Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
typos

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από typos »

Ρε τυπε, ασκησεις θα κανεις και σαν αμφιβιος. Και με ζοντιακ, ακομη και αν δεν εισαι εσυ ο χειριστης. Τωρα για το πλυσιμο, συνηθως χωνουν τους ΧΕΛ, αλλα ως αγγαρεια, ισως χωσουν οποιον φανταρο βρουν μπροστα τους, δεν ειναι λογος αυτος για να μην πας αμφιβιος ή ειδικες δυναμεις γενικοτερα.
αδσφ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από αδσφ »

Καλά, ειδικές δυνάμεις και πτυχία/ηλικία δεν πάνε μαζί. Εγώ μπήκα εθελοντής στα 29 μου με πολυτεχνείο και μεταπτυχιακό και μου σκίσανε ό, τι είχα και δεν είχα στην αγγαρεία. Για μήνες κοιμόμουν 3-4 ώρες την ημέρα, ακόμα και όταν άλλοι κληρωτοί (8-10 χρόνια νεότεροί μου) κοιμώταν μεσημέρια και βράδια. Απο γραφείο σε σκοπιά σε περίπολο σε θαλαμοφυλίκι και πάλι γραφείο και μετά διπλά νούμερα, γερμανικά και ό, τι μπορείς να φανταστείς. Δεν πέρασα βασική εκπαίδευση νεοσυλλέκτου γιατί ήμουν σε γραφείο. Όταν ρωτούσα τους/τις λοχίες πότε θα μάθω ασκήσεις ακριβείας και τα βασικά μου απαντούσαν "στη μονάδα θα τα μάθεις". Μ' έστειλαν οδηγό (λόγω ηλικίας υποθέτω;) ενώ είχα παρακαλέσει τον λοχαγό μου να με στείλει για καμιά μάχιμη ειδικότητα. Πήγα Σπάρτη όπου έκανα τη βασική ειδικότητα μισή γιατί το μισό χρόνο περνούσα συνεντεύξεις για το σε ποιο γραφείο θα με χώσουν. Έφυγα ανειδίκευτος απο τη Σπάρτη και πήγα στη μονάδα όπου με χώσαν απο την πρώτη ημέρα σε γραφείο. Και απο εκείνη την ημέρα ξεκίνησε το πολύμηνο σκίσιμό μου. Απο το πρωί καθάριζα τουαλέτες γιατί τα πιτσιρίκια σιχαινόταν να μπούν στις τουαλέτες (και παίρνανε οι γονείς τους τηλέφωνα), μετά γραφείο, σκοπιά, περίπολο, κουζίνα και όλα τα προβλεπόμενα. Πήγα δύο φορές να δώσω εξετάσεις για ειδικότητα οδηγού και μου πήραν το χαρτί απο το χέρι λέγοντας ότι "δεν είχε έρθει η ώρα μου ακόμα". Άρχισαν να μου την λενε γιατί δεν φορούσα τον μπερέ αλλά το τζόκευ του πεζικού και όταν τους έλεγα "για να φορέσω τον μπερέ πρέπει να περάσω ΤΠΕΝ" στραβώνανε και μου την λέγανε γιατί ήμουν αγυάλιστος (έμπαινε χώμα ανάμεσα στη σόλα και το αρβυλο επειδή το στρατόπεδο ήταν χωμάτινο). Οταν μου τη λέγανε για βασικά πράγματα που έπρεπε να είχα μάθει στο κέντρο νεοσυλλέκτων και τους απαντούσα οτι μου είπαν θα τα μάθαινα στη μονάδα σκυλιάζανε. Στο τέλος κατέληξα να παρακαλάω να πάω 50άρα και με το ζόρι με αφήσανε. Και για να μου σπάσουν τον τσαμπουκά που το "έπαιζα μάχιμος" με στείλανε για ύπνο στις 12 η ώρα το προηγούμενο βράδυ απο το γραφείο (με πέταξε έξω ο επόπτης ασφαλείας) απο την δουλειά που μου είχαν αφήσει για την επόμενη ημέρα, με χώσανε σκοπιά 3-6,6-6:30 έκανα καθαριότητα στις τουαλέτες και το θάλαμο,6:30-16:00 σερί στο γραφείο για "δουλειά της επόμενης ημέρας, αφού θα πάω 50άρα και δεν θα κάτσω να δουλέψω", χωρίς να προλάβω να φάω σαν άνθρωπος, και μετά σφεντόνα να φτιάξω το μπέργκιν στο οποίο απο το σφίξιμό μου να προλάβω έβαλα κι εγώ πόσα άχρηστα πράγματα (προβλεπόμενα όμως) και ο σάκος πέρασε τα 30 κιλά και τα πράγματα ήταν τυχαία μέσα στο σάκο. Κι ευτυχώς με λυπήθηκε ένας παλιός και μου έβγαλε τα μισά απο μέσα και μου έδωσε δυο συμβουλές για να την βγάλω καθαρή. Μετά απο δύο ώρες σηκώθηκα για 50άρα. Και μετά απο 11 ώρες περπάτημα και αφού έσφιξα τα δόντια να την βγάλω για να την σπάσω σε όλους τους γιωτάδες αξιωματικούς που με κοιτούσαν αφ'υψηλού και τερμάτισα την άσκηση έφερα 10/10 βολή, στα 500 μέτρα και με κοιτούσαν οι αξιωματικοί και οι επόπ με μισό μάτι, με πλησίασε ένας λοχαγός (υπεύθυνος για τη μισθοδοσία) και μου είπε "βλέπω μια χαρά είσαι. Όταν γυρίσουμε σε θέλω στο γραφείο". Όσο για άλλες ασκήσεις, ούτε για πλάκα.

Όταν έγιναν τα Ίμια ήμουν 16 ετών. Τότε, είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να υπηρετήσω στις ένδοξες Ειδικές Δυνάμεις.
Κάποτε είχα ένα όνειρο.
Μιχ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Μιχ »

Ρε τυπε, εσυ αυτο κατάλαβες; Δεν θα πάω χελ αν είναι έτσι είπα! Ειδικές δυνάμεις προφανώς και θα πάω! Δεν το αποφάσισα σε 5 λεπτά και αν δεν έχω φουσκωτό δεν θα πάω! Το έχω αποφασίσει εδω και χρόνια και σε οποία ειδικότητα και να είναι θα πάω! Όσο για την εμπειρία του φίλου απο πάνω ελπίζω να μην παθω τα ίδια! Είσαι πάντως τσακαλι αδερφε! Μπράβο σου! Μην φταίνε μερικοί κολλημένοι για να χαλάσουν τις ιδέες σου(αν και κάτι πήγαν να καταφέρουν)! Μακάρι να χαν όλοι το κουράγιο σου!
Άβαταρ μέλους
darkeos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 2:47 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από darkeos »

Γεια σας παιδιά! Δήλωσα αμφίβιος. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Αν με στείλουν ειδικότητα ασυρματιστής πρώτα περνάω ΠΕΝ στη μονάδα και μετά με στέλνουν για ειδικότητα; Πως γίνεται. Περιμένω να δω που θα βγει η μετάθεση. Μόλις ορκιστήκαμε.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από dn24 »

darkeos έγραψε:Γεια σας παιδιά! Δήλωσα αμφίβιος. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Αν με στείλουν ειδικότητα ασυρματιστής πρώτα περνάω ΠΕΝ στη μονάδα και μετά με στέλνουν για ειδικότητα; Πως γίνεται. Περιμένω να δω που θα βγει η μετάθεση. Μόλις ορκιστήκαμε.


Καλησπέρα φίλε μου. Λοιπόν καλή θητεία να έχεις όταν έρθει η ώρα. Έχουμε και λέμε (πράγματα τα οποία υπάρχουν και έχουν απαντηθεί πολλαπλές φορές) : Εαν πάς πρώτα σε μονάδα εκτός ειδικών δυνάμεων,δίνεις τα αθλήματα και μετά όταν σου έρθει η μετάθεση πας Πεύκο για ΠΕΝ,εκτός απο οδηγούς μάγειρες, ΧΕΛ και νοσοκόμους, και μετά θα περάσεις ειδικότητα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
darkeos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 2:47 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από darkeos »

Συγνώμη έδωσα ελλιπής πληροφορίες. Έχω ήδη ορκιστεί με την 2012 ΣΤ ΕΣΣΟ στο Πεύκο και είμαι έξω με 4 μέρες άδεια. Δήλωσα αμφίβιος. ΠΕΝ στο πεύκο περνάνε ειδικότητες ΧΕΛ και νοσοκόμοι έτσι μου είπαν τα παιδιά εκεί. Άλλοι μου είπαν θα περάσω ΠΕΝ στη μονάδα άλλοι στο Πεύκο. Έχω μπερδευτεί. Ενδεχομένως η ειδικότητα που θα πάρω θα είναι χειριστής ασυρμάτου. Γι΄αυτό ρωτάω. Κάποιοι μου είπαν πως με αυτή την ειδικότητα πρέπει να πάω κάπου στο Χαλάνδρι για εκπαίδευση. Δεν ξέρω τι παίζει πια.
Άβαταρ μέλους
darkeos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 2:47 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από darkeos »

Τα ΠΕΝ κρατάνε 21 μέρες σωστα; Η ειδικότητα μετά που παίρνεις πόσο καιρό κρατάει έως ότου να μας στείλουν σε μονάδα ;
Άβαταρ μέλους
Limenikos69
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2021 11:58 am
Επάγγελμα: Απόστρατος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Limenikos69 »

Καλημέρα. Γνωρίζουμε μήπως ποιες ειδικότητες υπάρχουν για κληρωτούς στους Αμφίβιους Καταδρομείς; Ευχαριστώ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες