Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από manos959 »

Ειδικών δυνάμεων υπάρχει συγκεκριμένη ειδικότητα για αλεξίπτωτα; Στο ΦΕΚ διαβάζω για τεχνίτη αλεξιπτωτων αλλά φαντάζομαι δεν πρέπει να έχει σχέση.
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Πολιτη, δεν γινεται αδερφε ενας ΟΒΑ να γινει μονιμος ετσι στα καλα καθουμενα.

Ειναι αρκετα παλιος θεσμος και δεν εχει γινει ΠΟΤΕ καμια σειρα μονιμη, διχως προκηρυξη.

Σε πληροφορω πως 2 δικες μου σειρες και πολυ καλα μου φιλαρακια που ακομα μιλαμε και κραταμε επαφες, ειχαν μεινει ΟΒΑ το 14 στην ΜΑΛ που ειχαν ζητησει τοτε ατομα και αρχες τους 20 τους ηρθε ειδοποιηση οτι ηταν να σταματησουν την 6ετια οπως ελεγε η συμβαση αλλα τους εσωσε η προκηρυξη τωρα.

Διχως προκηρυξη ΔΕΝ μπορει να μονιμοποιηθει καποιος, διοτι οπως ειπε και πιο πανω ο αγαπητος, ειναι αντισυνταγματικο μιας και τον ιδιο τον Θεο να εχεις βυσμα, παλι δεν γινεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Τρί Μαρ 09, 2021 4:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από theodoros »

Lefteris 2αμαλ έγραψε:Πολιτη, δεν γινεται αδερφε ενας ΟΒΑ να γινει μονιμος ετσι στα καλα καθουμενα.

Ειναι αρκετα παλιος θεσμος και δεν εχει γινει ΠΟΤΕ καμια σειρα μονιμη, διχως προκηρυξη.

Σε πληροφορω πως 2 δικες μου σειρες και πολυ καλα μου φιλαρακια που ακομα μιλαμε και κραταμε επαφες, ειχαν μεινει ΟΒΑ το 14 στην ΜΑΛ που ειχαν ζητησει τοτε ατομα και αρχες τους 20 τους ηρθε ειδοποιηση οτι ηταν να σταματησουν την 6ετια οπως ελεγε η συμβαση αλλα τους εσωσε η προκηρυξη τωρα.

Διχως προκηρυξη ΔΕΝ μπορει να μονιμοποιηθει καποιος, διοτι οπως ειπε και πιο πανω ο αγαπητος, ειναι αντισυνταγματικο μιας και τον ιδιο τον Θεο να εχεις βυσμα, παλι δεν γινεται.


sorry για το off topic αλλα οι οβα που ειχαν παρει τοτε 50 ατομα 25 σε ΜΑΛ και ΟΥΚ ηταν για 3+5+5 κανονικα το 2027 ληγει η συμβαση τους

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

theodoros έγραψε:
Lefteris 2αμαλ έγραψε:Πολιτη, δεν γινεται αδερφε ενας ΟΒΑ να γινει μονιμος ετσι στα καλα καθουμενα.

Ειναι αρκετα παλιος θεσμος και δεν εχει γινει ΠΟΤΕ καμια σειρα μονιμη, διχως προκηρυξη.

Σε πληροφορω πως 2 δικες μου σειρες και πολυ καλα μου φιλαρακια που ακομα μιλαμε και κραταμε επαφες, ειχαν μεινει ΟΒΑ το 14 στην ΜΑΛ που ειχαν ζητησει τοτε ατομα και αρχες τους 20 τους ηρθε ειδοποιηση οτι ηταν να σταματησουν την 6ετια οπως ελεγε η συμβαση αλλα τους εσωσε η προκηρυξη τωρα.

Διχως προκηρυξη ΔΕΝ μπορει να μονιμοποιηθει καποιος, διοτι οπως ειπε και πιο πανω ο αγαπητος, ειναι αντισυνταγματικο μιας και τον ιδιο τον Θεο να εχεις βυσμα, παλι δεν γινεται.


sorry για το off topic αλλα οι οβα που ειχαν παρει τοτε 50 ατομα 25 σε ΜΑΛ και ΟΥΚ ηταν για 3+5+5 κανονικα το 2027 ληγει η συμβαση τους



Καπου κανεις λαθος, διοτι δεν ηταν 25 ατομα στη ΜΑΛ, ουτε 50 ατομα ουτε ηταν 3+5+5, διοτι εκει ημουν οταν ειχε βγει η διαταγη και μας ενημερωσε ο τοτε Κοτσωνας Λοχαγος Λοχου.

Η συμβαση της σειρας μου (δεν ξερω για τα ΟΥΚ) ηταν να ληξει το 2020 καπου τον Μαιο δεν θυμαμαι ακριβως.

Τα εχεις μπερδεψει καπου, φιλικα.
Άβαταρ μέλους
Mortar
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2020 1:46 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από Mortar »

https://diavgeia.gov.gr/doc/Β ΙΥΚ6-ΞΥ7 Η προκηρυξη το αναγράφει καθαρά.3 χρόνια με δικαίωμα 5αετους παράτασης δυο φορες. Άσχετο με το θέμα, αλλά πρέπει να αποσαφηνίζονται όλα.

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Δεν αντιλεγω.

Προσωπικα μιλαω παντα για τη ΜΑΛ, καθως ηταν παραπανω απο 50 ατομα που ζητουσαν (δεν ξερω αν ειναι τυπικα τα 50 για τα ματια του κοσμου) και γνωριζω πως οι δικες μου σειρες, ηταν να φυγουν αρχες Μαιου το 2020.

Απο εκει και περα δεν γνωριζω τι εγινε σε αλλες μοναδες ή αν αλλαξε κατι και ουτε και με ενδιαφερει η αληθεια ειναι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Τρί Μαρ 09, 2021 7:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από theodoros »

Lefteris 2αμαλ έγραψε:Καπου κανεις λαθος, διοτι δεν ηταν 25 ατομα στη ΜΑΛ, ουτε 50 ατομα ουτε ηταν 3+5+5, διοτι εκει ημουν οταν ειχε βγει η διαταγη και μας ενημερωσε ο τοτε Κοτσωνας Λοχαγος Λοχου.

Η συμβαση της σειρας μου (δεν ξερω για τα ΟΥΚ) ηταν να ληξει το 2020 καπου τον Μαιο δεν θυμαμαι ακριβως.

Τα εχεις μπερδεψει καπου, φιλικα.


η προκυρηξη για την ΜΑΛ λεει για 25 ατομα και σου παραθετω φωτογραφια

Εικόνα

υγ αν ειναι κανε καποιο edit στο μηνυμα να μην φαινεται το ονομα στελεχους

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Μαρ 10, 2021 4:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Γνωριζω για την προκηρυξη διοτι στη Μαλ ημουν οταν ζητησαν ατομα.

Δεν ηταν 25 ατομα μονο για τη ΜΑΛ ουτε 50.

Ισως το εγραψαν τυπικα, μπηκαν πολλα περισσοτερα ατομα τοτε.

Οι σειρες μου ηταν υπεγραψαν τοτε 3+3 και μαλιστα τον Μαιο του 2020 ηταν να ληξει η συμβαση.

Δεν ξερω τι ισχυει πλεον ή αν αλλαξε κατι, εγω απλα λεω αυτα που γνωριζα τοτε και οτι γνωριζω απτις σειρες μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Μαρ 10, 2021 5:01 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από theodoros »

Lefteris 2αμαλ έγραψε:Γνωριζω για την προκηρυξη διοτι στη Μαλ ημουν οταν ζητησαν ατομα.

Δεν ηταν 25 ατομα μονο για τη ΜΑΛ ουτε 50.

Ισως το εγραψαν τυπικα, μπηκαν πολλα περισσοτερα ατομα τοτε.

Οι σειρες μου ηταν υπεγραψαν τοτε 3+3 και μαλιστα τον Μαιο του 2020 ηταν να ληξει η συμβαση.

Δεν ξερω τι ισχυει πλεον ή αν αλλαξε κατι, εγω απλα λεω αυτα που γνωριζα τοτε και οτι γνωριζω απτις σειρες μου.


δεν ξερω τι παιχτηκε! εγω λεω τι ελεγε η προκυρηξη τοτε,εψαξα αλλα δεν βρηκα καποια άλλη προκυρηξη εστω συμπληρωματικη ή αν βγηκαν τα αποτελέσματα δημοσιως

αλλα καπου ειχα διαβασει ότι πηραν 150 ατομα τελικα δεν ξερω αν αληθευει

υγ sorry για την αδιακριτη ερωτηση αλλα πως και δεν μπηκες; θα ηταν τελεια εμπειρια και λογικα θα μπορουσες να πηγαινες και ΕΤΑ

ΟΒΑ-ΒΑΤΡΑΧΙ

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από ΟΒΑ-ΒΑΤΡΑΧΙ »

Το 2014 έβγαλε την προκήρυξη ΟΒΑ 1000 ατόμων. Υπουργός Εθνικής Άμυνας ο Δημήτρης Αβραμόπουλος. Όσοι μπήκαμε Υπογράψαμε 3 χρόνια σύμβαση με δυνατότητα για 5 χρόνια και μετά για αλλά 5 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις - Αλεξίπτωτα

Δημοσίευση από theodoros »

ΟΒΑ-ΒΑΤΡΑΧΙ έγραψε:Το 2014 έβγαλε την προκήρυξη ΟΒΑ 1000 ατόμων. Υπουργός Εθνικής Άμυνας ο Δημήτρης Αβραμόπουλος. Όσοι μπήκαμε Υπογράψαμε 3 χρόνια σύμβαση με δυνατότητα για 5 χρόνια και μετά για αλλά 5 χρόνια.


ψάχνοντας στο ιντερνετ δεν βρηκα καποια προκυρηξη για 1000 ατομα παρα μονο για ΜΑΛ και ΟΥΚ αλλα για την επομενη του 2017 που ανεφερονταν οι 1000 θεσεις

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες