Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Terminator »

Spyridonas έγραψε:

Χαίρετε.

Ίσως αυτό που θα ρωτήσω το έχουν ρωτήσει ξανά, άλλα θα ήθελα μια πιο συγκεκριμένη απάντηση για την περίπτωση μου.

Από τον Σεπτέμβρη τού 2013 βρίσκομαι στην Αγγλια.

Το πρώτο χρόνο ήρθα για μεταπτυχιακές σπουδές και μετά από ένα χρόνο βρήκα μόνιμη δουλειά όπου εργάζομαι μέχρι και σήμερα. Η αναβολή μου λήγει τον Δεκέμβριο του 2016 (σε ένα χρόνο), και αν μέχρι τότε έχω ακόμα δουλεία, σκοπεύω να συνεχίσω να δουλεύω και να μην παρουσιαστώ.

Τον Δεκέμβρη τού 2016 θα έχω κλείσει σχεδόν 3 χρόνια μόνιμης διαμονής στο εξωτερικό, όπου δεν είναι αρκετά για να θεωρηθώ "Μόνιμος κάτοικος" εξωτερικού. Επομένως θα με έχουν απλό ανυπότακτο, που από ότι διάβασα σε άλλα φόρουμ, είναι αρκετά κακό.

Μίλησα με το προξενείο στο Λονδίνο και μου είπαν μέσα στο 2016 να επικοινωνήσω μαζί τους να κάνω κάτι χαρτιά αλλά δεν μου εξήγησαν πολλά.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι επειδή είμαι Αμερικάνος πολίτης (ο πατέρας μου ήταν και αυτός μετανάστης και μου μετέφερε την υπηκοότητα) είναι μετά το 2016 να μπαίνω-βγαίνω στην Ελλάδα με το Αμερικάνικο διαβατήριο.

Μπορεί στο Αεροδρόμιο η αστυνομία να καταλάβει ότι είμαι ανυπότακτος από το αμερικάνικο διαβατήριο;

Το όνομα στο διαβατήριο είναι Spiros ενώ στην Ελληνική ταυτότητα είναι Σπυρίδων.

Πέρα από αυτό, μπορώ να ξεκινήσω διαδικασίες για να θεωρηθώ ανυπότακτος εξωτερικού και πως;

Τι με συμβουλεύετε;

Σας ευχαριστώ πολύ!



Εφόσων μιλάμε για ΗΠΑ τότε γίνεται αναγκαστικά έλεγχος διαβατηρίων το να σε σταματήσουν στο αεροδρόμιο όταν Σου βάλουν το πρόστιμο 6000 ευρώ για χρέη προς το δημόσιο και να σε μαντρώσουν μέσα.
Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »



Το μικρό σου όνομα δεν νομίζω να σε βοηθήσει, Το επώνυμο και η ημερομηνία γέννησης είναι πιο σημαντικά κατά την εξακρίβωση στοιχείων. Χίλιες φορές καλύτερα να πας με το ελληνικό ή την ταυτότητα. Για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού πρέπει πρώτα απ ολα να σε κηρύξει ανυποτακτο η στρατολογια, κάτι το οποίο ολοκληρωνεται μεσα σε έξι μήνες από την στιγμή που δεν καταταγείς. Όταν γίνει αυτό μετά πηγαίνεις στο προξενείο για να βεβαιωσουν οτι διαμενεις στο εξωτερικό και στην συνέχεια επικοινωνείς με την στρατολογια για να σε βγαλουν κι επισημα ανυποτακτο εξωτερικού για να μην έχεις προβλήματα με την αστυνομία και το πηγαινε-ελα στην Ελλάδα.

Spyridonas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2015 5:53 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Spyridonas »

Monimos anypotaktos έγραψε:Το μικρό σου όνομα δεν νομίζω να σε βοηθήσει, Το επώνυμο και η ημερομηνία γέννησης είναι πιο σημαντικά κατά την εξακρίβωση στοιχείων. Χίλιες φορές καλύτερα να πας με το ελληνικό ή την ταυτότητα. Για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού πρέπει πρώτα απ ολα να σε κηρύξει ανυποτακτο η στρατολογια, κάτι το οποίο ολοκληρωνεται μεσα σε έξι μήνες από την στιγμή που δεν καταταγείς. Όταν γίνει αυτό μετά πηγαίνεις στο προξενείο για να βεβαιωσουν οτι διαμενεις στο εξωτερικό και στην συνέχεια επικοινωνείς με την στρατολογια για να σε βγαλουν κι επισημα ανυποτακτο εξωτερικού για να μην έχεις προβλήματα με την αστυνομία και το πηγαινε-ελα στην Ελλάδα.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Κάτι τελευταίο.

Ποια η πιθανότητα η στρατολογία να με κηρύξει ανυπότακτο εξωτερικού εφόσον διαμένω λιγότερο από 7 χρόνια στο εξωτερικό;

Παίζει κάποιο Ρόλο ότι έχω μικρά παιδιά;

Ευχαριστώ.

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Spyridonas έγραψε:
Monimos anypotaktos έγραψε:Το μικρό σου όνομα δεν νομίζω να σε βοηθήσει, Το επώνυμο και η ημερομηνία γέννησης είναι πιο σημαντικά κατά την εξακρίβωση στοιχείων. Χίλιες φορές καλύτερα να πας με το ελληνικό ή την ταυτότητα. Για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού πρέπει πρώτα απ ολα να σε κηρύξει ανυποτακτο η στρατολογια, κάτι το οποίο ολοκληρωνεται μεσα σε έξι μήνες από την στιγμή που δεν καταταγείς. Όταν γίνει αυτό μετά πηγαίνεις στο προξενείο για να βεβαιωσουν οτι διαμενεις στο εξωτερικό και στην συνέχεια επικοινωνείς με την στρατολογια για να σε βγαλουν κι επισημα ανυποτακτο εξωτερικού για να μην έχεις προβλήματα με την αστυνομία και το πηγαινε-ελα στην Ελλάδα.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Κάτι τελευταίο.

Ποια η πιθανότητα η στρατολογία να με κηρύξει ανυπότακτο εξωτερικού εφόσον διαμένω λιγότερο από 7 χρόνια στο εξωτερικό;

Παίζει κάποιο Ρόλο ότι έχω μικρά παιδιά;

Ευχαριστώ.



Η επταετία δεν ειναι κριτήριο για ανυποτακτο εξωτερικου αλλά για μόνιμο κατοικο εξωτερικου που κανει βιοπορισμο. Συνήθως ενα δυο χρονια διαμονής στο εξωτερικό είναι αρκετά για να πάρεις την ιδιότητα του ανυποτακτου εξωτερικού επίσημα. Πόσα παιδια έχεις, κάνε τρία και ξεμπερδεύεις με τον στρατο :)

Spyridonas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2015 5:53 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Spyridonas »

Monimos Anypotaktos έγραψε:
Spyridonas έγραψε:
Monimos anypotaktos έγραψε:Το μικρό σου όνομα δεν νομίζω να σε βοηθήσει, Το επώνυμο και η ημερομηνία γέννησης είναι πιο σημαντικά κατά την εξακρίβωση στοιχείων. Χίλιες φορές καλύτερα να πας με το ελληνικό ή την ταυτότητα. Για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού πρέπει πρώτα απ ολα να σε κηρύξει ανυποτακτο η στρατολογια, κάτι το οποίο ολοκληρωνεται μεσα σε έξι μήνες από την στιγμή που δεν καταταγείς. Όταν γίνει αυτό μετά πηγαίνεις στο προξενείο για να βεβαιωσουν οτι διαμενεις στο εξωτερικό και στην συνέχεια επικοινωνείς με την στρατολογια για να σε βγαλουν κι επισημα ανυποτακτο εξωτερικού για να μην έχεις προβλήματα με την αστυνομία και το πηγαινε-ελα στην Ελλάδα.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Κάτι τελευταίο.

Ποια η πιθανότητα η στρατολογία να με κηρύξει ανυπότακτο εξωτερικού εφόσον διαμένω λιγότερο από 7 χρόνια στο εξωτερικό;

Παίζει κάποιο Ρόλο ότι έχω μικρά παιδιά;

Ευχαριστώ.



Η επταετία δεν ειναι κριτήριο για ανυποτακτο εξωτερικου αλλά για μόνιμο κατοικο εξωτερικου που κανει βιοπορισμο. Συνήθως ενα δυο χρονια διαμονής στο εξωτερικό είναι αρκετά για να πάρεις την ιδιότητα του ανυποτακτου εξωτερικού επίσημα. Πόσα παιδια έχεις, κάνε τρία και ξεμπερδεύεις με τον στρατο :)



Ευχαριστώ πολύ Μόνιμε Ανυπότακτε.

Νομίζω ότι κατάλαβα τι συμβαίνει. Είχα μπερδέψει τις έννοιες.

Σε 1-2 χρόνια μόνιμης εγκατάστασης και εργασίας στο εξωτερικό μπορώ να δηλωθώ ως ανυπότακτος εξωτερικού που μου επιτρέπουν να γυρίζω Ελλάδα έως και 30 ημέρες το χρόνο.

Σε 7 χρόνια βιοποριστικής εργασίας στο εξωτερικό μπορώ να δηλωθώ μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μπορώ να επιστρέφω στην Ελλάδα έως και έξη μήνες πριν έχω πρόβλημα.

Είναι έτσι; Ρωτάω για να σιγουρευτώ.

Και πάλι ευχαριστώ.

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »



Ναι, σωστα κατάλαβες, αλλά τα 1-2 χρονια δεν είναι απαραίτητο να είναι μονο απο εργασία, Και οι σπουδές πιάνονται μέσα, Απλά θα πρέπει να έχεις κανένα χαρτι να αποδείξεις την διαμονή σου. Για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού αυτο αρχίζει συνήθως με την οικογένεια σου στην Ελλάδα, όταν θα σε ψάξει για πρώτη φορα η αστυνομία για την ανυποταξία να δηλώσουν ότι είσαι στο εξωτερικό. Από εκεί και πέρα εσύ κανονιζεις τα υπόλοιπα με το προξενείο και την στρατολογια. Όπως προανέφερα, Παίρνει γυρω στους έξι μήνες μέχρι να ειδοποιηθούν όλοι οι οργανισμοί για την ανυποταξία σου και ψάχνει η αστυνομία να σε βρει, αφού αποτύχουν, το μόνο που κάνουν είναι να περάσουν το μήνυμα στην στρατολογια οτι δεν σε βρήκαν και οτι ενημερώθηκαν οτι είσαι στο εξωτερικό.

Αν έχεις παιδιά, Οπως κι εγω, πρόσεξα ότι στον έλεγχο διαβατηρίων είναι πιο χαλαροί και φιλικοί μαζί σου. Το ίδιο συμβαίνει και στο στρατοδικείο, Είναι λίγο πιο χαλαροί στις ποινες, τουλάχιστον απο προσωπική εμπειρία. Το πρόστιμο βέβαια πέφτει αυτομάτως και έτσι θα σου ριξουν το εξαχιλιαρο, το οποίο βεβαιωνεται στην εφορία και μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα αν το αφήσεις απληρωτο.

Spyridonas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2015 5:53 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Spyridonas »

Monimos anypotaktos έγραψε:

Ναι, σωστα κατάλαβες, αλλά τα 1-2 χρονια δεν είναι απαραίτητο να είναι μονο απο εργασία, Και οι σπουδές πιάνονται μέσα, Απλά θα πρέπει να έχεις κανένα χαρτι να αποδείξεις την διαμονή σου. Για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού αυτο αρχίζει συνήθως με την οικογένεια σου στην Ελλάδα, όταν θα σε ψάξει για πρώτη φορα η αστυνομία για την ανυποταξία να δηλώσουν ότι είσαι στο εξωτερικό. Από εκεί και πέρα εσύ κανονιζεις τα υπόλοιπα με το προξενείο και την στρατολογια. Όπως προανέφερα, Παίρνει γυρω στους έξι μήνες μέχρι να ειδοποιηθούν όλοι οι οργανισμοί για την ανυποταξία σου και ψάχνει η αστυνομία να σε βρει, αφού αποτύχουν, το μόνο που κάνουν είναι να περάσουν το μήνυμα στην στρατολογια οτι δεν σε βρήκαν και οτι ενημερώθηκαν οτι είσαι στο εξωτερικό.

Αν έχεις παιδιά, Οπως κι εγω, πρόσεξα ότι στον έλεγχο διαβατηρίων είναι πιο χαλαροί και φιλικοί μαζί σου. Το ίδιο συμβαίνει και στο στρατοδικείο, Είναι λίγο πιο χαλαροί στις ποινες, τουλάχιστον απο προσωπική εμπειρία. Το πρόστιμο βέβαια πέφτει αυτομάτως και έτσι θα σου ριξουν το εξαχιλιαρο, το οποίο βεβαιωνεται στην εφορία και μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα αν το αφήσεις απληρωτο.



Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το στρατοδικείο και τις 6000 δεν τις γλιτώνω σαν ανυπότακτος εξωτερικού;

Μόλις με κηρύξουν ανυπότακτο θα μου έρθει η καμπάνα;

Το στρατοδικείο θα γίνει μόνο σε περίπτωση που με συλλάβουν, ή μόλις βγω ανυπότακτος θα με καλέσουν για στρατοδικείο;

Ένα παιδί έχω αλλά κάνω και σχέδια για άλλο ένα (πρώτα ο θεός).

Ευχαριστώ!

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »



Σωστα, το εξαχιλιαρο δεν το γλιτωνεις σαν ανυποτακτος εξωτερικου, μονο οταν κλεισεις την επταετια και βγεις μονιμος κατοικος εξωτερικου μπορεις να το παρεις πισω απο την εφορια και αυτο με τα χιλια ζορια.

Το στρατοδικειο θα γινει καποια στιγμη μετα την ανυποταξια σου και κανεις δεν μπορει να γνωριζει πότε, μπορει να ειναι μετα απο ενα χρονο ή μετα απο δεκαπεντε χρονια, εξαρταται απο την τυχη σου και τον στρατιωτικο εισαγγελεα. Εγω βγηκα ανυποτακτος μετα το λυκειο και περασα πρωτη φορα στρατοδικειο οταν ημουν 37-38 χρονων.

Οταν βγεις με το καλο ανυποτακτος και πριν κατεβεις Ελλαδα, να παρεις την στρατολογια τηλεφωνο ή στειλε κανενα δικο σου να μαθουν οτι οντως σε εχουν περασμενο ως ανυποτακτο εξωτερικου, ελληνικο δημοσιο ειναι αυτο, οτι θελει κανει, μπορει να εχεις σπαταλησει ολο το χρονο σου σε χαρτουρα και στο τελος να ς'εχουν περασμενο ως ανυποτακτο εσωτερικου. Παντα να κρατας τα εισιτηρια σου μεχρι να βγεις απο την Ελλαδα (τα οποια θα ειναι για περιοδο μικροτερη των 30 ημερων), και κανα δυο τρια χαρτια που θα μπορεις να χρησιμοποιησεις σαν αποδεικτικα στοιχεια οτι μενεις στο εξωτερικο, λογαριασμοι, χαρτι απο το προξενειο κτλ κτλ. Ετσι και σε σταματησει αστυνομικος μην μασας, το πολυ πολυ να σου χαλασει την μερα και να σε τραβολογαει στο τμημα αν δεν εχει να κανει τιποτα αλλο να κανει με την ζωη του. Απο την στιγμη που η στρατολογια σε εχει περασμενο ως ανυποτακτο εξωτερικου, την κανεις παλι για εξωτερικο ανετα...

Το ελληνικο σου διαβατηριο ποτε ληγει; Αν ειναι κατα την περιοδο που εχεις ηδη βγει ανυποτακτος κανενα αιτηση για εκδοση διαβατηριου στο προξενειο, αν αποδειχθει οτι εισαι ανυποτακτος εξωτερικου μετα απο επικοινωνια με την στρατολογια θα σου δωσουν διαβατηριο, διαφορετικα θα σου το αρνηθουν - ειναι αλλος ενας τροπος να βεβαιωθεις οτι οντως σε εχει περασμενο ως ανυποτακτο εξωτερικου η στρατολογια και οχι ως εσωτερικου.

μετανάστης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από μετανάστης »

Εγώ πάντως μίλησα με στρατολογία και ενώ ξέρουν ότι είμαι στο εξωτερικό από το 2007 για να μου δώσουν βεβαίωση ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού θέλουν βεβαίωση από προξενείο ότι διανέμω στο εξωτερικό (στην Αγγλία την δίνουν μετά από 2,3 χρόνια). Δεν αρκεί η υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι στο εξωτερικό (από γονείς, κλπ). Είναι κλασσική περίπτωση όπου η Γρεκία αντί να πιάσει κανένα φοροφυγά κυνηγάει αυτούς που τόλμησαν να αμφισβητήσουν την υποχρέωσή τους να κάνουν τις καμαριέρες στους δημόσιους υπάλληλους με στολή. Και τώρα εγώ φοβήθηκα και θα τρέξω να πάω στρατό να κάνω την θητεία μου! Για κορόιδα ψάχνουν; Ας μην μου δώσουν διαβατήριο, η ταυτότητα ΕΕ αρκεί για βιοπορισμό εντός ΚΑΙ εκτός Σέγκεν. Αν έχετε και μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης μαζί σας ακόμα καλύτερα. Πάντως στην Σουηδία μου δέχτηκαν την ταυτότητα παντού ακόμα και για εγγραφή σε μεταπτυχιακό (ως πολίτης ΕΕ δεν είχα υποχρέωση να πληρώσω δίδακτρα).
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

μετανάστης έγραψε:Εγώ πάντως μίλησα με στρατολογία και ενώ ξέρουν ότι είμαι στο εξωτερικό από το 2007 για να μου δώσουν βεβαίωση ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού θέλουν βεβαίωση από προξενείο ότι διανέμω στο εξωτερικό (στην Αγγλία την δίνουν μετά από 2,3 χρόνια). Δεν αρκεί η υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι στο εξωτερικό (από γονείς, κλπ). Είναι κλασσική περίπτωση όπου η Γρεκία αντί να πιάσει κανένα φοροφυγά κυνηγάει αυτούς που τόλμησαν να αμφισβητήσουν την υποχρέωσή τους να κάνουν τις καμαριέρες στους δημόσιους υπάλληλους με στολή. Και τώρα εγώ φοβήθηκα και θα τρέξω να πάω στρατό να κάνω την θητεία μου! Για κορόιδα ψάχνουν; Ας μην μου δώσουν διαβατήριο, η ταυτότητα ΕΕ αρκεί για βιοπορισμό εντός ΚΑΙ εκτός Σέγκεν. Αν έχετε και μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης μαζί σας ακόμα καλύτερα. Πάντως στην Σουηδία μου δέχτηκαν την ταυτότητα παντού ακόμα και για εγγραφή σε μεταπτυχιακό (ως πολίτης ΕΕ δεν είχα υποχρέωση να πληρώσω δίδακτρα).


Ε, για διαβατηριο και ταυτοτητα, μενεις πεντε χρονια πανω-κατω σε αλλη Ευρωπαικη χωρα και παιρνεις υπηκοοτητα και δεν χρειαζεται ποτε να ασχοληθεις με δεινοσαυρους του ελληνικου προξενειου οπου ο καθενας μεταφραζει νομους και οδηγιες οπως γουσταρει. Στην Αγγλια πηρα υπηκοοτητα και διαβατηριο με πολυ λιγοτερη χαρτουρα απ'οτι ζητουσε το ελληνικο προξενειο για μου ανανεωσει το ελληνικο διαβατηριο.

noelle
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2015 3:26 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από noelle »

Καλησπέρα σε όλους!

Long story short:

Έχω υπηρετήσει 3 μήνες περίπου, πήρα 12-μηνη αναβολή (για ψυχολογικούς λόγους) και λίγες μέρες πριν την ημ/νια κατάταξής μου (Γενάρη του 2015) βγήκα στο εξωτερικό.

Πλέον είμαι κάτοικος εδώ (σε ένα μήνα κλείνω 1 χρόνο), έχω όλα μου τα χαρτιά εδώ έτοιμα και νόμιμα, και οσονούπω (σε +/- 1 μήνα) θα ξεκινήσω ελεύθερο επάγγελμα. Με λίγα λόγια: Δεν σκοπεύω να γυρίσω (αν είναι δυνατόν, ποτέ).

Όσον αφορά τα στρατολογικά, το μόνο που με ανησυχεί είναι το θέμα του διαβατηρίου (έχω διαβατήριο, αλλά με ισχύ για 1,5 χρόνο ακόμα - μετά λήγει).

Μέχρι στιγμής:

- Επικοινώνησαν με τον πατέρα μου, ο οποίος και έκανε υπεύθυνη δήλωση ότι διαμένω εδώ (με διεύθυνση κλπ) - προφανώς, αυτό μπορώ να το αποδείξω (συμβολαιο ενοικιου) όπως και το ότι είμαι "νόμιμος κάτοικος" (όχι υπηκοότητα προφανώς) με την καρτούλα μου, κλπ

- Ναι, μού ήρθε και το πρόστιμο μου, με το οποίο φυσικά και δεν ασχολήθηκα καν (για την ακρίβεια, είναι το μόνο πράγμα για το οποιο χρειάστηκαν τη διευθύνση μου: Για να μού στείλουν μέσω πρεσβείας το... Δωράκι)

Και ερωτώ:

Εγώ τώρα για τον ελληνικό στρατό, τί ακριβώς είμαι; Ανυπότακτος εσωτερικού ή εξωτερικού;(Θέλω να πάρω ένα τηλέφωνο στην στρατολογία να ρωτήσω αυτές τις μέρες). Για να θεωρηθώ "ανυπότακτος εξωτερικού" (δεν μιλάω για "Μόνιμος κάτοικος"), τι άκριβως ζητάνε;(Το θέμα μου δεν είναι οι περιβόητες 30 μέρες στην Ελλάδα, αλλά το να έχω την ασφάλεια ότι - αν χρειαστεί - να μπορώ να ανανεώσω το βασικό μου έγγραφο, το διαβατήριο, από την πρεσβεία)

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nassos »

Για τους ανυπότακτους, το νομοσχέδιο προβλέπει:

- Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης του νόμου αυτού εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες έχουν κηρυχθεί ανυπότακτοι εφόσον έχουν ήδη καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις και εκπλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους ή τις εκπληρώνουν ακόμη ή θα καταταγούν προς εκπλήρωση τους μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του επομένου έτους από την έναρξη του νόμου.

Στην ίδια ρύθμιση υπάγονται και οι ανυπότακτοι κατά την έναρξη ισχύος του νόμου που έχουν ήδη απαλλαγεί της στρατιωτικής υποχρέωσης χωρίς να έχει προηγηθεί κατάταξη τους στις Ένοπλες Δυνάμεις επειδή κρίθηκαν ακατάλληλοι για λόγους υγείας η θα απαλλαγούν για τους ίδιους λόγους μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2016. Ομοίως και οι ανυπότακτοι των οποίων η ανυποταξία διακόπηκε με τη χορήγηση αναβολής για λόγους υγείας ή θα λάβουν αναβολή για τους ίδιους λόγους μέχρι 31-12-2016.

Για τις περιπτώσεις αυτές εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας, παραγράφονται οι ποινικές συνέπειες και διαγράφονται οι διοικητικές συνέπειες και τα διοικητικά πρόστιμα που έχουν επιβληθεί και βεβαιωθεί στο σύνολο τους, και σε περίπτωση μερικής αποπληρωμής τους διαγράφεται το υπόλοιπο ποσό.

Capital.gr
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης