Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από The Marine »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω (είμαι έφεδρος υποψήφιος πεζοναυτης) αν επιτρέπεται να έχω στη στολή μου από την αριστερή πλευρά κάτω από το "δυνάμεις πεζοναυτών" την ελληνική σημαία ραμμένη; Επιτρέπεται; Η αυτό είναι μόνο για τα στελέχη;
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από The Marine »

Sailor123 έγραψε:Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω (είμαι έφεδρος υποψήφιος πεζοναυτης) αν επιτρέπεται να έχω στη στολή μου από την αριστερή πλευρά κάτω από το "δυνάμεις πεζοναυτών" την ελληνική σημαία ραμμένη; Επιτρέπεται; Η αυτό είναι μόνο για τα στελέχη;


Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει γιατί παρουσιάζομαι στη μονάδα την Πέμπτη και έχω ράψει τη σημαία με γάζι; Θέλω να ξέρω αν πρέπει να τη βγάλω μη φάω καμιά καμπάνα μιας και δεν πάω Πεζικό και δεν το έχουν σε τίποτα να μου ρίξουν καμιά κράτηση-φυλακή.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο τη μονάδα να σου πουν;

Κανονικά μόνο τη σημαία επιτρέπεται να έχεις στη στολή εξόδου αν δεν είσαι ενταγμένος στις Δυνάμεις Πεζοναυτών.
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από wolver »

Sailor123 Επειδη απολυομαι σε 8 μερες και υπηρετω στους πεζοναυτες, σχετικα με την σημαια που λες ειναι αναλογα που θα πεσεις αδερφε. Οι περισσοτεροι δεν εχουνε θεμα (εγω προσωπικα δεν ειχα ραμμενη ελληνικη σημαια). Ο κανονισμος παντως δεν το προβλεπει.
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από The Marine »

Ευχαριστώ πολύ για τις απάντησεις σας να είστε καλά
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από The Marine »

Γνωρίζει κάποιος τι διακριτικά προβλέπεται να φοράει ένας εφεδρος στο στρατό και που ακριβώς; Πχ αγίους, εθνόσημο, ομάδα αίματος κλπ...
Μητσος 19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 16, 2020 10:40 pm
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από Μητσος 19 »

Η παραλλαγή της αεροπορίας επιτρέπεται εκτός στρατοπέδου εν καιρώ θητείας ;
1.2
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Αν είναι στολή εξόδου επιτρέπεται, εκτός και αν υπάρχει διαταγή του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας.
Ένας Ηλίθιος

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από Ένας Ηλίθιος »

Καλησπέρα σας, διάβασα ολόκληρη την συζήτηση ωστόσο μου μένουν τρεις απορίες.1. Δηλαδή αυτό που απαγορεύεται ως πολίτης είναι να φορέσεις στολή η οποία έχει παράσημα, διακριτικά, εθνόσημο και έμβλημα;

2. Εφόσον ο Ε. Σ. Σου δίνει στο τέλος της θητείας σου το καπέλο και το μπερέ, όπου έχουν πάνω το εθνόσημο, πως ακριβώς δεν επιτρέπεται να φορέσεις το εθνόσημο (εκτός αν μπορείς αλλά σύμφωνα με τον κώδικα που έχει ο στρατός για την ενδυμασία) ;

3. Επιτρέπεται να φορέσει πολίτης στρατιωτική στολή χωρίς το εθνόσημο, χωρίς έμβλημα, χωρίς διακριτικά και χωρίς παράσημα (μιλάμε για στολή επίσημη φαντάρου της δεκαετίας περίπου του 90, έχει και ένα καπέλο που μοιάζει με τα καπέλα των πωλητών hot dog) ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

1) Ναι απαγορεύεται.

2) Το τζόκευ και μπερε χωρίς εθνόσημο μπορείς να το φοράς. Ειδικά το τζόκευ το έχω δει να το φοράνε οικοδόμοι και γενικά εργάτες.

3) Βασικά μπορεί, αλλά για τίποτε απόκριες ή καμιά φάρσα, όχι για σοβαρή έξοδο.

Η σειρά μου (298 Α ΕΣΣΟ 2007) ήταν η τελευταία που είχε αυτή την φαιοπράσινη στολή εξόδου και μόνο το καλοκαιρινό πουκάμισο με τις επωμίδες κράτησα, ταιριάζει με χακί σορτσάκια. Τα υπόλοιπα τα πέταξα, ακόμη και τα σκαρπίνια. Ήταν παντελώς άλλων εποχών αυτή η στολή και πεταμένα λεφτά από τη στιγμή που επιτρέπουν στους οπλίτες θητείας να φοράνε πολιτικά ρούχα.

Πολλοί εργάτες και αγρότες φοράνε τις στολές που είχαν στο Στρατό ή αγοράζουν καινούργιες, ειδικά παντελόνι, γιατί είναι φτηνές. Επίσης αρκετοί φοράνε και τα άρβυλα που κράτησαν από τη θητεία τους.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης