Απαγόρευση εμβολιασμού στρατιωτικών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.O.A.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 12:47 pm
Επικοινωνία:

Απαγόρευση εμβολιασμού στρατιωτικών

Δημοσίευση από D.O.A. »

Κύριοι, Καλημέρα. Πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε μια διαταγή του ΓΕΕΘΑ που εν'ολίγις απαγορεύει ρητά τον εμβολιασμό του προσωπικού μέσω της αντίστοιχης κυβερνητικής πλατφόρμας. Προτρέπει μάλιστα όσους έχουν κλείσει ραντεβού σε εμβολιαστικό κέντρο να το ακυρώσουν, γιατί διαφορετικά θα διωχθούνε πειθαρχικά. Και σας ρωτάω κύριοι:

Από που κι ως που και από πότε παραβιάζεται τόσο κατάφορα ο κανονισμός της πειθαρχίας που θέτει ως πρώτο και σημαντικότερο ζήτημα την ατομική ασφάλεια; Είναι σαν να μου απαγορεύει να πάω στο γιατρό. Αν έγώ το μεσοδιάστημα που θα μπορούσα να είχα κάνει το εμβόλιο σε κάποιο εμβολιαστικό κέντρο μέχρι να το κάνω υπηρεσιακά στη μονάδα μου ή σε στρατιωτικό νοσοκομείο, αρρωστήσω από covid-19 και ακόμα χειρότερα εισαχθώ σε ΜΕΘ ή ακόμα και πεθάνω, θα αποζημειώσει κανένας εμένα ή την οικογένεια μου; Δε γίνεται να παίζεις έτσι με την υγεία του προσωπικού από τη στιγμή που, στη μονάδα που υπηρετώ, δε φαίνεται κσνένα φως εμβολιασμού στον ορίζοντα, και θα μπορούσα να είχα κάνει το εμβόλιο σε εμβολιαστικό κέντρο εδώ και εβδομάδες. Αναμένω τις απόψεις σας επί του θέματος και τις διορθώσεις σας, αν υπερβάλλω ή έχω κάπου λάθος, γιατί σκοπεύω από Δευτέρα να κινηθώ υπηρεσιακώς.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες