Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
manolakis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 11:14 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από manolakis »

Καλησπέρα φόρουμ, είμαι στρατιώτης της ελδυκ 2020γ εσσο και έχω ένα μήνα ακόμα στο νησί και ένα στον επαναπατρισμό. Στης 25 Νοεμβρίου απεβίωσε ο πατέρας μού, πήρα μια εικοσαημερη άδεια για να είμαι στην κηδεία κλπ και δεν άντεχα ψυχολογικά να συνεχίσω να υπηρετώ. Πίστευα πως θα δώσω τα τελευταία μου λεφτά σε εισιτήρια να πετάξω για να κάτσω καραντίνα μια εβδομάδα και να είμαι ανεφ την επόμενη και να γυρίσω. Τελικά θα κάτσω όλο τον μήνα και μου φέρονται τα στελέχη σαν σκουπίδι. Ο δικας είπε στην μούρη μου πως δεν τον νοιάζει καθόλου αυτο που μου συνέβη και έβαζε φυλακές που έχουν μακρινει τα μαλλιά μου, τα οποία ως το τελευταίο κούρεμα του πατέρα μου ήταν δύσκολο να αποχωριστώ. Έχω θωλωσει με την κατάσταση, κάθε μέρα χειροτερευω και έχω γίνει μια κινούμενη απομονομενη κατάθλιψη εδωπερα, κάτι που τα στελέχη μάλλον βλέπουν ως απειθαρχία (;) έρχομαι εδώ απεγνωσμένα να ρωτήσω αν δικαιούμαι να μιωθει η θητεία και να απολυθω γιατί έχω διαβάσει πως το δικαιούμαι αλλά κανένας δεν έχει ασχοληθεί. Κάθε δευτερόλεπτο σέρνεται και υπάρχουν άνθρωποι πίσω που με χρειαζονται. Τι να κάνω; Ευχαριστώ.
grd28
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2020 5:03 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από grd28 »

Καλησπέρα φίλε μου! Αρχικά συλλυπητήρια για τον πατέρα σου. Όσον αφορά το ερώτημα σου απ όσο γνωρίζω οποιοσδήποτε σε περίπτωση πρόσφατου θανάτου γονέα (εντός 2 ετών) Δικαιούται μετάθεση στον πλησιέστερο τόπο κατοικίας του. Θα πρέπει βέβαια να συγκεντρώσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά (Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης τελευταίου μήνα και την ληξιαρχική πράξη θανάτου γονέα). Όσον αφορά τα κριτήρια μειωμένης θητείας αν ήδη δεν τα πληροίς για διάφορους κοινωνικούς ή ιατρικούς λόγους σε περίπτωση που είσαι ο μοναδικός ή ο μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα δικαιούσαι οκτάμηνη θητεία. Σου στέλνω και ένα λινκ αν ήδη δεν το έχεις βρει μήπως σε βοηθήσει. Καλό υπόλοιπο http://www.eoty.gr/main/text.asp

Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από Andri »

Καλησπέρα και τα συλλυπητήρια μου, έχασα και εγώ τέλος Δεκέμβρη τον πάτερα μου και είμαστε τρίτεκνοι, εγώ μοναδικό αγόρι και έχω 2 κορίτσια η μία άνεργη και η άλλη φοιτήτρια, η μητέρα μου πλέον συνταξιούχος λόγω χηρειας... Πόσο καιρό πρόκειται να κάνω θητεία;
tony28
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 8:39 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από tony28 »

Καταρχην συλλυπητηρια φιλε. Γ ακομη μια φορα βλεπουμε ποσο για το ΠΟυΤ_ο ειναι πολλα απο τα στελεχη μεσα. Τρεξε το φιλε μονο σου. Υπομονη. Μιλα με τους αλλους στρατιωτες που εισαι μαζι. Δικαιουσε μεταθεση και ασε τοους αλλους να λενε οτι θελουν και παντα μπορεις να το πας νομικα αν σου πουνε κατι αλλο.
Σειρά 369

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από Σειρά 369 »

Καλησπέρα, εμενα έχει πεθάνει ο πατέρας μου αλλά δεν είμαι ο μεγαλύτερος γιος. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνω 8μηνο έτσι;
Alexandros

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από Alexandros »

Καλημέρα παιδιά είμαι στρατό και έχω κάνει 3 μήνες και έχει πεθάνει ο πατέρας μου και η μητέρα είναι άνεργη. Όμως δεν είμαι το μεγαλύτερο παιδί, δικαιούμαι 8 μήνη θητεία;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Alexandros έγραψε:Καλημέρα παιδιά είμαι στρατό και έχω κάνει 3 μήνες και έχει πεθάνει ο πατέρας μου και η μητέρα είναι άνεργη. Όμως δεν είμαι το μεγαλύτερο παιδί, δικαιούμαι 8 μήνη θητεία;
Το δικαίωμα μειωμένης θητείας στη δικιά σου περίπτωση το έχει ο μεγαλύτερος γιός της οικογένειας και αυτό δεν μεταφέρεται στο επόμενο κατά ηλικιακή σειρά παιδί.

Λαέρτης

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από Λαέρτης »

Καλησπέρα ο πατέρας μου είναι στα τελευταία του και θα ήθελα να ξέρω όταν γίνει το κακο (γιατί μας είπαν ότι έχει 2 με 3 μήνες ζωής) πόσες μέρες θα μου δώσουν; Ξέρω ότι διοικούμε 4 μέρες αλλά αυτή θα με δώσουν τίποτα; Γιατί είναι πάρα πολύ λίγο 4 μέρες!
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Λαέρτης έγραψε:Καλησπέρα ο πατέρας μου είναι στα τελευταία του και θα ήθελα να ξέρω όταν γίνει το κακο (γιατί μας είπαν ότι έχει 2 με 3 μήνες ζωής) πόσες μέρες θα μου δώσουν; Ξέρω ότι διοικούμε 4 μέρες αλλά αυτή θα με δώσουν τίποτα; Γιατί είναι πάρα πολύ λίγο 4 μέρες!
Εννοείται ότι θα παρεις παραπάνω. Θα το ζητησεις απο το διοικητη σου. Κανείς δεν προκειται να σου το αρνηθει σε αυτες τις πςριπτωσεις.

Siskos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 2:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω θανάτου πατέρα

Δημοσίευση από Siskos »

Είμαι στ έσο, και είμαι Λήμνο, ο πατέρας μου ήταν ανάπηρος κατά την διάρκεια της θητείας μου και απεβίωσε το Φεβρουάριο, ήμουν έτοιμος να στείλω τα χαρτιά για 8 μηνο αλλά έγινε αυτό το απρόοπτο. Θέλω να ξέρω εάν δικαιούμαι το 8 μηνο ακόμα αλλιώς σκέφτομαι να πάρω αναβολή γιατί δεν αντέχω άλλο...
ΣΙΣΚΟΣ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης