Ανάκληση 6μηνης θητείας μετά από απόλυση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Tatsy07
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 30, 2021 9:22 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση 6μηνης θητείας μετά από απόλυση

Δημοσίευση από Tatsy07 »

Καλησπέρα παιδιά, το Νοέμβριο κατατχθηκα στον στρατό. Έκανα την θητεία μου σαν εξαμήνος με την προϋπόθεση ότι κανένας από τους δύο γονείς δεν μπορούν να εργαστούν λόγω ότι ο πατέρας μου έχει πεθάνει πριν 6 χρόνια και η μάνα μου έχει ακρωτηριασει το πόδι της λόγω καρκίνου. Πήγα στο στρατιωτικό την εξέτασαν την έβγαλαν ανίκανη για καθε εργασία. Με πήραν μετά από μια εβδομάδα πως το εξάμηνο έγινε αποδεκτό. Αυτά έγιναν στα μέσα της θητειας μου. Δηλαδή 3 μήνες πριν απολυθω. Απολύθηκα τον 9 μαϊου του 21.

Έγιναν οι διαδικασίες που έπρεπε να γίνουν και πήρα την ταυτότητα. Μέχρι προχθές που με πήραν τηλέφωνο από την στρατολογία και μου λένε ότι ανακάλεσαν το εξάμηνο και μέσα στον Ιούνιο πρέπει να ξανά μπω για άλλους δύο μήνες για τον λόγο ότι η μάνα μου στην εφορία φαίνεται κατι σαν αγρότισσα και επειδή νοικιάζουμε ένα χωράφι στα οποίο περνούμε 2.000 τον χρόνο μου είπαν ότι φαίνεται σαν να δουλεύει και πρέπει να κάνεις 8μηνο αντί για εξάμηνο. Και ρωτάω εγώ τώρα γίνεται με μια μάνα άρρωστη να κάνει ακόμα θεραπείες και χειρουργεία με 2.000 ευρώ τον χρόνο να τα βγάλουμε πέρα. Τόσα θέλουν οι γιατροί για τα βασικά.

Πώς είναι δυνατόν με τόσα μειονεκτήματα να κάνω οκτάμηνο. Γινεται αφού έχω βάλει υπογραφές έχω πάρει ταυτότητα να με καλέσουν πίσω ; Και γιατί τόσο καιρό δεν το έψαχναν και θυμήθηκαν τώρα. Εγώ έχω κλείσει δουλειά και υπάρχει η εξεταστική. Δεν γίνεται να με καλούν πίσω αυτό είναι απαράδεκτο. Και ξανά ρωτώ μπορώ να κάνω κάτι να το αποφύγω γιατί δεν υπάρχει ο χρόνος και η οικονομική δυνατότητα να ξανά πάω.

Θα χαθούν λεφτά και βοήθεια στην οικογένεια μου που με χρειάζεται. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει στο τι μπορώ να κάνω

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Μάιος 31, 2021 9:11 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση 6μηνης θητείας μετά από απόλυση

Δημοσίευση από Mparmpas »

Πολυ κουλο ρε φιλε, ανακινησαν τετοιο θεμα μετα απο ενα εξαμηνο; Και ειδικα θεμα αναπηριας που δεν υπαρχει θεμα ιασης; Παρε οτι χαρτι εχεις απο ΙΚΑ, στρατιωτικους γιατρους και πατε στην στρατολογια. Βρωμαει λιγο καρφωτη παντως, μηπως υπαρχει καποιος που εχετε κακες σχεσεις;
Tatsy07
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 30, 2021 9:22 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση 6μηνης θητείας μετά από απόλυση

Δημοσίευση από Tatsy07 »

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Μετά τον θάνατο του πατέρα μου είχαμε θέμα με τα περιουσιακά (όπως γίνεται σχεδόν πάντα) με τους συγγενείς του. Και ειδικά με. Τον αδελφό του και την οικογένειά του. Οπότε θα μπορούσε ναι να μυρίζει καρφωτη. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με. Την στρατολογία την Παρασκευή και τον προισταμενο.. Έχω τα χαρτιά από τους γιατρούς της μάνας μου από τις θεραπείες που έχει κάνει, τις εγχειρήσεις θα έχει κάνει και είναι να κανει. Θα τα μαζέψω και θα πάω να δω τι μπορεί να γίνει γιατιΠραγματικά είναι το πιο κουλό πράγμα. Δεν γίνεται να το κράτος και ο ελληνικός στρατός να μην μεριμνει τέτοιες περιπτώσεις οπου μερικοί άνθρωποι τα βγάζουν πολύ δύσκολα πέρα. Και ειδικά σε τέτοιους καιρούς. Ήταν η ευκαιρία Να δουλέψω για να φροντίσω την οικογένεια μου όσο μπορώ σε αυτήν την δύσκολη φάση και για τον δύσκολο χειμώνα που έρχεται. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και πάλι για την απάντηση
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες