Απόκτηση Διπλώματος Μηχανοδηγού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Elladara13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2016 9:08 am
Επικοινωνία:

Απόκτηση Διπλώματος Μηχανοδηγού

Δημοσίευση από Elladara13 »

Καλησπερα παιδια. Μηπως γνωριζετε πως μπορω ναβγαλω το διπλωμα του μηχανοδιγου; Β κ στην συνεχια του α. Διοτι εργαζομαι 2 χρονια ως τζοβενο και ναυτης σε φερρυ μποτ και θελω να το ψαξω λιγο να βγαλω το διπλωμα του μηχανοδηγου. Επισης εχω γραφτει σε ενα ναυτικο λυκειο. Αν καποιος μπορει να με βοηθησει α ηταν χρησιμο ευχαριστω πολυ.
akyro

Απόκτηση Διπλώματος Μηχανοδηγού

Δημοσίευση από akyro »

Elladara13 έγραψε:Καλησπερα παιδια. Μηπως γνωριζετε πως μπορω ναβγαλω το διπλωμα του μηχανοδιγου; Β κ στην συνεχια του α. Διοτι εργαζομαι 2 χρονια ως τζοβενο και ναυτης σε φερρυ μποτ και θελω να το ψαξω λιγο να βγαλω το διπλωμα του μηχανοδηγου. Επισης εχω γραφτει σε ενα ναυτικο λυκειο. Αν καποιος μπορει να με βοηθησει α ηταν χρησιμο ευχαριστω πολυ.


Στην παρακάτω ιστοσελίδα τα αναφέρει όλα.

http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=23949

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απόκτηση Διπλώματος Μηχανοδηγού

Δημοσίευση από dn24 »

Elladara13 έγραψε:Καλησπερα παιδια. Μηπως γνωριζετε πως μπορω ναβγαλω το διπλωμα του μηχανοδιγου; Β κ στην συνεχια του α. Διοτι εργαζομαι 2 χρονια ως τζοβενο και ναυτης σε φερρυ μποτ και θελω να το ψαξω λιγο να βγαλω το διπλωμα του μηχανοδηγου. Επισης εχω γραφτει σε ενα ναυτικο λυκειο. Αν καποιος μπορει να με βοηθησει α ηταν χρησιμο ευχαριστω πολυ.


Καταρχήν ως συντονιστής του φόρουμ του Εμπορικού Ναυτικού, ήθελα να σε ευχαριστήσω, που άνοιξες το νήμα αυτό, το είχα στο μυαλό μου να φτιάξω κάτι που να έχει και αυτό ως θέμα, αλλά κάπως διαφορετικά.

Καταρχήν το δίπλωμα του μηχανοδηγού Β, είναι ένα εφόδιο, και να το πάρεις, εδώ εγώ που είμαι μηχανικός, όσο έκανα τα εκπαιδευτικά μου δοκιμιλίκια, σκεφτόμουν να το πάρω κι εγώ, ότι χαρτιά έχεις είναι καλό.

Για να το πάρεις απαιτεί τουλάχιστον 9 μήνες θαλάσσια υπηρεσία ως κατώτερο πλήρωμα μηχανής (καθαριστής ή λαδάς), ή να εχεις κάνει δόκιμος μηχανής με αυτή την προϋπηρεσία, παίρνεις και το ΚΕΠ του Β Μηχανοδηγού, και το συμπληρώνεις, και πας σε κάποια ΑΕΝ και εξετάζεσαι σε αυτό, παίρνεις βεβαίωση απο την ΑΕΝ ότι εξετάστηκες επιτυχώς, πας 2ας Μεραρχίας, καταθέτεις τηη βεβαίωση, και περιμμένεις να εκδοθεί το δίπλωμα του Μηχανοδηγού Β. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες