Διακριτικά στελεχών των Ειδικών Δυνάμεων

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jimis

Διακριτικά στελεχών των Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από jimis »

Το Α22 τι σημαινει;

https://defencereview.gr/wp-content/uploads/HASFE3.jpg

Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Διακριτικά στελεχών των Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Εφόσον λοιπόν τον μικρό αετό τον παίρνουν οι 3 πρώτοι του ΤΠΕΝ, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις με ποια κριτήρια βγαίνουν αυτοί οι 3 πρώτοι; Τους βάζουν αθλητικές δοκιμασίες και το παίρνουν αυτοί με τους καλύτερους χρόνους / επιδόσεις ; Ή υπάρχει άλλη διαδικασία. Ρωτάω γιατί είναι ωραίο σηματακι και επειδή μπαίνω στρατό τώρα σύντομα θα ήθελα να το έχω
nik

Διακριτικά στελεχών των Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από nik »

Το γνωστό και ως "μαχητόσημο" δίνεται θεωρητικά στους συνολικά καλύτερους 3 στρατιώτες, με την Ολοκλήρωση της εκπαιδευσης στο ΤΠΕΝ. Μετράνε σίγουρα τα αθλήματα που θα δώσεις στο τέλος αλλά και η γενικότερη απόδοση σε όλα τα αντικείμενα που θα διδαχθείς, ηγετικές ικανότητες, πειθαρχία, ανάληψη πρωτοβουλιών, οι επιδόσεις σε στίβο μάχης/γυμναστική και επίσης αν βγαίνεις συχνά ελεύθερος ασκήσεων ή υπηρεσιών. Στο τέλος και οι εκπαιδευτές προτείνουν με βάσει την εικόνα που έχουν σχηματίσει. Πριν και μετά από όλα αυτά υπάρχει το ΒΥΣΜΑ. Οπότε μην απορήσεις αν την ημέρα της απονομής μπερέ καλέσουν να πάρει μαχητόσημο ο χειρότερος βουτυρομπεμπές όλου του ΤΠΕΝ. Αυτή είναι η ''άλλη διαδικασία'' που περιγράφεις. Αμα σου αρέσει τόσο πολύ το σηματάκι προετοιμάσου οσο μπορείς για να είσαι καλός.

Γενικά μη δίνεις όμως πολύ σημασία σε αυτό. Πιο πολύ δούλεμα τρώνε όσοι το πήραν με βύσμα. Και μπορεί απο την άλλη να είσαι ο πιο μάχιμος και να μην το πάρεις, μη σκας!
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Διακριτικά στελεχών των Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Σ ευχαριστώ πολύ για την επιπλέον εξήγηση φίλε Νικ. Εγώ θα πάω όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένος έτσι κι αλλιώς γιατί και από μόνος μου αθλουμαι σ ένα υψηλό επίπεδο και κάνω πρωταθλητισμό οπότε οι επιδόσεις μου θεωρώ θα ξεχωρίσουν όσο να ναι. Από κει και πέρα αν δεν το πάρω, δεν πειράζει.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες