Εκπαιδευση άμαχου πληθυσμου

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nikoletta1453
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 23, 2019 11:30 pm
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση άμαχου πληθυσμου

Δημοσίευση από Nikoletta1453 »

Μπορεί να πάρει κάποιος έστω κ την ελάχιστη εκπαίδευση σε περίπτωση πολέμου ; Μιλάμε τώρα για τον άμαχο πληθυσμό είτε για να βοηθήσει τον κόσμο αλλά κ να είναι εν δυνάμει έτοιμος να πολεμήσει η έστω να υπερασπιστεί τα γυναικόπαιδα;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση άμαχου πληθυσμου

Δημοσίευση από Mparmpas »

Για να λεμε καποιες σκληρες αληθειες, εδω δεν εκπαιδευονται καλα καλα οι στρατιωτες, τον πληθυσμο περιμενουμε... ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση άμαχου πληθυσμου

Δημοσίευση από Nassos »

Στις Μονάδες Εθνοφύλακής τυχαίνει να ρίχνουν με τυφέκιο και γυναίκες. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και στη Κύπρο με τις γυναίκες των υπηρετούντων στην Εθνική Φρουρά.
Nikoletta1453
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 23, 2019 11:30 pm
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση άμαχου πληθυσμου

Δημοσίευση από Nikoletta1453 »

Το εάν παίρνουν εκπαίδευση οι στρατιώτες το γνωρίζουμε λίγο πολύ όλοι... και δεν διαφωνώ σε αυτό. Εγώ ρωτάω καθαρά για εμάς τις γυναίκες που δεν μπορούμε να στρατευτούμε κ όμως θα μπορούσαμε έστω με τον τρόπο μας να φανούμε λίγο χρήσιμες με οποιαδήποτε μορφή. Θα μπορούσαμε να πάρουμε κάποια εκπαίδευση πάνω σε όπλο, επιβίωσης κλπ. Δεν ξέρω τι άλλο αλλά όλοι μπορούν να έχουν έναν ρόλο σε κρίσιμες στιγμές. Ειδικά όταν όπως λέμε ο στρΑτος δεν εξασφαλίζει η αδυνατεί να εξασφαλίσει την σωστή εκπαίδευση. Πραγματικά το ελληνικό Σύνταγμα λέει πως είναι υποχρεωτική η στράτευση όλων των πολιτών όχι όλων των ανδρών... και αφού για κάποιους λόγους δεν γίνεται κ δεν το κρίνω θα ήθελα εθελοντικά να βοηθήσω. Κ να εκπαιδευτώ και γω πάνω σε οτιδειποτε θα μπορούσα να φανώ χρήσιμη εγώ όπως και άλλες γυναίκες.
Despoina8317
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2019 12:12 am
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση άμαχου πληθυσμου

Δημοσίευση από Despoina8317 »

Νικολέτα συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Είναι τραγικό να είμαστε ακμαίες και να μην μπορούμε (με κατάλληλο μπακίρι βέβαια όλα γίνονται) να είμαστε άρτια ετοιμοπόλεμες. Θα μου πεις, απ' την άλλη, εδώ δεν είναι ο στρατός μας, όπως ανέφερε ο Μπαρμπας, αλλά όπως και να έχει εγώ θα επιμείνω. Αν μάθεις κάτι μοιράσου το μαζί μας. Το θέμα της Εθνοφυλακής που ανέφερε ο άλλος φίλος δεν το έχω ψάξει ακόμα οποτε δεν έχω άποψη. Φιλικά Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση άμαχου πληθυσμου

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Nikoletta1453 έγραψε:Μπορεί να πάρει κάποιος έστω κ την ελάχιστη εκπαίδευση σε περίπτωση πολέμου ; Μιλάμε τώρα για τον άμαχο πληθυσμό είτε για να βοηθήσει τον κόσμο αλλά κ να είναι εν δυνάμει έτοιμος να πολεμήσει η έστω να υπερασπιστεί τα γυναικόπαιδα;


Κάτι οργανωμένο από το κράτος δεν υπάρχει, τώρα αν θες να κάνεις κάτι μόνη σου, υπάρχουν αρκετά, όπως να γίνεις μέλος του ερυθρού σταυρού ή να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια πρώτων βοηθειών, για τα όπλα, μπορείς να γίνεις μέλος σε κάποιο σκοπευτικό σύλλογο ώστε να μάθεις να χειρίζεσαι ατομικό οπλισμό,22αρι για αρχή, δεν θα γίνεις Ράμπο αλλά θα μάθεις πως να προστατεύεις τον εαυτό σου και πως να βοηθήσεις κάποιον συνάνθρωπο.

Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση άμαχου πληθυσμου

Δημοσίευση από δημητρης98 »

_KOURSAROS_ έγραψε:
Nikoletta1453 έγραψε:Μπορεί να πάρει κάποιος έστω κ την ελάχιστη εκπαίδευση σε περίπτωση πολέμου ; Μιλάμε τώρα για τον άμαχο πληθυσμό είτε για να βοηθήσει τον κόσμο αλλά κ να είναι εν δυνάμει έτοιμος να πολεμήσει η έστω να υπερασπιστεί τα γυναικόπαιδα;


Κάτι οργανωμένο από το κράτος δεν υπάρχει, τώρα αν θες να κάνεις κάτι μόνη σου, υπάρχουν αρκετά, όπως να γίνεις μέλος του ερυθρού σταυρού ή να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια πρώτων βοηθειών, για τα όπλα, μπορείς να γίνεις μέλος σε κάποιο σκοπευτικό σύλλογο ώστε να μάθεις να χειρίζεσαι ατομικό οπλισμό,22αρι για αρχή, δεν θα γίνεις Ράμπο αλλά θα μάθεις πως να προστατεύεις τον εαυτό σου και πως να βοηθήσεις κάποιον συνάνθρωπο.



υπαρχουν κατι σχολες αλλα τα σεμιναρια ξεκινανε απο χιλιαρικο και πανω και για να πεις οτι εμαθες κατι πρεπει να τα ακουμπησεις

τωρα δεν νομιζω αυτα τα σεμιναρια να μπορουν να ανταγωνιστουν με τα μελη των ειδικων δυναμεων

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες