Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από Jay27 »

Γεια σας. Θέλω να καταγράψετε αν υπήρξε πρόβλημα στην κοινωνική σας ζωή όσων επέλεξαν την απαλλαγή από την στράτευση. Είναι κάτι που το λέγατε άνετα ή προσπαθούσατε να το καλύψετε; Μετανοιώνετε για αυτή σας την επιλογή ή αν γυρίζατε τον χρόνο πίσω θα εκπληρώνατε τελικά την θητεία σας. Δεν αναφέρομαι σε άτομα που όντως είχαν σοβαρά προβλήματα αλλά σε άτομα που μπορούσαν να πάνε και δεν πήγανε τελικά. Θέλω τις απόψεις σας. Εγώ πήρα μια μονοετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους αλλά τελικά σκέφτομαι να μην το τραβήξω μέχρι τέλους. Δεν αναφέρομαι στο θέμα τις εργασίας αν και εκεί μπορεί να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα με συναδέλφους σου.
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από Jay27 »

Καμιά άποψη; Εμπειρία; Για το θέμα...
Kratoulis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 1:33 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από Kratoulis »

Η συμβουλή μου είναι να πας. Μια εμπειρία είναι και αυτό και όλο και κάτι έχεις να κερδίσεις. Καλή συνέχεια σε ο, τι και να κάνεις.
Άβαταρ μέλους
stavros1992
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2019 12:02 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από stavros1992 »

Είχα ένα μεγάλο τραυματισμό και αναγκάστηκα να πάρω ι5 γιατί έκοψα τους τενοντες. Δεν ντρέπομαι που πήρα ι5 γιατί φμδεν ήταν θέληση δική μου αλλά των γιατρών.

Ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι, μετά από πέντε χρόνια το χέρι κου έχει γίνει καλά μπορώ να αλλάξω αυτό το χαρτί από ι5 σε ι2; Ή μπορώ να ξανά πάω στρατό;

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από Jay27 »

Θα κάνεις επανεξέταση φίλε το ι5 σου. Και εφόσον δεν έχεις πλέον πρόβλημα η επιτροπή θα εγκρίνει την κατάταξή σου. Φυσικά να έχεις χαρτί από γιατρούς που επιβεβαιώνει την βελτίωσή σου.
Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από BigSoldier »

Γειά σας. Αξίζει η απαλλαγή πιστεύετε; Πώς την αντιμετωπίζει ο κοινωνικός περίγυρος. Επειδή η ελληνική κοινωνία είναι πολύ πίσω. Απαλλαγή που προέρχεται από Ι5 ψυχολογικό ρωτάω.
Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από BigSoldier »

Όσοι πήρατε απαλλαγή από στράτευση είχατε πρόβλημα με τον κοινωνικό σας περίγυρο;
Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από Nikolas86 »

BigSoldier έγραψε:Όσοι πήρατε απαλλαγή από στράτευση είχατε πρόβλημα με τον κοινωνικό σας περίγυρο;


Καλώς ή κακώς, δεν νομίζω ότι ο μέσος άνθρωπος ενδιαφέρεται για το αν απέφυγε κάποιος τον στρατό, είτε έχοντας πραγματικά λόγο είτε προσποιούμενος.

Βέβαια, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις... Ιδίως στην Ελλάδα. Μπορεί κάποιος να το δει ως τρομερά θετικό (λαλημένοι αριστεροί πασιφιστές κ. Τ. Λ.), μπορεί να το δει και ως άπειρα αρνητικό (λαλημένοι δεξιοί στρατόκαυλοι κ. Τ. Λ.). Το ίδιο ισχύει για όλα τα πράγματα και, ειδικά στην Ελλάδα, το ποσοστό λαλημένων είναι μεγάλο. Μπορεί να πεις, ας πούμε ότι πας στην εκκλησία και ο άλλος να σου κόψει την καλημέρα, γιατί είσαι οπισθοδρομικός, μπορεί να πεις ότι δεν πολυπιστεύεις, και ο άλλος να σου κόψει την καλημέρα, γιατί δεν θα σωθείς και είσαι του διαβόλου. Τα ίδια και με πολιτικά, αθλητικά κ. Τ. Λ. οπότε, βλέποντας και κάνοντας.

Στην γενική περίπτωση, πάντως, δεν νομίζω να νοιάζεται κανείς ιδιαίτερα.

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από θητειά και κοινωνικός περίγυρος

Δημοσίευση από BigSoldier »

Nikolas86 έγραψε:Καλώς ή κακώς, δεν νομίζω ότι ο μέσος άνθρωπος ενδιαφέρεται για το αν απέφυγε κάποιος τον στρατό, είτε έχοντας πραγματικά λόγο είτε προσποιούμενος.

Βέβαια, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις... Ιδίως στην Ελλάδα. Μπορεί κάποιος να το δει ως τρομερά θετικό (λαλημένοι αριστεροί πασιφιστές κ. Τ. Λ.), μπορεί να το δει και ως άπειρα αρνητικό (λαλημένοι δεξιοί στρατόκαυλοι κ. Τ. Λ.). Το ίδιο ισχύει για όλα τα πράγματα και, ειδικά στην Ελλάδα, το ποσοστό λαλημένων είναι μεγάλο. Μπορεί να πεις, ας πούμε ότι πας στην εκκλησία και ο άλλος να σου κόψει την καλημέρα, γιατί είσαι οπισθοδρομικός, μπορεί να πεις ότι δεν πολυπιστεύεις, και ο άλλος να σου κόψει την καλημέρα, γιατί δεν θα σωθείς και είσαι του διαβόλου. Τα ίδια και με πολιτικά, αθλητικά κ. Τ. Λ. Οπότε, βλέποντας και κάνοντας.

Στην γενική περίπτωση, πάντως, δεν νομίζω να νοιάζεται κανείς ιδιαίτερα.


Υπάρχουν κολλημένα μυαλά φίλε Νικόλα. Και ιδίως οι συγγενείς.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες