Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ιωάννης

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Καλησπέρα ΕΠΕΙΓΟΝ

Το Σάββατο 09/05/2020, μου έστειλε η στρατολογία στο e-mail μου το σημείωμα κατάταξης το οποίο με ενημερώνει ότι πρέπει να παρουσιαστώ στις 05/06/2020 στο ΠΡΟΚΟΠΙΔΗ (Θεσσαλονίκη). Αρχικά, είναι η 2η φορά (ή η 3η αν μετράμε την αναβολή λόγω σπουδών μετά τα 18), που με καλούν για κατάταξη. Η 1η και πιο βασική απορία μου έχει να κάνει με το πως λειτουργεί η αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Θα σας εξηγήσω πως έχει η κατάσταση... Τα τελευταία 5 χρόνια μένω στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένα τα τελευταία 2.5 Χρόνια παρακολουθούμαι από ψυχίατρο στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο Ψυχιατρική Κλινική αλλά και από ιδιώτη ψυχίατρο στην Αθήνα σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι επείγον για τον λόγο ότι τα γρήγορα ραντεβού στο Αιγινήτειο είναι δυσεύρετα. Έχω διάγνωση κατάθλιψη (όχι δεν είναι μούφα για τον στρατό γιατί όντως συμβαίνει αυτό τα τελευταία 2.5 - 3 Χρόνια με αρκετές αλλαγές στην φαρμακευτική μου αγωγή και ακόμα μια αλλαγή τον τελευταίο μήνα που δυσκόλεψαν λίγο τα πράγματα λόγω του εγκλεισμού). Πριν 1 χρόνο πήρα αναβολή από το στρατό για ψυχολογικούς λόγους με διάγνωση από την θεράπων ιατρό μου στο Αιγινήτειο. Το πρόβλημα μου όμως αυτήν την φορά είναι, ότι λόγω του κορονοϊού όλες οι υπηρεσίες κινούνται με ταχύτητα χελώνας και ενώ έχω Κάνει Την αίτηση για πιστοποιητικο ψυχολογικής διάγνωσης από το Αιγινήτειο (αρχές του μήνα), δεν ξέρω κατά πόσο θα βγει γρήγορα για να το έχω μέχρι τέλος του μήνα που πρέπει να ανέβω (συνήθως η διαδικασία παίρνει από 20 μέρες μέχρι 1 μήνα, όταν όμως όλα λειτουργούν κανονικά... ). Οπότε σκέφτηκα την επιλογή της "Αναβολής για κοινωνικούς λόγους" που είναι για ένα μικρο διάστημα. Το θέμα όμως είναι δεν ήξερα Τι να αιτηθώ για την αναβολή... Και επικαλέστηκα οικονομικούς λόγους για να βρω δουλειά για να μπορέσω να καλύψω τα χρέη που έχω στον ιδιοκτήτη της οικίας μου Αλλά και σε άλλους φορείς ΔΕΗ κτλπ. Μιας και είμαι άνεργος τους τελευταίους 2 μήνες και Μένω και μόνος μου χωρίς να μπορώ να πάρω βοήθεια από την οικογένειά μου. Επίσης, ανέφερα και προσωπικούς λόγους τύπου ότι μόλις ξεχρεώσω πρέπει να αρχίσω τις διαδικασίες να φύγω από το σπίτι για να μετακομίσω στους γονείς μου γιατί αν πάω στρατό το χρέος θα συνεχίσει να μεγαλώνει.

Πήγα λοιπόν πριν 2 μέρες στα ΚΕΠ για να κάνω την αίτηση. Είχα μαζί μου κάποια δικαιολογητικά γιατί διάβασα στο διαδίκτυο ότι πρέπει να αποδείξεις αυτά που λες και ζητάς. Είχα λοιπόν μια βεβαίωση από ΟΑΕΔ που επιβεβαίωνε την 2-μήνη ανεργία μου, το συμβόλαιο του σπιτιού για να επιβεβαιώσει ότι είναι στο όνομα μου και εγώ πληρώνω και τον τελευταίο λογαριασμό ΔΕΗ που έγραφε πάνω ότι χρωστάω από 11/04/2019. Έγραψα λοιπόν ένα μεγάλο κειμενάκι στην υπεύθυνη δήλωση και το έδωσα στον υπάλληλο που μου έκανε την αίτηση. Εκεί που μου λέει "τελειώσαμε" τον ρωτάω με απορία "έχω και κάποια δικαιολογητικά Να επισυνάψουμε", και μου λέει "δεεεεεεν χρειάζονται κάναμε την αίτηση, βάλαμε την αστυνομική σου ταυτότητα και ένα πιστοποιητικο γέννησης". Και έτσι έφυγα αφού μου είπε ότι δεν χρειάζονται...

Σήμερα, λοιπόν, λαμβάνω στο e-mail μου ότι απορρίφθηκε η αίτηση μου "διότι από τα υποβαλλόμενα έγγραφα δεν προκύπτουν επαρκώς οι λόγοι που επικαλείται για την χορήγηση αναβολής κατάταξης για κοινωνικούς λόγους. " ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ. Παράλληλα υπάρχει στο e-mail και το τηλέφωνο της επιβλέπουσας την οποία θα καλέσω αύριο το πρωί για πληροφορίες και να της πω Τι έχει γίνει με τα δικαιολογητικά Και να ρωτήσω αν μπορώ να ξανά-υποβάλλω αίτηση.

Και ερωτώ! ΤΙ ΦΑΣΗ; Παντού έλεγαν ότι δίνουν εύκολα (... συνεχίζεται ...)
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Εγω θα πηγαινα στη θέση σου στο Φρουραρχειο θα τους ελεγα το προβλημα υγειας, οτι παρακολουθουμε απο ψυχιατρο και ολη την αγωγη. Και θα τους εδειχνα και την παλια γνωματευση. Επισης θα τους ελεγα λογω της κατατασης ειναι αδυνατο να παρω την νεα γνωματευση. Θα σου δωσουν θεωρω σιγουρα νεα αναβολη υγείας τουλάχιστον 6 μήνες.

Σκεψου ειμαστε ατομα στο εξωτερικο που πρεπει να παμε φρουραρχειο κ δεν βρισκουμε πτηση να παμε. Εσυ εισαι ελλαδα, εκμεταλευσου το!

IoannisT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 11:38 pm
Επικοινωνία:

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από IoannisT »

Επειδη δεν ειμαι και πολυ οικείος με τις ονομασιες των στρατιωτικων υπηρεσιων. Εννοεις να παω στην Αθηνα στο Φρουραρχειο; Ή στην Ξανθη που ειναι η πολη καταγωγης μου. Γιατι αν εννοεις στην Ξανθη... Ουτως ή αλλιως αν δεν βρω τροπο... Θα ανεβω Ξανθη 3-4 μερες πριν την καταταξη και θα ξεκινησω διαδικασια αναβολης για ψυχολογικους λογους με ο, τι εχω. Έχω και την παλιά διάγνωση που είχα πέρυσι από την γιατρό μου στο Αιγινήτειο, και όλες τις αλλαγές της φαρμακευτικής μου αγωγής με σφραγίδα της γιατρού (αυτές τις οδηγίες που σου λένε πόσα χάπια να παίρνεις και ποια ώρα της ημέρας). Μέχρι και την καρτέλα με τα ραντεβού μου στο Αιγινητειο έχω που την υπογράφει η γιατρός κάθε φορά που πραγματοποιώ ραντεβού (έχει 12 υπογεγραμμένες συναντήσεις μέσα σε 2 χρόνια).

Γι' αυτο μεχρι να ερθει εκεινη η στιγμη να ανεβω Ξανθη... Κοιταω αν μπορω να το αποφυγω να κανω το ταξιδι με αναβολες για κοινωνικους λογους και τετοια... Θα παρω και στο τηλεφωνο που μου εδωσαν χθες να μαθω αν μπορω να ξανακανω αιτηση για αναβολη.

Ευχαριστω για την απαντηση

*Το συνεχιζεται που αναφερεται στο post μου τι ειναι; Δεν φαινεται η συνεχεια αυτων που εγραψα; *
IoannisT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 11:38 pm
Επικοινωνία:

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από IoannisT »

Σε περιπτωση που δεν εμφανιζεται μετα το "συνεχιζεται" στην αρχικη μου δημοσιευση:

Και ερωτώ! ΤΙ ΦΑΣΗ; Παντού έλεγαν ότι δίνουν εύκολα την αναβολή για κοινωνικούς λόγους χωρίς καν να γράψεις πολλά μπλα μπλα. Και εγώ τους έγραψα 1 σελίδα λόγους και τσίμπησα απόρριψη; Προσπάθησα σήμερα να κινήσω μερικά νήματα για να επιταχύνω την διαδικασία της έκδοσης πιστοποιητικού Από το Αιγινήτειο αλλά και πάλι δεν ξέρω... Θα μάθω αύριο περισσότερες πληροφορίες. Ξέρετε αν γίνεται να ξανακάνω αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς λόγους; Πιστεύετε ότι με αυτά τα δικαιολογητικά Που θα προσκόμιζα θα τους κάλυπτα; Αλλιώς τι θέλουν; Να γράψω κάτι άλλο; Να του πω την αλήθεια, ότι δηλαδή, λόγο της πανδημίας το Αιγινήτειο δεν μου βγάζει πιστοποιητικο διάγνωσης και οτι δεν πρεπει να χασω το επομενο ραντεβου γιατι παρακολουθει την καινουργια φαρμακευτικη αγωγη; Θα μου πουν "δεν μας αφορα"... Είμαι στα πρόθυρα να αρχίσω να κλαίω από τα νεύρα και το άγχος μου και είναι ΟΤΙ χειρότερο αυτήν την περίοδο που άλλαξα και την φαρμακευτική μου αγωγή... Θέλω γνώμες παρακαλώ...
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από Liapunov13 »

IoannisT έγραψε: Ξέρετε αν γίνεται να ξανακάνω αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς λόγους;


ναι μπορεις

fsafsa

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από fsafsa »

IoannisT έγραψε:Σε περιπτωση που δεν εμφανιζεται μετα το "συνεχιζεται" στην αρχικη μου δημοσιευση:

Και ερωτώ! ΤΙ ΦΑΣΗ; Παντού έλεγαν ότι δίνουν εύκολα την αναβολή για κοινωνικούς λόγους χωρίς καν να γράψεις πολλά μπλα μπλα. Και εγώ τους έγραψα 1 σελίδα λόγους και τσίμπησα απόρριψη; Προσπάθησα σήμερα να κινήσω μερικά νήματα για να επιταχύνω την διαδικασία της έκδοσης πιστοποιητικού Από το Αιγινήτειο αλλά και πάλι δεν ξέρω... Θα μάθω αύριο περισσότερες πληροφορίες. Ξέρετε αν γίνεται να ξανακάνω αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς λόγους; Πιστεύετε ότι με αυτά τα δικαιολογητικά Που θα προσκόμιζα θα τους κάλυπτα; Αλλιώς τι θέλουν; Να γράψω κάτι άλλο; Να του πω την αλήθεια, ότι δηλαδή, λόγο της πανδημίας το Αιγινήτειο δεν μου βγάζει πιστοποιητικο διάγνωσης και οτι δεν πρεπει να χασω το επομενο ραντεβου γιατι παρακολουθει την καινουργια φαρμακευτικη αγωγη; Θα μου πουν "δεν μας αφορα"... Είμαι στα πρόθυρα να αρχίσω να κλαίω από τα νεύρα και το άγχος μου και είναι ΟΤΙ χειρότερο αυτήν την περίοδο που άλλαξα και την φαρμακευτική μου αγωγή... Θέλω γνώμες παρακαλώ...


Κοινωνικοί λόγοι ξέρεις τι είναι; Οικονομικοί πχ, οικογενειακά προβλήματα στο σπίτι κτλπ, εσένα η αιτιολογία σου ήτανε για ιατρικό λόγο και για αυτό στην απέρριψαν.

Για ιατρικούς λόγους υπάρχουν άλλες αναβολές και διαφορετική διαδικασία.

Και να ξανακάνεις για κοινωνικούς θα φας πάλι άκυρο.

Και η απορία μου είναι η εξής, με όλα τα τα προβλήματα που έχεις ζητάς αναβολή για κοινωνικούς λόγους η οποία είναι στην ουσία για 1 εσσό, δηλαδή σε 3 μήνες εσύ δεν θα έχει αυτά τα προβλήματα; Οι αναβολές για ιατρικούς-ψυχολογικούς λόγους δίνονται το λιγότερο 6 μήνες, κάτι θα ξέρουν και οι αρμόδιοι δεν νομίζεις;

IoannisT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 11:38 pm
Επικοινωνία:

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από IoannisT »

Μα δεν ζητησα γι ιατρικους λογους... Κοιταξε το 1ο μηνυμα. Οικονομικους λογους επικαλεστηκα. Ηθελα τον χρονο που παρεχει η συγκεκριμενα κατηγορια αναβολης κοινωνικων λογων μπας και τρεξουν οι διαδικασιες στο δημοσιο και μου βγαλουν την βεβαιωση την ιατρικη.

Τελος παντων, οπως και να εχει τους καλεσα σημερα και μου ειπαν οτι οι οικονομικοι λογοι ως αιτηση περνανε δυσκολα πια, γι αυτο μου την ακυρωσαν. Ακομα και δικαιολογητικα να εδειχνα που επιβεβαιωνουν οικονομικα προβλημα, πιθανοτατα παλι θα με απερριπταν. Τωρα... Τι να πω... Ή μου το ειπε ετσι... Ή οντως ισχυει και αλλαξε κατι...
fsafsa

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από fsafsa »

IoannisT έγραψε:Μα δεν ζητησα γι ιατρικους λογους... Κοιταξε το 1ο μηνυμα. Οικονομικους λογους επικαλεστηκα. Ηθελα τον χρονο που παρεχει η συγκεκριμενα κατηγορια αναβολης κοινωνικων λογων μπας και τρεξουν οι διαδικασιες στο δημοσιο και μου βγαλουν την βεβαιωση την ιατρικη.

Τελος παντων, οπως και να εχει τους καλεσα σημερα και μου ειπαν οτι οι οικονομικοι λογοι ως αιτηση περνανε δυσκολα πια, γι αυτο μου την ακυρωσαν. Ακομα και δικαιολογητικα να εδειχνα που επιβεβαιωνουν οικονομικα προβλημα, πιθανοτατα παλι θα με απερριπταν. Τωρα... Τι να πω... Ή μου το ειπε ετσι... Ή οντως ισχυει και αλλαξε κατι...


Φίλε παρουσιάζεσαι παίρνεις απαλλαγή και ξεμπερδεύεις.

Petran

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από Petran »

Καλησπέρα Ιωάννη! Λυπάμαι για την απόρριψη του αιτήματος σου. Κι εγώ σήμερα έπαθα το ίδιο πράγμα. Ενώ είχα κάνει την αίτηση μαζί με όλα τα δικαιολογητικά τα οποία αποδείκνυαν πλήρως τους ισχυρισμούς μου, μου έριξαν άκυρο! Και καλά επειδή για το ενα από τα προβλήματα που τους ανέφερα δεν είχα στείλει έγγραφο(πραγμα αστοχο, μιας και μια χαρά εγγραφο τους είχα στείλει!). Θα τους στέλνω συνέχεια αίτηση μέχρι να σβήσει ο ήλιος! Στην ανάγκη θα παω και την ίδια μέρα που παρουσιάζομαι να ξαναζητησω αναβολή. Εσύ τελικά τι εκανες; ξαναεστειλες αίτηση; έγινε δεκτη;
IoannisT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 11:38 pm
Επικοινωνία:

Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από IoannisT »

Καλησπερα σου και συγγνωμη για την καθυστερηση, απλα μιας και "λυθηκε" το ζητημα μου, δεν εμπαινα συχνα χαχα!

Λοιπον... Δεν εκανα κατι επιπλεον, γιατι πηρα τηλεφωνο στην κυρια που μου απερριψε την αιτηση και με παρεπεμψε στον ανωτερο της (και οι δυο πολυ ευγενικοι ανθρωποι) και μιλησαμε, τους εξηγησα τι εγινε με τα δικαιολογητικα και το ΚΕΠ και μου ειπαν οτι ακομα και τα δικαιολογητικα να εφερνα... Πολυ δυσκολα θα μου εδιναν αναβολη για κοινωνικους λογους. Δεν ξερω γιατι... Αν αλλαξε κατι αυτην την περιοδο... Διαβαζω οτι κι αλλα παιδια εχουν προβλημα... Οποτε δεν μπορει να ειμαι μονο εγω... Τελος παντων!

Οπως και να εχει, εγω την αναβολη την ηθελα μονο και μονο για να δωσω περισσοτερο χρονο στο δημοσιο νοσοκομειο που με παρακολουθει να μου βγαλει την βεβαιωση μου... Εεε τι να κανω... Εχω ειδοποιησει οτι βιαζομαι αν δεν μου την βγαλουν μεχρι Δευτερα-Τριτη που θα παω στο Φρουραρχειο να ζητησω την αναβολη για ψυχολογικους λογους, θα τους παω το περσινο χαρτι... Το φετινο χαρτι απο τον ιδιωτη ψυχιατρο μου και τις αγωγες που μου εγραφε η γιατρος στο Αιγινητειο... Εεεε θα τους δωσω και το τηλεφωνο της γιατρου απο το δημοσιο νοσοκομειο να επιβεβαιωσουν αμα θελουν τα λεγομενα μου γιατι οντως με παρακολουθει 3 χρονια και λογο κορονοιου αργει η διαδικασια του χαρτιου... Εεε ελεος αν δεν πειστουν...
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Απόρριψη αναβολής για κοινωνικούς λόγους

Δημοσίευση από apricot99 »

IoannisT έγραψε: Δευ Μάιος 25, 2020 2:21 pm Καλησπερα σου και συγγνωμη για την καθυστερηση, απλα μιας και "λυθηκε" το ζητημα μου, δεν εμπαινα συχνα χαχα! Λοιπον... Δεν εκανα κατι επιπλεον, γιατι πηρα τηλεφωνο στην κυρια που μου απερριψε την αιτηση και με παρεπεμψε στον ανωτερο της (και οι δυο πολυ ευγενικοι ανθρωποι) και μιλησαμε, τους εξηγησα τι εγινε με τα δικαιολογητικα και το ΚΕΠ και μου ειπαν οτι ακομα και τα δικαιολογητικα να εφερνα... Πολυ δυσκολα θα μου εδιναν αναβολη για κοινωνικους λογους. Δεν ξερω γιατι... Αν αλλαξε κατι αυτην την περιοδο... Διαβαζω οτι κι αλλα παιδια εχουν προβλημα... Οποτε δεν μπορει να ειμαι μονο εγω... Τελος παντων! Οπως και να εχει, εγω την αναβολη την ηθελα μονο και μονο για να δωσω περισσοτερο χρονο στο δημοσιο νοσοκομειο που με παρακολουθει να μου βγαλει την βεβαιωση μου... Εεε τι να κανω... Εχω ειδοποιησει οτι βιαζομαι αν δεν μου την βγαλουν μεχρι Δευτερα-Τριτη που θα παω στο Φρουραρχειο να ζητησω την αναβολη για ψυχολογικους λογους, θα τους παω το περσινο χαρτι... Το φετινο χαρτι απο τον ιδιωτη ψυχιατρο μου και τις αγωγες που μου εγραφε η γιατρος στο Αιγινητειο... Εεεε θα τους δωσω και το τηλεφωνο της γιατρου απο το δημοσιο νοσοκομειο να επιβεβαιωσουν αμα θελουν τα λεγομενα μου γιατι οντως με παρακολουθει 3 χρονια και λογο κορονοιου αργει η διαδικασια του χαρτιου... Εεε ελεος αν δεν πειστουν...
Γεια σου φιλε μου, τελικα τι εγινε με τι διαδικασια?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης