Πιστοληπτική ικανότητα ανυπότακτων εξωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Maximali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2020 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πιστοληπτική ικανότητα ανυπότακτων εξωτερικού

Δημοσίευση από Maximali »

Γειά σας, φίλοι συμπατριώτες!Πρώτα απ' όλα ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ για τις πληροφορίες που δίνετε για θέματα που αφορούν το στρατό και τη στρατιωτική θητεία.

Στο θέμα λοιπόν

Έχω κηρυχθεί ανυπότακτος εξωτερικού εδώ και μερικά χρόνια. Σπούδαζα στην Κίνα όταν έγινα ανυπότακτος εξωτερικού. Στην εφορία φαίνεται πως έχω το διοικητικό πρόστιμο που έχει φτάσει τις 8 χιλιάδες ευρώ με τους τόκους.

Ερώτηση 1

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος μέχρι ποσό μπορεί να μεγαλώσει το πρόστιμο με τους τόκους;

Ερώτηση 2

Πριν από 2 μήνες ήρθαμε να εγκατασταθούμε μόνιμα στη Γερμανία. Βρήκα δουλειά, όλα καλά μέχρι τη στιγμή που ήθελα να ενοικιάσω αμάξι (car sharing) από τοπική εταιρία η οποία για να μου ανοίξει λογαριασμό πρέπει να ελέγξει την πιστοληπτική μου ικανότητα (SCHUFA ειδική εταιρία που ελέγχει αν κάποιος έχει παραπτώματα που έχουν σχέση με δάνεια, δώσεις κτλ.). Μετά τον ελέγχω που έγινε από το Ίντερνετ μέσα σε δευτερόλεπτα, μου είπαν πως το SCHUFA δεν έχει αρκετούς πόντους για να προχωρήσουμε στην δημιουργία λογαριασμού. Εκεί κατάλαβα πως το χρέος μου στο ελληνικό δημόσιο φαίνεται στο SCHUFA, γιατί στη Γερμανία δεν είχα ποτέ συναλλαγές οι οποίες να μπορούν να επηρεάσουν το SCHUFA μου. Είχε κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα όντας ανυπότακτος εξωτερικού στη Γερμανία; Έχει σημασία να συμβουλευτώ δικηγόρο;

Ζήτω συγγνώμη για το υπερβολικό μέγεθος του θέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία.

periklis

Πιστοληπτική ικανότητα ανυπότακτων εξωτερικού

Δημοσίευση από periklis »

Καλημέρα.

Δεν μένω Γερμανία, οπότε δεν μπορώ να σου πω συγγεκριμένα. Αλλά σου είπαν για ποιό λόγο δεν άνοιξαν λογαριασμό. Φάνηκε όντως το χρέος ή μήπως απλώς επειδή δεν έχεις γενικά κανένα record στην Γερμανία ακόμα, οπότε δεν θεωρείται 'ασφαλές' για αυτούς να σου ανοίξουν λογαριασμό; Εγώ μένω σε άλλη ευρωπαική χώρα και μετράει πόσο καιρό έχεις μισθό εδώ στην πιστοληπτική ικανότητα, όπως επίσης πως έγινες registered. Δλδ αν έγινες ως προσωρινός κάτοικος η μόνιμος. Τωρά αυτά διαφέρουν αποχώρα σε χώρα, αλλα είανι πιθανό αν έισαι μόνο δύο μήνες εκεί να θεωρείσαι ακόμα ότι έχεις ρίσκο, διότι δεν μπορούν να κρίνουν την πιστοληπτική σου ικανότητα. Το να φανεί το χρέος στην Ελλάδα είναι πιθανο, ΑΛΛΑ πρεπει πρώτων να τους δώσεις ΑΦΜ απο ελλάδα και δεύτερων πραγματικά αμφιβάλλω αν φαίνεται τόσο άμεσα όσο λές. Μου φαίνεται περίεργο να είναι αυτόματα συνδεδεμένη η ελληνική εφορία με τον SCHUF για τόσο γρήγορη αντληση δεδομένων. Γιατί έτσι που τα λές είναι σχεδόν σαν να είναι άμεσα συνδεδεμένοι με Ελλάδα. Θα φανταζόμουν οτι θα έπρεπε να στείλουν κάποιο αίτημα Ελλάδα για να δούν. Οπότε ρώτα τους πριν καταλήξεις σε συμπεράσματα.

Όσο για το πρώτο ερώτημα, θα τοκίζετε μέχρι να το πληρώσεις. Ή όταν διαγραφεί για κάποιο λόγο. Όσο μένει απλήρωτο θα παίρνει τόκους, δεν υπάρχει κάποιο ανώτερο όριο τοκισμού.

ypodiopos19

Πιστοληπτική ικανότητα ανυπότακτων εξωτερικού

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Μια συμπληρωση να κανω μονο στα παραπανω που αφορα ισως καποιον που θελει φορολογικη ενημεροτητα για συναλλαγη στην Ελλαδα... Εχω την εντυπωση οτι ο τοκος συνεχιζει μεχρι την τακτοποιηση κι οχι απαραιτητα μεχρι την πληρωμη... Υπάρχει θεωρητικα η δυνατοτητα να το τακτοποιησεις σε 48 δοσεις (4 χρονια). Ο τοκος σταματαει απο τη μερα υπαγωγης στη ρυθμιση... Υπαρχει βεβαια ο τοκος της ρυθμισης, αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι σημαντικα χαμηλοτερος απο τον τοκο οφειλης εκτος ρυθμισης.

Για πιστοληπτικη ικανοτητα στο εξωτερικο μου φαινεται κι εμενα αρκετα πιθανοτερο να μην την πηρες επειδη δεν εχουν αρκετο ιστορικο για σενα, παρα επειδη βρηκαν το προστιμο αυτο.

Maximali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2020 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πιστοληπτική ικανότητα ανυπότακτων εξωτερικού

Δημοσίευση από Maximali »

Γειά σου Περικλή!Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δεν μου είπαν ακριβώς γιατί έχω κακό record. Αλλά ξέρω ότι όσοι έρχονται ξένοι έρχονται να εγκατασταθούν μόνιμα στη Γερμανία στην αρχή έχουν αυτομάτως καλό SCHUFA κι επίσης κακό SCHUFA κάνει μερικά χρόνια να αλλάξει σε καλό εφόσον πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου στην ώρα τους κτλ. Έκανα αίτηση να μου έρθει αναλυτικό χαρτί από το SCHUFA για να δω περί τίνος πρόκειται. Ελπίζω να φανεί για να ξέρω πως να κινηθώ στο μέλλον.

periklis

Πιστοληπτική ικανότητα ανυπότακτων εξωτερικού

Δημοσίευση από periklis »

Καταρχάς να πω ότι έχει δίκιο ο ypodiopos19 οτι οι τόκοι σταματάνε αν κάνεις διακανονισμό. Εφόσος βέβαια πληρώνεις τις δόσεις σου στην ώρα τους και δεν γίνει ληξιπρόθεσμοι.

Σχετικά με πιστολητική ικανότητα μόλις μάθεις πες μας αν θές. Αλλά πάλι τέτοια διασύνδεση μεταξύ Γερμανίας και Ελλάδας φαίνεται αδύνατη. Γιατί με βάση τον χρόνο που ανέφερες είναι σαν να είναι πλήρως διασυνδεμένοι με άμεση πρόσβαση στα δεδομένα της Ελλάδας. Αυτό μου φαίνεται αδύνατο, γιατί μέσα στην Ευρώπη είναι λίγο περιορισμένη η πρόσβαση σε δεδομένα άλλης χώρας εκτός από κάποιες πανευρωπαικές βάσεις δεδομένων, αλλά αυτά είνια για λίγο πιο σοβαρά αδικήματα.

στην χώρα που μένω πάντως εξαρτάται πως γίνεσε register και αυτό επιρεάζει την πιστολητική ικανότητα σου. Δηλαδή μπορείς με το που έρθεις να είναι πολύ χάλια, διότι θεωρείσαι 'risky'. Όπως και να έχει, σύντομα θα ξέρεις. Και εύχομαι καλή τύχη.

periklis

Πιστοληπτική ικανότητα ανυπότακτων εξωτερικού

Δημοσίευση από periklis »

Maximali έγραψε:Γειά σου Περικλή!Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δεν μου είπαν ακριβώς γιατί έχω κακό record. Αλλά ξέρω ότι όσοι έρχονται ξένοι έρχονται να εγκατασταθούν μόνιμα στη Γερμανία στην αρχή έχουν αυτομάτως καλό SCHUFA κι επίσης κακό SCHUFA κάνει μερικά χρόνια να αλλάξει σε καλό εφόσον πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου στην ώρα τους κτλ. Έκανα αίτηση να μου έρθει αναλυτικό χαρτί από το SCHUFA για να δω περί τίνος πρόκειται. Ελπίζω να φανεί για να ξέρω πως να κινηθώ στο μέλλον.



Τελικά έμαθες τι έγινε;

Αναστάσης

Πιστοληπτική ικανότητα ανυπότακτων εξωτερικού

Δημοσίευση από Αναστάσης »

Επειδή κατοικώ χρόνια στη Γερμανία και είμαι κι εγώ ανυπότακτος εξωτερικού με μη ρυθμισμένο πρόστιμο στην εφορία, πιστεύω ότι το κακό σκορ σου στο Schufa οφείλεται σε άλλους λόγους που ούτε καν μπορείς να φανταστείς ή εν πάση περιπτώσει δεν είναι τόσο προφανείς.

Παρακάτω παραθέτω μερικούς λόγους:

- by default κακή βαθμολογία λόγω υπηκοότητας, χώρας γέννησης, προηγούμενη χώρα διαμονής, ακόμα και φύλου

- αλλαγές διεύθυνσης (δυστυχώς οι αλλαγές διεύθυνσης ακόμα και στο εξωτερικό είναι δείγμα κακής οικονομικής κατάστασης ή προσπάθειας φοροδιαφυγής)

- αρνητικές απαντήσεις για κάρτες, δάνεια ή συνδρομές, οι οποίες όλες συνεργάζονται με το Schufa και Το βοηθούν να κρατάει τη πιστοληπτική σου ικανότητα ενήμερη.

- Όχι αρκετές (ή και καθόλου) θετικές απαντήσεις από τους ίδιους οργανισμούς.

Οι ακριβείς τρόποι υπολογισμού και ο αρχικός υπολογισμός δε δημοσιεύονται πουθενά, οπότε όπως φαντάζεσαι, τα παραπάνω προκύπτουν από έρευνα στο διαδίκτυο και προσωπική εμπειρία.

Επίσης δικαιούσαι κάθε χρόνο κάνοντας αίτηση στη σελίδα τους να ενημερωθείς για το σκορ σου εντελώς δωρεάν. Στο γράμμα που λαμβάνεις υπάρχει συχνά και το ιστορικό που δικαιολογεί τη βαθμολογία σου.

Τι μπορείς να κάνεις; Δυστυχώς όχι και πολλά. Ένα σταθερό εισόδημα, μια σταθερή διεύθυνση και λογαριασμούς στο όνομα σου και αποταμιεύσεις με ανοδική πορεία θα σου δώσουν με την πάροδο του χρόνου καλύτερο σκορ.

Μια μικρή συμβουλή είναι να βάλεις συμβόλαιο κινητής (10-15 ευρω το μήνα) το οποίο είναι πολύ εύκολο να πάρεις και θα βοηθήσει να υπάρχει έστω ένα θετικό record.

Καλή δύναμη!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες