξηγησα ακριβως την περιπτωση μου και ρωτησα τι επρεπε να κανω και δεν μου ειπε κανενας οτι πρεπει να εχω αυτη την βεβαιωση (2 διαφορετικα ατομα συναντησα στο γκισε, οπου και τα 2 συμβουλευτικαν ανωτερους τους πριν μου απαντησουν) ! Προφανως ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν! Βεβαια και μονο που τους εδειξα και τους κατεθεσα σε φωτοτυπιες το Ναυτικο Φυλλαδιο μου με τα στοιχεια μου κλπ με επικυρωμενη την συγκεκριμενη ημερομηνια ναυτολογησης απο το υπουργειο ναυτιλιας, θα επρεπε να το θεωρήσουν εγκυρο! Τωρα ειναι σαν να αμφισβητουν ενα ολόκληρο υπουργειο που το ιδιο παρεμπιπτόντως θα εβγαζε και την συγκεκριμένη βεβαιωση που διαβαζω στο pdf.

Ενσταση που κανω, στην Σ. Υ. Παλι; Προφανως ειναι εξοδα και το δικαστηριο αλλα απο το να πληρωσω 6 χιλιαρικα, θεωρώ θα μου ερθει πιο φθηνα. Βεβαια θα ψαξω αρμοδιο δικηγορο, απλα θελω να ξερω αν μπορω να κανω κατι χωρις να το παω δικαστικως πρωτα.
edwww

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από edwww »

IASON έγραψε: Τρί Ιούλ 11, 2023 7:14 pm Πριν κανω την αιτηση, πηγα 2 φορες απο την Στρατολογικη Υπηρεσια οπου και εξηγησα ακριβως την περιπτωση μου και ρωτησα τι επρεπε να κανω και δεν μου ειπε κανενας οτι πρεπει να εχω αυτη την βεβαιωση (2 διαφορετικα ατομα συναντησα στο γκισε, οπου και τα 2 συμβουλευτικαν ανωτερους τους πριν μου απαντησουν) ! Προφανως ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν! Βεβαια και μονο που τους εδειξα και τους κατεθεσα σε φωτοτυπιες το Ναυτικο Φυλλαδιο μου με τα στοιχεια μου κλπ με επικυρωμενη την συγκεκριμενη ημερομηνια ναυτολογησης απο το υπουργειο ναυτιλιας, θα επρεπε να το θεωρήσουν εγκυρο! Τωρα ειναι σαν να αμφισβητουν ενα ολόκληρο υπουργειο που το ιδιο παρεμπιπτόντως θα εβγαζε και την συγκεκριμένη βεβαιωση που διαβαζω στο pdf.

Ενσταση που κανω, στην Σ. Υ. Παλι; Προφανως ειναι εξοδα και το δικαστηριο αλλα απο το να πληρωσω 6 χιλιαρικα, θεωρώ θα μου ερθει πιο φθηνα. Βεβαια θα ψαξω αρμοδιο δικηγορο, απλα θελω να ξερω αν μπορω να κανω κατι χωρις να το παω δικαστικως πρωτα.
Η θεωρεία από την πράξη και την εγκυρότητα μιας βεβαίωσης απέχει πολύ από την γραφειοκρατία της χώρας που ζούμε.

Δεν κάνεις ένσταση άλλα προσφυγή όπως θα διαβάσεις στο παρακάτω αρχείο που σου έχω βάλει.

https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... ent/51.pdf
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από IASON »

Γενικα επικρατει παραλογισμος σε αυτη την χωρα! Δεν περιμενα ποτε μια δημοσια υπηρεσια να απορριπτει ενα επικαιροποιημένο δημόσιο εγγραφο (το Ναυτικο Φυλλαδιο για τους ναυτικους ειναι σαν την ταυτοτητα για ολους τους πολιτες) μιας αλλης δημοσιας υπηρεσιας για μια βεβαιωση που η ιδια δημοσια υπηρεσια εκδίδει! Παρανοια...

Εν παση περιπτωση ευχαριστω για την βοηθεια! Θα κανω την προσφυγη με ολα τα δικαιολογητικα που τους εδωσα + αυτη την βεβαιωση που ζητανε, μπορει και να γλιτώσω τον δικηγόρο τελικα!
Edwwww

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από Edwwww »

IASON έγραψε: Τετ Ιούλ 12, 2023 3:36 pm Γενικα επικρατει παραλογισμος σε αυτη την χωρα! Δεν περιμενα ποτε μια δημοσια υπηρεσια να απορριπτει ενα επικαιροποιημένο δημόσιο εγγραφο (το Ναυτικο Φυλλαδιο για τους ναυτικους ειναι σαν την ταυτοτητα για ολους τους πολιτες) μιας αλλης δημοσιας υπηρεσιας για μια βεβαιωση που η ιδια δημοσια υπηρεσια εκδίδει! Παρανοια...

Εν παση περιπτωση ευχαριστω για την βοηθεια! Θα κανω την προσφυγη με ολα τα δικαιολογητικα που τους εδωσα + αυτη την βεβαιωση που ζητανε, μπορει και να γλιτώσω τον δικηγόρο τελικα!
Η λογική λέει ότι θα δικαιωθείς, ενημέρωσε όταν πάρεις επίσημη απάντηση.
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από IASON »

Ερωτηση: Το χαρτι βεβαιωσης οτι ημουν ναυτολογημενος που ζηταει για την αιτηση ανωτερας βιας ειναι μονο για ατομα που προερχονται πχ απο σχολείο; Τυπου λυκειο, επαλ κλπ?
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από IASON »

Ξερει καποιος τελικα αν ισχυει μονο για τα παιδια που ερχονται απο λυκεια?
Edwwww

Απόρριψη αίτησης για λόγους ανωτέρας βίας

Δημοσίευση από Edwwww »

Και γιατί δεν ρωτάς με email την στρατολογία?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες