Απολυτήριο Στρατού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΧΡΗΣΤΟΣ

Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Καλημερα σε ολους. Δεν μπορω να εντοπισω πουθενα στο αρχειο μου το απολυτηριο του στρατου. Εχω απολυθει πριν 2 χρονια. Εχει συμβει σε καποιον κατι παρομοιο και πως κινηθηκε?
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από electrolisa »

Το απολυτηριο ειναι το Ε. Φ. Π ή μια βεβαιωση που μας δωσανε;

οκ, χαζη ερωτηση, αλλα ως τωρα τις δουλειες μου τις εκανα παντα με πιστοποιητικο τυπου Α, οποτε συγχωρατε με.
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από dn24 »

electrolisa έγραψε:Το απολυτηριο ειναι το Ε. Φ. Π ή μια βεβαιωση που μας δωσανε;

οκ, χαζη ερωτηση, αλλα ως τωρα τις δουλειες μου τις εκανα παντα με πιστοποιητικο τυπου Α, οποτε συγχωρατε με.


Καλησπέρα, το Ε. Φ. Π, ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από Jay27 »

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν όσοι απαλλάσσονται από την στράτευση με Ι5 παίρνουν απολυτήριο στρατού. Ποια η διαφορά απολυτηρίου στρατού σε σχέση με τα πιστοποιητικά στρατολογικής κατάστασης; Ευχαριστώ.
Johnτζον

Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από Johnτζον »

Jay27 έγραψε:Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν όσοι απαλλάσσονται από την στράτευση με Ι5 παίρνουν απολυτήριο στρατού. Ποια η διαφορά απολυτηρίου στρατού σε σχέση με τα πιστοποιητικά στρατολογικής κατάστασης; Ευχαριστώ.


Καποιος να απαντησει σε αυτο;

b52
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 28, 2023 1:28 pm
Επικοινωνία:

Βοήθεια για το Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από b52 »

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω μια απορία για την οποία θα ήθελα τα φώτα σας. Την ημέρα που απολύθηκα από το στρατό, πριν 2.5 χρόνια, είχε πέσει το σύστημα και δε μπόρεσαν να μου δώσουν ένα τελευταίο χαρτί, που αν δεν απατώμαι οικτρά μου είχαν πει πως είναι το απολυτήριο. Είπαμε αν είναι να περάσω σε κάποιες μέρες να το πάρω, αλλά δεν το έκανα και το θέμα ξεχάστηκε. Τώρα που τελειώνω τη σχολή και θα βγω στη γύρα για καμιά δουλειά, προφανώς το απολυτήριο μου είναι απαραίτητο. Πριν λίγο έκανα αίτηση στο site της στρατολογίας για πλήρες Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης. Και περνάμε στις απορίες:

1) Είναι το Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης το ίδιο έγγραφο με το απολυτήριο;
2) Αν όχι, είμαι καλυμμένος με το να παρουσιάζω (πχ στον εργοδότη) το πιστοποιητικό;
3) Στα χαρτιά που έχω στο φάκελο μου βλέπω μια βεβαίωση από την τελευταία μου μονάδα που αναγράφει πως εκπλήρωσα κανονικά τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις. Μήπως είναι αυτό το απολυτήριο τελικά; Δείτε το χαρτί εδώ:https://ibb.co/jTv0Cxv
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι αυτό είναι. Όταν πήγα να βγάλω το νέου τύπου διαβατήριο το 2010 στο Αστυνομικό Τμήμα ζήτησαν αυτή την βεβαίωση για να επαληθεύσουν ότι δεν είχα εκκρεμότητα με τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.
b52
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 28, 2023 1:28 pm
Επικοινωνία:

Re: Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από b52 »

Nassos έγραψε: Τρί Φεβ 28, 2023 4:41 pm Ναι αυτό είναι. Όταν πήγα να βγάλω το νέου τύπου διαβατήριο το 2010 στο Αστυνομικό Τμήμα ζήτησαν αυτή την βεβαίωση για να επαληθεύσουν ότι δεν είχα εκκρεμότητα με τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.
Με συγχωρείς Νάσσο, μια τελευταία διευκρίνηση. Στο Α. Τ. Σου ζήτησαν Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης ή βεβαίωση σαν κι αυτή που έβαλα στην εικόνα (γιατί βεβαίωση λέγεται κι αυτή) ;https://ibb.co/jTv0Cxv
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτή τη βεβαίωση που παρέθεσες στο link έδωσα. Δεν είχα στη κατοχή μου Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης. Την ίδια ακριβώς βεβαίωση είχα δείξει και σε συνεντεύξεις για δουλειά.
b52
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 28, 2023 1:28 pm
Επικοινωνία:

Re: Απολυτήριο Στρατού

Δημοσίευση από b52 »

Nassos έγραψε: Τρί Φεβ 28, 2023 6:29 pm Αυτή τη βεβαίωση που παρέθεσες στο link έδωσα. Δεν είχα στη κατοχή μου Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης. Την ίδια ακριβώς βεβαίωση είχα δείξει και σε συνεντεύξεις για δουλειά.
Να 'σαι καλά, σε ευχαριστώ. Αυτό το site με είχε βοηθήσει και στην κατάταξη (μάλιστα πρέπει να ήσουν και πάλι εσύ που μου είχες λύσει κάποιες απορίες τότε), αυτό το site και τώρα.


Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Δευ Ιουν 05, 2023 1:34 am.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης