Εκκρεμής απαλλαγή και μετακόμιση στο εξωτερικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kyriakos

Εκκρεμής απαλλαγή και μετακόμιση στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Kyriakos »

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να κάνω μία εξειδικευμένη ερώτηση για το πολυ-συζητημένο θέμα της απαλλαγής λόγω ψυχολογικών θεμάτων υγείας.

Μετά την λήξη της αναβολής μου λόγω σπουδών, πήρα 2ετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους η οποία λήγει σε ένα χρόνο (Σεπτέμβριος 2022). Η 2ετή αναβολή μου δόθηκε μετά από σχετική γνωμάτευση ιδιωτικού ψυχιάτρου, τον οποίον επισκεπτόμουν και στο παρελθόν για πραγματικούς λόγους και όχι απλά για να πάρω αναβολή από τον στρατό.

Το πλάνο που είχα έως και πρόσφατα ήταν να αιτηθώ μία ακόμα ετήσια αναβολή του χρόνου, η οποία (από όσο γνωρίζω) θα είναι και μόνιμη απαλλαγή (εκτός αν αποφασίσω να στρατευτώ εγώ ο ίδιος στο μέλλον).

Στο ενδιάμεσο έχω σταματήσει να επισκέπτομαι τον συγκεκριμένο ψυχίατρο και να κάνω χρήση της όποιας φαρμακευτικής αγωγής και δεν σκοπεύω να επισκευτώ τον ίδιο ή κάποιον άλλον στο άμεσο μέλλον.

Αν και είχα σκοπό να αφήσω τα πράγματα να εξελιχθούν με φυσικό τρόπο έως ότου λήξει η αναβολή μου και κληθώ να παρουσιαστώ ξανά (ήμουν εξοικειωμένος με την ιδέα της στράτευσης, χωρίς βέβαια να είναι κάτι που θα μου είναι εύκολο σωματικά και ψυχολογικά κυρίως), μου έχει παρουσιαστεί μία επαγγελματική πρόταση στο εξωτερικό την οποία θα είχα δεχθεί ήδη αν δεν είχα εκκρεμείς στρατιωτικές υποχρεώσεις.

Με βάση διαφόρων συζητήσεων/απόψεων που έχω διαβάσει στο ίντερνετ, η μόνη "λογική" λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να δεχθώ την πρόταση, να μετακομίσω στο εξωτερικό, όταν μου έρθει το χαρτί να επιστρέψω στην Ελλάδα και να αιτηθώ στην επιτροπή την αναβολή/απαλλαγή μου με την ελπίδα ότι θα τα καταφέρω σε σύντομο χρονικό διάστημα ώστε να επιστρέψω στο εξωτερικό και στην δουλειά μου.

Ένα εναλλακτικό σενάριο που σκέφτομαι είναι να μην επιστρέψω σύντομα και να εξαγοράσω μελλοντικά την απαλλαγή μου (πληρώνοντας και το πρόστιμο).

Κανένα από τα δύο σενάρια δεν μου φαίνεται ιδανικό, στην πρώτη περίπτωση λόγω της αβεβαιότητας και στην δεύτερη λόγω έλλειψης γνώσεων που έχω στο θέμα (είχα μία τηλεφωνική επικοινωνία με έναν δικηγόρο σχετικά, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτική).

Εάν κάποιος έχει να μου προτείνει το οτιδήποτε ή να μου δώσει κάποιες παραπάνω πληροφορίες θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Σε ευχαριστώ που αφιέρωσες τον χρόνο να το διαβάσεις Εικόνα

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Εκκρεμής απαλλαγή και μετακόμιση στο εξωτερικό

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Στην πρώτη περίπτωση... Εφόσον έχεις πάρει 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας δεν δικαιουσαι ούτε μια μέρα παραπάνω οπότε όταν θα σε καλέσουν πας για οριστική κρίση... Που σημαίνει ικανός για στράτευση ή ανίκανος για στράτευση Ι5 ... Καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν μπορείς να προδικάσεις από τώρα

Στη δεύτερη περίπτωση που θα σε καλέσουν και δεν θα παρουσιαστεις θα σου επιβληθεί πρόστιμο 6.000 ευρώ το οποίο σταδιακά θα προσαυξανεται όσο δεν το αποπληρώνεις. Και όταν πας 33 χρόνων έχεις δικαίωμα να εξαγορασεις τη θητεία σου αφού προηγούμενος υπηρετήσεις 20 μέρες υποχρεωτικά.800 ευρώ το μήνα επί 11 μήνες ... Σύν το πρόστιμο της ανυποταξίας 6.000

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Σεπ 14, 2021 8:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kyriakos

Εκκρεμής απαλλαγή και μετακόμιση στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Kyriakos »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εάν συνέχιζα να έβλεπα ψυχίατρο έως ότου μου ερχόταν η ειδοποίηση κατάταξης, θα έπρεπε να κάνω ό, τι και την προηγούμενη φορά (φρουραρχείο λίγες ημέρες πριν και παράπεμψη σε στρατιωτικό νοσοκομείο για "εξέταση") και επιπλέον να περνούσα και από την επιτροπή απαλλαγής στο τέλος;

Μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο αυτή την φορά χωρίς όμως κάποια γνωμάτευση ιατρού (με το σκεπτικό ότι έχουν περάσει 2 χρόνια αναβολής για ιατρικούς λόγους) ; Δηλαδή να είμαι στο εξωτερικό, να πάω στο φρουραρχείο λίγες μέρες πριν, να αιτηθώ εξέταση από στρατιωτικό γιατρό (πριν παρουσιαστώ) και εν τέλει να περάσω από την επιτροπή απαλλαγής; Ή για να συμβεί αυτό θα πρέπει και πάλι να έχω γνωμάτευση μαζί μου στο φρουραρχείο;

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Εκκρεμής απαλλαγή και μετακόμιση στο εξωτερικό

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Kyriakos έγραψε:Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εάν συνέχιζα να έβλεπα ψυχίατρο έως ότου μου ερχόταν η ειδοποίηση κατάταξης, θα έπρεπε να κάνω ό, τι και την προηγούμενη φορά (φρουραρχείο λίγες ημέρες πριν και παράπεμψη σε στρατιωτικό νοσοκομείο για "εξέταση") και επιπλέον να περνούσα και από την επιτροπή απαλλαγής στο τέλος;

Μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο αυτή την φορά χωρίς όμως κάποια γνωμάτευση ιατρού (με το σκεπτικό ότι έχουν περάσει 2 χρόνια αναβολής για ιατρικούς λόγους) ; Δηλαδή να είμαι στο εξωτερικό, να πάω στο φρουραρχείο λίγες μέρες πριν, να αιτηθώ εξέταση από στρατιωτικό γιατρό (πριν παρουσιαστώ) και εν τέλει να περάσω από την επιτροπή απαλλαγής; Ή για να συμβεί αυτό θα πρέπει και πάλι να έχω γνωμάτευση μαζί μου στο φρ



Εγώ θα σε συμβούλευα όταν σε ξανακαλεσουν... Λίγες πριν. Να έρθεις Ελλάδα και να πάρεις μια γνωμάτευση από ψυχίατρο που σε παρακολουθούσε στο παρελθόν ή από οποιοδήποτε άλλον ... Και να πας στο Φρουραρχείο με ένα χαρτί στα χέρια... Διότι διαφορετικά λίγο δύσκολο να σου δώσουν Ι5

Kyriakos

Εκκρεμής απαλλαγή και μετακόμιση στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Kyriakos »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εκκρεμής απαλλαγή και μετακόμιση στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Duster1 »

Αν πας για απαλλαγη συμφωνω με τον ANONYMOS να παρεις γνωματευση γιατρου. Να κανω μια διορθωση. Αν κανεις εξαγορα και δεν εχεις πληρωσει το προστιμο, αυτο διαγραφεται. Δεν πληρωνεις και το προστιμο και την εξαγορα. Αν εχεις πληρωσει μερος του διαγραφεται το υπολοιπο. Αν το πληρωσεις και μετα παρεις την απαλλαγη δεν σου επιστρεφουν τιποτα. Παντως αφου εχεις ηδη μια διετη αναβολη νομιζω η καλυτερη επιλογη ειναι να πας για την οριστικη απαλλαγη.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες