ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από georgekir »

Νομιζω πως δεν ισχυει αυτο, αν δεν παρουσιαστει διαγραφεται μετα απο ενα ορισμενο χρονικο διαστημα και συνεχιζει στην επομενη πολιτικη σχολη
Ανώνυμος

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Αρχικά, χρόνια πολλά και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώσατε. Δυστυχώς δε φτάνω την ΣΣΑΣ με 10%. Σαφώς και η επιλογή είναι καθαρά δική μου και έχω ακόμη περίοδο να κατασταλάξω για το τι θα ακολουθήσω. Έχω όμως μερικές απορίες για τους έμπειρους:1) Αν παρουσιαστώ και έπειτα απεγγραφώ επέρχεται ποινή;

2) Ενδέχεται να μη με δεχθούν σε άλλη σχολή στρατιωτική;

3) Επίσης αν έχοντας αποχωρίσει από τη ΣΑΝ υπάρχει το δικαίωμα να ξαναμπώ;

4) Τέλος, μπορώ να κάνω αναστολή;

(Ο ένας χρόνος που δίνεται στους εν δυνάμει φοιτητές χωρίς να μένουν πίσω στα μαθήματα)

Ρωτάω γιατί ενδεχομένως την περίοδο αυτήν να την αξιοποιήσω προσπαθώντας ξανά χωρίς να χάσω τη ΣΑΝ.

Ευχαριστώ και πάλι.

georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από georgekir »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ας απαντήσω στις ερωτήσεις σου:1. Αν φύγεις πριν την ορκομωσία δεν υπάρχει ποινή ενώ μετά πρέπει να πληρώσεις χρηματική αποζημίωση

2. Όχι

3. Νομίζω πως ναι φέτος είδα στις πκε παιδί που έφυγε από ΣΙ και έκανε με 10% για να ξαναμπεί

4. Όχι

Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Armyforce »

Ανώνυμος έγραψε:3) Επίσης αν έχοντας αποχωρίσει από τη ΣΑΝ υπάρχει το δικαίωμα να ξαναμπώ;

Να ξαναμπείς ενώ έχεις αποχωρήσει την ίδια χρονιά ή να ξαναμπείς ξαναδίνοντας σε επόμενη χρονιά; Γενικά, στις στρατιωτικές σχολές, όταν αποχωρήσεις σου δίνουν ένα μικρό χρονικό περιθώριο αν θες να επιστρέψεις αν το μετανιώσεις. Σε επόμενη χρονιά αν ξαναδώσεις μπορείς κανονικά να μπεις πάλι.
M.P.

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από M.P. »

1. Πριν την ορκωμοσία δεν υφίσταται ποινή. Μετά πληρώνεις νομίζω ένα ποσό που εάν θυμάμαι καλά είναι ένα καθαρό μηνιάτικο ανθυπολοχαγού.2. Εάν φύγεις για λόγους υγείας δεν μπορείς να ξαναμπείς σε στρατιωτική νομίζω.

3. Έχοντας παραιτηθεί δεν υπάρχει διάστημα να το σκεφτείς ώστε να ξαναγυρίσεις, άπαξ και φύγεις έφυγες. Και νομίζω ότι άμα παραιτηθείς από μια στρατιωτική σχολή δεν μπορείς να ξαναμπείς στην ίδια.

4. Όχι. Δεν υπάρχει περίοδος αναστολής, άμα μπεις είναι φάση "σκάσε και κολύμπα". Είτε παρακολουθείς και προσπαθείς, είτε φεύγεις (δηλαδή σε κάνουν αυτοί να φύγεις).

Τα άνωθεν στα λέω με πάσα επιφύλαξη, είναι πράγματα που έχω ακούσει/μάθει από γνωστούς μου που είναι μέσα σε στρατιωτικές σχολές ή ήταν και έφυγαν.

Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Armyforce »

Αν έχεις αποχωρήσει οικειοθελώς και θες να ξαναδώσεις και να μπεις στην ίδια σχολή γίνεται. Επίσης, ισχύει νομίζω για όλες τις στρατιωτικές σχολές, σου επιτρέπουν να επιστρέψεις σε ένα μικρό χρονικό διάστημα απλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό μετά την ορκωμοσία. Αν φύγεις στο πρώτο έτος δεν πληρώνεις τίποτα. Αν φύγεις μετά πληρώνεις για κάθε μήνα το 65% του καθαρού μισθού των ανθυπολοχαγών για όσους μήνες ήσουν απ' τον ένα χρόνο και πάνω. Επίσης, αν σε διώξουν οι ίδιοι για ιατρικούς λόγους πριν τα μέσα Νοέμβρη μπορείς να γραφτείς στην δεύτερη επιλογή που είχες στο μηχανογραφικό κι αν έχει περάσει ο Νοέμβρης πάλι μπορείς να γραφτείς στη δεύτερη επιλογή σου αλλά για το επόμενο έτος. Στην περίπτωση της ΣΑΝ και της ΣΣΑΣ αν σε διώξουν για λόγους υγείας σου δίνουν το δικαίωμα να συνεχίσεις στη Νοσηλευτική του ΕΚΠΑ κανονικά και για τη ΣΣΑΣ στο αντίστοιχο τμήμα του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Armyforce την Τρί Αύγ 16, 2022 12:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μαρια

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Μαρια »

Καλησπέρα διαβάζοντας όλο το φόρουμ πιο πάνω έλαβα κάποιες πληροφορίες για τις συνθήκες που επικρατούν από πρακτικής άποψης στα νοσοκομεια τελειώνοντας ΣΑΝ ωστόσο εν τέλη η επαφή με την τέχνη του επαγγέλματος δηλαδή καθαρισμος αστενών, καθετήρες κτλ γίνεται και από αξιωματικούς ετσι;
Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Αγαπητή Μαρία, η νοσηλευτική είναι μια και είναι απαιτητικό και σκληρό επάγγελμα. Στην Ελλάδα, όλες οι βαθμίδες ΔΕ-ΤΕ-ΠΕ τα κάνουν όλα, γιατί το απλούστατο λόγο της έλλειψης προσωπικού. Φυσικά και γίνονται τα πάντα από τους νοσηλευτές. Μην ξεχνάς κιόλας, στον στρατό υπάρχει η λέξη διαταγή. Άστεγους, περιθωριακούς κλπ βέβαια δεν θα δεις στα στρατιωτικά νοσοκομεία. Αν σου αρέσει το επάγγελμα, προχώρα. Αν πιστεύεις, με το που ορκιστείς, θα μπεις σε ένα γραφείο και θα γίνεις προϊστάμενη και θα δίνεις εντολές, καλύτερα να το ξανασκεφτείς. Φιλικά πάντα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anastasis1900 την Τρί Αύγ 30, 2022 9:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
spearb

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από spearb »

Καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν το σώμα κατάταξης στη ΣΑΝ το επιλέγει ο φοιτητής ή αν όχι, ποιος το επιλέγει, με ποια κριτήρια και εάν υπάρχει τρόπος αλλαγής;

Επιπλέον, ο απόφοιτος θα εργάζεται τα επόμενα χρόνια στην Αθήνα ή μπορεί να δουλέψει σε κάποια άλλη περιοχή της Ελλάδας;

Αληθεύει ότι με το που μπει στη στρατιωτική σχολή ο φοιτητής, πληρώνεται; Αν ναι, στο τέλος της φοίτησης θα πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα;

Και τέλος, είναι καλός ο μισθός (θα εκτιμήσω την απάντηση που θα περιέχει αριθμό).

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει!

L

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από L »

Κατά τη γνώμη μου αξίζει να το ξαναπροσπαθήσεις αν το θες πραγματικά. Ξέρω άτομο που έδωσε 3 φορές πανελλήνιες και κατάφερε και πέρασε σσας που ήταν η πρώτη του επιλογή. Σκέψου πως αν ξαναδωσεις τα μόρια σου θα είναι σίγουρα περισσότερα από φέτος. Όποτε στη χειρότερη περίπτωση περνάς πάλι ΣΑΝ του χρόνου Καλύτερα να ξαναπροσπαθήσεις παρά να το έχεις απωθημένο

georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από georgekir »

Καλησπέρα, α) Οχι το σωμα δεν το επιλεγει ο σπουδαστης, αλλα ανοιγουν θεσεις και γινεται επιλογη αναλογα με την αρχαιοτητα η οποια προκυπτει απο την (ακαδημαικη, στρατιωτικη και αθλητικη εκπαιδευση)

β) Οχι δεν ειναι βεβαιο οτι θα εργαζεται στην Αθηνα, φυσικα μπορει να δουλεψει και σε αλλη περιοχη της ελλαδας

γ) Ναι αληθευει. Οχι δεν χρειαζεται να τα επιστρεψει μετα το τελος της φοιτησης, καθως αυτα τα χρηματα αποτελουν βοηθημα.

δ) Ο μισθος με το που βγει απο τη σχολη ειναι γυρω στα 1000 ευρω τα οποια μεταβαλλονται αναλογα με τη βαθμολογικη εξελιξη. Τωρα το αν ειναι καλος η κακος μπορεις να το κρινεις μονο εσυ. Παντως τα χρηματα πρεπει να ειναι απο τα τελευταια πραγματα που θα πρεπει να σε νοιαζουν πριν διαλεξεις μια τετοια σχολη. Αν το κινητρο ειναι καθαρα οικονομικο, τοτε ισως μια στρατιωτικη σχολη δεν ειναι η καταλληλη επιλογη (Το λεω απολυτα φιλικα και δεν κατακρινω ουτε ειρωνευομαι την ερωτηση σου) .

Ελπιζω να βοηθησα, καλη συνεχεια.

spearb

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από spearb »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!
galkeaper13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2023 10:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από galkeaper13 »

Καλησπέρα σας. Ήθελα να σας ρωτήσω, είμαι 1ο έτος στην Νοσηλευτικη του Εκπα και έχω δηλώσει με το 10 %χωρίς νέα εξέταση καθώς και έδωσα πρόσφατα τις προβλεπόμενες απο το υπουργείο άμυνας προκαταρκτικές εξετάσεις επειδή θέλω να πάω στην ΣΑΝ. Από την στιγμή που εισελθω επιτυχώς στον αντίστοιχο στρατιωτικο τομέα θα επαναλάβω ξανά το 1ο έτος;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες